Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Význam certifikovaného osiva

1. 6. 2018

Certifikované osivo, jeho význam a přednosti, choroby obilnin a klimatické změny byly hlavními tématy letošního polního dne Odboru osiv a sadby ÚKZÚZ.

Polní den odboru osiv a sadby věnovaný významu certifikovaného osiva zahájil ředitel ústavu Daniel Jurečka. V krátkém úvodním proslovu připomněl význam certifikovaného osiva, a to hned z několika úhlů pohledu. Připomněl význam základních kvalitativních znaků osiva, význam odrůdové pravosti a čistoty a také zdravotního stavu osiva.

V úvodní přednášce připomněla ředitelka Odboru osiv a sadby Barbora Dobiášová význam používání certifikovaného osiva, jeho výhody a celý systém certifikace a základní kvalitativní znaky osiva sledované v laboratorním vzorku. Připomněla znovu význam odrůdové pravosti a čistoty, metody sledování od nejjednodušších laboratorních až po náročnější, jako jsou metody PCR, elektroforéza apod.

Na téma odrůdové pravosti a čistoty navázal Jiří Hakauf, vedoucí oddělení terénní kontroly, a představil celý systém vegetačních zkoušek, jako jediné akceptovatelné metody v případě sporů, a to i mezinárodně.

Dalším významným hostem byla Evženie Prokinová, která se ve své prezentaci letos zaměřila na choroby obilnin, jejich určování v terénu. Zároveň připomněla, že existuje mnoho podobných příznaků pro různá poškození a že ne vždy se musí nutně jednat o nějakého patogena, ale i opačně. Velmi zajímavou prezentaci doplnila mnoha fotografiemi a zkušenostmi.

Změny klimatu a jejich možný či předpokládaný vývoj prezentoval Pavel Zahradníček, Czechglobe – Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i, Český hydrometeorologický ústav, pobočka Brno. Ve velmi zajímavé prezentaci popsal, co představuje pojem Klimy, vysvětlil principy sledování změn klimatu, způsoby měření, způsoby měření modely možného vývoje klimatu v dlouhodobém horizontu.

Přestože teploměr během dopoledne vystoupal stejně jako v loňském roce ke 300C, účastníci Polního dne v Přerově nad Labem si prohlédli polní vegetační zkoušky brambor, i dalších zemědělsky významných druhů.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.