Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Výskyt hraboše polního v lednu 2021

11. 2. 2021

Průběh počasí v měsíci lednu neumožnil inspektorům ÚKZÚZ monitorovat výskyt hraboše v řadě okresů ČR, nicméně ze získaných dat lze konstatovat, že celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů oproti předchozím měsícům klesá a aktuální průměrný stav populace hraboše je 602 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha). U ozimých plodin tak odpovídá 3násobku aktuálně platného prahu škodlivosti. Z dat pro jednotlivé kraje je patrné, že populace hrabošů spíše stagnují. Výraznější pokles v početnosti byl zaznamenán v Královéhradeckém, Libereckém a Středočeském kraji. Přesto jsou stále lokality, kde se populace hrabošů pohybují na úrovni 1500-2500 AVN/ha, a to zejména ve víceletých pícninách. Pokud v průběhu února nedojde k dalšímu úbytku početnosti hraboše, mohou být opět některé lokality ČR velmi ohroženy.

V důsledku nepříznivých podmínek v průběhu prvního měsíce roku bylo možné provést monitoring hraboše v omezeném rozsahu (pro Karlovarský kraj jsou z tohoto důvodu data nevyhodnotitelná), přesto je z dat patrné, že populace hrabošů na přelomu roku lokálně škodily v porostech v ozimých plodin, jetelotrav, vojtěšky, jetele, trvalých travních porostů, ve speciálních kulturách, místy i v sadech a  vinicích. 

Sněhová pokrývka, která zakryla většinu našeho území během ledna, umožnila nerušený rozvoj populací, a to především v krajích Jihočeský, Jihomoravský, Ústecký a v některých místech kraje Vysočina.

Inspektoři ÚKZÚZ budou i v průběhu dalších měsíců intenzivně monitorovat vývoj populací tohoto škůdce a průběžně informovat veřejnost na webu ÚKZÚZ a prostřednictvím Rostlinolékařského portálu.

Aktuální míra rizika ohrožení zemědělských porostů v jednotlivých krajích je zobrazena v příloze.

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.