přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Mrazy poškodily trvalé kultury na zkušebních stanicích ÚKZÚZ

27.4.2017

Chladné počasí posledních dní, které doprovázely minulý týden i mrazy, bohužel opět poškodilo porosty trvalých kultur na zkušebních stanicích ÚKZÚZ.

Předchozí skoro letní teploty povzbudily vegetaci a většina ovocných druhů byla na jihomoravských stanicích již v květu. Kritická noc byla ze čtvrtka na pátek. Na nejvýznamnější ZS pro ovoce v Lysicích na Blanensku, kde bylo až -4,5 °C, byly poškozeny květy třešní z 90%, květy višní a vlašského ořešáku z 50%. Poškození ostatních druhů je cca 20 – 30 %.

V Lednici na Moravě jsou poškození největší (-2,6 °C ) zejména na meruňkách a broskvích (100%). Výsledky registračních zkoušek nových odrůd však nebudou ohroženy. Dále zde byly poškozené i velmi rané brambory, které již začaly vzcházet -  cca 1/3 pokusu. Ostatní pokusy jsou zde po chladovém šoku, ale bez poškození porostů (mák, kmín, světlice a řepa).

V Oblekovicích na Znojemsku mráz dosáhnul cca - 1,5 °C a zde byly škody nejmenší. Z preventivních opatření se v Oblekovicích (a částečně i v Lysicích) osvědčilo noční rosení nových výsadeb révy vinné, kde hrozilo spálení mladé rašící révy mrazem, dále zakrývání stromů a obalování větví netkanou textilií a zahřívání meziřadí sadu pálením slámy.

Do budoucna budeme muset bohužel s jarními extrémními výkyvy teplot, které jsou dopadem klimatické změny, počítat a vybavit stanice protimrazovou ochranou, kterou však ovocnářská a vinohradnická praxe teprve ověřuje.
 

Poškození mrazy 2017

Poškození mrazy 2017

 

Protimrazová ochrana

Protimrazová ochrana

 

Réva vinná bez následků

Pohled na révu vinnou, který po jarních mrazech opravdu potěší :-)