Ukončení nouzového stavu ve vztahu k odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin
Vzhledem k tomu, že ke dni 11. 4. 2021 byl v České republice ukončen nouzový stav, nicméně přetrvává nepříznivá epidemická situace a jsou v platnosti mimořádná opatření,* sděluje ÚKZÚZ aktuální přístup k platnostem osvědčení o odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin.
Výskyt hraboše polního v březnu 2021
Z důvodu snížení prahu škodlivosti od 1. března dosáhly hodnoty populací hraboše v březnu v průměru 8,3násobku prahu škodlivosti na celou ČR, což odpovídá počtu 422 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha). V trvalých kulturách, krmných plodinách, travních porostech se hodnoty pohybovaly na 13,6násobku prahu škodlivosti a v ozimech na 4,6násobku prahu škodlivosti. Extrémním výskytem hraboše jsou stále silně ohroženy kraje Královéhradecký, Liberecký, Středočeský a Ústecký. Vyšší riziko též hrozí v krajích Karlovarský, Olomoucký a Pardubický. Stále platí, že existují lokality, kde se populace hrabošů pohybují na úrovni 1000-2000 AVN/ha i mimo výše jmenované kraje (jedná se většinou o travnaté plochy a plochy s porosty krmných plodin).
Platnost osvědčení o funkční způsobilosti aplikační techniky s ohledem na vyhlášený nouzový stav
Vzhledem k aktuální epidemické situaci, při které jsou některé aktivity a pohyb osob výrazně omezeny, sděluje tímto ÚKZÚZ přístup k platnostem osvědčení o funkční způsobilosti profesionálních zařízení pro aplikaci přípravků.
Výskyt hraboše polního v únoru 2021
Celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů nadále klesá. Průměrný stav populací hraboše za únor dosáhl hodnoty 456 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha). Oproti lednu tak došlo k dalšímu poklesu o 146 AVN/ha. U ozimých plodin hodnota odpovídá 2,3násobku aktuálně platného prahu škodlivosti. Data pro kraj Královéhradecký a Liberecký ukazují, že u populací hrabošů, kde byl v lednu zjištěn pokles, byl nyní zaznamenán opětovný nárůst. Naopak v krajích v minulých měsících ohrožených (Jihočeský a Jihomoravský) populace hraboše stagnují nebo klesají.
Výsledky zjišťování obsahu klíčivých semen v kompostech
Výsledky testování Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrzují, že správný proces kompostování významně snižuje počet klíčivých semen plevelů v kompostech.
Výskyt hraboše polního v lednu 2021
Průběh počasí v měsíci lednu neumožnil inspektorům ÚKZÚZ monitorovat výskyt hraboše v řadě okresů ČR, nicméně ze získaných dat lze konstatovat, že celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů oproti předchozím měsícům klesá a aktuální průměrný stav populace hraboše je 602 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha). U ozimých plodin tak odpovídá 3násobku aktuálně platného prahu škodlivosti. Z dat pro jednotlivé kraje je patrné, že populace hrabošů spíše stagnují. Výraznější pokles v početnosti byl zaznamenán v Královéhradeckém, Libereckém a Středočeském kraji. Přesto jsou stále lokality, kde se populace hrabošů pohybují na úrovni 1500-2500 AVN/ha, a to zejména ve víceletých pícninách. Pokud v průběhu února nedojde k dalšímu úbytku početnosti hraboše, mohou být opět některé lokality ČR velmi ohroženy.
Na balení konzumní cibule a jiné zeleniny nebo ovoce není potřeba uvádět registrační čísla
Při dozoru nad dodržováním rostlinolékařských předpisů inspektoři ÚKZÚZ zjišťují, že provozovatelé uvádějí na obalech konzumní cibule registrační čísla, která profesionálním provozovatelům přiděluje ÚKZÚZ. Upozorňujeme, že legislativa tuto povinnost nestanovuje.
Upozornění pro žadatele o udělení oprávnění k vydávání rostlinolékařských pasů
Vzhledem k přetrvávajícímu nouzovému stavu v České republice přijal ÚKZÚZ mimořádné opatření v případě ohledání na místě po podání Žádosti o udělení oprávnění k vydávání rostlinolékařských pasů.
Upozornění pro vinohradníky a vinaře
15. leden 2021 je posledním dnem podání „Prohlášení o sklizni“ a „Prohlášení o produkci za rok 2020“. Prohlášení je třeba podat i v případě nulových hodnot.
Výskyt hraboše polního v prosinci 2020
Z prosincových dat ÚKZÚZ získaných z monitoringu výskytu škodlivých organismů vyplývá, že celorepublikový průměr intenzity výskytu hrabošů od října neustále stoupá a ani významné srážky v průběhu podzimu růst populací významněji neovlivnily. V prosinci tak počty aktivních nor na hektar (AVN/ha) dosáhly hodnoty 817 AVN/ha, což u ozimých plodin, odpovídá 4,1násobku podzimního prahu škodlivosti. K nejvýznamnějšímu navýšení četnosti hrabošů došlo v Královehradeckém kraji, a to až na 10,5násobek prahu škodlivosti. Mezi další nejpostiženější kraje i nadále patří Středočeský a Ústecký kraj. Nárůst pokračuje v Olomouckém, Karlovarském, Libereckém i Jihomoravském kraji.