Ohlašovací povinnost výskytu a podezření z výskytu karanténního škodlivého organismu
Kontakt:
Zodpovědný útvar:
Sekce rostlinolékařské péče
Zemědělská 1752/1a, 61300 Brno
Odbor ochrany proti škodlivým organismům
Základní informace k životní situaci
Ohlašovací povinnost výskytu a podezření z výskytu škodlivého organismu dle § 9 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů (dále jen „zákon“).
Škodlivé organismy, kterých se tato povinnost týká, stanovují jednak prováděcí právní předpis k zákonu – vyhláška č. 215/2008 Sb., o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů v příloze č. 1 části A anebo v příloze č. 2 části A, jednak právní předpisy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (dříve Státní rostlinolékařské správy) o mimořádných rostlinolékařských opatřeních.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Ohlašovací povinnost má každý, kdo zjistil výskyt nebo má důvodné podezření z výskytu škodlivého organismu, uvedeného v příloze č. 1 části A anebo v příloze č. 2 části A k vyhlášce č. 215/2008 Sb., o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů. Kromě těchto škodlivých organismů je povinnost ohlášení výskytu nebo podezření z výskytu stanovena v právních předpisech Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (dříve Státní rostlinolékařské správy) o mimořádných rostlinolékařských opatřeních (nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, resp. Státní rostlinolékařské správy, publikovaná na internetových stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského): http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/skodlive-organismy/vnitrni-trh-eu/fytosanitarni-opatreni) u následujících škodlivých organismů: dřepčíků Epitrix cucumeris, E. similaris, E. subcrinita a E. tuberis, nosatce Rhynchophorus ferrugineus, plžů rodu Pomacea, bakterie Pseudomonas syringae pv. actinidiae a houbového patogenu Gibberella circinata.
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Zákon stanovuje povinnost ohlásit zjištění výskytu nebo důvodného podezření neodkladně.
Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Podáním informace (písemně, telefonicky, e-mailem či osobně) Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému nebo místně příslušnému obecnímu úřadu.
Na které instituci životní situaci řešit
- Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
- místně příslušný obecní úřad
Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Jaké doklady je nutné mít s sebou
Žádné dokumenty nejsou stanoveny.
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Formulář není zaveden, forma písemného podání informace není stanovena.
Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Výskyt nebo důvodné podezření z výskytu se ohlašuje neodkladně. Zákon ani prováděcí předpisy nestanoví lhůtu pro vyřízení, resp. pro reakci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského na ohlášení, pro příslušné obecní úřady je však stanovena povinnost sdělit písemně informaci o ohlášení Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému neprodleně.
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci (dotčení) jsou případní vlastníci (spoluvlastníci) pozemků, provozů nebo objektů, kterých se týká výskyt nebo podezření z výskytu škodlivého organismu, nebo osoby, které je užívají z jiného právního důvodu.
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Jiné činnosti než povinnost ohlášení nejsou požadovány.
Elektronická služba, kterou lze využít
Dokumenty opatřené elektronickým podpisem můžete zaslat na e-mailovou adresu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského: E-mailová adresa: ukzuz@ukzuzcz, podatelna@ukzuz
cz
Můžete využít také e-mailových adres jednotlivých oblastních oddělení rostlinolékařské inspekce Odboru rostlinolékařské inspekce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, které naleznete na internetových stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Nejde o správní řízení, opravné prostředky se neuplatňují.
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Fyzické osobě, která se dopustí přestupku nesplněním ohlašovací povinnosti, může Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský uložit pokutu podle § 79b odst. 1 písm. c) zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů (dále jen „zákon“), do výše 30 000 Kč.
Právnické osobě, která se dopustí správního deliktu nesplněním ohlašovací povinnosti, může Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský uložit pokutu podle § 79f odst. 1 písm. d) zákona do výše 500 000 Kč.