přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Upozornění na nový výskyt bakterie Xylella fastidiosa v Itálii v regionu Toskánsko

14.1.2019

Koncem roku 2018 bylo odhaleno nové ohnisko výskytu nebezpečné karanténní bakterie Xylella fastidiosa mimo oblast jejího dosud známého rozšíření, a to v italském regionu Toskánsko.

Výskyt je lokalizován na poloostrově Monte Argentario v provincii Grosseto. Doposud bylo zjištěno 72 rostlin infikovaných touto bakterií. Jednalo se o rostliny vysázené ve venkovním prostředí ve veřejné zeleni a v soukromých zahradách. Symptomy napadení (hnědnutí a zasychání listů) byly pozorovány na rostlinách mandloně obecné (Prunus dulcis), vítečníku sítinovitého (Spartium junceum) a vítodu myrtolistého (Polygala myrtifolia). Dále byla infekce bakterií zjištěna u rostlin cistu (Cistus sp.), hlošiny úzkolisté (Elaeagnus angustifolia), rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis) a řešetláku proměnlivého (Rhamnus alaternus), které nevykazovaly příznaky napadení.

V současné době není znám zdroj nákazy. V oblasti probíhá intenzivní průzkum a vzorkování s cílem stanovení vymezeného území s výskytem bakterie. Laboratorně bylo potvrzeno, že izoláty z Toskánska náleží k poddruhu bakterie Xylella fastidiosa subsp. multiplex. Tento poddruh bakterie byl z Evropy znám dosud pouze z Francie a Španělska, zatímco ve vymezeném území s výskytem bakterie v italském regionu Apulie se vyskytuje poddruh Xylella fastidiosa subsp. pauca.

Dále upozorňujeme, že byly na stránkách ÚKZÚZ zveřejněny výsledky průzkumu výskytu této bakterie na území ČR v roce 2018.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem