přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zářijový odhad sklizně jabloní a hrušní 2020

18.9.2020

Tisková zpráva – K 1. 9. 2020 se odhad sklizně jablek a hrušek pohybuje pod hranicí 90 % pětiletého průměru. Potvrzuje tak první letošní odhad sklizně k 15. 6. Zejména díky průběhu počasí v letních měsících lze očekávat, že roční sklizeň uvedených jádrovin bude nižší.

Odhad sklizně k 1. 9. 2020 v případě jabloní činí přibližně 111 605 tun, což je 88 % pětiletého průměru sklizně tohoto druhu. V produkčních jabloňových sadech se stále nejvíce pěstuje odrůda Golden Delicious, a druhou nejpěstovanější je odrůda Jonagold.

U hrušní je úroda na 86 % pětiletého průměru, což činí přibližně 5847 tun. Nejpěstovanější odrůdou je odrůda Konference, odrůda Lucasova zaujímá druhé místo.

Kvalita plodů je letos negativně ovlivněna výskytem pozdních jarních mrazů, což může mít vliv na nižší podíl tržního ovoce. Jelikož se prvních dvou červnových dekádách se na území ČR vyskytly extrémní úhrny srážek místy provázené krupobitím, lze očekávat, že skutečná sklizeň jádrovin může být nižší než současný odhad.

Přílohy