přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Výskyt makadlovky řepné v porostech cukrovky

3.10.2018

V monitoringu škodlivých organismů je aktuálně zaznamenán silný výskyt makadlovky řepné v porostech cukrovky v okresech Kladno a Praha východ. Pokud pěstitelé při kontrole porostu zaznamenají povadlost a zaschlé srdéčkové listy, jedná se s největší pravděpodobností o příznaky působení tohoto škůdce.

Ve 38. týdnu byl v porostech cukrovky v okrese Kladno, konkrétně v katastrech Studeněves, Královice a Zájezd zaznamenán silný výskyt makadlovky řepné. Na první pohled se porosty jevily jako nápadně povadlé, avšak při bližším zkoumání byly v zaschlých srdéčkových listech zjištěny housenky makadlovky. Ve 40. týdnu byl další silný výskyt hlášen z okresu Praha východ, konkrétně z katastru Klecany. 

Obecně makadlovky poškozují cukrovku, krmnou, salátovou řepu i semenné porosty. Na řepě škodí od fáze 1–2 pravých listů až do sklizně. Na jaře při suchém počasí mohou 3–4 housenky způsobit uhynutí mladé rostliny. Poškození srdéčkových listů starších rostlin nemá výraznější vliv na výnos. Největší škody způsobují housenky druhé a třetí generace, které mohou být příčinou hniloby řepy.

Prahem škodlivosti v období tvorby bulvy je 0,5–1 housenka, na začátku usychání listů dvě housenky na rostlinu. Aplikace insekticidu by měla být cílena na nejcitlivější stadia, vajíčka a mladé housenky ve fázi, než proniknou do rostlin. Ochranné opatření by mělo být provedeno v době hromadného kladení vajíček.

V případě zjištění podobných příznaků během následující sezóny, tak jak je uvedeno v úvodu,  doporučujeme podrobnější prohlídku rostlin, a to zejména srdéčkových listů. Z insekticidní ochrany jsou do cukrovky povoleny přípravky ze skupiny pyretroidů Konkrétní přípravky na ochranu rostlin lze nalézt v Registru přípravků na ochranu rostlin,  případně v aplikaci Rostlinolékařský portál.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem