přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rostlinolékařská diagnostika

Rostlinolékařská diagnostika je podle § 72 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, ve znění pozdějších předpisů, v rámci odborných rostlinolékařských činností zajišťována Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem (ÚKZÚZ) a to na dvou základních úrovních – terénní diagnostiku běžných chorob a škůdců zajišťují rostlinolékařští inspektoři, složitější rozbory za pomoci laboratorních postupů jsou prováděny v diagnostických laboratořích Odboru diagnostiky škodlivých organismů rostlin  Ústavu.

O výsledku zpracování vzorku odebraného v rámci rostlinolékařské kontroly nebo dozoru, anebo vzorku, který má nebo může mít vliv na správní řízení, inspektor vždy písemně (formou předávacího protokolu k výsledkům) informuje vlastníka (uživatele) pozemku, porostu či materiálu, odkud byl vzorek odebrán, případně dovozce, přepravce či vývozce.

Terénní i laboratorní diagnostika je v praxi rovněž využívána i ve zkušebnictví v rámci řešených polních a skleníkových pokusů.


Laboratorní diagnostika

Pověřené referenční laboratoře


Odbor diagnostiky škodlivých organismů rostlin Olomouc (273000), Šlechtitelů 773/23, Holice, 77900 Olomouc, diagnostika@ukzuzcz

   

Přílohy


20.3.2017

Historie rostlinolékařské diagnostiky PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 4 MB)

Publikace obsahuje informace o rozvoji rostlinolékařské diagnostiky v rámci diagnostických pracovišť ústavu a zároveň mapuje vývoj rostlinolékařské diagnostiky za posledních 23 let.