Jednou ze základních podmínek stability rostlinné výroby je harmonická výživa rostlin, kterou lze zajistit soustavnou péčí o půdní úrodnost. Tu charakterizujeme jako schopnost půdy zajišťovat rostlinám nezbytné podmínky pro růst a vývoj, které se projeví dosažením žádoucího výnosu a kvality produkce. Na půdní úrodnosti se podílí minerální, chemické, fyzikální a biologické vlastnosti půdy. Z hlediska agrochemického je půdní úrodnost výrazně ovlivněna obsahem organických látek, půdní reakcí a obsahem živin.
Činnost v oblasti agrochemického zkoušení zemědělských půd (AZZP) vymezují zákony č. 147/2002 Sb., o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském), ve znění pozdějších předpisů; zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení půd (zákon o hnojivech), ve znění pozdějších předpisů; a podzákonné právní předpisy vydané k provedení těchto zákonů.

Návod na zobrazení zprávy s výsledky rozborů půd v rámci AZZP
a prohlížení odběrových bodů vlastních pozemků na mapě zde.
Udělení "Způsobilosti k provádění odběru půdních vzorků"
- pro účely agrochemického zkoušení půdy
- pro odběr vzorků půdy určené k uložení upravených kalů
uděluje regionální pracoviště ÚKZÚZ. Vyplněné žádosti (zde příloha) je možno doručit poštou, osobně nebo datovou schránkou ugbaiq7.
Formulář pro předání výsledků AZZP
Dotazy k problematice AZZP směřujte na kontaktní osoby pro AZZP v jednotlivý regionech.
Pracovní postupy pro agrochemické zkoušení zemědělských půd (AZZP) v ČR v období 2017 až 2022
Jak žádat o poskytnutí informace podle zákona č. 106/2009 Sb.
Informační letáček - Výživa rostlin