Topolářská komise České republiky, z.s.
Topolářská komise České republiky, z.s. (TKČR) je dobrovolným, nevládním a neziskovým spolkem občanů České republiky - výzkumných a vědecko-pedagogických pracovníků a pěstitelů rychle rostoucích dřevin k výměně zkušeností z praxe, výsledků výzkumu a účasti při vytváření legislativních norem upravujících podmínky jejich pěstování. Spolek je základem pro mezinárodní spolupráci v oboru a pro účast České republiky v Mezinárodní topolářské komisi FAO (International Poplar Commission). TKČR zapsána u Městského soudu v Praze 22. června 2017.
Legislativní přehled pro pěstování rychle rostoucích dřevin (RRD)
Ministerstvo zemědělství se zabývá problematikou pěstování RRD. Jednou z nejvíce dotazovaných oblastí je postup před samotnou výsadbou a podmínky povolování výsadby plantáží RRD. Pěstování výmladkových plantáží RRD pro energetické využití je v České republice upravováno zejména právními předpisy rezortů Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Ministerstva zemědělství (MZe).
Seznam rostlin vhodných k pěstování za účelem využití biomasy pro energetické účely a seznam druhů rychle rostoucích dřevin a jejich kříženců pěstovaných ve výmladkových plantážích v ČR
Jako odborný podklad pro rozhodování OOP v souladu s podmínkami zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, slouží zejména „Seznam rostlin vhodných k pěstování za účelem využití biomasy pro energetické účely z pohledu minimalizace rizik pro ochranu přírody a krajiny", který zpracoval Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, veřejná výzkumná instituce (VÚKOZ, v.v.i.). V případě zemědělské kultury rychle rostoucí dřeviny pěstované ve výmladkových plantážích lze jednotnou platbu na plochu zemědělské půdy poskytnout pouze na druhy rychle rostoucích dřevin a jejich kříženců pěstovaných ve výmladkových plantážích v České republice s maximální délkou jejich sklizňového cyklu uvedené v příloze č. 2 a č. 4 k nařízení vlády č. 50/2015 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům.
Příklad vzoru žádosti o povolení orgánu ochrany přírody (OOP) k rozšíření geograficky nepůvodního druhu do krajiny
Forma žádosti o povolení OOP k rozšíření geograficky nepůvodních druhů rostlin a jejich kříženců do krajiny není legislativně, nebo metodicky stanovena. Obecně ale ze žádosti musí být zřejmé, kterému subjektu je určena, kdo je žadatel a co požaduje.
Informační leták k pěstování rychle rostoucích dřevin v České republice
(PDF, 560 KB)
Ministerstvo zemědělství vydalo stručný informační materiál, kde jsou obsaženy veškeré nutné informace, které se týkají postupu při založení výmladkové plantáže rychlerostoucích dřevin.