Metodika vymezování krajinného prvku „mokřad“
S účinností od 1. března 2016 je možné evidovat v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů (LPIS) nový krajinný prvek – mokřad. S definicí mokřadu, postupem jeho vymezování v LPIS, přístupem k němu a v neposlední řadě s kontrolou dodržování podmínek jeho ochrany a případnou sankcí, se můžete seznámit v níže uvedené Metodice vymezování krajinného prvku mokřad.
Protokol o udržitelném zemědělství a rozvoji venkova k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat nabyl účinnosti
Dne 1. ledna 2020 vstoupil v platnost Protokol o udržitelném zemědělství a rozvoji venkova k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat (dále jen Protokol o zemědělství). Tento protokol o zemědělství je vložen ve Sbírce mezinárodních smluv pod číslem 57/2019 Sb.m.s.
Sdělení MZe k povinnosti předložit zprávu auditora podle vyhlášky č. 390/2015 Sb.
Dne 1. ledna 2019 nabyla účinnosti vyhláška č. 297/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 390/2015 Sb., o způsobu určení hlavního předmětu činnosti zemědělská výroba a způsobu vedení evidence seznamu výrobců s hlavním předmětem činnosti zemědělská výroba.
Topolářská komise České republiky, z.s.
Topolářská komise České republiky, z.s. (TKČR) je dobrovolným, nevládním a neziskovým spolkem občanů České republiky - výzkumných a vědecko-pedagogických pracovníků a pěstitelů rychle rostoucích dřevin k výměně zkušeností z praxe, výsledků výzkumu a účasti při vytváření legislativních norem upravujících podmínky jejich pěstování. Spolek je základem pro mezinárodní spolupráci v oboru a pro účast České republiky v Mezinárodní topolářské komisi FAO (International Poplar Commission). TKČR zapsána u Městského soudu v Praze 22. června 2017.
Publikace „Adaptace zemědělství na změny klimatu v podmínkách ČR“
(PDF, 1 MB)
Publikace shrnuje zemědělské kapitoly, cíle a opatření národní „Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR“, mezinárodních adaptačních strategií a jejich prováděcích materiálů, zejména „Národního akčního pláne adaptace na změnu klimatu“. Publikace podává pouze stručný informativní přehled obsahu těchto koncepčních materiálů. Podrobné a aktuální informace a přesné znění jednotlivých opatření je nutno vždy hledat ve zdrojových dokumentech.
Doporučení pro nákup potravin a stravovacích služeb v režimu veřejné zakázky
Produktový list pro zadávání ekologických veřejných zakázek (GPP).
Legislativní přehled pro pěstování rychle rostoucích dřevin (RRD)
Ministerstvo zemědělství se zabývá problematikou pěstování RRD. Jednou z nejvíce dotazovaných oblastí je postup před samotnou výsadbou a podmínky povolování výsadby plantáží RRD. Pěstování výmladkových plantáží RRD pro energetické využití je v České republice upravováno zejména právními předpisy rezortů Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Ministerstva zemědělství (MZe).
Metodika vymezování krajinného prvku „mokřad“
S účinností od 1. března 2016 je možné evidovat v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů (LPIS) nový krajinný prvek – mokřad. S definicí mokřadu, postupem jeho vymezování v LPIS, přístupem k němu a v neposlední řadě s kontrolou dodržování podmínek jeho ochrany a případnou sankcí, se můžete seznámit v níže uvedené Metodice vymezování krajinného prvku mokřad.
Seznam výrobců s hlavním předmětem činnosti zemědělská výroba
Informace Ministerstva zemědělství k vyhlášce č. 390/2015 Sb., o způsobu určení hlavního předmětu činnosti zemědělská výroba a způsobu vedení evidence seznamu výrobců s hlavním předmětem činnosti zemědělská výroba.
Informační leták k pěstování rychle rostoucích dřevin v České republice
(PDF, 560 KB)
Ministerstvo zemědělství vydalo stručný informační materiál, kde jsou obsaženy veškeré nutné informace, které se týkají postupu při založení výmladkové plantáže rychlerostoucích dřevin.
Podmínky podmíněnosti pro nové období SZP platné od 1. 1. 2015
Dne 18. 12. 2014 bylo publikováno nařízení vlády č. 309/2014 Sb., o stanovení důsledků porušení podmíněnosti poskytování některých zemědělských podpor, ve kterém jsou pro nadcházející rok s účinností od 1. ledna 2015 připraveny povinné požadavky na hospodaření a standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu, jejichž plnění je závazné pro všechny zemědělské subjekty, které žádají o přímé platby, některé podpory Programu rozvoje venkova a některé podpory společné organizace trhu s vínem.