přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Brexit - dovozy bioprodukce z Velké Británie od 1. ledna 2021

20.11.2020

Do konce tohoto roku platí přechodné období, kdy se s bioprodukty z UK obchoduje stále jako v rámci členských států. Od 1. ledna 2021 však bude možné dovážet z UK bioprodukty pouze za přesně definovaných podmínek.

  • Dodavatel z Velké Británie musí být certifikovaný kontrolním subjektem, který je uznaný Evropskou komisí (dále EK) podle čl. 33 (3) Nařízení Komise (ES) č. 1235/2008, (kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 834/2007, pokud jde o opatření pro dovoz ekologických produktů ze třetích zemí), a tedy uvedený v příloze IV tohoto nařízení č. 1235. Příloha IV stanovuje Seznam kontrolních subjektů a kontrolních orgánů pro účely rovnocennosti. Uznané kontrolní orgány a subjekty se na přílohu uvádějí včetně specifikace svého uznání, což zahrnuje kategorii/e zboží a geografickou působnost.
  • Pokud ekologický hospodářský subjekt, který dosud obchoduje s UK, nedováží bioprodukty z jiných zemí mimo EU, je třeba si rozšířit certifikát ekologického podnikatele o činnost „Dovozce“
  • Dovozce se zaregistruje do systému TRACES, kde se ke každé zásilce bio ze třetích zemí do EU povinně generuje certifikát COI. (Podmínky, pravidla a návody k TRACES a COI najdete v sekci dovozy bioproduktů.)

POZOR: Pokud se EK nepodaří oficiálně aktualizovat n. 1235 a jeho přílohu IV včas, je možné, že dovoz produktů z UK s označením bio nebude nějakou dobu na začátku roku 2021 vůbec možný. (Leda že by pozměňující akt, který by seznam přílohy IV aktualizoval, měl retrospektivní použitelnost.)

Přesnější informace bohužel v tuto chvíli nejsou, ale snažíme se to co nejdříve zjistit a upřesnit.

Co se týče vývozu bioprodukce z EU do UK, Velká Británie stanovila, že od 1. ledna do 31. prosince 2021 bude bio zboží z EU uznávat jako ekvivalentní a tedy nebudou žádné zvláštní požadavky z jejich strany. Zboží by se směrem do UK mělo vyvážet bez překážek (ve vztahu k označení bio), jako je tomu dosud. K tomu by EK měla co nevidět zveřejnit oficiální dopis britské strany.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem