Ekologie venkovské krajiny, příklady podpor z dotačních titulů

26. 9. 2013

Dne 10.9.2013 proběhl v obci Osíčko, okres Kroměříž, seminář, ve kterém byly prezentovány rychle rostoucí dřeviny ve vztahu ke krajině a možnosti udržení vody v krajině.

Po zahájení semináře se ujal slova Ing. Jiří Krist, který přítomným účastníkům prezentoval rychle rostoucí dřeviny v souvislosti s krajinou.

V prvním tématu „Využití suchých poldrů pro rychle rostoucí dřeviny (RRD)“ sdělil přítomným zástupcům obcí o problému v legislativě, kdy předpisy uvádějí parametry suchých retenčních nádrží a i to, co se v nich může pěstovat. Dále uvedl, že porosty RRD je třeba chápat spíše jako zdroj energie (dřevní štěpka, kulatina) pro vytápění či výroby elektrické energie.

V tématu „Rychle rostoucí dřeviny jako krajinotvorný prvek“ Ing. Krist upozornil na tu skutečnost, že porosty rychle rostoucích dřevin (např. topol maximovičův) můžou dosáhnout v určitých případech výšky až 15 m. Proto nedoporučuje vysazovat tyto druhy do intravilánu obcí a měst, kde by hrozilo zastiňování sousedních pozemků. Co se týká vlivu na krajinu, přiklání se Ing. Krist k výsadbě takových dřevin, které se již v krajině vyskytují. Dále připomněl i vliv RRD na krajinu, a to na její estetický vzhled, zadržování vody v krajině a taky jako stanoviště drobné zvěře.

Téma „Vliv obnovitelných zdrojů energie na krajinný ráz“ bylo zaměřeno na konkrétní ukázky krajiny. U biomasy uvedl za příklad porosty řepky olejné, která je považována za biopalivo 1. generace. U větrných elektráren je třeba chápat problém spíše s jejich nevhodným umísťováním v krajině. Zde byl uveden názorný příklad z rekreační oblasti Ostružná. V otázce fotovoltaických elektráren je zastáncem jejich umisťování na střechy budov a domů jenž mají ideální sklony, než na zemědělskou půdu. Jako další obnovitelný zdroj energie byly zmíněny malé vodní elektrárny, kterých se v současné době nachází cca 1 500.

Osíčko

Ing. Šimčík z Městského úřadu Uherský Brod prezentoval dva projekty realizované v rámci OPŽP. První projekt prezentoval soustavu rybníčků a revitalizovaných ploch katastru města Uherský Brod, lokalita Jiřičky, v rámci kterého vznikly nové mokřady a retenční nádrže a byly obnoveny náhony.

Ve druhém projektu prezentoval komplexní pozemkovou úpravu v obci Slavkov) okres Uherské Hradiště). Při její realizaci byly zbudovány i dvě vodní nádrže na místním potoce, které mají za úkol zabránit lokálním záplavám v části obce. Z důvodu snížení vodní eroze na okolních pozemcích bylo provedeno přerušení velkých celků orné půdy zatravněnými pásy původním osivem travin spolu s výsadbou původních dřevin (obec se nachází v CHKO Bílé Karpaty).

Osíčko

Pan Kovařík, starosta obce Modrá, ve svém příspěvku prezentoval protipovodňové opatření, která se jim v dané obci podařilo realizovat, a to již od roku 1990.

Osíčko

MAS Podhostýnsko, o.s., prezentována Ing. Zlámalem, se nachází na území 17 obcí Zlínského kraje a má 51 členů. V rámci 9 výzev MAS přijal 142 projektů, z nichž 105 bylo podpořeno. V současné době bylo proplaceno 78 projektů.

Osíčko

Starosta obce Osíčko, pan Smolka, prezentoval dva realizované projekty v obci, a to Kořenovou ČOV a Odbahnění a rekonstrukce malé vodní nádrže „Javorník“.

Osíčko

Projekt „Kořenová ČOV a doplnění kanalizace v obci Osíčko“ byl realizován v rámci PRV opatření III.2.1. Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby PRV ČR a celkové náklady ve výši 12 668 705 Kč byly hrazeny jednak z dotací SZIF ve výši 9 326 079 Kč, vlastních zdrojů ve výši 3 199 126 Kč a dotace Zlínského kraje ve výši 143 500 Kč (dotace ZK byly použity na zpracování projektové dokumentace). Daná KČOV a kanalizace slouží k likvidaci odpadních vod ze západní části obce a je navržena pro max. 200 EO.

Odbahnění a rekonstrukce malé vodní nádrže „Javorník“ byl realizován z dotačního programu OP ŽP v rámci podpory Optimalizace vodního režimu krajiny. Při vlastní realizaci bylo provedeno odbahnění nádrže, vybudování nového výpustního objektu, rekonstrukce bezpečnostního přelivu a vybudování sedimentační nádrže a mokřadu. Celkové náklady daného projektu byly 3 230 770 Kč, přičemž dotace činily 2 824 797,77 Kč.

Po prezentacích následovala vlastní prohlídka obou realizovaných projektů.

Osíčko Osíčko

Osíčko

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.