Studie ovocnářství na Kolínsku

11. 3. 2011

Pilotní studie v rámci Celostátní sítě pro venkov.

Ve druhé polovině roku 2009 bylo odsouhlaseno zpracování výše uvedené pilotní studie v rámci Celostátní sítě pro venkov.
Toto zadání bylo dohodnuto s Místní akční skupinou (MAS) Podlipansko, na jejímž území se nachází značné plochy ovocných sadů, ovocných školek i samotných pěstitelů ovoce. Po ustavení pracovní skupiny se nejprve dohodla osnova celé studie a poté byl rovněž odsouhlasen obsah dotazníku, určeného zejména pro pěstitele ovoce a pracovníky všech tří ovocných školek. Někteří členové pracovní skupiny museli na počátku přípravy nejprve navštívit vytipované pěstitele ovoce, jednat s vedoucími pracovníky ovocných školek a i s dalšími odborníky, kteří v této oblasti na Kolínsku aktivně pracovali ještě před 30-40 lety. Za zpracování jednotlivých kapitol byli určeni konkrétní členové tohoto kolektivu a v rámci schůzek zpracovatelé studie podrobně kontrolovali plnění dohodnutých úkolů tak, aby obsah celého dokumentu mohl být co nejdříve předán k publikování.

Rovněž se průběžně pořizovala fotodokumentace ovocných sadů, skladů i ovocných školek. V neposlední řadě byly zajišťovány a vybírány fotografie odrůd u jednotlivých druhů ovoce. Ke konci byla ještě vypracována mapka, srovnávající zaměření pěstování ovoce na území MAS Podlipansko a okolních obcí v letech 1970 a 2010. Konečné znění textu studie bylo odsouhlaseno a odevzdáno k vytištění v říjnu 2010 v rozsahu 72 stran. Samotná studie obsahuje 8 kapitol. K nejdůležitějším patří zejména kapitola 4. Historie, pojednávající o významu vzniku tohoto odvětví v České republice a pěstování některých druhů ovoce a jeho odrůd , zvláště pak na Kolínsku.
V kapitole 5. Současnost je hodnocena úroveň ovocnářství nejen v České republice , ale přímo u jednotlivých subjektů na území Kolínska. V textu jsou dále uvedeny tabulky, týkající se např. zastoupení jednotlivých odrůd, ploch výsadeb ovocných sadů, vývoje spotřeby jednotlivých druhů ovoce i fotografie některých vysázených ploch ovocnými stromy, jednotlivých ovocných školek apod.

Obsahem závěru této kapitoly jsou podrobně zpracované výsledky dotazníkového šetření, v němž respondenti odpovídali na 13 otázek, týkajících se vysázených ploch, pěstovaných odrůd, problematiky současného ovocnářství, jejího zlepšení a zvyšování přidané hodnoty produkce. Rozsah této kapitoly má největší počet stránek textu studie.
Návrhy na další rozvoj ovocnářství jsou obsahem kapitoly 6. Závěry z celé studie byly zapracovány do kapitoly 7. Poslední kapitolou je kapitola 8, kterou tvoří zejména fotodokumentace vybraných odrůd u jednotlivých druhů ovoce, formulář dotazníku, tabulky a mapka, ve které je znázorněno pěstování ovoce na území MAS Podlipansko v různých časových obdobích.

Členy kolektivu autorů jsou mimo autora článku dále MUDr. Alice Žertová a Ing. Mikuláš Demo, zastupující i Ovocnářskou unii Středočeského kraje a dále pak ing. Jana Havelková, RNDR., Ivana Kašparová, Michaela Roškotová a Ondřej Vosecký z MAS Podlipansko.
Na závěr tohoto příspěvku chci zdůraznit, že tato Studie by měla mimo jiné napomoci nejen zlepšit propagaci této činnosti u obyvatelstva a zvýšení počtu návštěvníků tohoto regionu, ale i být rovněž příkladem pro další MAS, které se zabývají řešením této ekonomické aktivity, která je realizována na jejich územích v rámci celé České republiky.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.