přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Změna vinařského zákona má podle Ministerstva zemědělství omezit černý trh

3.4.2017

ČRo Radiožurnál, 1. dubna 2017

Vladimír KROC, moderátor

Od dnešního dne se mění pravidla pro prodej vína. Změna vinařského zákona má podle ministerstva zemědělství omezit černý trh. Přísnější jsou pokuty a složitější je hlavně prodej sudového vína. Hostem Ranního interview je proto ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Dobré ráno.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Krásné dobré ráno.

Vladimír KROC, moderátor

Za pančování a falšování vína hrozily dosud pokuty až pětimilionové, teď je to desetkrát víc. Bylo to navýšení nezbytné? Ptám se proto, že podle Vinařské asociace inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce ani jednou zatím tu pětimilionovou pokutu neuložili.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My jsme tuto hranici pokut zvýšili i v souvislosti s tím, jak je to nastaveno v případě zákona o potravinách a tabáku ve výrobcích, kde v případě falšování potravin jsou stejné ty nejvyšší hranice také takto nastaveny, ale hlavně já bych chtěl pro všechny posluchače říci, že dnešním dnem sice vstupuje v účinnost novely zákona o vinařství a vinohradnictví, ale ta část, která se týká změny způsobu prodeje sudového vína, tak ta nabývá účinnosti až 1. ledna příštího roku. Takže tady tento prostor pro to, aby ten trh se stihl přizpůsobit, aby prodejci stihli doprodat staré zásoby, aby si stihli včas na tu novou zásadní změnu od 1. ledna příštího roku připravit. Takže teď ta změna zákona se týká především vinohradníků, nikoli prodeje sudového vína.

Vladimír KROC, moderátor

Čili máte pocit, že ta přechodná doba je dostatečná?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jsem se to snažil, tu přechodnou dobu takto rozšířit, protože ona původně ta účinnost této části zákona měla začít platit 1. září, což mně přišlo poměrně krátký čas, nějakých pěti měsíců. Takže proto v Senátu jsem apeloval na senátory, aby to rozšířili. Já si myslím, že ten třičtvrtě rok je doba, že se dají doprodat veškeré staré zásoby sudového vína a zároveň, aby se prodejci a dovozci stihli připravit na ten novej způsob, kdy budou muset změnit si, řekněme, pravidla pro evidenci, budou se muset zaevidovat v registru vinic, prostě ten čas je delší. Já si myslím, že to je správné.

Vladimír KROC, moderátor

Novela cílí hlavně na sudové víno. Dá se tedy říci, že právě tam vidíte jako největší problém s falšováním?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My jsme tam opravdu dlouhodobě viděli zásadní problém, kdy v případě našich kontrolních zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce v případě sudového vína jsme zjišťovali pochybnost u kontrol a u odebraných vzorků mezi 32 až 35 %, to znamená, to je opravdu vysoká, vysoká chybovost a na ten stav jsme museli nějak reagovat. Navíc pro mnoho domácích vinařů i vinoték, ti někteří nepoctiví prodejci a dovozci vytvářeli zásadní nekalou konkurenci, ve které se velice obtížně podniká. Takže já chápu, že je tady množství prodejců i výrobců, kteří doteď dělali opravdu poctivou, poctivé sudové víno a na ně to dopadá, tato novela, řekněme, trošku negativně v tom, že budou muset dělat větší administraci, ale prostě, pokud tady mám nějakou část prodejců, kteří dlouhodobě se chovají neférově, tak pak na to není možné reagovat jinak, než změnou zákona, zpřísněním těch podmínek a vytvořením systému, který zajistí kontrolu a dohledatelnost potom těch subjektů, které takto chybují.

Vladimír KROC, moderátor

A zvýší se nějak ty pravomoci inspektorů, popřípadě jejich počet v terénu?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My teď my teď řešíme, jestli ještě zvýšíme počet inspektorů v terénu. Pan ředitel Klanica ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce již přinesl určitý návrh, kdy by chtěl posílit o zhruba deset lidí především v terénu inspektory. Já bych řekl, že to zásadní, co se změní pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, je to, že ten zákon počítá s lhůtou deseti dnů, kdy ten příjemce toho vína, který ho dováží ze zahraničí, to víno musí ve své provozně uskladnit a nesmí s ním dále nakládat, to znamená, nesmí ho začít stáčet do nějakých dalších obalů a v těch deseti dnech má právě Státní zemědělská a potravinářská inspekce prostor pro to přijít odebrat vzorky vína a vlastně, řekněme, s určitým, s určitou prevencí zabránit potom tomu, aby to víno vůbec šlo dál do trhu a abychom my zákazníci se vystavovali tomu, že můžeme si koupit nekvalitní víno.

Vladimír KROC, moderátor

Část vinotékařů tvrdí, že nákupem znovu nenaplnitelných obalů vzroste i cena sudového vína. Vy se toho nebojíte?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, pokud tady někdo dovážel víno, které, které dovážel za nějakých 15 korun a byl schopen ho prodávat za cenu, za kterou ho ani moravský vinař není schopen vyrobit právě proto, že to víno prostě mělo třeba zvýšený obsah vody a jiných látek, to znamená to, že to víno bylo, bylo pančované, tak tam ta cena samozřejmě neodpovídala tomu, čemu správně říkáme sudové víno. Takže pokud budeme brát to, že chceme opravdu prodávat poctivé sudové víno, tak tomu musí odpovídat i cena. Takže tam potom může v některých případech dojít k zvýšení ceny, ale potom jsem si jist, že ten zákazník předtím nekupoval poctivé a dobré sudové víno. My jsme to počítali, že ty náklady na ty obaly by se v té ceně vína měly projevit v řádu jednotek korun - dvou, tří, pěti korun na jeden litr. Takže k určitému zvýšení ceny vína může dojít, ale rozhodně to bude s přínosem daleko větší kvality.

Vladimír KROC, moderátor

Věří ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Děkujeme za rozhovor. Na shledanou.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Děkuji. Krásnou sobotu, na shledanou.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem