Zemědělci bilancují úrodu

28. 12. 2016

ČT 1, 27. 12. 2016

Zuzana NEUVIRTOVÁ, moderátorka

A teď už další plodiny, podívejme se třeba na letošní úrody obilovin. Nejpěstovanější odrůdy pšenice ozimé se urodilo o 4 % víc než minulý rok, naopak úroda pšenice jarní je slabší o 40 %. Méně vypěstovali zemědělci také ovsa a ječmene jarního. Celkové množství vypěstovaného obilí je o 3 % nižší než v roce 2015. Zatímco úroda obilovin byla víceméně stabilní. Velké propady zaznamenaly ovocnáři. Jablek letos sklidili o 24 % míň než minulý rok. Dubnové mrazy způsobily velmi nízké výnosy meruněk a broskví. Ovocnáři zaznamenali proti loňsku úbytek o víc než dvě třetiny. Hostem Událostí v regionech je teď ministr zemědělství Marian Jurečka, dobrý večer. My jsme slyšeli, že obzvlášť špatný rok mají za sebou ovocnáři. Jak jim tedy ministerstvo zemědělství pomohlo ty ztráty kompenzovat?

 

Marian JUREČKA

Opravdu ovocnáři za sebou mají velice těžký rok tak, jak zaznělo tady v úvodu. My jako ministerstvo zemědělství jsme připravili pro pěstitele ovoce kompenzaci škod dubnových mrazů ve výši zhruba 130 milionů korun.

 

Zuzana NEUVIRTOVÁ

Ale ty ztráty vyčíslili ovocnáři navíc. Bylo to kolem 400 milionů korun.

 

Marian JUREČKA

Toho samozřejmě jsem si vědom, ale my abychom mohli kompenzovat takovéto ztráty, tak se musíme pohybovat v rámci notifikovaného programu, který máme u Evropské komise schválen, tak to mají i ostatní členské státy a my nemůžeme plně zkompenzovat úplně všechny ztráty, které utrpí zemědělci a ovocnáři. My vždycky můžeme kompenzovat v okamžiku, až ta ztráta je vyšší než 30 % pětiletého průměru za posledních pět let. Takže takto jsou daná pravidla, a proto jsme odhadli tu částku na 130 milionů korun a teď právě v tomto období probíhá příjem žádostí od pěstitelů, aby si požádali o ty kompenzace za ty dubnové mrazy.

 

Zuzana NEUVIRTOVÁ

Ovocnářům by ale asi víc pomohlo, kdyby si směli to ovoce proti mrazům pojistit. Už po tom volají vlastně roky. Pomohlo jim v tom nějak vaše ministerstvo nebo pomůže?

 

Marian JUREČKA

Já nejsem schopen ovlivnit nabídku komerčních subjektů, které nabízejí jednotlivé produkty pro pojištění v zemědělství. Obecně například vinohrady lze pojistit proti mrazům, v případě.

 

Zuzana NEUVIRTOVÁ

Právě, vinaři to tak mají, proč tedy nelze pojistit ovoce?

 

Marian JUREČKA

To je spíše otázka na komerční subjekty, nicméně my jako ministerstvo zemědělství připravujeme fond těžko pojistitelných rizik, kam by případně právě i škody způsobené mrazem na některých ovocných druzích mohli v budoucnu spadat a mohly bychom tyto škody jasně dopředu transparentně, odškodňovat právě tady z tohoto fondu, kde by dílem přispívali částečně zemědělci a dílem stát.

 

Zuzana NEUVIRTOVÁ

Pěstování ovoce je podle Ovocnářské unie v Česku dlouhodobě nerentabilní. Sadů ubývá, řada podniků s ovocnářstvím končí. Není v zájmu státu si to odvětví udržet, než spíše dovážet ovoce ze zahraničí?

 

Marian JUREČKA

My se samozřejmě snažíme, abychom začali být daleko více soběstační v pěstování nejen ovoce, ale i jiných komodit, u kterých nejsme soběstační a které tady umíme pěstovat. Nicméně já bych nesouhlasil s tím, abychom řekli, že obecně ovocnářství v České republice je nerentabilní. Jsou tady zemědělské subjekty, které se umí na tom trhu, zacílit na některé konkrétní zajímavé produkty, jako jsou višně a třešně nebo případně i hrušně, slivoně a tak dále, u kterých si dokáží najít své místo na trhu, umí tyto své komodity výborně uskladnit. Umí je také nabídnout v dobrý čas k prodeji. Takže nelze říct, že by každý zemědělec, který u nás pěstuje ovoce, byl ztrátový.

 

Zuzana NEUVIRTOVÁ

Přesto ta plocha sadů ubývá, protože v roce 2014 ovocnáři snížili plochu sadů o 11 %.

 

Marian JUREČKA

Ona také ubývá kvůli tomu, že v roce 2007 až 2013 díky nedobře nastaveným podmínkám ze strany ministerstva zemědělství tady v České republice vzniklo obrovské množství ploch, takzvaných ekologických sadů a ty měly závazek pětileté udržitelnosti a právě teď v loňském a předloňském roce u většiny těchto sadů tato doba uplynula a zemědělci tyto sady znovu vyklučili, neměli tudíž zájem na těchto sadech provozovat výrobu a sklízet jablka, nebo ovoce, které by prodávali na trh. Prostě byla to daň za to, že tehdy špatně, benevolentně se ty podmínky nastavily. Tomu už se my snažíme dnes předejít, takže proto je ten úbytek. Nicméně je tady pořád vidět i docela dost podniků, které jsou připraveny investovat, dělají nové výsadby, dávají řekněme, lepší technologie, dávají zasíťování, dávají závlahy do těch sadů a chtějí tu budoucnost sadařství ve svém výrobním programu udržet.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.