Vycházející hvězda lidovců? Ministr Jurečka o práci i soukromí

28. 5. 2014

EuroZprávy, 27. května 2014

Marian Jurečka je třiatřicetiletý politik, který ve vládě Bohuslava Sobotky zastává funkci ministra zemědělství. Je také poslancem za KDU-ČSL, strany, které je první místopředsedou. Zároveň zastupitel Olomouckého kraje. Je ženatý a má čtyři děti.

*Co říká vaše rodina na vaše vládní angažmá?

Rodina z toho, že jsem nyní ministrem, nadšena není, protože manželka i děti mě nevidí celý týden a o víkendech mám také občas společenské povinnosti. Je to pro ně opravdu náročné období. Především pak pro manželku, která vede celou domácnost sama.

*Byl někdo z rodiny, kdo vás od funkce odrazuje nebo odrazoval?

Že by mě někdo z rodiny přímo odrazoval, to ne. Ale vyjádření určitých obav, abych to zvládl, aby mě politika negativně nepoznamenala, to jsem slyšel a slýchávám i nyní.

*Kolik času vám vůbec nyní zbývá na rodinu?

Popravdě, velice málo. Od pondělního brzkého rána jsem v Praze a vracím se většinou v pátek prakticky až v noci. Rodina se mnou v Praze není, tak máme na sebe čas jen o víkendech.

*Máte čas na své koníčky?

Na koníčky poslední půl rok nemám prakticky žádný čas. Dříve jsem hrál každý týden florbal, občas volejbal nebo jsem chodil hrávat s kapelou na tubu. Za poslední tři měsíce jsem si byl jednou v sobotu zahrát volejbal a asi dvakrát zahrát s kapelou. Práce je tolik, že opravdu na koníčky čas není.

*Jak vypadá váš jídelníček?

Prakticky nesnídám, přes den jím dost nepravidelně a večeře mívám občas jen pracovní. Také se mi stává, že v noci přijdu na byt a zjistím, že jsem celý den nic nejedl, ale vypil jsem asi osm litrů vody.

*Spousta politiků ve vrcholných funkcích přibere. Jak jste na tom vy za dobu působení ve vládě?

Já jsem, co jsem ministr, aniž bych o to nějak usiloval, naopak 5 kilo sundal. Rád bych zhubl ještě tak deset kilo, tak uvidím, jak to půjde.

*Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo? Jak často si ho dáváte a kdy jste ho měl naposledy?

Moje manželka dělá ten nejlepší bramborový salát, co znám. V kombinaci s řízkem z kapra nebo jiným řízkem to je výborné jídlo. Asi před dvěma měsíci jsem ho jedl. Jinak si velice rád dám rizoto.

*Co nejraději pijete?

Rád piji výborné pivo, preferuji menší pivovary našich domácích vlastníků a miluji bílá moravská vína.

*A co tedy máte raději - pivo nebo víno?

Preference, zda pivo nebo víno, je v mém případě hodně závislá na charakteru akce, na které jsem. Také záleží na jídle, jaké jím, podle toho se nakonec rozhoduji. Pokud jde o tvrdý alkohol, mnohem víc dávám přednost kvalitním ovocným destilátům našich pěstitelů. Navíc jsem z obce, kde je obecní pálenice, a coby muzikanti preferujeme více slivovici.

*Kolik u sebe běžně nosíte peněz v peněžence?

Jak kdy, spíše než hotovost, upřednostňuji elektronické bankovnictví. Většinou mám u sebe malou hotovost v řádu několika set korun.

*Změnili jste po nástupu do funkce nějak šatník? Co nejraději nosíte?

Šatník jsem musel bohužel změnit. Nejsem oblekový typ, obleky nosím opravdu nerad, necítím se v nich přirozeně. Nejraději mám rifle a tričko či mikinu. Oblek s kravatou nosím jen opravdu v rámci povinností ministra na společenské a pracovní akce, kde je to vyžadováno.

*Jaké používáte auto?

Jako ministr jezdím Superbem, ostatně u nás na Ministerstvu máme jen škodovky. Doma máme Škodu Fabii.

*Baví vás vaše funkce?

Nevím, zda slovo baví, není příliš silné. Je to hodně práce, ale mám pocit, že je ta práce prospěšná a má smysl.

*Vláda nedávno "oslavila" 100 dní hájení. Vzpomenete si, co jste si řekl nebo co vás napadlo, když jste poprvé vstoupil na ministerstvo?

V duchu jsem si říkal, abych, až budu končit a odcházet, si mohl říct, že za mnou zůstala dobře a poctivě odvedená práce, a já tedy mohl odejít se ctí.

*Na závěr. Jak byste zhodnotil svoje dosavadní kroky ve funkci? A co plánujete ve funkci udělat?

Jedním z mých prvních kroků na Ministerstvu byla kontrola hospodaření a pozastavení všech výběrových řízení nad půl milionu korun. Jako zemědělec i podnikatel vím, jak je důležité nejdříve zjistit pravý stav věcí a vědět, s čím mohu počítat. Po důkladném prozkoumání jsem nechal zrušit podezřelé nebo předražené veřejné zakázky. Uspořili jsme na externích právních a IT službách, ukončili jsme nevýhodné smlouvy na marketing. Tím vším jsme ušetřili státnímu rozpočtu asi 300 milionů korun.

I nadále chci vést rezort k dalším úsporám. Mým cílem je, chovat se jako dobrý hospodář. Proto budu usilovat, aby se s veřejnými penězi neplýtvalo, ale rozumně se využívaly. Po více než ročním provizoriu jsem jmenoval nového generálního ředitele Lesů ČR. Vypsal jsem rovněž otevřené výběrové řízení na šéfy Státního pozemkového úřadu a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Ministerstvo zemědělství za dobu mého působení stihlo předložit 23 nových právních předpisů a zákonů. Jedním z nejdůležitějších je reforma potravinového práva, která zlepšuje informovanost zákazníků a prosazuje zlepšení kvality potravin. Také jsme obnovili tzv. zelenou naftu, což znamená, že zemědělci dostanou zpět část spotřební daně z pohonných hmot spotřebovaných při zemědělské prvovýrobě.

Na úrovni EU jsem pokračoval ve složitém vyjednávání nové Společné zemědělské politiky, která nastaví podmínky evropského, tedy i našeho zemědělství až do roku 2020. Díky našemu úsilí se podařilo zvýšení příspěvku státního rozpočtu do Programu rozvoje venkova na období 2014 až 2020, a to o 9 miliard korun. To je jen částečný výčet.

Pokud bych měl zmínit něco, co se mi nepodařilo, tak asi to, že ne vždy se mohu setkat s každým, kdo má zájem o schůzku. Mám tak naplněný program, že to skutečně není v lidských silách. Přesto se snažím, aby všechny podněty a žádosti, které mi nejen zemědělci, ale i ostatní lidé posílají, byly řádně vyřešeny. Jsem si také vědom, že ne vše, co bylo třeba dobře vysvětlit široké veřejnosti, se povedlo.

*A co je třeba udělat?

V nejbližší době mě čeká velmi důležitý úkol, a to, dojednat s ministrem financí přijatelnou výši rozpočtu pro rezort zemědělství pro rok 2015. Dále musíme dokončit vyjednávání Společné zemědělské politiky EU a nastavit podpory tak, abychom opět byli soběstační v komoditách, které se u nás dříve běžně pěstovaly a vyráběly, a pro které máme vhodné podmínky.

Také za velmi důležité považuji pokračovat v budování protipovodňové ochrany, která pomáhá chránit životy lidí i jejich majetky. Do konce roku vypracujeme také materiál, který se bude naopak zabývat problematikou sucha v České republice a navrhne řešení dopadů. Nejvíce se tento problém týká Jihomoravského kraje. Opět je to jen stručný přehled úkolů, které máme před sebou.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.