Vidíme úspory, daně neporostou

26. 1. 2015

Hospodářské noviny, 26. ledna 2015

Tandem Pavla Bělobrádka a Mariana Jurečky dal v KDU-ČSL znovu vzpomenout na luxovské heslo „klidná síla“. Duo třicátníků provedlo lidovce nejtěžším obdobím jejich historie, stranu se podařilo oddlužit a pak i vrátit do Poslanecké sněmovny. Ministr zemědělství Jurečka je vnímán jako přirozený nástupce Bělobrádka, který už avizoval, že za dva roky nejspíše ve funkci předsedy KDU-ČSL skončí. Sám Jurečka se však k nástupnictví zdráhá přihlásit.

Jak hodnotíte první rok vlády?

Kdybych dával známku, tak dva minus.

Proč?

Oproti vládě Petra Nečase se naše vláda hádá minimálně, až na pár drobností si drží určité dekorum v komunikaci, neotravujeme lidi půtkami, vzájemným obviňováním. A s tím souvisí i větší důvěra ve veřejné instituce, občané mají víc chuť utrácet, firmy cítí vyšší stabilitu, roztáčí se spotřební kolo, pomáhá to ekonomice.

Vedle téhle abstraktní důvěry – co nějaké konkrétní kroky?

Daňové úlevy pro rodiny či vyřešení důchodové problematiky, miliardové úspory v jednotlivých resortech, to lidé taky vnímají. A pak nás samozřejmě některé klíčové věci teprve čekají: okolo prokazování majetku, změny ve výběru daní evidencí tržeb. To už budou zásadnější věci, ale věřím, že se podaří a budou mít pozitivní efekt.

Když jste chválil zlepšenou komunikaci ve vládě: připomeňme si, že Andrej Babiš vám nejdřív hrozil, že v koalici bude místo vás Úsvit, pak vám nechtěl dát ministerstvo zemědělství, pak vám nechtěl dát křeslo v ČEZ… To skoro vypadalo, že vás Babiš bere jako velmi trpěného partnera.

Nechci posuzovat výroky pana vicepremiéra Babiše nebo jeho strategii. Mě zajímá výsledek. Jsme ve vládě, prosadili jsme si v ní svůj program, máme ministerstvo zemědělství, máme zastoupení v ČEZ. To je pro mě důležitější.

Pokud je ve vládě taková idyla, na čem tedy může skončit?

Velkou obavu jsem měl o rozpočet. A ten prošel pro mě až překvapivě hladce. Komplikované může být vyřešení pozic náměstků. Odvolání našeho náměstka Jiřího Houdka z ministerstva pro místní rozvoj vnímáme jako faul, takhle postupovat nelze. Paní ministryně našeho náměstka odvolá pět dní po nástupu, když se ptáme proč, tak nám říká, že s ním byla spokojená… Nemáme pocit, že by měla racionální argumenty pro jeho odvolání.

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec si před týdnem postěžoval, že ministr Babiš neuspořil tolik, jak sliboval, a že pokud se mu nepovede další miliardy nalézt, tak jako vláda budete muset zvýšit firemní daně. Babiš reagoval tím, že si má ČSSD hledat nového koaličního partnera. Zvednete ruku pro vyšší daně?

Vnímám to tak, že ČSSD má před sjezdem. Pokud mají její ministři pocit, že výběr daní koaliční smlouvě neodpovídá, tak by bylo fér přijít na koaliční radu s konkrétními čísly a nad nimi se bavit.

Daně tedy neporostou?

Ani KDU-ČSL, a myslím, že ani ANO tuhle variantu nepodpoří. Já pořád vidím úspory, i v tomto resortu, pracujeme na nich.

Už jste si v KDU-ČSL vysvětlili vaše loňské dilema, že jdete do vlády s někým, jehož minulost a kontakty s StB jsou poměrně nejasné?

Je to pro nás stále určitým způsobem problém. Kdyby byl soud už u konce a my měli jasný nezpochybnitelný rozsudek, bylo by to pro nás daleko jednodušší. Na druhé straně musíme ctít presumpci neviny. A pak je tu ta praktická druhá rovina – že tu nebyly jiné varianty, jak vládu složit. Když jsme ta jednání zahajovali, říkal předseda Babiš, že ve vládě být nemusí a může být jen předsedou rozpočtového výboru. Pak došlo k nějakým posunům. Pak prezident měnil, zda bude, nebo nebude chtít lustrační osvědčení. Nejsme z té situace nadšení. Ale doufám, že vláda dělá pozitivní kroky, které nakonec převáží nad tím, že jsme v koalici s někým, kdo mohl, a to nevíme, spolupracovat s StB.

Jak se vaše členská základna srovnává s faktem, že se na vás přilepil bývalý aktivní svazák, člen KSČ, přítel Ivana Langera či Františka Mrázka Luděk Sekyra?

Na mě se nikdo nepřilepil a to jsem první místopředseda KDU-ČSL.

Minimálně vás sponzoruje.

Pojďme si shrnout fakta, jak je říká pan předseda Pavel Bělobrádek. Navázali spolu nějakou komunikaci před krajskými volbami v roce 2012. Tehdy by asi málokdo vsadil na to, že budeme v roce 2014 vládní stranou. Ten člověk přišel v době, kdy asi těžko mohl očekávat nějakou jistotu protiplnění. Přišel, dal straně finanční prostředky na transparentní účet. Bylo by daleko snazší dostat dar, který na ten transparentní účet nepůjde – měli jsme tu takové příklady. Každému, kdo má nějaké pochyby, říkám, ať ukáže, kdo z nás kde na resortu poskytl nějaké protiplnění.

Takže myslíte, že přízeň pana Sekyry ke KDU-ČSL je věc čistě nezištná, kterou napravuje své minulé hříchy?

To je otázka na něj. Mě netěší, že pověst pana Sekyry může vrhat negativní světlo na KDU-ČSL. Vyvodili jsme z toho určitý závěr, že jakýkoli finanční dar nad milion korun bude schvalovat celostátní konference ještě předtím, než ty peníze přijmeme.

Letos má vaše strana sjezd. Budete kandidovat na předsedu?

U nás je to tak, že napřed mně musí dát okresní a krajské konference nějaké nominace.

Proti vaší vůli by to asi nešlo, takže otázka stojí tak, jestli chcete kandidovat?

Členská základna musí chtít. Ani v roce 2010, ani v roce 2012 jsem nikoho neobíhal. Já vždycky jen říkal, že lidé vidí mou práci, vidí moje nasazení, a ať si vyhodnotí, jestli mě chtějí, nebo ne.

Jakou funkci chcete mít po květnovém sjezdu vy sám?

Nedokážu na to odpovědět. Napřed chci, aby členská základna vyjádřila svou vůli, pak si k tomu sednu s rodinou a až pak si řeknu, jestli do toho půjdu, nebo nepůjdu. Nominace na předsedu jsem dostal už v roce 2012 – já i Zuzana Roithová –, a na sjezdu jsme to oba položili a dali podporu Pavlu Bělobrádkovi. Zvažuji to i letos, zvažuji i výzvy individuálních lidí, abych kandidoval na předsedu; na druhou stranu, s Bělobrádkem se známe od roku 2004, dost jsme toho prožili. V rozhodování bude hrát velkou roli i to, že KDU-ČSL je dnes tam, kde je, i díky jednotnému vedení.

Pavel Bělobrádek už řekl, že kandidovat na předsedu bude nejspíš naposledy. Prvním místopředsedou jste od roku 2011 a asi se nenabízí přirozenější nástupce. Počítáte s tím, že poslední předvolební měsíce v roce 2017 budete předsedou strany?

Neberu to tak. Nemůžu tušit, co bude za dva a půl roku, nikdy jsem neměl nějaký plán, že budu místopředsedou strany, že budu ministrem. Postupuji tak, že když ta situace nastane, vyhodnotím ji – a stejně budu postupovat i v tomhle případě.

Prvním místopředsedou jste už čtyři roky, v roce 2017 jím budete už šest let, máte za lidovecké ministry nejdůležitější portfolio…

Když jsem přišel v roce 2010 do strany, moje meta nebyl můj osobní úspěch. Jsem v KDU-ČSL dost dlouho na to, abych věděl, že je pro mě důležitější úspěch strany než úspěch můj. Já se můžu vrátit domů, uživím se tam, a budu spokojený. O moc víc, než už jsem dosáhl, dosáhnout nemůžu. Pokud tu v roce 2017 bude lepší borec, který by mohl být předsedou, tak mi v tomhle ohledu záleží víc na úspěchu KDU-ČSL než na mém.

Pod váš resort patří Lesy ČR a Budvar. S jakým příjmem z nich počítáte?

V příštím roce plánujeme z obojího rekordní příjem, dohromady 8,5 miliardy korun. Lesy asi 7,6, zbytek Budvar. Vím, že takto vysoké odvody nejsou trvale udržitelné. Nechci Lesy ždímat, chci, aby měly v pořádku investice, spousta věcí tam byla v minulosti podfinancovaná. Realistický příjem z Lesů je zhruba čtyři miliardy.

Na začátku mandátu jste plánoval i to, že by Lesy ČR měly upřednostňovat zájemce, kteří budou dávat práci nezaměstnaným. Jak se vám to daří?

Máme určitou spolupráci s úřady práce, pomaličku se nám daří přijímat lidi, které zaměstnáváme napřímo. Ale máme problém s tím, že se nám lidé na pozice za 13 až 14 tisíc za měsíc moc nehrnou.

Potěšilo vás, že se firmě Uniles Andreje Babiše podařilo uspět v jednom z tendrů v Lesích ČR?

To je mediální zkratka. Soutěžilo se 32 územních jednotek. Ve třech jsme rozdělili pěstební a těžební činnost. Z celkových 35 zakázek vyhrál Uniles, který se v téhle branži pohybuje asi 20 let, na osmi územních jednotkách, z toho na pěti působil už předtím. A vyhrála vedle toho spousta malých a středních firem. Uniles to rozhodně nevyhrál proto, že by měl přístup k nějakým informacím.

MARIAN JUREČKA (33) Ministr zemědělství, nejmladší člen vlády Bohuslava Sobotky a první místopředseda KDU-ČSL. Lidoveckým místopředsedou je od roku 2010, kdy se konal přelomový sjezd ve Žďáru nad Sázavou, „dvojkou“ za Pavlem Bělobrádkem se stal o rok později. Do politiky nahlédl v roce 2007, tehdy dělal poradce šéfovi Legislativní rady vlády Cyrilu Svobodovi. Od roku 2012 je zastupitelem Olomouckého kraje, loni se stal i zastupitelem v Rokytnici. Je ženatý a má čtyři syny.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.