Události, komentáře: Jak se žije na venkově

17. 2. 2017

ČT 24, 16. února 2017

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Z venkova mizí prodejny potravin, ubývá zákazníků, snižuje se zisk a řada obchodů tak nemá ani na mzdy prodavačů. Zabránit tomuto trendu chtějí starostové malých obcí. Dnes se proto sešli v Bělotíně na Olomoucku a shodli se na tom, že nejlepší cestou je finanční pomoc od státu. Svaz českých a moravských spotřebních družstev se už dřív obrátil na ministerstvo zemědělství. Na záchranu ohrožených prodejen požaduje 700 milionů. Ministr přislíbil zhruba třetinu. Materiál chce na přelomu března a dubna probrat na jednání vlády.

 

Kateřina ŠALOUNOVÁ, redaktorka

Ministr uvažuje o daňových slevách nebo přímé dotaci v rozmezí 200 až 300 milionů korun.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Neříkám, že to bude poskytovat ministerstvo zemědělství, o tom bych chtěl ještě jednat.

 

Kateřina ŠALOUNOVÁ, redaktorka

O návrhu by měla vláda rozhodovat na přelomu března a dubna. Do té doby musí prodejny počítat s tím, že si na sebe musí vydělat samy. Krajské redakce a Kateřina Šalounová, Česká televize.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ministři zemědělství v Událostech, komentářích. Ten současný - Marian Jurečka. A jeden z jeho předchůdců Petr Bendl, dobrý večer.Je zánik malých prodejen na vesnicích tak velký problém, že to musí řešit ministerská skupina?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Je to velký problém. Je to problém nejenom posledních dvou let, ale je to dlouhodobý problém už někdy kolem 2010 o tom diskutovali představitelé jednotlivých obchodů na venkově, že to je velký problém. Je to víceméně problém pro obce a místní části do tisíce obyvatel. Tam vám řeknou představitelé jednotlivých těch maloobchodních sítí, jako jsou Coopy a podobně, že do této velikosti je velký problém v té obci, aby opravdu ta prodejna se dokázala sama uživit a na sebe vydělat. Navíc dneska rostou ceny a přece jenom ta kupní síla na venkově přeci jenom ta kupní síla na venkově dost často využívá té mobility a orientuje se na nákup v supermarketech u velkých měst, ale to není řešení pro každého - maminky s dětmi, senioři, ti prostě tuhle možnost nemají. Takže tady opravdu stát by se měl postarat o to, aby nějakým způsobem nabídl lidem, že tuhle službu pomůže zajistit, protože je to opravdu zajištění základních lidských potřeb. To vyplývá i z Listiny základních práv a svobod a když jsem se díval i do zahraničí třeba, tak Velká Británie za vlády liberálo-konzervativců v letech 2010 až 2015 udělala takovou to podporu, kde poskytla daňovou slevu tisíc liber a tuto slevu využilo 300 tisíc subjektů na venkově v Anglii.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Musí to řešit stát a vláda?

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Tak já jsem tady v přesvědčení, že pro tohle rozhodně není cesta. Začít dotovat nebo, nebo řeknu dělat někomu slevu na daních v jedné vesnici a ve druhé vesnici ne, protože tam už je víc lidí a tady zrovna na to nedosáhnou, tohle teda rozhodně cesta není. To už jsou další výjimky, další kontroly, další byrokracie s tím spojená. Prostě to, to, ty problémy malých obcí jsou úplně někde jinde a v případě, že bysme se zaměřili systémově na to, co jim chybí, dopravní obslužnost, zbytečně buzerujeme některými věcmi, které se týkají: hynou nám hospůdky a hospody v malých obcích téměř po stovkách, možná po tisících, ta čísla ještě nejsou úplně jasná. Tady česká vláda dělá všechno pro to, aby vyhynula úplně a na druhé straně začínají ...

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, počkejte ... Tohle je věc, kterou je potřeba řešit a podporovat - maminky s dětmi a starší lidé, co se nedostanou na nákup někam jinam, takže to stát nemusí řešit tohle?

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

No, dopravní obslužnost je věcí krajů například.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Takže senior si sedne do auta a pojede do města ...

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Když dovolíte a v okamžiku, kdy začnete rušit dopravní obslužnost, nebo začnete s tím něco vymýšlet tak, že to  těm lidem přestane vyhovovat, nebo jím zdražíte ten život tam jako, jako takový, tak buď se začne ta obec vylidňovat, a u nás jsou obce, které na tom jsou velmi dobře, tady třeba, řeknu, pražské příhraničí nebo to okolí, to jsou obce, kde naopak je velký tlak na, na bydlení, ale pak jsou obce v lokalitách, které je českým pohraničním a kde bysme měli něco systémově ...

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Dobře, ale já ale tu otázku pana ministra posunu. Ta je namístě. Takže senior si sedne do auta a pojede si nakoupit.

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Senior si sedne do autobusu samozřejmě. Vždyť si může sednout do autobusu.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Teď jste to krásně sám zarámoval tu vaši úvahu, jak je mimo realitu. Já celý život žiji na venkově na malé obci. Vy asi tu realitu neznáte, nebo ji posuzujete z okolí Prahy, ale jsou obce, kdy prostě autobus jede ráno a jede večer - jede ráno v sedm a vrací se v šestnáct hodin, to je celá obslužnost.

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

A čí to je odpovědnost?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

A jestli se bavíme o tom, jaké jsou náklady na zajištění dopravní obslužnosti, v poměru na to, že potřebuji na té obci nebo místní části, která má sto a více obyvatel, nějaký základní, řekněme, aspoň ten obchod, který zajistí ty minimálně sociální potřeby obyvatel, tak to je to klíčové.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

A proč sto a více obyvatel a dvě stě ... a obce do sta obyvatel mají smůlu?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tam už narovinu, když se s těmi lidmi bavíte, kteří dneska provozují maloobchody o říkají: "Do obce pod sto obyvatel prakticky nejsme schopni ekonomicky uživit prodejnu ...

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tam jsou taky senioři.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano, ale tady je, ale tady je jiný nástroj a ten my dneska už podporujeme jako ministerstvo zemědělství, teď nově za poslední dva roky za mého působení a to jsou pojízdné prodejny. My dneska zemědělcům a výrobcům potravin umožňujeme požádat až o 50% příspěvek na pojízdnou prodejnu. Takže my se snažíme tento problém řešit, ale opravdu, když se bavíme o té kategorii obce do tisíce obyvatel, což je více než 3,5 tisíce obcí v České republice a nemluvím o místních částech. Ten problém tuto minimální obslužnost lidem zajistil a navíc já, tím, že na tom venkově jsem, tak vím, že to je to základní sociální centrum, by se lidé potkávali. A tady je velká příležitost dát tu kombinaci dohromady, obchod, potraviny, smíšené zboží a přidat k tomu třeba i služby pošty, a to je cesta a tady stát to nemůže nechat jen na malé obci, která má dost často tak malý rozpočet, starosta je neuvolněný, že opravdu by měl pomoci. Já se snažím o to, abychom tu pomoc nabídli tomu venkovu.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

To není důležitý argument? Je to centrum obce, kde se lidé scházejí a proto by měl stát pomoct?

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Víte, já žiju už několik let v obci, která má přibližně sto trvale žijících obyvatel, takže o tom něco vím, pan ministr říká, že, že nikoli. Já v té obci žiju. Zavřeli nám hospodu, protože prostě to, co na ně stát teď navalil, teď už se nemáme kde scházet, protože to, co na ně navalil, řekli, že to neutáhnou.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, dobře, ale kde je to řešení? Tak má stát někde něco přispět?

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Tak stát na jednu stranu vymýšlí další a další náklady na to, aby se v té obci říct nedalo, anebo, aby se tam takovéhle služby zavíraly a na druhé straně přijde pan ministr s tím, že by se dala některé obci, některé prodejně sleva na dani a jiné už třeba o dva kilometry dál nikoli. To je absolutně špatně. Jestli se máme bavit o nějakém zlepšení života lidí, tak je to dopravní  obslužnost. Kraje mají nějaké své priority, pro ty kraje, pro které je život na obci a na vesnicích prioritou, no, tak asi budou počet těch dopravních spojů.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Mají to řešit kraje. Není tohle důležité? Proč to má řešit stát?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím a já se bavím se starosty, i dnes jsem se bavil s představiteli jednotlivých organizací, které  zastupují život na venkově, jako je Spolek pro obnovu venkova a další, představitelé místních akčních skupin a ti říkají, a to jsou opravdu lidé z praxe, kteří na venkově taky celý život žijí. Ti říkají, my bychom to viděli tak, že by bylo dobré, aby se na tom řešení spolupodílela obec, kraj i stát. A já tady dneska vystupuji za vládu České republiky a jako ministr zemědělství a říkám, i já cítím svůj spolupodíl odpovědnosti za rozvoj venkova a za udržení kvality života a já jsem připraven díl zodpovědnosti za to nést a vyčlenit i nějaké finanční prostředky.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Když odhlédneme od obchodů, od restaurací na vesnicích, lidé obecně odcházejí i z vesnic, míří do měst.

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

V některých částech republiky, není to ve všech. Já tím, že jsem Středočech, tak znám lokality, kde není místo v mateřských školkách, nejsou místa v základních školách ...

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

A není to tím, že to je kousek od Prahy?

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Proto říkám, že jsou místa, kde ty, kde ty obce nemají tenhle problém.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Je to obecnější? Týká se to všech velkých měst, nebo je Praha a i její okolí v tomto výjimkou?

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Já myslím, že kolem, že jsou lokality, které jsou prostě atraktivní a zajímavé, jsou dosažitelné za prací, protože, proč je to atraktivní? Protože máte práci nadosah a protože máte dopravní spojení. V okamžiku, kdy nemáte dopravní spojení, tak je pro vás všechno potíž. Máte malý děti, vrátí se ze školy? Nevrátí. Kdo je odveze? Autobus nejede. Tohle to jsou věci, které komplikují život. Nebo si tam někdo chce postavit domek, mladá rodina. Kouká se, je tam mateřská škola? Základní škola? Mám tam šanci, protože, když už jedu pro dítě do školy, tak už si nakoupím, tam už pravidla, kde mají školu, mají nějaký obchodu, tohlec to, co tady vymýšlí, to je, to je podle mě absolutní nesmysl.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Vylidňování vesnic obecně?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Je to problém. Od roku 90 zaniklo zhruba 6 % obcí do tisíce obyvatel. Takže nemůžeme říct, že se to neděje, ale tady výjimečně budu souhlasit s předřečníkem v tom, že jsou lokality především u velkých měst, kde dochází naopak k nárůstu počtu obyvatel na venkově. Ale je tady obrovské množství lokalit, které jsou vzdálené třeba od těch trojkových obcí s rozšířenou působností, které jsou v horských, podhorských oblastech, kdy naopak dochází k dramatickému vylidňování, kde je problém pro obec vůbec udržet školu, školku. Já se třeba znám se starosty, kteří mají obec, která má 500 obyvatel, ale má osm místních částí. Tam dokázat udělat nějakou investici do infrastruktury je obrovský problém. Ta infrastruktura, to není jenom dopravní, to nejsou jenom silnice druhých a třetích tříd, ale to jsou komunikace v obci, to je vodovod, kanalizace, čistírna odpadních vod, to jsou základní věci, které dneska na těch vesnicích chybějí a byť se snažíme poměrně intenzivně do toho investovat.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Může to být zastupitelstev a krajů, proč do tohodle má zasahovat stát?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ta obec má tak malý rozpočet, tato malá obec, o které, jsem říkal.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Není řešení předat obcím peníze?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Samozřejmě o to se snažíme, my už jsme to udělali díky změně daňové vytíženosti obce a města dostaly vícero peněz, ale to jsou obce, které prokazatelně, i když tam uděláte ten vodovod nebo tu kanalizaci, tak ony ani z těch poplatků, nebo ty by musely být tak vysoké, nebyly schopny dělat tu, odložení těch peněz na tu prostou reprodukci a obnovu potom tady těchto věcí. Prostě tady ten stát musí pomoci, pokud myslí vážně to, že ten venkov má být místem živým, nikoli nějakým skanzenem.

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

No, ale není to cesta, že budu dotovat prodejny potravin anebo, anebo vymýšlet způsob, jak některé potravinové prodejně dám slevu na dani a druhé ne. To je vážný problém, o čem tady pan ministr mluví. Já už jsem několikrát vyzýval paní ministryni pro místní rozvoj, aby, exituje-li vůbec nějaká, řeknu studie nebo objektivní informace o tom, jak si stojí naše obce z hlediska vybavenosti základní infrastrukturou, tak jak o ní mluví pan ministr a s velkou pravděpodobností neexistuje. My ani nejsme schopni říct, jestli se ty nůžky rozevírají a kde se rozevírají, protože už jsou určitě obce, kde už máte plynofikaci, vodovod, kanalizaci a že už v podstatě potřebují jenom chodníky a tak dále, ale jsou obce, kde mají obrovský problém s vodovodem a nedosáhnou na to a stát nevyváří jim podmínky k tomu, aby na to dosáhly.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže by měl stát platit víc?

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Stát by měl dát hlavně vědět, jestli se ty nůžky rozevíraj, jestli náhodou v některé části republiky ten život jde objektivně dobrým tempem dopředu a v jiné části to z objektivních důvodů není možno, aby obec zafinancovala to, co má. Ale protože na to neexistuje jasná informace, jak to vlastně ve skutečnosti vypadá a tudíž nemáme šanci na to reagovat. Dáváme všem a protože obce mají povinnost spolufinancování a mají rovnou povinnost spolufinancování, no, tak některé ty obce, co mají malý příjem, tak nemají šanci, tak se se zaplacením kanalizace hrabou desítky let a nemají šanci už dosáhnout na nic jiného a jiné ano.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Máte tahle data?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My máme data, pokud jde třeba o infrastrukturu třeba vodovodů, kanalizace a čistírny odpadních vod. Tady třeba víme, že potřeby obcí jenom do tisíce obyvatel z hlediska investice do této infrastruktury, která je základní a klíčová je 53 miliard korun.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Je tohle věc, která udrží lidi na venkově, jestli je tam kanalizace, nebo ne?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Na první pohled by se mohlo to zdát někomu, tady třeba z pohledu teď jako Prahy, něco jako trošku malicherného, ale jestliže třeba dva měsíce v roce vám neteče pitná voda z kohoutku a musíte chodit s kanystrem pro vodu, a takových obcí není málo v České republice a my se snažíme tam prioritně směřovat investice do vodovodů, tak samozřejmě to výrazně ovlivňuje kvalitu života na venkově. Takže tady je spoustu věcí, které mnoho lidí odrazuje od toho, aby na venkově dál žili a raději se stěhují do měst.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Nevyřeší se to, řekněme, časem samovolně? Protože ne všichni chtějí žít ve městě. Někdo, kdo se přesune do města, tak pak třeba zjistí, že nechce a třeba se vrátí. Nemělo by to jít přirozenou cestou?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano, když někdo přirozeně cestuje, je to v pořádku, ale na druhou stranu jsou tady věci, které výrazně ovlivňují rozhodování a přirozenost v tom, že pokud třeba v té obci dneska je nějaký výkyv porodnosti a stát nepomůže nebo kraj, podržet mateřskou školu, základní školu, tak potom v okamžiku, kdy to zanikne a už se to třeba neobnoví, tak je to jeden z těch elementů, který obec nasměruje k tomu, že bude setrvale směřovat k poklesu. Já bych ještě navázal na argument pana bývalého ministra Bendla, který říká, že stát do toho nemá vstupovat. Běžte se podívat, prosím pěkně, do Rakouska. Naši sousedi tam mají propracovaný systém daňových slev pro lidi, kteří bydlí na venkově, podle průměrné teploty, nadmořské výšky, vzdálenosti od většího celku, opravdu je to systém, který je rovnocennej pro občany i pro podnikatele. Mají to desítky let a moc dobře vědí, proč to mají, aby lidem kompenzovali vyšší náklady života na venkově. Takže já tady dneska nevymýšlím vymýšlené, já jsem inspiroval, zmiňoval jsem příklad Británie, Rakouska a berme ty dobré věci a zkusme je aplikovat v České republice.

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Já bych se tedy tímhle neinspiroval.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Máte pocit, že to nefunguje anebo, že to není pravda?

 

Petr BENDL, bývalý ministr zemědělství

Že budeme zdaňovat podle toho, v jaké žijí nadmořské výšce nebo něco podobného. To si nemyslím, že je na Českou republiku stavěný příklad. Já si myslím, že když jim ten život trochu zjednodušíme a třeba v oblasti zemědělství s byrokracií podpoříme víc. Některé rodinné farmaření jako takové, že tam ti lidi zůstanou a tím pádem tam budou chtít žít, mimochodem jedna z věcí, kterou jsme my kritizovali a kterou jste prosadili, bylo zvýšení poplatků za vynětí ze zemědělského původního fondu. Tam, kde si třeba obce naplánují rozvoj po souhlasu ministerstva životního prostředí a všech dotčených orgánů státní správy, došlo ke zdražení vynětí ze zemědělského půdního fondu o desítky tisíc korun a v ten okamžik vlastně odrazujete ty lidi, kteří by tam třeba přišli noví, aby si tam postavili ten dům, kde ještě dům nestojí, ale je to v územním plánu vyhrazeno.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Prosím, větnou reakci nakonec?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nesouhlasím s tím, co říkáte, že došlo ke zdražení u rodinných domů. Tam jsme to vrátili novelou zpátky, to asi byste jako poslanec měl dobře vědět, ale pokud jsme si řekli, že chceme chránit nejkvalitnější zemědělskou půdu pro průmyslovou výstavbu, tak to jsme udělali a za tím si stojím a tvrdím, že to je správně.

 

Daniel TAKÁČ, moderátor

Pánové, děkuju za vaši debatu v Událostech a komentářích. Na shledanou.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.