Stanovisko o budoucnosti Evropské unie

3. 3. 2017

ČRo Radiožurnál, 2. března 2017

Vladimír KROC, moderátor

Premiéři 4 zemí Visegrádské skupiny dnes ve Varšavě jednali, jednak tedy schválili společné stanovisko o budoucnosti Evropské unie s tím, že si přejí reformu společenství při rovnosti všech členů. A důležitým bodem schůzky byla i výzva směrem k Evropské komisi, aby věnovala větší pozornost problému rozdílné kvality potravin v různých unijních zemích. Na program se to dostalo na podnět Slovenska, když tamní testy údajně doložily, že v nadnárodních řetězcích na slovenském trhu se prodávají méně kvalitní potraviny stejných značek než třeba na západ od nás. Na varšavské schůzce byl i Marian Jurečka, ministr zemědělství za KDU-ČSL. Dobrý večer.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dobrý večer.

Vladimír KROC, moderátor

Pane ministře, k čemu jste tedy přesně dospěli, jaký podnět vyšel z toho setkání?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My jsme dnes měli ve Varšavě jednání také 4 ministrů Visegrádské čtyřky. A následovalo potom společné jednání i s premiéry visegrádské čtyřky. A ten výstup z jednání hlav 4 států byl klíčový v tom, že se společně shodli, že to téma je téma, které naše státy a i jiné státy, především bývalého východního bloku, trápí, chceme ho řešit a vyzvali představitele Evropské komise, aby opravdu řešili, aby vážně vzali i ty výzvy, které už jim v minulosti avizoval Evropský parlament, který přijal usnesení, aby se udělal monitoring toho stavu v Evropské unii, rozdílné kvality potravin a aby se přijala adekvátní legislativní opatření, aby opravdu na jednotném trhu 28 států Evropské unie měl spotřebitel stejná práva a byl stejně chráněn.

Vladimír KROC, moderátor

Dobře, ale co si od té výzvy slibujete, jaký další postup a kdy by měly být tedy znát nějaké hmatatelné změny na tomto poli?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já se na toto téma už 2,5 roku snažím pracovat, to téma jsme projednali s 8 státy V4 plus 4, následně na Radě ministrů pro zemědělství, měl jsem už v roce 2015 i výzkum na dvojí kvalitu potravin, srovnání německých a českých produktů od stejných výrobců, stejného balení, stejného logotypu. A už tehdy jsme upozorňovali, vlastně v loňském roce, že ten problém tady je a že ho chceme řešit. Bohužel byli jsme odmítnuti s tím, že tento stav, který je teď, je prakticky v pořádku, že ať si každý spotřebitel těm malým více než 2milimetrovým písmem přečte to složení a že to stačí. Já tvrdím, že nestačí, že ten spotřebitel je klamán minimálně v rovině morální a etické a že je potřeba to změnit. A vlastně, protože se nám zatím nepodařilo to, aby k té změně začalo docházet, tak vlastně dneska tady zazněl velice silný apel 4 hlav státu, což si myslím, nebo 4 premiérů, což je zase něco, co Evropská komise nemůže přehlížet.

Vladimír KROC, moderátor

A není proti navrhovaným krokům v této oblasti unijní člen, přes něhož to stěží může projít, totiž Německo?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak samozřejmě Německo nás v této akci nepodporuje, já jsem se svým kolegou Ficem i Schmidtem o tom několikrát hovořil. Nicméně věřím, že když se našlo pochopení u rakouského ministra, kterému, když jsem to dopodrobna vysvětlil, tak mi dal zapravdu, tak mi dal zapravdu, že to je problém, že obdobně se nám podaří argumenty i právě na základě toho velkého průzkumu, který budeme dělat teď v Německu, v Rakousku, v České republice, na Slovensku a v Maďarsku, přesvědčit i právě například německého ministra, protože vlastně ten problém se týká i jeho občanů a spotřebitelů, kteří jsou zvyklé na výrobky s vysokou kvalitou, ale v okamžiku, kdy to stojí třeba do některých států bývalého východního bloku, tak si kupují výrobek, který potom tu kvalitu nemá, takže ten problém se týká nejenom nás, ale samozřejmě i jejích občanů.

Vladimír KROC, moderátor

Ale častým argumentem bývá, že to tak chce spotřebitel, že zkrátka jiný kraj jiná chuť?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já tyto argumenty, které používali někteří představitelé právě těch velkých potravinářských společností, které tady toto dělají, odmítám. Byl bych schopen věřit tomu, že máme třeba jiné stravovací nároky možná třeba než Britové, ale ty společné v rámci Rakouska-Uherska si nemyslím, že mám tak rozdílné chutě, jako například Rakušané a tam už ten rozdíl v kvalitě těch výrobků je opravdu markantní.

Vladimír KROC, moderátor

A proč podle vás nemohou tento problém vyřešit jednotlivé státy?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nemůžeme to vyřešit. Často se mě na to lidé ptají, já mohu udělat národní legislativní úpravu, že mohu vydat třeba i vyhlášku, která by, řekněme, třeba vracela bývalé české státní normy na jednotlivé typy výrobků, ale týkalo by se to jenom toho, co se vyrobí na území České republiky, zatímco výrobci jiných států Evropské unie by v rámci volného trhu k nám mohli vozit jakékoliv jiné výrobky, tak já jim to nemohu nařídit. To je právě ten problém, proč já potřebuju, aby se toto téma vyřešilo právě jednotnou evropskou legislativou.

Vladimír KROC, moderátor

Vysvětluje ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka. Děkuju, na shledanou.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Také děkuji za pozvání, pěkný večer, na shledanou.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.