Slovo ministra – zákaz klecových chovů

7. 10. 2020

Zemědělec, 5. října 2020

Poslanci v polovině září schválili zákaz klecových chovů v České republice od roku 2027. Byly tak vyslyšeny hlasy, které se ve společnosti stále více ozývají, poukazující na to, že jde o týrání zvířat a požadující další zlepšování pohody nosnic. Některé státy, k nimž jsme se rozhodnutím Sněmovny přiřadili, zakazují chov slepic v obohacených klecích a chtějí, aby vejce pocházela pouze z alternativních chovů. Jsem přesvědčen, že takovéto jednostranné zákazy klecových chovů na národní úrovni na základě rozhodnutí jednotlivých členských států nejsou žádoucí, protože vedou k nerovným podmínkám na jednotném trhu. Spotřebitelé v Evropské unii požadují zvyšování úrovně welfare nosnic, a řada maloobchodních řetězců se proto zavázala, že do roku 2025 již nebudou prodávat klecová vejce. Mnozí z nich již opouští prodej vajec od nosnic v klecích a přechází na prodej vajec z voliérových chovů. Je patrné, že jednotlivé členské státy přistupují k problematice produkce vajec z obohacených klecí rozdílně. Aby byla zajištěna konkurenceschopnost producentů vajec v jednotlivých členských státech, je potřeba problematiku klecových chovů řešit jednotným způsobem na úrovni celé Unie. Proto jsem na poslední Radě ministrů zemědělství států Evropské unie vyzval Evropskou komisi, aby v rámci zlepšování welfare nosnic předložila zákaz chovu nosnic v klecích od roku 2030. Čekal jsem, že mou výzvu při bruselském jednání o zákazu klecových chovů v celé EU podpoří také zástupci různých organizací na ochranu zvířat, ale k mému překvapení se nic takového nestalo. Kde všichni zastánci zlepšování pohody nosnic byli? Zákaz jen v některých zemích určitě problém nosnic nevyřeší. Proto znovu opakuji naši výzvu, kterou jsem přednesl v Bruselu. Je potřeba, aby Evropská komise udělala analýzu současné situace s chovy v EU a předložila legislativní návrh, kterým by se klecové chovy v celé Unii zakázaly. Navíc se musí řešit i dovoz vajec ze třetích zemí, abychom pak nebyli zahlceni vejci z těchto zemí, ve kterých producenti přísné požadavky na pohodu zvířat dodržovat nemusí. A dalším důležitým úkolem bude vyřešit kompenzace pro případné ztráty chovatelů, kteří do zajištění dosavadních legislativních požadavků na pohodu zvířat dali nemálo peněz. V důsledku zákazu klecových chovů budou nuceni činnost ukončit nebo odepsat nesplacené investice, což jim stát bude muset nahradit. Evropská komise a některé státy, například Rakousko, Francie, Dánsko, Švédsko nebo Slovensko, český návrh přivítaly. Aby byl jednotný trh spravedlivý, bude však důležité, aby náš návrh přijaly všechny státy Unie.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.