Slovo ministra - rostlinolékařská novela

2. 2. 2021

Zemědělec, 2. února 2021

Několik významných změn obsahuje novela rostlinolékařského zákona, kterou schválila minulý týden vláda. Jednou z nich je například označování přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele dvourozměrnými čárovými kódy a elektronická evidence těchto přípravků. Cílem těchto opatření je lepší přehled o skutečné spotřebě přípravků a také zajištěni bezpečnější produkce potravin. Informace o pohybech přípravků po republice se budou zaznamenávat do úložiště dat, které bude spravovat Ministerstvo zemědělství. Zřízení tohoto centrálního úložiště dat je klíčové pro zabezpečení funkčnosti zaváděného systému, který umožní sledovat přípravek v každém článku distribučního řetězce. Systém povinného elektronického vedení evidence přípravků pro profesionály totiž umožní propojení záznamů s příslušnými dvourozměrnými čárovými kódy a dálkový přenos povinně vedených údajů do centrálního úložiště dat. V novele také navrhujeme, aby zemědělci povinně odevzdávali evidenci použitých přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin elektronicky, nemuseli by pak odevzdávat výkazy. Elektronickou evidencí a dohledatelností původu přípravků na ochranu rostlin chceme díky dostupností přesných údajů o číslu šarže a datu výroby omezit to, aby byly na trh uváděny nepovolené přípravky. Sníží se tak nebezpečí škod na zdraví lidí, zvířat a na životním prostředí, které mohou vzniknout v důsledku aplikace falšovaných přípravků Posílí se také rostlinolékařský dohled a zlepší dohledatelnost zdrojů znečištění při ochraně proti kontaminaci podzemních a povrchových vod v souladu s požadavky uvedenými v Národním akčním plánu, včetně zvýšení dohledu nad používáním přípravků se zakázanou použitelností v oblastech ochranných pásem vodních zdrojů.
Tato novela, která by měla začít platit od 1. července 2022, může k šetrnému zemědělskému hospodaření a k ještě bezpečnějšímu používání pesticidů v České republice. Naše země je v jejich používání pod průměrem Evropské unie a jejich spotřeba u nás za poslední roky klesá. Jsme mezi trojicí unijních zemí s Portugalskem a Irskem, kde objem prodaných prostředků proti škůdcům klesá nejvíce. Jsme však proti překotnému zákazu některých účinných látek bez adekvátní náhrady, což by mohlo zemědělcům způsobovat velké problémy. Nová společná zemědělská politika klade velký důraz na ekologii. Ochrana půdy, vody i ovzduší a krajiny patří samozřejmě k našim prioritám, ale v žádném případě by neměla ohrožovat konkurenceschopnost naše a evropského zemědělství.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.