Slovo ministra - produkce masa

6. 8. 2019

Zemědělec. 5. srpna 2019

Jsem přesvědčen, a několikrát jsem to již uvedl, že kdyby se v České republice prodávalo a zpracovávalo maso od místních zemědělců, neměli bychom problémy s nadměrnými dovozy a konzumovali bychom české maso. To ale závisí z velké části  na spotřebiteli. Proto na něj vždy v této souvislosti apeluji, aby primárně kupoval hlavně výsekové maso z Česka, ale obracím se i na zpracovatele, aby našli s chovateli společnou řeč, a preferovali maso z českých chovů. Pomohlo by to určitě všem třem stranám.

Proč to ale zmiňuji nyní? V uplynulém týdnu Český statistický úřad uvedl, že produkce masa u nás ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 114 015 tun. Zvýšila se výroba hovězího, vepřového i drůbežího a nákup mléka od producentů dosáhl téměř 768,4 milionu litrů, což bylo meziročně o 0,2 procenta více.

Tyto údaje ukazují, že se uvedené sektory živočišné výroby, především stavy jednotlivých druhů hospodářských zvířat, postupně stabilizují. Spolu se zlepšenou situací na trhu především s vepřovým masem zafungovala i podpůrná opatření ze strany Ministerstva zemědělství zaměřená na ozdravování chovů, zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat a investiční opatření.

Pokud jde o podpory, ty nejdou pouze z peněz Evropské unie, ale výrazně také prostřednictvím národních dotací. Pro letošní rok byl schválen nejvyšší rozpočet na národní dotace v historii, a to 3,8 miliardy korun. Například na podporu účasti producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimu jakosti Q CZ vláda pro letošek schválila rozpočet s částkou 400 milionů korun. V loňském roce bylo vyplaceno 264,5 milionu korun.

Jak už jsem uvedl, ve druhém čtvrtletí bylo od producentů nakoupeno více než 768 milionů litrů mléka, tedy meziročně o 0,2 procenta více. Vzhledem k dopadům enormního loňského i letošního sucha a vzhledem k problémům s nedostatkem objemných krmiv v řadě chovů se pak jeví výsledek šetření Českého statistického úřadu v objemu nákupu mléka od tuzemských producentů velice úspěšným.

Podle našich očekávání vzroste ve třetím čtvrtletí výroba vepřového masa oproti předcházejícímu čtvrtletí do 10 procent. Důvodem je vysoká poptávka Číny po této komoditě spojená s výskytem afrického moru prasat. Výpadek v produkci vepřového masa proto tato země řeší dovozem mimo jiné ze států Evropské unie.

U drůbežího masa předpokládáme, že v nadcházejícím čtvrtletí se jeho výroba oproti předchozímu čtvrtletí zvýší do 5 procent, a to díky větší poptávce po drůbežím vzhledem k jeho příznivé ceně a snadné kuchyňské úpravě. Naopak kvůli vyšší spotřebitelské ceně a dlouhodobě nízké spotřebě bude stagnovat produkce hovězího.

I přes poměrně optimistický výhled si uvědomuji, že situace v živočišné výrobě není snadná a pro zemědělce jde o náročnou práci s nejistým výsledkem. Ministerstvo zemědělství bude i nadále chov zvířat podporovat, protože jej považujeme za nezbytnou součást našeho zemědělství.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.