Slovo ministra - dotace chovů hospodářských zvířat

5. 5. 2021

Zemědělec, 3. května 2021

Chov většiny druhů hospodářských zvířat by bez dotačních podpor přímo či nepřímo zaznamenal další úpadek jejich chovu s jeho dalekosáhlými důsledky. Ty mají dopad nejen na půdu a krajinu, ale i na život obyvatel, a to například následným zvýšením spotřebitelských cen masa, mléka a dalších živočišných produktů.

Jako jeden z nejkritičtějších sektorů je vzhledem k výraznému propadu cen od druhé poloviny roku 2020 charakterizován chov prasat, přestože podle údajů Českého statistického úřadu se ke konci loňského roku početní stav prasat a prasnic i počtu narozených selat mírně zvýšil. My jsme již loni na podzim na zhoršující se situaci v sektoru vepřového masa upozorňovali Evropskou komisi (EK). V lednu jsme se na ni obrátili s žádostí o rychlou a účinnou pomoc chovatelům prasat a spolu s dalšími 16 členskými státy ji požádali o analýzu situace a přijetí opaření na podporu tohoto sektoru. Do Bruselu jsme odeslali k notifikaci znění dotačního programu na ozdravování prasnic.

Zároveň se snažíme, aby chovatelé dostali zálohy dřív. A to platí nejen u vepřového, ale také u chovatelů drůbeže, kteří se potýkají s ptačí chřipkou. O nastavení záloh v dotačním programu týkajícího se ozdravování drůbeže nyní diskutujeme se zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu. Obrátili jsme se také na EK s žádostí o náhrady za výpadky na trhu s drůbežím masem. Eurokomisař Janusz Wojciechowski nám minulý týden odpověděl, takže kolegové nyní pracují na podkladech, které si k tomu eurokomisař vyžádal. Chceme je co nejdříve do Bruselu odeslat tak, aby se případná finanční pomoc k chovatelům dostala co nejdříve. Mimochodem, při prvním výskytu ptačí chřipky jsme v roce 2006 využili stejný postup a Komise tehdy peníze vyplácela. Věřím, že ani tentokrát nenechá Komise chovatele na holičkách a zohlední skutečně mimořádný rozsah nákazy ptačí chřipkou v letošním roce. A to nejen u nás, ale v celé Evropě.

Vzhledem k tomu, že se v souvislosti s výskytem ptačí chřipky z Česka nesmí vyvážet drůbež a drůbeží produkty do některých třetích zemí, nastaly problémy s odbytem. My vzniklé ztráty přímo zasaženým chovatelům kompenzujeme finančními náhradami nákladů a ztrát vzniklých s nebezpečnou nákazou. Částka na tyto náhrady z titulu veterinárního zákona aktuálně, po navýšení z původních 60 milionů korun, představuje 130 milionů. Dosavadní odhad celkové výše náhrady překročil 100 milionů korun.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.