Rozhovor s Miroslavem Tomanem, Marianem Jurečkou, Jaroslavem Šebkem a Petrem Bartoněm

8. 6. 2020

Partie, 7. června 2020

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Dobrý den. Partie je zpátky. Naše další velké téma. Potraviny. Téma posledních dní. Kvůli inflaci rostou ceny potravin a navíc se politicky hledá klíč, kolik jídla má být v obchodech z Česka. Debatu spustil pozměňovací návrh k vládní novele zákona o kvalitě potravin. Podle něj by za pár let mělo na pultech být 85 % českých potravin. Zákon zatím neprošel. Hledá se dohoda. Mými hosty další části Partie jsou pan Miroslav Toman, ministr zemědělství z ČSSD. Dobrý den.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Dobrý den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pan Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL a poslanec a bývalý ministr zemědělství. Dobrý den.

Marian JUREČKA

Dobré odpoledne.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Je tady Petr Bartoň, hlavní ekonom společnosti Natland. Dobrý den i vám.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Krásné odpoledne.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

A pan Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromých zemědělců. Dobrý den.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

Dobrý den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pánové, díky, že jste přišli. Pane ministře, já začnu u vás. Vy se té myšlence nebráníte, kolik procent by podle vás mělo být českých potravin, jaká je podle vás ta průchozí hranice

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak já nejenom, že se nebráním té myšlence, ale já dlouhodobě podporuji co největší podíl českých, moravských, slezských potravin na pultech našich obchodů. Mám pro to několik důvodů. Jedna věc je, co se týká jistoty a kvality potravin, používání pesticidů, závadnost potravin a tak dále, daleko větší víme ty kauzy, které probíhaly. Druhá věc je také pestrost krajiny, protože my chceme podporovat ovoce, zeleninu, a tak dále, to znamená, chceme ty věci podpořit tímto směrem. Průchozí procento, je to otázka dohody, tam byl původní návrh teďka ten poslanecký 55 % s možností, že to poroste až 85 %...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Je opravdu hodně 85 %.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já už jsem u toho zvedal obočí, protože se dneska okolo zeleniny pohybujeme okolo 30-35 %. U jablek je to malinko víc, ale dostat se na 85 % vyžaduje značné prostředky.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Takže co je podle vás průchozí hranice a podle vás optimální stav?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já se bavím až do výše, až do výše s nějakou perspektivou dvou třetin, dvou třetin potravin, ale bavíme o potravinách, které teď produkujeme. Já bych byl zase nerad, aby mně tady někdo říkal, že kiwi a banány a další věci, třeba i u těch sezónních potravinách...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

To vzbuzuje tu největší kritiku, když nebude teda kiwi, kupte si květák.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne, v tom to vůbec není, ne ne ne, to tam vůbec není, to se špatně čte, tam já jsem to četl tak, že se bavíme o potravinách, které si tady umíme vyprodukovat jak v rámci zemědělství, tak zpracovatelského průmyslu, to znamená potravinářství. A bavíme se o tom, že by se tím vlastně mohlo a chci, aby se tlačilo na regionální výrobce, biopotraviny, ty místní, místní producenty tak, aby se to celé zaplnilo. Teď Poslanecká sněmovna to vrátila do druhého čtení, mojí ambicí je trošku se na to podívat a zreálnit ty věci. Já teďka nechci říkat jakékoliv přesné číslo, protože to bude probíhat...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Říkal jste dvě třetiny zhruba.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Do dvou třetin. A ještě jednu věc bych chtěl zdůraznit, jestli mohu, myslím si, že to opravdu prospěje jednak krajině, jednak lidem a bude stabilizace, daleko více stabilizace cen. A zároveň ještě jedna věc, ten sortiment se může rozšířit.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Dobře, nechám reagovat pány. Ale, pane Jurečko, to, co říká pan ministr, on trošku korigoval to číslo, že i 85 % bylo moc, pro vás optimální věc, vy jste ten návrh zákona podepsal nebo ten pozměňovací návrh, na kolik jste ochotní jít?

Marian JUREČKA

Tak já dlouhodobě i v dobách, kdy jsem byl ministrem zemědělství, tak jsem bojoval za to, aby byl vyšší podíl domácích potravin, u těch, kterých si tady dokážeme v našich podmínkách, v našem zeměpisném pásmu produkovat, to znamená, bavíme se hlavně o bramborách, ovoce, zelenině, například o takových druzích, jako jsou jablka, hrušky, jako je třeba brambor, zelí, cibule, a tak dále, protože dneska vlastně, kdyby tady tyto produkty byly ve větší míře, tak za prvé, krajina je pestřejší, problém sucha by částečně tím se pomáhal řešit. Především já nepovažuju logické to, že tady vozíme tisíce kilometrů tyto potraviny, o kterých jsem tady mluvil s obrovskou uhlíkovou stopu, s obrovskou logistickou zátěží na infrastruktuře a podobně. Já jsem sám dneska do studia přinesl potraviny, které jsou z mého regionu kousíček od mého bydliště.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pokud diváci nevidí, máte mléko a asi jogurtový nápoj, předpokládám, ano.

Marian JUREČKA

A musím říct, že prostě, myslím si, že by ho všichni měli v této nějaké logické míře soběstačnosti a zároveň potravinové bezpečnosti směřovat. Kdybysme tady vedli debatu před 4-5 měsíci o zdravotnických pomůckách a o lékách, tak by nikoho nenapadlo mluvit o tom, že to nemá se vyrábět v Číně nebo v Indii, kde jsou třeba fabriky, které vyrábí klíčové účinné látky pro celý svět. Dneska tu debatu vedeme úplně. A i v tom zemědělském potravinářství nás mohu překvapit věci nejenom z hlediska logistiky, že se něco stane a dostali se přeshraniční obchod, ale vemte si, že třeba i v zemědělství jsou onemocnění, které mohou zasahovat jenom prasata, jak dneska vidím u afrického moru, a vidíme to v Asii, ale i v rámci rostlinné produkce mohou přijít taková onemocnění, že může být velký výpadek některých důležitých potravin pro lidskou spotřebu. My to strašně podceňujeme. A teďko koronavirus nám nastavil zrcadlo, že bychom to takhle podceňovat neměli, a měli bychom se nad tím zamyslet. Já uznávám, že ten návrh nebyl dokonalý, ale budu se chtít teď v druhém čtení vrátit k tomu, abychom jinými formami, například podporu biopotravin, regionálních potravin, a tak dále, dokázali podpořit to, co logicky tady u nás vyrábět nemůžeme.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

A to, co říká pan ministr, to číslo, velmi stručně, dvě třetiny, to vám dává smysl?

Marian JUREČKA

U toho čísla já obecně si myslím, že tam, kde to můžeme vyrábět, je opravdu nezpochybnitelné to, že to není za vyšších nákladů, ta výroba, tady bychom se bavili někde kolem těch 70, 80 %. Když se budeme bavit o bramborách, když se budeme bavit o jablkách, je to reálné.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pane Šebku, vy jste ten návrh zákona v médiích nazval populismem, z logiky věci bych možná čekala, že vám to bude konvenovat, že budete chtít podpořit svoji produkci. Co vám na tom vadí?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

Máte pravdu. My jsme těch vyjádření měli trochu víc. Já nechci tady říkat nějaká laciná gesta, ale zároveň se právě bojím takových laciných gest právě ze strany třeba poslanců, nebo vůbec i třeba dalších, dalších uskupení, kteří to navrhují. My samozřejmě, víte co, já jsem taky farmář, mám 40 hektarů, produkuji a samozřejmě bych chtěl, aby, aby se mi lépe prodávalo, ale myslím si, že to není cesta, kterou by se mělo jít, proto říkám je to výborný cíl, všichni se o to snažíme a taky se o to snažíme dnes a denně na těch našich farmách, naše Asociace soukromého zemědělství zastupuje vlastně zhruba 7500 soukromých sedláků od třeba jednoho hektaru, až po 1500 hektarů, máme tam velice širokou skladbu těch našich sedláků a samozřejmě to zní na první pohled nebo na první poslechnutí velice dobře, ale je to prostě velmi, abych tak řekl, teď se omlouvám, já řeknu, že to je v podstatě skoro brutální zásah do svobody trhu, prostě myslíme si, že to by vůbec nemělo se zvažovat, zdá se mi to, že to je skoro jakoby zoufalý řešení. Pakliže se přichází s tím, kolik procent tu má být, nebo nemá být českých potravin, zdá se nám to jako nereálný cíl, protože to znamená, že co i ostatní vlastně obory, taky by mohly chtít, jo, a co budou chtít, nebo jak budou reagovat třeba ty státy okolo, jestli nebudou vlastně zvažovat nějakou odvetu nebo, jo, prostě jestli nepřikročí k nějakým, k nějakým opatřením a hlavně se ptám, co na to, co na to právo Evropské unie, protože já si nemyslím, že tohle to není v nesouladu, nebo, abych tak řekl, jednoduše je to, je to je to v nesouladu s právem Evropské unie na svobodný pohyb zboží.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Petr Bartoň, ekonom. Vy jste řekl, že ten návrh zákona odporuje několika zákonům, i fyzikálním, i etickým. Vám vadí nejvíc co?

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

No, tak čistě v rámci akademické debaty, protože je v podstatě jasné, že Evropská unie tento zákon sestřelí, protože naprosto odporuje článku 34 smlouvy o fungování Evropské unie, ale můžeme se čistě akademicky, akademicky bavit...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Já nechám samozřejmě potom pana ministra, i pana poslance reagovat.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Ten zákon fyzikální, který, který podporuje, je, že stanovit to jako 85 % konečné spotřeby, my bychom vlastně potřebovali mít stroj času, abychom se dostali na konec toho roku, zjistit, kolik se za ten rok prodá v nějakém obchodě a potom zpětně si během celého roku těch 85 % odprodávat. Takhle to stanovit za nějaký celkový časový údaj čistě procentuálně, to prostě nefunguje. A už dneska máme, padly tady argumenty o soběstačnosti. Samozřejmě ano, dneska vyvážíme méně než dovážíme, jo, ten rozdíl vyvážíme zhruba na jednoho člověka za 5 000 Kč a dovážíme za 6 000 Kč, čili tisícovka jakoby musíme dovážet, ale to je čistě v úrovni peněz. Když, jak pan emeritní ministr říkal, že by se zavřely hranice, no, tak tady už nebudeme se bavit o tom, kolik, za kolik peněz dovážíme a půjde nám o kalorie. Když to všechno přepočítáme na ty kalorie, tak už dneska máme plnou soběstačnost, dokonce máme soběstačnost, podle posledních dat je to zhruba 106 % kalorií, které běžně spotřebováváme, už spotřebováváme tady u nás.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Nechám reagovat pana ministra. Zaznělo tady od pana Šebka, že to je brutální zásah do svobodného trhu. Pan Bartoň říká, že to je stejně v rozporu s článkem 34 o volném trhu a stejně to přes Evropskou unii neprojde.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já bych to rozdělil na dvě části. Jedna věc je, že je potřeba ten zákon, a jak se vrací druhého čtení, dopracovat ten pozměňovací návrh, protože to byl návrh poslanců, to znamená, my se musíme podívat a ten návrh nějakým způsobem dopracovat, co je reálné. Já bych to velmi rád rozdělil na dvě části. Jedna věc jsou státní veřejné instituce, já si myslím, že pokud stát toto chce dávat někomu příkazem, tak musí jít příkladem, to znamená, podle mého názoru státní a veřejné instituce by měly mít stanoven nějaký podíl lokálních výrobců, biovýrobců, regionálních výrobců a všichni tyhle věci, které by měly být, tam to je krok číslo jedno, na kterém se musí shodnout. A tam si myslím, že si může vzít příklad ze zemí na západ od nás, nebude je jmenovat prostě, ale nějakým ten... Druhá věc je, ten vlastní podíl. Já si myslím, že když se to nadefinuje a myslím si, že by to mělo být víceméně uvedeno cíl, který máme, to znamená, co největší množství domácích českých potravin moravských, slezských, aby mi někdo něco nevyčítal. A s tím, že tam my ten podíl dáme jako deklaratorně, co je cíl. A podle mého názoru tam bude být muset prováděcí předpis, na základě kterého my si necháme notifikovat tento předpis v Bruselu, abychom takhle mohli jít. A tam se stanoví přesně ty parametry, což zde bylo řečeno. Pan ministr Jurečka, pan předseda Jurečka, pardon, to řekl správně, my se musíme bavit o bramborách, o ovoci, o zelenině, o drůbežím mase, a tak dále, a tak dále. A hlavně, my si musíme nadefinovat, jakým způsobem a přesvědčit řetězce, aby to od něj odebírali. Tady je potřeba si uvědomit, že na českém trhu, ať se to někomu líbí nebo nelíbí, tak vlastně to, co se prodává v řetězcích, to určují řetězce, ten zákazník si koupí to, co tam je. A věřte mi, že s tím mám osobní zkušenost, jako prezident Potravinářské komory, dlouholetý, /nesrozumitelné/ byznysu, ty řetězce si koupí to, co chtějí, to není, a to, co je pro ně výhodné, to není o tom, že jenom to, co chce zákazník. Co se týká soběstačnosti, když to bude přepočítat, je kvalita, jak jste říkal, na tom asi shodneme, ale my se taky musí bavit o soběstačnosti, co se týká vytváření určité organické hmoty do půdy, zadržování vody v půdě, to je důvod podpora živočišné výroby, to znamená, rozmanitost krajiny, jsou ty ovocné sady a další věci, to všechno spolu souvisí a na to my se musíme soustředit, to znamená, my musíme pouze tyto věci teďka dát dohromady, vrací se to, ministerstvo zemědělství se na tom bude podílet a jsme na to připraveni to udělat. A nemyslím si, že nám to Evropská komise, když to napíšeme dobře, tak se nám to sestřelí. Nemyslím si to.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Já jenom, tohle samozřejmě můžete provádět už dneska na základě společné zemědělské politiky. Ta vám dává obrovské pravomoci oproti jiným trhům, v podstatě je to nejbenevolentnější z pohledu Evropské unie, co můžete. A tohle není problém dávat do těchto cílů. Ale skrze, zákaz zahraničních potravin, tyto cíle sledovat.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já se omlouvám, to není zákaz, to je o tom, že my nemůžeme být brutálně závislí na dovozu. Přece je nesmyslný, abysme sem vozili věci, které se pak, jako my tady vyprodukujeme a nedostanou se na trh. Těch příkladů můžu uvést strašnou spoustu. My musíme vytvořit prostor pro ty zemědělce. My musíme vytvořit prostor, že on, když něco vypěstuje, že to taky bude mít kam prodat, to znamená, my chceme tlačit na ty obchodní řetězce, aby prodávaly české lokální regionální, a tak dále, a tak dále, tyto výrobky. Toto je náš cíl, protože dneska se tam ti malí vůbec nedostanou, nemají šanci.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pan Jurečka, pak pan Šebek. Pane Jurečko, pojďte reagovat na ty výtky, možná pana Šebka, který říká, že to soukromí zemědělci prostě nechtějí.

Marian JUREČKA

Budu reagovat na oba dva tady kolegy naproti. Ta první věci je, ano, kdyby všechno na tom trhu fungovalo jako v učebnici ekonomie, tak se pojďme o tom takto teoreticky bavit. Ale je potřeba si uvědomit, za prvé, já jsem nemluvil o těch rizicích ani tak, že by se zavřely hranice, ale mluvil jsem o dopadech v rámci různých chorob, jak u zvířat, tak i v rámci pěstování rostlinných komodit, není to legrace. Podívejte se, jak vyskočily ceny vepřového masa globálně na světě s nástupem afrického moru v asijských státech, násobně. A kdyby Česká republika měla vyšší soběstačnost vepřového masa, tak by takový dopad na spotřebitele v České republice nebyl. To stejné platí u zeleniny, když dneska chodíme a vidíme ty extrémně vysoké ceny třeba květáku nebo i brambor, kdybychom zase měli větší soběstačnost a tím i větší konkurenceschopnost, tak takový výrazný problém není. A teď ještě pojďme si nalít čistého mléka. Když se podíváme na ten záměr podporovat malé a střední zemědělce, ano, to sledujeme, já jako ministr jsem se to 4 roky snažil dělat. Když přijde ten malý pěstitel zeleniny do řetězce a řekne, já bych s vám chtěl uzavřít smlouvu a dodávat. Co vám ten řetězec v drtivé většině případů řekne, tady máme dvě logistická centra, jedno zásobuje Moravu, druhé zásobuje Čechy a dodávejte k nám ideálně po celý rok a ideálně zabezpečte všecky ty prodejny. Nefunguje to tak, říkám, až na výjimky, malé výjimky jsou, když jsou odchyceni lidé v těch řetězcích, a to neplatí ale zdaleka ve všech případech, nefunguje to tak, abyste přišel jako malej zemědělec někde na okrese Nymburk a řekl, já bych chtěl do vaší prodejny v Nymburku dodávat hlávkový salát, ani náhodou. A teď mi řekněte, jak ten malý zemědělec má postupně vyrůst po těch schodcích do té míry, aby byl pro ten supermarket zajímavým partnerem a aby byl schopen splnit jeho náročné podmínky pro to, aby byl schopný dávat objem, veškerou, veškerou, veškeré třeba logistické balení vyřešit, to není legrace, běžte se zeptat pěstitelů třeba jablek, a ti mají desítky hektarů, to nejsou už úplně ti nejmenší, přesto nejsou schopni v této situaci, kdy ten řetěz má takhle nastavenou svoji obchodní filozofii, tomu dostát, a přesto ten řetězec nenabídne levnější produkci, než nabízí ten farmář.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pane Šebku, pojďte na to reagovat, nepomohlo by vám to, co říká pan Jurečka, i pan ministr, že řetězce se tomu brání, těm se to nelíbí, říkají, že to odskáče spotřebitel v podobě menší nabídky, menšího sortimentu, větší ceny, a tak dále?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

S tím já souhlasím naprosto.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Souhlasíte s tím?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

Určitě souhlasím, protože je to omezení nabídky, jestliže prostě se tam dá nějaký limit, tak prostě ten zákazník, ten spotřebitel prostě bude mít těch produktů méně. A proč jako, kde kdybysme to měli pozorovat, v nějakém jiném státě se přece nic takového neděje, jako to si myslím, že je skutečně proti spotřebitelům, proti občanům, proti zdravému, zdravému rozumu, takže prostě neomezovat, ale já mám celou řadu reakcí na to, co tu padlo. Nevím, jestli to všechno stačím říct, ale prostě je to tak, že ano, ty problémy jsou, a je potřeba je řešit, ale myslím si, že tohle to skutečně musím zopakovat, že je zoufalý návrh, že by to mělo být úplně cestou jinou, má se jít cestou práce na systémové změně českého zemědělství, protože české zemědělství je dneska zamilované do toho, že prostě ta velkovýroba je to řešení, a to je ta konkurenceschopnost, a tak dále, my si to nemyslíme, my si naopak myslíme, že potravinová bezpečnost je právě to mít dostatek farem v těch konkrétních lokalitách, které budou schopny a ochotny vyrábět ty potraviny, takže, a v podstatě tím je splněno, i to, co vy říkáte, ano, ten lokální trh, ten tu schází, ten je potřeba podpořit a schází nám tu ti menší zpracovatelé, to znamená uvolnit byrokracii tak, aby lidi mohli zpracovat tu svojí produkci, a tak dále. Takže jako těch cest je tady celá řada, změnit dotační systém, samozřejmě převést ho na podporu těch menších nebo středních subjektů, to znamená, jasně zastropovat platby, protože to znamená menší tlak, menší zájem o ty hektary a tím pádem...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Promiňte, vy jste i v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že to zavání střetem zájmů pana premiéra a pana ministra Tomana.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

Já v tomhle tom, samozřejmě to jsem řekl, co jsem řekl, to je, to jako já nějak nepopírám. Samozřejmě jsem přesvědčen o tom, že to pomůže těm, kteří, kteří dneska v té síti jsou tržní, to znamená, že to skutečně nejvíce pomůže těm, těm větším firmám, takže o tom já jsem přesvědčen a prostě firma Agrofert třeba a další velké podniky, prostě tak z toho budou, budou mít, budou mít větší výhody, než ten malý zemědělec, ten nebude mít žádné.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pane Bartoni, je to pravda, nahrává ten zákon velkým, velkým hráčům a ještě možná i k obchodním řetězcům, odnese to spotřebitel?

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Nebudu se vyjadřovat konkrétně k osobám, to je ad hominem...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Nepotřebuju, ale nahrává to velkým hráčům?

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Pan ministr, exministr říkal, že když teďka se podpoří prostor v supermarketech pro české drobné výrobce, tak oni tam najednou začnou dodávat, to by bylo v situaci, kdybychom byli téměř jiná země v Evropské unii. My jsme tím zvláštní v Evropské unii, tedy společně se Slovenskem, že v rámci kategorizace, velikosti našich farmářů pro nás musela Evropská unie udělat zvláštní kategorii, protože máme nejkoncentrovanější zemědělský sektor, to znamená ve velkých hráčích, to znamená to, když se jim teďka udělá těch 85 % prostoru v regálech v supermarketech, tak to nenaplní ti malí, naplní to ti naši, ale ti velcí, čili jako, pokud chceme podporovat naše, tak ok, domluvme se, ale neříkejme, že tomu budeme, a mám na to datum, jenom poslední výkaz.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Já vás nechám, pánové, reagovat, samozřejmě.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Mám na to, jako ekonom musím jít empirických studiích. Švédsko mělo podobný problém, taky mělo velice dominantní velké hráče v soukromém sektoru, v zemědělství. Poté vstoupilo do Evropské unie, otevřelo obchod a díky tomu otevření obchodu se naprosto snížila dominance velkých hráčů a vytvořila se ve Švédsku struktura zemědělství taková, kterou oba pánové ministři chtějí, to znamená, mnohem menší farmy, mnohem svobodnější obchod mezi nimi, ale to bylo dosaženo tím, že se otevřel mezinárodní obchod, nikoliv uzavřel.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pánové, pojďte reagovat na tu výtku, že to je...

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já na to musím reagovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pane ministře, pak pan Jurečka.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Omlouvám se, pane kolego, lžete, co se týká mého střetu zájmů, lžete, třikrát to zopakuju. Řekněte mi jeden příběh, jeden, kde já mám střet zájmů, prosím, vynechejte toto, prosím, vynechejte to.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pane Šebku, chcete reagovat, chcete uvést příklad.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Nemám střet zájmů. Já znovu opakuju, jestli takhle budete lhát, tak ta debata nemá smysl.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

Já mám celou celou řadu argumentů, který...

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak mi je řekněte, prosím, řekněte mi, kde já mám střet zájmů.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

Já chci technicky, nechci tady osobně se prostě k tomu nějak dál vymezovat, co jsem řekl, to jsem řekl, já, jestli mohu, jestli mám slovo, já bych chtěl říct, že naopak ty velké řetězce v poslední době sledujeme, že mají zájem na změně té politiky.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Promiňte, pane Šebku, já jsem jenom chtěla, jestli chcete reagovat. Pan Toman, pak pan Jurečka.

Marian JUREČKA

Já určitě chci reagovat, když vy říkáte, máte rád jako ekonom empirická data, tak vy jste tady řekl, že ten rozdíl toho záporného agrárního salda v úvodu je 1 000 Kč, je to za loňský rok 47 miliard korun, je to významně větší částka, než o které jste stvořil a zhoršuje se to. V posledních 3 letech se to výrazně zhoršuje. Já, když jsem byl ministr, tak jsem zažil nejnižší schodek toho salda, a bylo to 18,5 miliardy korun v roce 2015. Šlo to napřed nahoru, pak se nám to podařilo stahovat, za mého působení byl rekordní nárůst těch malých farmářů, třeba malé mléčné farmy rostly velmi významně. A i ta výměra průměrná, o který vy jste hovořil, klesá v České republice, je to trend, klesá a farmářům, to tady pan předseda Šebek potvrdí, malých přibývá zaplaťpánbůh, ale je potřeba si uvědomit, že třeba v tom sektoru ovoce a zeleniny nejsou tady velcí hráči, třeba z koncernu Agrofert, já neznám jedinou farmu, která by dělala produkci ovoce a zeleniny, ale vracím se zpět, zpátky k tomu, já uznávám, že ten návrat, to už jsem řekl, tenhle ten je opakovaný několikrát, který tady byl na stole, už dneska na stole není, nebylo to nejšťastnější řešení, ale my se musíme vrátit k té debatě, jakým způsobem k tomu nárůstu té vlastní produkce a té bezpečné potravinové soběstačnosti jít, ale na rovinu, těch kroků, které by k tomu vedly, mnoho nemáme, jako pokud se budeme bavit o tom, že máme více podporovat ty zemědělce, tak pane Šebek to ví velmi dobře, jak stejně jako já, je prakticky fungující zemědělec, je to souboj v národním rozpočtu. A tuhle válku Česká republika velmi, ale velmi obtížně bude vyhrávat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Ano, ještě pan, pan ministr reakce.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

To byla první věc, to byla ta osobní, to jsem musel říct. Druhá věc je, prosím, tohle není o Agrofertu, to tady říkal pan předseda Jurečka, tohle je, co se týká zeleniny, ovocnářství, brambor, to jsou ty menší a střední farmy, které to dělají, takže to vůbec není o Agrofertu, tady to vůbec odmítám, to nejde tímto směrem. A říkám, nikdo mě neovlivňoval a pochybuju, že by někdo ovlivňoval i tady pana předsedu. Nikdo. Naším zájmem je podporovat všechny formy vlastnictví, pokud se k té, k té, k té přírodě, krajině budou chovat tak, jak se mají. Další věc, myslím si, že ten sortiment rozroste. Podívejte se, když řetězce udělají půl regionálních výrobků, to, co tady bylo řečeno, jestli to je v Nymburce, v Přerově, kdekoliv jinde, tak se nebudou /nesrozumitelné/ ti regionální producenti, to znamená, ať to je cibule, ať to je cokoliv dalšího, mrkev, a tak dále, to znamená, nakoupí se to v tom regionu, nebudou to muset převážet, ti malí se tam dneska prostě nedostanou, to je potřeba s tím pracovat. A prosím, opusťme už to číslo teďka, nebavme se o čísle 85, protože jak řeknu, i vy, pan předseda, vrací se to zpátky, budeme se o tom bavit, bude to rozděleno, bude můj návrh nebo náš návrh z ministerstva zemědělství na dvě části, jedna je státní a veřejná správa při nákupu potravin, myslím si, že to je naprosto logický, protože to jsou ty nemocnice, nechceme v nemocnici rozmražená, rozmražená kuřata se salmonelou, omlouvám se, nechceme okurky zase s něčím jiným, a tak dále, pojďme to brát od těch lokálních, pojďme tam ty věci tady tím směrem podporovat, to si myslím, že... A druhá cesta je pak protlačit ty lokální výrobce do těch řetězců, prostě není možné, aby sem vozili máslo, aby se vozili další věci a nám to máslo tady zůstávalo, to není o ceně, tu cenu, znovu opakuji, určuje řetězec. A poslední věta. Já tyto argumenty poslouchám 25 let. Zdražení, kdykoliv se sáhne na řetězec, zdražení, snížení sortimentu, český výrobci nejsou schopni, a tak dále, oni jsou schopni, ale musí to od nich někdo koupit a je to o tom, že oni upřednostňují firmy ze svých mateřských zemí. Tečka.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Promiňte, co vidíte za tím argumentem obchodních řetězců, který, který unisono argumentují tím, že to odnese spotřebitel v podobě menší nabídky a ceny, jenom, aby si chránili svojí obchodní politiku.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Toto říkají při jakékoliv úpravě a i jakéhokoliv..., jenom aby si chránili svojí obchodní politiku, nic jiného za tím není.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pane Šebku, vaše reakce na to, co říkal pan ministr i pan Jurečka, vyvrátili vaše argumenty, že to je návrh ve prospěch velkých?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

Já jsem rád, že tady pan ministr mluví o podpoře menších subjektů. Já rád, nebo rád tu rukavici zvednu a vyzvu ho na to, abychom se nad tím víc zamysleli, protože to, co vy tady říkáte 25 let, to my říkáme taky, my říkáme, že prostě funkční model pro české zemědělství, tak jako je i pro evropské, i světové zemědělství, je model rodinných farem, to znamená těch farem, kteří žijou v místě, předávají si farmy v rámci, v rámci generací, a to, a to zajišťuje ten vztah k přírodě, ten vztah v tom okolí a podporuje to jasně tu lokální ekonomiku, tam je velký rozdíl od těch koncentrovaných podniků, který samozřejmě k tomu přistupují logicky trochu jinak. A právě proto, když my tady řešíme soběstačnost, tak já se ptám, když po nalévání dalších a dalších miliard třeba do soběstačnosti u prasat nebo u drůbežího, a tak dále, tak jak to, že ten výsledek není, proč je tam pořád jenom 50, 70 %, jak je to možné. Není potřeba změnit ten systémový přístup, a právě říct, co děláme špatně. Rozumíte? Jako prostě odejít od koncentrace, a když potom je problém, tak potom nepřicházet s těmito zoufalými řešením, ať je tam 65 nebo 85 nebo 30, prostě je to nějaké omezení trhu, který si zákazník, a to jsme všichni my tady, co tu sedíme, my si přece nemůžeme přát, nemůžeme přát.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pane Bartoni, když posloucháte argumenty dvou politiků s nějakým svým obchodním možná zájmem v zemědělství nebo s obchodní nějakou minulostí, posloucháte soukromého farmáře, co by pomohlo soukromým zemědělcům a českému potravinářství?

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Určitě ne, určitě ne tohle, pokud jediný smysl tady toho, jako vždycky, když chci z pohledu státu zavést nějakou regulaci, tak je občas dobrá strategie nejdřív to přehnat, tím se zvedne opravdová bouře a potom udělám 2 kroky zpátky a už jsme tady slyšeli od pana ministra, že by to mohlo platit třeba hlavně jenom pro ty státní státní výdaje. Tam s tím jakoby nemám v zásadě problém, pokud to projde podle Evropské unie, podle mě ne. Ale tohle má trošku větší šanci, protože to jsou veřejně kontrolované peníze, nejsou to soukromě kontrolované peníze. Ale to, jestli to udělám čistě, a opravdu se nebavím se teďka 85, on ten samý problém je 60 %, 40 %, to samozřejmě povede nutně k navýšení cen, nikoliv kvůli tomu, že jsou nějaké řetězce ošklivé, a toho člověka chtějí, chtějí nějak odřít. Jediný důvod, proč si někdo koupí dovezenou potravinu, spíše než soukromou, a jediný důvod, proč dovážíme, je, že to je levnější. A obzvlášť dneska si myslím, že když tady přichází ta krize ze všech stran, potřebujeme lidem nevybírat peněženky ještě na to, aby platili více, než do teďka musí.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Vy jste se oba naježili při té zmínce že, spotřebitel rozhoduje podle ceny.

Marian JUREČKA

Já na to zareaguji. I u mě na Facebooku se můžete podívat, byl jsem tento týden v pondělí na farmě, na 4, a je tam jedna konkrétní, je to farma, která hospodaří kousíček od Nového Jičína, malý zemědělec do 200 hektarů a produkuje brambory, a ten mi ukazoval konkrétní příběh a tedy rozpory, to, co vy říkáte. Situace, která je teď. On nabízí dlouhodobě brambory, má je na skladě. Řetězec teďko mu vypověděl odběr a řekl, my si to vezmeme z Holandska. A proč si to vezme z Holandska, protože Holandsko je dneska přebytek jednoho milionu tun brambor, ti Holanďané to prodávají za korunu 70. 70 halířů jsou náklady na jednu tunu převozu do České republiky, tady se to zabalí, balíčky, to ten překupník prodá tomu řetězci zhruba do 6 korun. Víte, za kolik to má dneska ten spotřebitel na pultu toho obchodní řetězce? Za 19 Kč. Nemá to levnější. Ten zemědělec to pořád prodává za levnější cenu pro toho spotřebitele, ale tu obrovskou marži si vzal ten obchodník. Ano, vy se usměje, řeknete, logicky si to vzal, ale když argumentujete tím, že to bude mít levnější ten zákazník, tak to, prosím pěkně, nepoužívejte, protože to zdaleka neplatí. Já si dovolím jednu ještě takovou odbočku, když vy říkáte, je to proti tomu volnému trhu, proti principům, když tady tady byla ta debata o roamingu. Roky se vedla debata, proč ti operátoři mají tak drahý roaming. Infrastruktura je vybudovaná, náklady nulové, kdyby do toho nevstoupila ta regulace, která z principu ekonomů je odmítaná, tak za kolik si dneska všichni budeme volat, za ty stejné ceny, jako jsme si volali kdysi dávno. Takže někdy jsou momenty, kdy ta síla toho trhu už je tak vychýlená, že potom je potřeba, aby přišel stát a řekl, dáme nějaká férovější pravidla, protože dnes ta pravidla nejsou úplně férová, nefungují oboustranně tak, aby i ten malý zemědělec nebo ten střední měl šanci vůči tomu gigantu, vůči tomu řetězci nějakým způsobem obstát. A klidně to, co říkáte, já vám dám, jak skončíme, telefon, si tomu zemědělci zavolejte, podrobně vám ten příběh popíše a pak mu odpovězte, co má v téhle situaci dělat. On to vyveze na pole, on to vyveze na pole.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Tím nijak nepopíráte, co jsem řekl, i kdyby opravdu ty řetězce...

Marian JUREČKA

Vy jste řekl, že to bude mít levnější. Nemá to ten zákazník levnější.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

I kdyby ty řetězce byly takové ošklivé, tak vždycky to ale nakoupí levněji, bohužel, bohudík, to je jedno, jak se na to díváte, v zahraničí, a potom si k tomu přirazí tu marži, ale pořád...

Marian JUREČKA

Tak potom neříkejte, že ten zákazník to bude mít levnější. Neříkejte to.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Bude, protože by si na to, i od toho soukromýho zemědělce by si k tomu přirazil zase tu vaši obrovskou marží, jak říkáte, a ve výsledku by to bylo samozřejmě dražší. Jde o to, že kde...

Marian JUREČKA

Zemědělec to prodává dneska levněji, než ten zákazník si to koupí v tom supermarketu v tom městě.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Pokud by tohle zvládl a pokryl tímhle trh, tak si to přece v tom supermarketu nikdo nekoupí a všichni si to koupí přímo od toho zemědělce.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pan ministr, ještě potom pan Šebek, nebo, pane Šebku, jestli máte krátkou poznámku.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

To je v podstatě otázka řečnická, co, vy jste řekl, vy jste řekl, že to je neférové. V podstatě, co je neférové na volném trhu, co jako, jo, není neférové naopak zavést nějakou kvótu a v podstatě, jak na to budou reagovat ty ostatní státy, nebo ostatní obory jako, jo, prostě, proč tady děláme něco z tohohle toho oboru něco, něco speciálního, co si zaslouží tento zoufalý čin, prostě aplikovat tam nějakou hranici. Já si myslím, že, ale navíc mám ještě potom i technický, technický řešení, který nepůjde, který nepůjde aplikovat, pokud vás to bude zajímat...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Máme poslední 2 minuty, nechám pana ministra reagovat.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já se omlouvám. To, co tady řekl pan ctihodný ekonom, pan předseda soukromých zemědělců, to je naivita. Prosím, obchodní řetězce si na to přirážejí, pokud to je tuzemské zboží, daleko více, protože lidi mají zájem minimálně z 50 % kupovat české výrobky. Na ty zahraniční mají daleko nižší obchodní přirážku, to je prokazatelné a prokázané.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Moment, teď jste si to vyvrátil ale.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Počkejte, počkejte, nechte mě domluvit, nechte mě domluvit. Jestli sem přivezu máslo a dám na něj 5, 10 % obchodní přirážku, jestli vezmu české máslo a dám na něj 40, 50 % přirážku, to české máslo je dražší, protože část lidí chce kupovat české, ale oni se takhle, kdyby se chovali doma, oni se chovají doma úplně jinak. Doma jednoznačně preferují potraviny domácího původu, to znamená, řetěz z Německa německý, holandský - holandský a sem vozí věci, které mají přebytek. Oni vychází vstříc domácím trhu. Prosím, přestaňme se chovat naivně, já v tom byznysu jsem opravdu byl dlouho, takže vím, jak to probíhá, já nejsem teoretik, vím, ty obchodní přirážky se pohybují až do 200 % na to zboží, to znamená, obchodník určí, který zboží se bude prodávat nebo nebude. To neurčuje výrobce. Výrobce mu to dá za korunu a může to klidně obchodníkovi dát za 30, řekne, ty to prodávat nebudeš, protože stejné zboží, který koupím za 2 koruny, prodávám za 10, protože pochází z jeho mateřské země. Starejme se o ty naše věci. Tohle to, co se stalo, musí jít ruku v ruce, podpora zemědělců, podpora zpracovatelů a musíme vytvářet prostory u toho obchodu, ať to je propagace, ať to je nějaká regulace, nebo cokoliv dalšího, bez toho nám jakákoliv podpora zemědělců proteče do zisku obchodních řetězců a jde to celý ven. Já už to, nezlobte se na mě, já jdu cestou, jakou šlo Polsko, jakou jde Francie, jakou jde Německo. Nezlobte se, takhle to je.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Velmi krátká reakce, prosím.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Jediné, co k tomuhle, k čemu tohle povede, budou ošoupanější regály v té části rezervované pro české výrobky. Nezlobte se, opravdu řetězec může ovlivnit to, co bude nabízet, ale to, co se skutečně koupí, to ovlivňuje ten spotřebitel. A teď si bude jenom šahat z toho českého, nebo u toho zahraničního regálů limitovaného a řetězec navíc mu zvýší ty náklady...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Ještě pan Jurečka, velmi krátká poznámka, prosím už jenom.

Marian JUREČKA

Aby kromě toho směru, abychom podporovali ty zadavatele, jako jsou školky, školy, nemocnice, aby tam vařili, aby tohle rostlo, tak bych byl velmi rád, abysme ještě opravdu řekli, že i řetězec bude zveřejňovat podíl českých potravin, regionálních potravin a biopotravin. Myslím českých potravin, ty, které mají legislativní vymezení dneska, aby se ukázalo, jak který řetězec na tom je, aby ten spotřebitel měl větší informace. Dneska spotřebitel o původu té potraviny tu informaci má u masa, u zbývajících prakticky ne. A po té diskusi, kterou jsem absolvoval, a já beru ty kritické, tu kritickou zpětnou vazbu, bych byl rád, abychom tohle dokázali rozvinout a toto podpořit, jinak ta krajina nebude vypadat pestřeji.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Pánové, já vám děkuji, že jste byli hosty Partie. Děkuji a na shledanou.

Petr BARTOŇ, hlavní ekonom Natland

Děkuju, na shledanou.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR

Děkuji.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka

Vám, milí diváci, děkuji za pozornost, budu se na vás těšit opět v neděli v 11 hodin. Teď vám přeji hezký zbytek neděle, třeba ve společnosti CNN Prima News.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.