Rozhovor s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou

3. 5. 2016

ČRo Radiožurnál, 2. května 2016

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Otevře se českým pivovarům cesta do čínských obchodních řetězců? Pro které další potravinářské komodity je možné najít nová odbytiště v Číně? Podpoří Ministerstvo zemědělství ovocnáře, které postihla aktuální vlna mrazů? A skutečně hrozí, že Evropská unie ustoupí na nátlak Spojených států ze svých standardů ochrany spotřebitele, jak varují zástupci Greenpeace? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Zdravím do přenosového vozu Českého rozhlasu. Dobrý den.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dobré odpoledne.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

My tento rozhovor předtáčíme v jistém předstihu, protože v době vysílání vy už budete na cestě do Číny. Tam jedete se zástupci pivovarů, potravinářů i chovatelů zvířat. Jaké dohody tam chcete uzavřít?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já tam jedu v čele podnikatelské mise, budeme mít vlastní jednání v Pekingu a mí kolegové a já budeme potom na velkém veletrhu SIAL China v Šanghaji a část delegace ještě směřuje do provincie Hunan na konkrétní jednání také s představiteli obchodních řetězců a obchodníky. Ta jednání tam budou v těch oborech, které jste naznačila, a budeme tam také podepisovat memorandum o spolupráci. Věřím, že tam naši obchodníci dokáží nasbírat kontakty, které potom pro ..., přetaví v konkrétní obchody.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

To mi řekněte, jak se z toho memoranda o spolupráci potom opravdu realizují ty konkrétní obchodní smlouvy mezi dvěma subjekty, protože to memorandum jaksi je pouhým příslibem, pokud se úplně nepletu.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To memorandum samozřejmě není konkrétní kontrakt na konkrétní obchod, ale musím říct, že především na východ od České republiky je velice důležité mít politickou dohodu a samozřejmě v případě Číny je to důležité také i proto, protože Čína má velice přísná veterinární a tyto sanitární opatření a tady, pokud nebude úzká spolupráce ministerstev a úzká spolupráce dozorových orgánů, tak je potom velice obtížné pro ty privátní firmy dokázat tyto překážky překonat a na ten trh se dostat.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Čili to memorandum zajišťuje především jakési politické krytí, pokud to správně, tomu rozumím, nebo politickou podporu?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nejenom tu politickou, ale, řekněme i tu spolupráci právě například těch dozorových orgánů a vlastně já bych řekl, že to memorandum otvírá a pomáhá otvírat ty dveře pro ty firmy, které potom mohou jít v tom druhém sledu a s těmi konkrétními partnery dokázat ten obchod dojednat tak, aby to zboží se na ten trh vlastně vůbec dokázalo dostat.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Kdybyste měl tedy odhadnout v případě uzavřeného memoranda, kolik takových obchodních smluv potom dojde k završení?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To v tento okamžik opravdu nelze odhadovat. To bych si tady netroufl odhadovat, ale já věřím tomu, že jelikož tam s námi cestují desítky podnikatelů, prakticky skoro 40 podnikatelů s námi cestuje do Číny, takže se podaří ta konkrétní, nebo ty konkrétní obchodní kontrakty zrealizovat. Navíc jsme v situaci, kdy některé firmy už tam své zboží vyváží, především je to právě otázka pivovarů, tak ty už některé jsou na čínském trhu a jsou tam úspěšné.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

A tam tedy vidíte také reálné možnosti zvednout ten vývoz do Číny?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano, tam vidíme velký potenciál, protože Česká republika a Čína, tyto dvě země mají jedno prvenství. To znamená, že v Číně je dneska největší spotřeba piva, která obrovským způsobem roste, vzhledem k té demografické, tomu demografickému potenciálu a Česká republika je největší spotřebitel piva na hlavu, ale opravdu tam, když to vezmu vážně, tak ten potenciál je obrovský, protože tam ta spotřeba piva roste nejen v desítkách ..., ne v jednotkách, ale v desítkách procent meziročně.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

A kromě piva tedy vidíte potenciál vývozní zvýšit ještě kde?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Pro mě, kromě piva to vidím v oblasti genetického materiálu, v oblasti technologií a výživě zvířat, protože tady Česká republika je jednou ze zemí, která je opravdu na špici celého světového žebříčku, pokud jde o živočišnou výrobu. Byť se nám to nezdá na první pohled, ale opravdu tady jsme opravdu velice dobří. Ale samozřejmě potom také v oblasti potravin, především u těch produktů, kde s ohledem na logistiku to ta trvanlivost umožňuje. To znamená, některé typy mléčných výrobků od sušeného mléka, přes trvanlivé výrobky a to stejné platí i pro masné výrobky. A musím říct, že pro obě dvě tyto kategorie je z čínské strany avizován zájem.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

To utužování vzájemných česko-čínských obchodních vztahů vzbuzuje vášně jak u veřejnosti, tak u politiků a při nedávné návštěvě čínského prezidenta v Praze se například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nezúčastnil setkání s čínským prezidentem s tím, že má jiný program a akcentoval otázku dodržování lidských práv v Číně. Vy tedy jedete nyní dojednávat obchodní vztahy, zastřešovat je tedy nějakým způsobem politicky. Jak důležitá je pro vás otázka lidských práv?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ta otázka je samozřejmě důležité a musím říct, že nikdo se nás jako ministrů KDU-ČSL se tady těch oficiálních jednáních při návštěvě čínského prezidenta v Praze neúčastnil, nicméně tato mise je plánovaná docela dlouho a hlavně ta mise tam je ve spojení právě s tím veletrhem v Šanghaji a české Ministerstvo zemědělství se na tomto veletrhu prezentovalo v minulosti opakovaně a právě i z těch dřívějších účastí tam vznikly ty konkrétní, řekněme, kontrakty, právě třeba v oblasti sektoru piva. Nicméně já tam nebudu mít jednání na politické úrovni, já tam budu mít nebo řekněme, na té nejvyšší politické úrovni, ale ta jednání budou spíše, opravdu o té diskusi těch bariér, které se týkají veterinárních, těchto sanitárních opatření, a potom případně konkrétních, konkrétních jednání s případnými odběrateli.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Čili otázka lidských práv na přetřes pravděpodobně na této úrovni nepřijde?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nepředpokládám to.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je ministr zemědělství Marián Jurečka z KDU-ČSL. Ovocnáře a vinaře zaskočila vlna mrazů nedávná, která poškodila ovocné sady v celé střední Evropě. Máte, pane ministře, už konkrétní představu o škodách českých ovocnářů?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak ty konkrétní škody vlastně dneska nemůžou říct ani představitelé Ovocnářské unie. Já jsem mluvil v pátek i dnes s jejím předsedou Martinem Ludvíkem. Oni ty škody stále sčítají.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Mluví o tom, že se možná přiblíží, promiňte, roku 2011, tedy kdy to byly opravdu velké rozsáhlé škody.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Teď to chci říct, že, že ty odhady, které teď například mají za jižní Moravu, jsou opravdu, opravdu velice negativní. Například v oblasti peckovin se mluví až o 80% poškození, v oblasti jádrovin jsou ty odhady okolo 50 % s tím, že Čechy by na tom měly být o něco lépe, protože tady jsou, přeci jenom ten nástup květu byl o něco pozdější, o pár dnů. Takže uvidíme. Asi tento týden budeme, budeme vědět víc a budeme vědět přesnější čísla.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Máme tady, jak předpokládáte, letos očekávat dražší víno, meruňky nebo třešně, nebo se to cen pro spotřebitele nedotkne?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že v tomto případě už se to cen spotřebitelů dotkne a obecně se dá říct, že asi bude nedostatek některých druhů ovoce, protože tyto mrazy nejsou jenom problémem České republiky, ale je to velký problém, já jsem tady v pátek měl šest resortních kolegů u oblasti Visegrádské čtyřky, Bulharska, Rumunska, Slovinska, Rakouska, a především tady tyto státy, jako je Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, ale vím, že Itálie, ty problémy tam jsou velice silné a tam dokonce napadl i sníh, tam jsou poškozené i přímo ty konstrukce těch sadů. Takže ten výpadek bude, bude velký. Ten výpadek je víceméně v oblasti střední a jižní, jihovýchodní Evropy docela velký.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Počítáte s tím, že byste poškozeným ovocnářům nahradili škody?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady já v tento okamžik bych nechtěl říkat, co stát přesně udělá, dokud nebudeme mít zanalyzovány ty škody a dokud si nesedneme právě s vedením zástupců pěstitelů ovoce v České republice, abychom si to prodiskutovali a řekli si: Ano, jsou to tak velké škody, že tady musí přijít pomoci stát, nebo jsou to takové škody, které zvládnou zemědělci v rámci určitého podnikatelského rizika. Takže ještě uvidíme.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Na základě těch tedy odhadů a těch aktuálních diskusí, které jste měl třeba právě s předsedou Ovocnářské unie, zatím nemůžete odhadnout, jestli skutečně budou potřeba nějaké mimořádné kompenzační platby?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já se přiznám, že teď bych opravdu nechtěl, nechtěl tady tyto přísliby dávat. Počkal bych si opravdu, až si sedneme, až budeme mít čísla na papíře, protože samozřejmě ti pěstitelé nepěstují většinou jenom jeden druh, ale pěstují více druhů. Takže je otázka, jak to riziko dokáží diverzifikovat a ty škody na ně mohou, mohou dopadnout.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Myslíte si tedy, že pakliže přišli o většinu úrody, může to být na jejich vrub právě tím, že nedokázali jaksi to správně diverzifikovat?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dívejte, já jsem sám ze zemědělství a jsem zemědělec, pořád se za něj považuju, považuji a v zemědělství všichni víme, že je tady vysoká míra rizika s ohledem na počasí, ale jsou tady okolnosti, kdy prostě potom ten stát tam musí přijít a musí říct jako: Jsme připraveni pomoci, protože vnímáme to, že to je opravdu specifikum tohoto oboru. Žádný jiný obor není tak výrazně závislý na počasí a na jeho průběhu. Takže já bych tady odmítal říkat, že ta vina leží jenom na tom zemědělci, protože jsou tady zemědělci, kteří například se snaží diverzifikovat, teprve to větší portfolio těch jednotlivých druhů realizují. Ty výsadby jsou nové. Takže dnes jednoznačně říct: Je to vaše chyba, to prostě není možné.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Když mluvíte o té vysoké míře rizika, tak navíc si ještě navíc ovocnáři a pěstitelé stěžují, že nemají finance na technické vybavení, které by jim třeba pomohlo úrodu proti mrazu chránit a navíc je pojišťovny nepojistí. Jak se tedy mají chránit?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady je to samozřejmě komplikované. My se snažíme v rámci investic pomoci dofinancovat pěstitelům i tato opatření a tyto investice zrealizovat. Je to trošku běh na dlouhý, na delší trať. To nedokážete udělat z roku na rok. My jsme v loňském roce výrazně investovali v rámci prvního kola programu rozvoje venkova, ale samozřejmě zatím je to v administraci, zatím ty konkrétní investice nebyly zrealizovány, jak se říká, v praxi nebo v terénu. Takže ...

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Čili třeba příští mráz už by mohly zafungovat?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady věřím tomu, že někteří z nich si požádali o to, aby měli opatření, jakým způsobem těmto, těmto mrazům čelit, byť i a technická opatření mají své limity. Tady nedokážete vyřešit nějaký silnější mráz, který trvá ještě několik nocí po sobě, ale vrátím se k tomu ještě, jak jste říkala, že pojišťovny nechtějí pojišťovat, my tady chceme a připravujeme, i když nám to trvá trošičku déle, než bychom si představovali, protože se nám tady komplikují jednání s Evropskou komisí, ale chceme tady jako ministerstvo a stát mít takzvaný fond těžko pojistitelných rizik, který by právě byl plněn finančními prostředky ze státního rozpočtu a zčásti od samotných pěstitelů, od samotných zemědělců a tento fond by právě tato, tato rizika, ta těžko pojistitelná rizika v budoucnu řešila. S ním by se, z tohoto fondu by se tato rizika kompenzovala.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Jen jednou větou, kdy myslíte, že by se ho mohli dočkat zemědělci?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já se přiznám, že já jsem byl optimistický v tom, že by tento fond mohl fungovat už na konci prvního čtvrtletí tohoto roku, ale ta jednání u Evropské komise se nám tak zkomplikovala, že teď nejsem schopen říct nějaký časový rámec, protože poslední ..., tam je jedna důležitá podmínka, že vlastně se vyhodnocuje posledních 5 let a z těch posledních 5 let se odečítá nejhorší a nejlepší rok pro to, aby se mohlo říct: Může se kompenzovat z tohoto fondu. Jenomže bohužel za posledních 5 let máme 3 tak specifické roky, že tato podmínka se jeví jako de facto podmínkou, která celý ten princip, ten mechanismus znefunkčňuje a my teď jednáme s Evropskou komisí, zdali by se tento mechanismus nemohl změnit a to jsou jednání, která já neumím ohraničit časově.

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Říká host Dvaceti minut Radiožurnálu, ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Greenpeace dnes zveřejnil tajná data, asi 250 stran záznamů vyjednávání mezi Evropskou komisí a Spojených státech o tom takzvaném TTIPu, o dohodě o volném obchodu a v hnutí Greenpeace tvrdí, že ta dohoda poškodí spotřebitele, protože Spojené státy údajně tlačí na EU, aby zrušila některé normy v oblasti ochrany životního prostředí. Jakou naději dáváte dohodě TTIP?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, já jsem byl loni v Americe ve Washingtonu a tam jsem mluvil, měl jsem jednání s hlavním vyjednavačem Evropské unie, i s hlavním vyjednavačkou Spojených států Amerických o TTIPu a já se přiznám, z mého pohledu minimálně v oblasti zemědělství a potravinářství jsou ta jednání ani ne v polovině. A je vůbec otázka, jaký bude ten kompromisní výsledek těch jednání, protože já si nedokáži představit, že by jakýkoli ministr zemědělství, jakéhokoli členského státu Evropské unie přistoupil na to, že se sníží parametry, které dneska mají nastaveny zemědělci i potravináři a budou se, řekněme, rozvolňovat tyto přísné parametry proto, abychom vyšli vstříc požadavkům Spojených států amerických.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Ty sporné body, promiňte, že vám do toho vstupuji, ale to se uvádí testy na zvířatech, které jsou v Evropě zakázané, nebo že Evropská unie chrání své spotřebitele před geneticky modifikovanými potravinami či masem s růstovými hormony? Tak to si myslíte, že opravdu nelze prolomit?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To si myslím, že nelze prolomit a vlastně TTIP má jednu výhodu i nevýhodu v tom, že aby byla ta smlouva schválena, musí proběhnout notifikace i každý jednotlivý členský stát a jeho parlament musí vyslovit souhlas s touto smlouvou a já se obávám, že pokud by se ukázalo, že to není výhodné pro Evropskou unii a potažmo pro ty jednotlivé členské státy, tak nikdy takováto smlouva nebude ratifikován. Takže já tvrdím, že pokud se tady ... ta dohoda nebude taková, že my nebudeme muset slevovat ze svých nároků a požadavků, které dnes máme velice vysoko, ty standardy postaveny, tak tady ta smlouva nebude nikdy v platnosti.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Když mluvíte o té výhodnosti či nevýhodnosti, minulý týden zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu studii, podle které by tato transatlantická smlouva TTIP mohla Česku přinést více pracovních míst nebo vyšší mzdy a ročně dokonce necelé procento HDP navíc, souhlasíte s těmito závěry a zkrátka podle vás je TTIP přínosem pro Českou republiku?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Znovu říkám, neznáme konečnou podobu té smlouvy, takže říkat, jestli to bude přínosem, nebo ne, je předčasné ...

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Ale máme tady tuto studii /nesrozumitelné/ ...

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já osobně, když budu mluvit za Ministerstvo zemědělství a za náš resort, já si dokáži představit, že naše zemědělství a potravinářství je v lepší situaci a je schopno být, co se týče kvality a konkurenceschopnosti produktů, které bychom mohli na americký trh vyvážet, v lepší pozici. Ale nesmí to ohrozit to, že se tady sníží právě ty parametry a vyjde se vstříc tomu, že tady budou nižší nároky na například segment potravinářského průmyslu a to znamená, zmaří se ty investice a ta vysoká hodnota, kterou dneska naši potravináři dávají tím, jak ty výrobky jsou kvalitní a jak vysoké nároky klademe na celý ten proces výroby.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

A jste přesvědčen o tom, že je Evropa schopna si uchránit standardy kvality potravin a zároveň uzavřít s Amerikou TTIP?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že to možné je, ale samozřejmě v tom případě budou muset američtí vyjednavači slevit ze svých požadavků a americké zemědělství a potravinářství bude muset zavést mnoho opatření, která nebudou pro, pro jejich podnikatele jednoduchá a myslím si, že budou mít možná i neúplně pozitivní dopad na jejich konkurenceschopnost ve světových trzích.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Teď je otázka samozřejmě, proč by do toho americká strana šla, protože ta vyjednávání jsou údajně velmi tvrdá, o čemž má právě svědčit i ten dokument nebo ty dokumenty, které teď hnutí Greenpeace zveřejnilo. Spojené státy údajně vyhrožují třeba zablokováním exportních úlev na automobilový průmysl. Tak to jsou velmi silné argumenty.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, ona je otázka, co nakonec v té smlouvě všechno bude. Jestli tam bude třeba pokrytá celá oblast zemědělství nebo potravinářství, nebo jestli nakonec vyjednavači třeba za rok a půl, za dva nedojdou do situace, že řeknou: Nejsme schopni se dohodnout, proto oblast potravinářství vůbec v rámci TTIP nebude řešena a bude řešena jiná část, ta zbývající.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Pokud by tedy to třeba dopadlo tímto způsobem, nebo by transatlantická dohoda spadla úplně pod stůl, neocitne se potom Evropská unie z toho globálního hlediska v nevýhodné pozici?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si to úplně nemyslím, protože Evropská unie je opravdu největší exportér potravin na světě. Máme ...

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Dobře, ale když třeba, promiňte, pane ministře, ale asijští podnikatelé už se Spojenými státy tuto vzájemnou dohodu mají. Nemůže se to potom změnit, právě tato pozice EU?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nepředpokládám to, protože přece jenom ten zvuk a ta kvalita evropské produkce ve světě je pořád jiná, než je to vnímání kvality například těch asijských producentů a z hlediska budoucího výhledu, i když se podíváme na klimatické změny, Evropa bude patřit, a především střední a východní Evropa bude patřit k těm nejlepším regionům pro zemědělství a potravinářství z hlediska budoucích klimatických změn, takže já si myslím, že naše pozice, ta strategická je velice dobrá.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Myslí si host Dvaceti minut Radiožurnálu, ministr zemědělství Marian Juračka z KDU-ČSL. Vláda má ještě dnes na svém jednání probrat vizi zemědělského sektoru do roku 2030. Tu jste představil před více než měsícem a počítáte v ní se snížením výměru pro pěstování řepky, naopak zvýšením plochy pro pěstování ovoce a zeleniny a také chcete více podpořit chovy hospodářských zvířat. Jak konkrétně?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Konkrétně v několika oblastech. Tou jednou oblastí je využití evropských dotačních prostředků v rámci společné zemědělské politiky, kde máme velký podíl finančních prostředků právě na ty investice, na to, aby zemědělci dokázali své technologie obnovit, aby byli více konkurenceschopní.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

A budou, promiňte, pane ministře, dostatečné? Protože podle předsedy Asociace soukromého zemědělství České republiky, pana Stehlíka, je naprosto iluzorní, že by se do budoucna navyšovaly počty velkých hospodářských zvířat, protože prý nelze počítat s tím, že by chovatelé stavěli nové objekty pro dobytek. Ptám se právě na dostatečnost těch investic.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já vycházím i z nějaké zkušenosti za poslední tři roky a všechny stavy hospodářských zvířat, kromě prasat, nám za poslední tři roky rostou. Především chovatelé například masného skotu ty stavy rozšiřují, takže já tady v tomhle případě nenajdu shodu s panem předsedou Asociace soukromého zemědělství. Já se potkávám se spoustou chovatelů a zemědělců v terénu, kteří i přes tuto těžkou situaci, která dnes je, především v oblasti producentů vepřového masa a mléka, mají chuť investovat a mají chuť rozšiřovat své kapacity a stavy svých zvířat, která, které na farmách chovají.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Podle té vaší strategie by do roku 2030 mělo být české zemědělství soběstačné. Proč by vlastně mělo být soběstačné? Proč třeba část nedovážet z Polska, z Německa, pakliže je to levnější?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak my tedy nepočítáme, že bychom úplně ve 100 % všech komodit byli soběstační. Některé komodity na takovou úroveň nedosáhnou. Ale já se tady na to dívám optikou normálně zdravého selského rozumu. Jestliže máme v České republice příhodné podmínky pro to, abychom tady některé komodity a potraviny vyráběli a máme ty znalosti, máme, jak se říká, know-how, tak potom to dělejme, a potom využívejme plně potenciál domácího trhu, kde ty výrobky bychom mohli odbytovat a samozřejmě i potenciál exportních příležitostí, například v komoditách, kde jsme tradičně dobří. Za celý sektor výroby piva, produkce těch složek, které pro pivo potřebujeme, to znamená, ječmenný slad, chmel, tak tady prostě máme obrovský exportní potenciál, tady ve světě každý ví, že prostě z České republiky je to ta nejvyšší kvalita, kterou si může koupit.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

A na tom domácím trhu, promiňte, pane ministře, jak chcete přesvědčit českého zákazníka, který by tedy měl potom potenciálně na pultech více zboží s tou českou nálepkou, aby si koupil právě to?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já myslím, že ten základ musí být v tom, že ho přesvědčíme kvalitou a cenou, a potom musíme ho přesvědčit také tím příběhem. To znamená, aby český zákazník pochopil, že když si kupuje tu dobrou kvalitu a cenu, tak také si kupuje to, že tady podporuje někoho, kdo tady podniká, kdo tady vytváří přidanou hodnotu, zaměstnává tady lidi, platí daně, a to znamená, je motorem i této české společnosti, české ekonomiky. Takže já, když půjdu a nakoupím od svého souseda nebo člověka, který podniká v mém regionu, v mé obci, tak vlastně nepřímo podporuji také i sám sebe.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Tomu rozumím. Jen se ptám, kolik vlastně českých spotřebitelů takto uvažuje a kolik lidí opravdu explicitně na tu cenu?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Musím říct, že se to mění. V minulosti se uváděly údaje, že až 90 % spotřebitelů se rozhoduje jen podle ceny. My jsme si nechávali dělat průzkum na podzim minulého roku a tady se ukázalo, že pouze 50 % spotřebitelů se orientuje čistě podle ceny a už 25 % spotřebitelů se orientuje podle právě kvality a podle původu výrobků.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

A řekněte, kvalita, nakolik právě čeští zemědělci, čeští producenti jsou schopní konkurovat kvalitě zahraničních výrobků?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že jsou. Dneska opravdu, když si zákazník půjde koupit výrobek s označením „bio“ nebo výrobek s označením „Rregionální potravina“, tak to jsou výrobky se špičkovou kvalitou a já bych to ilustroval na jednom krásném příkladu. Když si vezmete, čeští producenti vína, Vinařství Valihrach, obsadili druhé místo v celosvětovém měření vín ve Francii. Takže i ten český výrobce umí nabídnout opravdu špičkovou kvalitu a mnohdy ještě za lepší cenu, než některá, některé produkty, které bychom si kupovali ze zahraničí.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Vypovídá ten jeden zástupce za kvalitu celého sektoru?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak samozřejmě jedna vlaštovka jaro nedělá, ale já jsem přesvědčen o tom, že čeští potravináři výrazně rychle zlepšují svoji kvalitu, investují do svých technologií a že i ta, i ten běžný spotřebitel, nejenom ve městě, ale i na venkově, může vidět ten, tu zvyšující se kvalitu a má prostor prostě dneska si koupit opravdu vysoce kvalitní zboží.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Je přesvědčen ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL, který byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Děkuji vám za to, na shledanou.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Děkuji, krásné odpoledne.

 

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka

Od mikrofonu se loučí Karolína Koubová. Podívejte se i na náš web Radiožurnál.cz.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.