Rozhovor s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou o potravinách

29. 10. 2015

ČT 24 Hyde Park, 27. října 2015

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Dobrý večer v Hyde Parku. Důvěřujete českým potravinám a důvěřujete provozovnám veřejného společného stravování, že se v nich třeba nenakazíte nějakou nemocí? A budete jim důvěřovat i poté, co v nich preventivní kontroly zaměstnanců nebudou provádět hygienici ale jen kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce? Je pro vás označení Český výrobek nebo Česká potravina důležité? Je pro vás známkou kvality a obáváte se obáváte se po včerejšku uzenin, poté, co je mezinárodní zdravotnická organizace zařadila hned vedle azbestu nebo tabáku mezi prokazatelné karcinogeny způsobující rakovinu trávicího traktu? Hostem dnešního Hyde Parku je ministr zemědělství Marian Jurečka. Pane ministře, dobrý večer, vítám vás ve vysílání.

Začneme tím, co je aktuálně na stole, ministerstvo zemědělství připravilo další novelu zákona o potravinách, její součástí je i převedení pravomocí hygieniků na zemědělskou a potravinářskou inspekci při kontrole restaurací nebo bufetů. Ministerstvo zdravotnictví nesouhlasí, novela podle něj může ohrozit zdraví lidí, kteří se v těchto zařízeních stravují. Podrobnosti má Markéta Černá.

 

/ Reportáž /

 

Markéta ČERNÁ, redaktorka

Potravinářská inspekce a veterinární správa kontrolují restaurace a stravovací zařízení společně s hygieniky od začátku tohoto roku. V chystané novele už se ale s pracovníky krajských hygienických stanic při kontrolách veřejných stravovacích zařízení nepočítá.

 

Václav STÁREK, prezident Asociace hotelů a restaurací

Je nám celkem jedno, jestli nás kontroluje hygiena a nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce. To podstatné je to, že se ty podmínky neustále mění, ten zákon se mění, tuším, potřetí během dvou let a podnikatelé v této zemi prostě nevědí, co bude platit za rok, co bude platit za půl roku, nevědí, kdo je bude kontrolovat a co od nich bude chtít.

 

Markéta ČERNÁ, redaktorka

Ministerstvo zdravotnictví je proti. Novela prý ohrozí zdraví lidí. Kontrolovat zdravotní stav pracovníků v potravinářství a nahlížet do jejich zdravotní dokumentace totiž můžou pouze hygienici. Jen oni mají právo zjišťovat, jestli příslušný kuchař nebo číšnice nepřenáší na hosty infekční onemocnění.

 

Vladimír VALENTA, hlavní hygienik ČR

Na základě právě hodnocení tohoto zdravotního stavu těchto zaměstnanců my každý rok vylučujeme z těchto povolání kolem dvou tisíc lidí, v tomto případě dvou tisíc zdrojů, potenciálních zdrojů onemocnění.

 

Markéta ČERNÁ, redaktorka

Nově by hygienici mohli kontrolovat jenom jídelny ve zdravotnických školních a sociálních zařízeních. Do restaurací nebo barů by mohli jenom v případě, že tam vypukne epidemie, a to je podle nich pozdě.

 

Vladimír VALENTA, hlavní hygienik ČR

To, co v případě přijetí novely v této podobě tak, jak ji předkládá ministerstvo zemědělství, hrozí, je, že by vás opravdu mohli obsluhovat a připravovat jídlo lidé, kteří jsou takovýmto způsobem nemocní a kteří by mohli být tím zdrojem nákazy.

 

Markéta ČERNÁ, redaktorka

Chystanou změnu odmítá i Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně nebo zdravotnické odbory.

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví

Je velmi důležité, abyste si uvědomili, že inspektoři ministerstva zemědělství kontrolují hlavně to, jestli je v těch jednotlivých provozovnách čisto, jestli je tam někde nějaký myší trus, jestli jsou tam nějací švábi, ale nekontrolují to, co mohou dělat pouze odborně vzdělaní zaměstnanci, to znamená zdravotničtí pracovníci.

Markéta ČERNÁ, redaktorka

Ministerstvo zemědělství už novelu zákona o potravinách předalo na úřad vlády k posouzení. Sobotkův kabinet má převedení kontroly potravin do gesce ministerstva zemědělství ve svém programovém prohlášení. Markéta Černá, Česká televize.

/ Konec reportáže /

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Proč nechcete, aby hygiena dělala svou práci? Proč chcete zemědělské a potravinářské inspekci víc pravomocí v kontrolách?"

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych chtěl říct, že od 1. ledna letošního roku Státní veterinární správa, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a krajské hygienické stanice mají naprosto stejné kompetence, pokud jde o kontroly ve veřejných provozovnách, ve veřejném stravování. A my jenom teď chceme ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

To je teď, ale má se to zase měnit.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To je teď a my to teď chceme posunout do té roviny, abychom dali jasnou dělicí čáru, abychom řekli: "Ano, orgány ochrany veřejného zdraví dělají problematiku ochrany a podpory veřejného zdraví," to znamená, zaměřují si opravdu na problematiku, která souvisí s jejich gescí. My jakožto dozorové orgány, které kontrolujeme výrobu od zemědělců, ať už v rostlinné, nebo živočišné výrobě, přes jatečné provozy, výrobu jednotlivých potravin a do té koncovky jsme přidali právě ty provozovny veřejného stravování, tak my máme vlastně kompletní informaci o toku té komodity, potraviny a následně toho pokrmu, proto dává logiku, abychom od té vidle po tu vidličku, tuto kontrolu, která se týká kvality té potraviny, toho pokrmu, skladování potravin, abychom to dělali my a orgány činné v oblasti veřejného zdraví, ochrany veřejného zdraví, aby dělaly právě tu kontrolu, která se týká epidemií, pracovního prostředí zaměstnanců, kvality vody, to všechno hygieně přísluší. My jenom chceme tento stav, řekněme, aby byl čitelnější, aby byl jasnější a logičtější, to je celé.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ano, ale takto vlastně to může vypadat jenom jako třeba kompetenční spor, kdyby ty argumenty protistrany nebyly tak varovné a zaznělo to v té reportáži, varují nejenom ministerstvo zdravotnictví, také Česká lékařská společnost Jana Evengelisty Purkyně, zdravotnické odbory, dejme tomu, a varují před tou prevencí, že teď mohou provádět preventivní kontroly zaměstnanců, při nichž ročně zachytí dva tisíce potenciálních zdrojů nákazy, a to, že teď nebude.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych chtěl říct, že od 1. ledna, když děláme ty kontroly, tak zjišťujeme takovéto stavy, když přijdeme do provozoven veřejného stravování, to znamená restaurace, fast foody, hospody, my zjišťujeme, že jsou provozovny na území České republiky, kde pět, šest, sedm, osm let nikdo ze státních dozorových orgánů,  v tu dobu to měly v gesci krajská hygienická stanice, nikdo nikdy nebyl. My máme od začátku letošního roku, kdy opravdu ty naše kontroly jsou jasné, bych řekl, velice přísné, tak máme sto dvacet šest uzavřených provozoven veřejného stravování. Já se ptám a vůbec tu informaci nejsem dneska schopen dohledat na veřejných portálech krajské hygienické stanice, kolik takovýchto kontrol s takovým výsledkem udělali jejich pracovníci, že já mám pocit, že prostě tady, možná je to dáno tím, že neměli dostatečný počet lidí nebo neměli dobré cílení, ale prostě musím říct, že my zjišťujeme stav, který je docela vážný, ale naši lidé v těchto věcech vystupují velice nekompromisně a ten stav je tady nebo já to řeknu takhle, to, co teď navrhujeme, bude ku prospěchu nás jako spotřebitelů, protože my garantujeme, že ta úroveň těch provozů se jednoznačně zlepší.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ale, no, pojďme na další dotaz, je takovýto a zní: "Umí pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce poznat zdravotní rizika a zabránit tak epidemiím?"

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Jednoznačně ano, protože si musíme uvědomit, že oni dneska chodí do provozoven, kde se vyrábějí potraviny, to znamená, masné provozy, pekárny, cukrárny, tam všude za celý ten proces výroby zodpovídají naši pracovníci našich dozorových orgánů, takže když to umí v těch dvou předcházejících krocích té výroby, té potraviny, tak nechápu, proč dneska někdo zpochybňuje a říká: "No, v těch restauracích najednou by ti lidé nebyli dostatečně odborně zdatní?" To mi přijdou jako zástupné argumenty a trošku mám pocit, že je to spíš obava, že by mohlo dojít například k omezování třeba pracovních míst krajských hygienických, na krajských hygienických stanicích, ale to já vůbec nechci, to je kompetence ministerstva zdravotnictví a myslím si, myslím si, že ti lidé tam mají práce dost.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ale stále, pane ministře, tam postrádám v tom vašem výčtu, co všechno kontroloři zemědělské a potravinářské inspekce dovedou a dělají, tak tam postrádám to, na co upozorňují hygienici. Oni říkají: "My děláme preventivní kontroly těch zaměstnanců, jestli nejsou nositeli nějaké nemoci." To také dokáží, mají pro to vzdělání kontroloři zemědělské a potravinářské inspekce?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My máme dva dozorové orgány, ještě je potřeba do toho připomenout taky Státní veterinární správu, je potřeba si uvědomit, že naši lidé ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ale veterinární správa přece nekontroluje zaměstnance.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Když přijdou tito lidé, no, tak samozřejmě chtějí vidět, jestli má průkaz hygienický, jestli ten člověk splňuje parametry toho, že může dělat v potravinářském provozu. To samozřejmě naši lidé roky dělají tady tyto věci.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Průkaz, když byl zdravý, ale rozpoznají také, jestli je nemocný, jestli není třeba nositelem nějaké nemoci teď aktuálně v tuto chvíli?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych připomněl, že mnoho těch lidí, kteří dělají na těch dozorových orgánech, jsou absolventi stejných oborů, veterinární univerzity v Brně většinou obor hygiena potravin. Takže jako teď najednou říkat, že tady je někdo lepší a tady někdo horší, to mi přijde trošku jakoby účelové, obzvláště, když znovu upozorňuju, v mnoha jiných oblastech výroby potravin, ti naši lidé to dělají roky, roky kontrolují lidi, kteří dělají masné výrobky, kteří dělají cukrářské výrobky, pracují s potravinami, tak ať mně teďka nikdo nevykládá, že toto nejsou zástupné argumenty, já mám pocit, že jsou.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Neznejisťuje vás to, že Česká lékařská společnost nedůvěřuje těmto vašim garancím? Že varuje před nebezpečím?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já to chápu, že dneska se cítí určitá skupina lidí ohrožena, a tak hledají podporu u nějakých jiných odborných organizací, rozumím tomu, že to prohlášení dali, nerozumím třeba tomu, proč se do této odborné problematiky vyjadřují odbory, představitelé odborů, to mně přijde, že to je trošku mimo a hlavně ještě bych chtěl říci taky jednu věc. My kromě toho, že děláme nějaké logické kroky v té oblasti dozoru, tak také naplňujeme koaliční smlouvu, takže bylo by dobré, abychom si toto i a můj kolega, pan ministr zdravotnictví uvědomil.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Koaliční smlouva, ano, tam to bylo skutečně napsané, že, že tato kontrola přejde pod resort vašeho ministerstva, ale popravdě řečeno, co to je za argument. To programové prohlášení vlády nebo koaliční smlouva sepisovaná na rychlo při sestavování koalice se nemůže mýlit?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak sepisovali jsme ji dva měsíce, byl jsem u toho, když jsme ji psali a to je jenom naplňování toho, o čem tady ti odborníci vedou diskusi už několik let, já musím říct, že podobná úvaha se tady vedla si před třemi nebo čtyřmi roky za vlády Petra Nečase, jenom se to tehdy nedotáhlo do konce. My dneska jenom říkáme, že tyto věci by měly logiku, ať opravdu odborní lidi z krajských hygienických stanic dělají to, co logicky patří ke gesci ministerstva zdravotnictví. A naši lidé, kteří znají celou problematiku potravin, výrobního procesu potravin, zpracování pokrmů a dělají zase tyto věci, prostě je to, z mého pohledu, logický krok, který by měl teď následovat.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Při prosazení této novely zákona o potravinách vezmete na sebe osobní zodpovědnost za to, že se včasným zachycením potenciální nákazy v provozovně nějakého takovéhoto veřejného stravování může rozšířit nějaká epidemie jenom proto, že, že nebudou provedeny preventivní kontroly zaměstnanců na dostatečně erudované úrovni?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Pokud jdeme do důsledku, kde vznikají počátky epidemií, tak ty dost často musím eliminovat už v těch chovech u těch zemědělců. Tam jsem v životě žádného hygienika neviděl, tam chodí zase naši lidi, našich dozorových orgánů, třeba pokud jde o salmonelu, to jsou jednoznačný věci, za kterými jdeme až k zemědělcům, pokud ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ale, pane ministře, my stále mícháme dohromady veterinu a lékařství, zvířata a lidi. Jestliže hygienici říkají: "Ročně zachytíme dva tisíce takovýchto zaměstnanců, potenciálních nositelů nákazy." O to jde, o ty lidi, o ty zaměstnance.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To ti naši lidé, jak říkám, umí taky, ale my jsme přišli po x letech, kdy dělala dozor jenom hygiena a nacházíme takovýto stav provozovnách veřejného stravování. Tady je ohrožen zákazník nebo spotřebitel naprosto klíčově. Tady vidíme ty možná rizika pro to, že nám vznikne nějaká epidemie, nějaké nekvalitní jídlo a ti naši lidé jsou odborně vzdělaní.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ano, to, co ukazujete, tam také, také jsou tam zdroje nákazy, ale nejenom a o tom je řeč, nejenom.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Samozřejmě, že nejenom, ale já vysvětluju, že ti naši lidé mají odborné vysokoškolské vzdělání. Jsou tam absolventi veterinárních fakult, zemědělské univerzity, kde jsou také obory zabývající se zpracováním potravin a jsou tady absolventi i medicínských oborů, to není, že bychom my tady měli na Státní zemědělské a potravinářské inspekci lidi, kteří jsou o řád, o dva níž na nějaké úrovni vzdělání a způsobu a možnosti poznání než pracovníci krajských hygienických stanic, ale navíc jako opravdu ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Jsou tam lékaři mezi kontrolory zemědělské a potravinářské inspekce?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Přímo humánní lékaři tam s vysokou pravděpodobností nebudou. Ale chci říct, že pořád tam zůstává prostor pro to, aby pracovníci krajských hygienických stanic do těch provozů mohli vstupovat právě v té oblasti ochranky veřejného zdraví, to tam v té novele ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ale ne preventivně.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ale i preventivně. To tam pořád zůstává, oni tam tu možnost mají, my jsme jim to nesebrali. To ani tento zákon řešit nemůže. My jsme jenom řekli tu oblast, která se týká potravin jako takový takových, tak v té věci ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak proč se to tak nelíbí? Jestliže ta možnost prevence ze strany hygienických stanic tam zůstává.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já se přiznám, já tomu úplně nerozumím. Já jsem dnešní vyjádření pana hlavního hygienika úplně nepochopil. Mně přišlo, že to bylo něco na hranici šíření poplašné zprávy.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak tento dotaz od paní Hovorkové: "Státní zemědělská a potravinářská inspekce by určitě měla kontrolovat nakoupené a uskladněné potraviny, hygienici čistotu provozovny, zdraví zaměstnanců," stále se nám to vrací, "kvalitu používané vody a nádob, ochranu před hmyzem a hlodavci, nakládání s odpadem. Je toho dost pro obě organizace, nemyslíte?" S tím počítá ta současná novela přece, která je v platnosti od začátku tohoto roku, že obě organizace se o to starají.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já myslím, že ale paní Hovorková až na nějaké možná drobnosti vystihuje ten stav, který má z cíl ta novela, kterou teďka pouštíme do legislativního procesu, kdy říká, my se věnujme té části, která se týká potravin a hygiena, ať dělá ty další věci. Paní Hovorková to celkem logicky pochopila a sdělila.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, ale, že obě tyto instituce, krajské hygienické stanice, Státní zemědělská a potravinářská inspekce tu kontrolu teď provádějí rovným dílem vlastně, tak to je součástí té současné novely, která teď platí od začátku roku. Proč se má tedy měnit?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Protože my jsme na začátku tohoto roku, kdy jsme ty kompetence měli najednou všichni sdílené, totožné, tak jsme se dohodli džentlmensky, kdo z těch tří dozorových orgánů kam půjde, ať se nestane, že třeba během jednoho čtvrt roku se u jedné provozovny potkáme všichni, ale právě o to tady jde. My ten stav, který máme na džentlmenské dohodě, který je v praxi de facto, tak my ho teď jenom do té legislativy píšeme de jure, to je celé, o co tady dneska běží.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, a čím se tedy ta nová novela bude lišit, jestliže má zakotvit to, co teď platí, a to, co teď platí, je podle platné novely?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To, co teď platí, teď je ten koláč celý široký, všichni, de facto, když to řeknu zjednodušeně, mohou dělat všechno a my jsme se dohodli, džentlmensky, že si to rozdělíme ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Džentlmensky jste se dohodli tak, že ta druhá strana s tím nesouhlasí.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ne. Když se dělal plán letošních kontrol, tak si každá z těch tří organizací dozorových vzala ten svůj výsek, ale to je dohoda, která je udělaná na pracovní úrovni. Ta nemá oporu nebo není zakotvena v současném znění zákona, to, znovu říkám, je džentlmenská dohoda a nám jde o jediné, jestliže dneska toto stejně děláme v praxi tímto způsobem, tak to zakotvěme do toho zákona.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ještě nerozumím tomu, ta současná novela platí od začátku tohoto roku. Už se má zase měnit, tak proč vůbec spatřilo světlo světa, proč? Kdo ji navrhl, proč se podle ní jede?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My tu novelu, kterou teď děláme, děláme hlavně z důvodu transpozice tabákové směrnice, pak je v té novele ještě důležitá věc, kdy definujeme, co to je pojem Česká potravina, a když už jsme tu novelu dělali a říkáme: "Takové máme zkušenosti za tři čtvrtě roku fungování v praxi, tak vyřešme i tady tuto záležitost." Ale toto, o čem tady mluvíme teď zhruba těch deset minut, to není gró té novely, opravdu gró té novely jsou ty věci okolo tabáku, okolo České potraviny.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

České potraviny, další téma, máme ho i na Facebooku v dotazu dalšího z našich diváků: "Jste spokojen se současným stavem kvality potravin?"

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já musím říct, že lze říct, že stav kvality potravin v České republice je na dobré úrovni, ale rozhodně je co zlepšovat a když se podíváme na měřítka celosvětového srovnání, tak Česká republika se pohybuje na dvacátém třetím místě, pokud jde o bezpečnost a kvalitu potravin ve světě. Takže nejsme na tom špatně, proto jsem použil pojem dobré, ale že je co zlepšovat, to určitě víme.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, a teď máme tady různá, různá označení kvality původu, garance kvality potraviny potravin, co jich jen je, Klasa, Regionální potravina, Vím, co jím, Zdravá potravina, Český výrobek, máte k nim důvěru, přihlížíte k nim v obchodě vy sám?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já osobně mám největší důvěru asi ke dvoum značkám, a to je Regionální potravina a označení Bio. To jsou dvě jasné označení, které zákazníkovi zcela jednoznačně říkají, v případě Regionální potraviny, kupuju opravdu výrobek od výrobce, který je v tom kraji jeden z nejlepších a vyrábí tu potravinu ze surovin toho kraje. Označení bio, prostě je to biozemědělec, každý rok je kontrolován, každý rok je certifikován, značka opravdu vysoké kvality.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Další dotaz navazuje od Tomáše: "Máme tady příliš moc označení potravin píše, nechtěl byste jich ubrat a není to stejně předplacený podvod?"

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych chtěl, abychom dokázali minimálně na úrovni diskusi s krajemi, s kraji v České republice snížit počet označení Regionální potravina. My máme tu značku jako ministerstvo a jednotlivé kraje mají tuto značku také, dokonce někteří ji mají i dvakrát nebo třikrát a my bychom chtěli to dostat pod jednu střechu, aby to byla jedna Regionální potravina třeba s dovětkem perla jižní Moravy nebo Regionální potravina, výrobek Olomouckého kraje, takto bychom to mohli výrazně zúžit ten počet těch značek a co je pro nás klíčové, my právě v té novele, o které jsme hovořili, zavádíme pojem Česká potravina, která má dva klíčové parametry. Pokud ten výrobek, například mléko, je jednodruhový, tak sto procent toho mléka musí být vyrobeno na území České republiky, to znamená, ta kráva to tady musí nadojit, ta mlékárna tady na území České republiky i zpracovat. A druhá, druhý parametr je tam, pokud je ten výrobek vícesložkový, například salám, kde víme, že některé komodity nelze vyrobit na území České republiky, to je druhy koření a podobně, tak říkáme, 75 procent těch vstupních surovin musí být vyrobeno na území České republiky, takže to je definice Česká potravina, ale co je ještě klíčové, veškeré ty odkazy v supermarketech, ty marketingové Česká kvalita, Z lásky k naší republice a podobně, tak kde bude odkaz na českost, českou vlajku, českého lvíčka, tak budou muset, ti, kteří to takto budou označovat, naplňovat ty dva parametry, o kterých jsem já hovořil. Jinak to budeme, respektive budeme to moci kontrolovat a dávat i sankci, pokud to nebudou naplňovat. Dneska, když si tam dá obchodník označení, že to je například Česká kvalita, nikdo není schopen zkontrolovat, nikdo nevíme, co to je za pojem, ale výborně to funguje na zákazníka.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Obchází se to různě, stačí, když firma má sídlo na území České republiky a pak třeba, uvádí se polské maso dovezené do Česka, tady zabalené, může nést toto označení Český výrobek, je to tak?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, to, to je jedna věc, že de facto si ten obchodník tam může napsat, co chce, ve vztahu k tomu, že to je třeba český výrobek a podobně a my to nemůžeme kontrolovat, proto to do toho zákona nově dáváme.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A, takže skončilo vlastně blamáží to, na čem se dost bazírovalo, že ty supermarkety mají někde u vchodu mít vypsané, vypsaných pět zemí, odkud nejvíc potraviny pocházejí, a to se různě obcházelo, takže vlastně to skončilo úplně neúspěchem.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To jsme zjistili během několika týdnů, že ta informace vlastně je nám k ničemu, protože v okamžiku, kdy ten supermarket nebo ten obchodní řetězec to zboží nakoupil z Polska na nějakou českou firmu a česká firma to předala, přeprodala tomu obchodnímu řetězci, tak v ten okamžik on tam uvedl, že to nakoupil to, tu komoditu z České republiky a ta informace pro toho zákazníka byla naprosto bezcenná.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Kdo to bude dodržovat, to, kdo to bude kontrolovat to dodržování podmínek pro označení Česká potravina?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Naše dozorové orgány Státní zemědělské a potravinářské inspekce, případně některých, u některých typů výrobků Státní veterinární správa.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A když jste mluvil o těch vícesložkových potravinách typu salámu, že podmínkou bude sedmdesát pět procent surovin původu z Česka. Proč zrovna sedmdesát pět, kdo určil tu mez? Podle čeho?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My jsme nad ní diskutovali docela dlouho u nás na ministerstvu, dívali jsme se i do zahraničí, a to ..., přišel takový kompromis, který nám přišel v tento okamžik jako přijatelný, který je u většiny vícesložkových potravin možné splnit, a také museli jsme přihlížet k tomu, abychom tady tento návrh, který vkládáme do zákona, byli schopni obhájit u Evropské komise, takže to byl takovýto kompromis.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Je pro vás Český výrobek nebo Česká potravina skutečně známkou kvality nebo, nebo v tom je obsažený víc prvek jistého patriotismu a tendence podpořit třeba české zemědělce, české producenty potravin?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já to vnímám více jako informaci pro zákazníka spíše z hlediska toho regionálního patriotismu, toho, že ten výrobek je původem z České republiky, ty suroviny, ty komodity jsou od nás a že koupí tohoto výrobku podporuje někoho, kdo tady ty peníze vrací zpátky do ekonomiky, kdo tady zaměstnává lidi a tak dále, ale musím říct, že obecně kvalita českých potravin je na velice vysoké úrovni, z našich zjištění dozorových orgánů máme nejmíň pochybení u českých výrobců, u českých potravin, v druhém sledu jsou produkty potravinové ze zemí Evropské unie a pak je obrovský odstup a ta kvalita výrazně padá, pokud jde o země třetí, to znamená ty, které jsou mimo Evropskou unii.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Takže ministr zemědělství, když jde s rodinou nakupovat, chodíte nakupovat?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Se přiznám, že já chodím hodně málo nakupovat, ale někdy chodím.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, tak když, když jde vaše manželka nakupovat, tak kladete jí na srdce, aby se rozhodovala podle toho, jestli je to česká potravina, český výrobek?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak ona to ví dlouhodobě. Já musím říct, že u většiny komodit je to celkem jednoduchá záležitost, protože třeba masné a mléčné výrobky nakupujeme od výrobců z našeho okresu, z našeho okolí nejbližšího, pekárnu máme u nás v Přerově, takže není mnoho položek, které bychom nakupovali a musely by být ze zahraničí.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Na webu se vás ptá Pavel: "Proč ještě stále nejsme soběstační ve výrobě potravin? V jakých komoditách by se to mohlo změnit a co pro to děláte?"

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já musím říct, že jsou potraviny nebo komodity, ve kterých máme velkou, dostatečnou potravinovou soběstačnost, výroba mléka, výroba hovězího masa, výroba cukru, výroba takových komodit, jako je pšenice, ječmen, řepka a tak dále, ale je spoustu těch, kde bychom mohli být soběstační, například vepřové maso, drůbeží maso, ovoce, zelenina a nejsme. My proto děláme to, že se snažíme motivovat zemědělce, aby jednak pěstovali ty komodity, jak jsem o nich hovořil, ovoce, zeleninu. Od letošního roku pro tyto pěstitele je připravena speciální podpora, kdy mají vyšší platbu na hektar, pokud pěstují tady tyto komodity a zároveň teď jsme právě před čtrnácti dny vypisovali, nebo před třemi týdny, první investiční kolo na příjem žádostí právě pro zemědělce a potravináře, kde dáváme zhruba sedm a půl miliardy korun teď v tento okamžik do českého zemědělství a potravinářství, aby naši zemědělci a potravináři mohli nakoupit nové technologie, mohli inovovat, mohli svoji produkci mít lépe konkurenceschopnou ve srovnání třeba s takovými výrobci, jako jsou v Polsku, v Německu, v Rakousku.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Proč je vůbec u členské země Evropské unie v podmínkách otevřeného trhu tak důležité být soběstační ve výrobě potravin?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já to slovo soběstačnost hlavně stavím na tom hospodářském aspektu. Jestliže tady mám v České republice nějaké dobré klima, dobré podmínky, něco, co umím vyrábět a mám know-how, tak bych měl mít zájem na tom, abychom to vyráběli tuto komoditu, zpracovávali na finální potravinářský výrobek, který dostane uplatnění na našem trhu, protože my spoustu výrobků, který umíme tady vyrábět, tak jejich domácí spotřebu kryjeme dovozem a potom si myslím, že bychom měli využít i potenciál exportu. My jsme země, která má nejlepší podmínky zemědělské a potravinářské z celé evropské osmadvacítky pro to, abychom byli nejlépe konkurenceschopní a mohli třeba i exportovat tyto výrobky ven, a tady jde o to dát i práci domácím lidem, pokud budeme tento sektor rozvíjet.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Říkal jste, že máme podmínky pro to být nejlépe konkurenceschopní, ze všech osmadvaceti zemí Evropské unie. A to vycházíte z čeho v tomto přesvědčení?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Vycházím z klimatického regionu, jaký máme. Z průměrné velikosti farem, máme opravdu velice intenzivní, koncentrovanou zemědělskou výrobu, když si vezmete, průměrná velikost farmy v České republice je sto padesát devět hektarů. Půjdete do Německa, půjdete do Polska, nedostanete se ani na dvacet hektarů, takže naši zemědělci mají opravdu ty nejlepší předpoklady pro to, aby mohli vyrábět s nejnižšími náklady a mohli být opravdu velice efektivní.

Bohumil KLEPETKO

A co ta rozmanitost, aby na českých polích nerostla jenom, jenom řepka třeba, co s tím?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Od letošního roku se spoustu věcí změnilo. Když jsem mluvil o té podpoře těch citlivých komodit, jako je pěstování brambor, chmele, cukrové řepy, ovoce, zeleniny, tak my zároveň v letošním roce říkáme zemědělcům: "Také po vás chceme nějaké už minimální parametry na osevní postupy." To roka stát vůbec nesledoval, bylo mu to, státu, vlastně jedno a plánujeme ty kroky v příštích letech, také, řekněme, zpřísnit ve vztahu k ochraně půdy, k erozi, k hospodaření s vodou, takže chystáme sérii opatření, které zemědělci budou muset plnit, protože berou dotace a nebudeme mít ani vyšší nároky.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Dotace, dotace, máme tu další dotaz od Václava: "Jestli lze porovnat dotace a maloobchodní ceny potravin v jednotlivých státech Evropské unie. Mají dotace a ceny souvislost, výraznou souvislost?" Píše Václav.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Mají, mají výraznou souvislost. Je potřeba si uvědomit, že zhruba třicet osm procent celého unijního rozpočtu tvoří společná zemědělská politika. Kdybychom tam tyto peníze do zemědělství nedávali, tak jednak, že se ..., projeví se nám to samozřejmě na údržbě krajiny, protože by bylo spoustu lokalit, kdy by se nevyplatilo zemědělcům cokoliv dělat za svoji činnost, ale hlavně by se to dramaticky odrazilo na ceně potravin. Dneska, průměrný Čech utrácí, ale i průměrný Evropan za potraviny mezi osmnácti až dvaceti procenty svých příjmů. Teď si řekněme, kdybychom tady zhruba čtyřicet procent toho unijního rozpočtu do zemědělství nedávali, tak si myslím, že o ten objem peněz by se nám rozhodně to promítlo i do nevěstince potravin, takže ta umělá je tam naprosto přímá. Řekněme, tou částkou, kterou dáváme do společné zemědělské politiky, Evropa i vytváří jakýsi sociální smír.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Dotaz od pana Kukačky na webu: "Kdy budou u řezníka na špekáčkách nápisy, stejně jako na krabičkách cigaret, že uzenina a maso může zabíjet."

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Pan Kukačka asi reaguje na včerejší zveřejněnou zprávu Světové zdravotnické organizace, která říká, že červené maso a masné produkty nebo uzené produkty jsou vlastně zařazeny na seznam nebo zařadili je na seznam potenciálních karcinogenních látek.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ne potenciálních, tam bylo výslovně uvedeno prokazatelně, prokazatelně způsobující, že jsou to prokázané karcinogeny způsobující rakovinu trávicího traktu, konkrétně tedy tlustého střeva.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano, ano, děkuju za upřesnění. Tak já předpokládám, že to asi nikdy takový nápis, jak je na cigeretách nebude v případ těchto výrobků. Já vycházím z toho, že odmalička i já jsem to slýchával, kdy mně říkali rodiče a prarodiče, říkali, uzenina je potencionální karcinogen, uzené výrobky je potřeba konzumovat s nějakou mírou, s rozumem, takže já si myslím, že pokud normálně zdravě uvažující konzument bude tyto výrobky konzumovat přiměřeně, bude to kombinovat s ovocem, zeleninou, s pestrou stravou, tak si myslím, že to není jeho zdravotní ohrožení, ale myslím si to hlavní, že každý ví od počátku, že uzené výrobky mají určitá vyšší rizika než například takové potraviny, jako je ryba nebo mořské plody.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Budou mít na to honosné označení Česká potravina nárok i uzeniny, masné výrobky?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Pokud splní ty podmínky, o kterých jsem mluvil ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ve světle této zprávy Světové zdravotnické organizace.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Samozřejmě, že ano, samozřejmě, že ano.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Vy tedy jíte uzeniny?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jím uzeniny a docela rád, chutnají mi. A já musím říct ještě jednu věc, já si myslím, že pokud se bavíme o tom, kde je potenciál ohrožení rakovinou, tak si myslím, že daleko větší riziko je, pokud se podíváme na genetickou informaci každýho z nás. Já mám dědečka, kterého jsem pochovával tady tuto sobotu, měl 91 let a celý život byl vášnivým zemědělcem, který velice rád udil, jedl, jedl špek, jedl klobásy, a také jedl k tomu tu zeleninu, takže myslím, že je to o nějakém zdravém, racionálním přístupu k tomu, jak se každý z nás stravuje.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tam se mluví také o vlivu červeného masa neupraveného, že i to může mít pravděpodobně, v tomto případě se uvádí pravděpodobně, tyto, tyto důsledky. Jak často, kolikrát do týdne ministr zemědělství třeba obědvá maso jako takové?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já se snažím jíst teda, musím říct, že hodně ryby v poslední době, ale hovězí maso asi tak minimálně jednou za čtrnáct dní jím, ale já bych chtěl říct, ta zpráva, podle mě, já bych si počkal, co přinese čas. Já jsem zažil před dvaceti lety zprávy, které říkaly: "Vážení lidé, nejezte živočišné tuky. Jsou velice zdraví nebezpečné." Za dvacet let máme zprávy, které říkají naprostý opak, trend se otáčí, ale v té zprávě mi třeba chybí, aby řekli, jaká zvířata byla, byla podrobena tady těmto rozborům. Z jakých chovů byli, z jaký oblasti, byly to oblasti, které byly někde okolo průmyslových center nebo to byly zvířata chovaná v režimu Bio? To tam vůbec není, takže spoustu neznámých a my tady z této zprávy máme teď dělat jako nějaké fatální závěry a říkat, že změníme úplně dramaticky označování potravin a stravovací návyky?

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Když říkáte, z jakých chovů byla ta zvířata, tak jak je to dnes s kuřecím masem? Když si ho člověk koupí, má garanci, že není prošpikované hormony a antibiotiky? Je to tak?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych tady odkázal asi na největší jistotu nebo dvě jistoty, pokud chce nakupovat opravdu maso, o kterém chci něco vědět, tak si ve svém okolí v České republice najdete chovatele, kteří ten chov mají na dobré nebo výborné úrovni a zároveň nabízí přímo prodej ze dvora toho masa. To je jedna možnost a tam většinou ta důvěra mezi zákazníkem a chovatelem je taková, že ten chovatel si neodváží tu důvěru zklamat. A druhá velká jistota je značka Bio.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Divačka Lenka: "Nestojí za prohlášením Světové zdravotnické organizace snaha přesměrovat potravinové nebo potravinářské návyky lidí žádoucím směrem, levnější potraviny, méně masa a časem bez vepřového, více geneticky modifikované rostlinné stravy a chemie. Je bílé maso kuřete," ano tento dotaz, už jsem vlastně se toho dotkl, "pln hormonů, které jde na jatka, za dva měsíce zdravější?" Tak takto tedy zní dotaz od Lenky.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že to je docela zajímavá úvaha, kterou Lenka vede. Já teda se přiznám, já bych s ní nechtěl polemizovat v tom duchu, že by se celosvětová zdravotnická organizace mohla srát předmětem nějakých lobbistických tlaků, ale vyloučit to nelze. Ale já se znovu vracím k tomu, je to, je to jedna zpráva, počkejme, co nějaký výzkumy přinesou za dva, za tři, za čtyři, za pět let, ale pořád vycházím z toho, že každý uvažuje nějaký zdravým selským rozumem, tady každý víme, že tyto masné výrobky, výrobky z udíren, potažmo z domácích udíren mají o něco větší rizika než třeba jiné druhy potravin.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tato obava, obava z geneticky modifikovaných potravin. Jak je to s jejich výskytem na českém trhu a jak to bude s jejich výskytem na českém trhu po podepsání té smlouvy TTIP se Severní Amerikou.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Víceméně každý z nás, pokud si na to nedáváme úplně extrémní pozor, tak jíme několikrát týdně nějakou potravinu, která má nějakou část z geneticky modifikovaných rostlin, většinou je to sója, protože devadesát procent bílkovinné základny, kterou potřebujeme pro výkrm hospodářských zvířat v Evropě, kryjeme právě dovozem geneticky modifikované soji z US. To se prostě děje už dlouhé roky, troufnu si říct, více než patnáct let se to tady děje tento trend a my, pokud bychom dneska měli nahradit do krmných dávek bílkoviny, tak my vlastně, když bychom se chtěli, kdybychom chtěli odstřihnout tyto dovozy z Ameriky, to je to GMO soje, tak vlastně dneska nemáme zdroje, ani v České republice, ani v Evropě, kde bychom to dokázali velice rychle nahradit, takže pokud to chceme budoucnost změnit, tak musíme do této oblasti investovat v oblasti věda a výzkumu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A na webu dotaz od Honzy: "Vysvětlete mi, prosím, proč jsou v Německu vejce, mléčné výrobky, ovoce, zelenina částečně i maso o tolik levnější?" Teď tady to máme vypsané, jedno vejce první třídy, jogurt a tak dál, je to uvedené písemně, šunka prosciuto cotto, zkrátka podstata věci, známá věc, potraviny srovnávané v Česku, v Německu, tedy stejně drahé nebo dokonce v Německu lacinější, a přitom kvalitnější. Uvádí se, Rama německá obsahuje víc tuků, káva víc kofeinu podle zjištění Vysoké školy chemicko-technologické, dokonce až o třetinu víc kofeinu, stejné limonády, nápoje, v Německu slazené cukrem, ty prodávané v Česku a spartanem, fruktózovým sirupem. Proč to tak je? Jak je to možné?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já musím říct, že já jsem byl včera na žofínském fóru, které bylo věnováno právě problematice potravina a domácímu trhu s potravinami a na toto téma tam mluvil pan prezident Potravinářské komory a ten říkal, že oni si dělali několik průzkumů právě srovnávání toho spotřebního koše u vytipovaných potravin v České republice a v  Německu, takže nemají tyto závěry jednoznačné, že by se mohlo říct: "V Německu jsou ty potraviny levnější." Ano, v některých lokalitách, možná v určitý čas se dá nakoupit některé položky levněji, ale že by se to prokázalo dlouhodobě, tak k tomu zjištění nedošlo. Oni tady tyto, tyto závěry dělal, ale já chci říct jednu důležitou věc, já jsem včera oslovoval svých resortních kolegů, ministrů jiných států, právě ve věci, abychom vyřešili ten problém, která se tady dlouhé roky vleče, o kterém se mluví. Já řeknu konkrétní příklad, Nutella v České republice a v Německu. Jiné složení, jiné chuťové vlastnosti a když vezmu ty dva výrobky, tak opticky, mám dojem jako zákazník, že to je identický výrobek, stejně logo, stejná grafika, byť vzadu v tom složení se to liší. Tak já jsem oslovil kolegy, jestli, musím říct, že od Pobaltí až dolů po Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko plus Německo, Rakousko, jestli i v těchto státech to vnímají jako problém a jestli jsme ochotni na evropské úrovni se pokusit tady tyto věci legislativně změnit, protože pokud to nebude vůle na celounijní úrovni, tak my v rámci české legislativy s tím vůbec nic nenadě,láme, ale chci říct, protože se o tom dlouho mluví, v médiích, v celospolečenské diskusi, že to prostě vnímám a včera jsme ten krk udělali, abychom se pokusili tyto věci posunout dál.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A tak jak jste své resortní evropské kolegy, ministry zemědělství oslovil, vědí oni o tom problému taky, taky se s tím setkali?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Když se bavím s kolegy právě třeba z visegrádské čtyřky, tak tam ten problém je, tam ho vnímají, takže já jsem oslovil vlastně všechny nově vstoupivší členské státy Evropské unie a ještě jsem tady oslovil kolegu z Rakouska a z Německa a jsem zvědav, jaké bude, jaká bude jejich pozice, protože pokud elementární předpoklad, že budeme mít většinu v tom, abychom tyto věci prosadili, tak je ta snaha zbytečná.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Na webu Jan Novák: "Za totáče," píše, "existovaly na všechny výrobky včetně uzenin státní normy, za jejichž nedodržování hrozily vysoké tresty, můžete nám vysvětlit, proč byly zrušeny? Snad aby se pohodlněji bohatlo na úkor zdraví občanů?" Ptá se Jan Novák.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Zase, já rovnou říkám, omlouvám, já nejsem panu Novákovi schopen vysvětlit, proč byly zrušeny tyto státní normy. Nevím. Já jsem ministr zemědělství necelé dva roky, před tím jsem v politice nikdy nebyl. Musím říct, že se intenzivně vede debata nad tím, jestli se k nějaké takové praxi nevrátit, musím říct, že třeba Potravinářská komora vytváří určité cechovní normy a minimální nároky právě na to, jak má být ten který výrobek složen, jaké má mít složení. Musím ale říct, že jsou kategorie výrobků, kde to zákon stále ty parametry nastavuje. Například šunka má jasně limitované procento čisté svaloviny, kolik může mít, ale je pravdou, že tak, jak to bylo dřív, tak to není. Já nevím, proč se to zrušilo.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, a teď taková věc medializovaná. Sám jste se jí také věnoval na sociálních sítích, to jsou oni, ony české piškoty, kauza piškoty, že, že majitel, majitel té výroby nadnárodní společnost Mondelez výrobu přesunula do Polska a piškoty se změnily, jsou tvrdé, nerozpustné, nerozplývají se, jsou jiné, než lidi chtějí. Vlastník značky tvrdí: "Receptura se nezměnila, pouze metodika výpočtu nutričních hodnot a složení výrobku uvádí ten vlastník značky. Ale mezi lidmi o tom panuje pochybnost, dokonce i mezi experty z Vysoké školy chemicko-technologické. Váš názor na věc?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já jsem samozřejmě ten problém zaregistroval, i z mého subjektivního pohledu se změnily chuťové vlastnosti piškotů, pokud jsem se o tu problematiku zajímal, tak tím přesunutím výroby, byť se zachovala stejná receptura, tak dle mých informací nedodržel úplně stejný technologický postup při zavádění linky, která se přesunula z České republiky na polské území a asi dostatečně dobře nebyli na začátku proškoleni ti pracovníci, kteří tu linku obsluhovali, a to je záležitost firmy Mondelez, ta si to musí vyřešit. Já musím říct, že s čím máme problém, na který teďka upozorňujeme výrobce, že on dneska na obalu je uvedeno jenom výrobce, adresa výrobce a je tam odkaz na tradiční opavské nebo tradiční Opavia piškoty a v zákazníkovi to budí ten dojem, že to je pořád to, na co jsme tady byli, troufnu si říct, přes dvacet, třicet let, od mého dětství, zvyklí. Přitom ta výroba se přesunula, na tom obale není informace o tom, že ten produkt byl vyroben v Polsku nebo alespoň v Evropské unii. Takže to jsou věci, které teď mi připomínkujem a říkáme výrobci, aby tyto věci vyřešil, protože máme pocit, že toho zákazníka uvádí v omyl.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Lenka: "Proč povolujeme řetězcům vyhazovat týdně potraviny za desetitisíc, kterým dochází doba spotřeby," leckdy ovoce a zelenina vypadá lépe, než ty , které nemají prošlou lhůtu," a proč tedy dovolujeme ji ničit. "Proč je nedají zadarmo nebo za pakatel lidem třeba pro zvířata?" Ptá se Lenka.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já musím říct, že tady v té věci se za poslední rok udělaly určité změny, které jsme my jako ministerstvo zemědělství iniciovali. První věc, kde byl problém, proč ty potraviny neměly řetězce ochotu příliš dávat na ty humanitární účely nebo sociální. Byl problém s DPH. Původní výklad ministerstva financí byl, jestliže jste ten výrobek nakoupili za nějakou hodnotu, tak i když ho budete darovat, odvedete to DPH jako té úrovně, při nákupu toho výrobku. Tudíž ta motivace pro ten řetězec, nebyla vůbec žádná. Ty výrobky darovat. My jsme se dohodli, že je možné aplikovat praxi, že, jestliže bude darovat výrobky řetěze na tyto účely, tak je tam možno dát i symbolickou jednu korunu a DPH odvést z té jedné symbolické koruny. To se stalo v průběhu loňského roku tato změna na náš popud. Teď pokračujeme dál, podporujeme tvorbu sítě potravinových bank, protože v čem je problém, že potravinové banky v České republice nemají dostatečnou síť skladovacích kapacit, kde by tyto výrobky mohly uskladnit do doby, než se dostanou k potřebným. A třetí věc je právě i v novele o potravinách. Upravujeme tu definici a říkáme, že i výrobky, které třeba mají prošlou minimální trvanlivost, ale jdou zdravotně nezávadné, tak mohou být použity právě pro tyto účely, takže i zde posunujeme tu dikci práva ve prospěch toho, abychom hospodárně vyžili výrobky, které ještě mohou lidem posloužit.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Další dotaz zní takto: "Má stát připravenou nějakou strategii pro boj se suchem? Izraelci to umí, proč ne my?"

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, my, musím říct, že teď za posledních asi šest nebo sedm měsíců intenzivně doháníme to, na co se tady dvacet pět let zapomínalo, my jsme nenapsali a tento stát neudělal ani čárku, pokud jde o nějaký, nějakou strategii nebo nějaké kroky v boji se suchem. My jsme část strategie předložili na vládu v letošním červenci a z toho už deska plníme dílčí kroky a do konce příštího roku tu strategii doděláme celou, protože musíme dodělat nějaké výpočty, na které potřebujeme trošku více času, protože my chceme dopočítat věci, které mohou nastat za dvacet let, abychom věděli, když se bude teplota zvyšovat, jaká bude spotřeba vody a potřeba na závlahy, pro domácnosti, pro průmysl, to nám trošku trvá tyto výpočty, ale už děláme konkrétní změny. Například na příští rok děláme, děláme opatření pro to, aby vzniklo více drobných rybníků, drobných nádrží v krajině, kde to mohou, tyto investice realizovat jak fyzické osoby, obce, zemědělci, vypisujeme na to dotační titul, posilujeme teď dotační titul na budování závlah, kapénkových, na budování té vodohospodářské infrastruktury, takž to jsou věci, které teď rozebíháme a začínáme je realizovat.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Je sucho skutečným nebo jenom potenciálním problémem Česka?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já, tak jak jsem, musím říct, viděl data vědců z Mendelovy univerzity, kteří se tomu problému věnují zhruba deset let a mají opravdu velice kvalitní monitoring, tak já tu hrozbu beru velice vážně a navíc jsme v situaci, kdy si nemůžeme dovolit ji podcenit. Jestli dneska, já si troufnu říct, jsme v období za pět minut dvanáct, ty věci podceníme, tak za dvacet let naše děti budou říkat: "Co tady ti naši otcové dělali? Nedělali nic a my máme obrovské problémy."

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Další dotaz se toho také týká, je od Emílie: "Budou se v souvislosti s suchem stavět nové přehrady? Kde přesně? A jestli budete muset někoho vystěhovávat?"

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My v tento okamžik máme definovány čtyři konkrétní vodní díla, která bychom v republice realizovat. Jsou v Povodí Moravy, v Povodí Vltavy, Labe, Ohře na Povodí Odry neplánujeme nějakou novou vodní nádrž, protože tam teďka máme realizaci Nové Heřminovy. Předpoklady, že ..., víceméně to jsou lokality, které byly dlouhodobě územně chráněny, takže ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Můžete být konkrétnější, o jaké lokality jde?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Neřeknu teď úplně z hlavy. Vím, že na Zlínsku je to oblast v okolí Uherského Brodu, teď to nevím přesně z hlavy, omlouvám se, ale jsou to lokality, které byly územně dlouho chráněny, takže není předpoklad, že by se tam musel někdo vystěhovávat, demolovat nějaké objekty. Vůbec nepočítáme s nějakým přesunem obcí. Ta situace třeba u Nových Heřminov je jiná v tom, že tam ta potřeba té přehrady vyvstala v návaznosti na protipovodňovou ochranu. To je trošku jiná situace, kde tam část obcí, obce Nové Heřminovy musíme zatopit. Ale u těchto lokalit, ty jsou dlouhodobě plánované a my dneska jenom zahajujeme, řekněme, ten proces jejich realizace.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

V tom hospodaření s vodou. Věnujete se také ztrátám v systému, různým těm průsakům, a tak dál?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Věnujeme, já musím říct, že ještě zhruba před deseti lety byly ztráty ve vodohospodářské síti okolo čtyřiceti procent. Dnes to číslo je pod dvaceti procenty, za loňský rok, pokud se nepletu, je to osmnáct procent, takže ty ztráty výrazně klesají s tím, jak se ta síť obnovuje, buduje v některých lokalitách nová. Kde máme problém, tak je právě ta závlahová infrastruktura pro zemědělství, ta ty ztráty jsou dneska někde pod padesáti procenty, tudíž je vůbec pro zemědělce velice nákladné vůbec tu síť provozovat, rozbíhat, a tady cítíme tu potřebu, že musíme přidat na těch investicích pro právě potřebu zemědělců.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A problematika ochrany přírody v souvislosti s těmi nádržemi.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My se tady intenzivně potkáváme právě s ministerstvem životního prostředí, já bych chtěl říct, že to není jenom ta opatření, o kterých mluvíme, přehrady a rybníky. My víme, že musíme výrazně přidat v oblasti ochrany půdy, v oblasti tlaku na zemědělce, aby daleko lépe agrotechnicky hospodařili s půdou, aby půda měla větší absorpční kapacitu. Tam je to gró, kde tu vodu můžeme udržet a zadržet. Samozřejmě v lesích, ale třeba, teď jsme diskutovali minulý týden s ministerstvem životního prostředí, oni chystají taková rozumná opatření, jako je například, že u domů, rodinných domů například, ve městech i na vesnicích budeme mít zásobníky na vodu, kterou budeme využívat na závlahy, na napouštění bazénů nebo na takzvanou tu špinavou vodu, kterou potřebujeme v domácnostech na splachování a tyto věci, kde není potřeba nezbytně nutná pitná voda, takže na tyto věci ministerstvo životního prostředí chystá dotace tak, jak máme, řekněme, ty kotlíkové dotace na kotlíky, tak oni připravují podobný projekt na lepší hospodaření a využívání vody právě v domácnostech.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A to by do domácností tedy byla přiváděna dvojí voda?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ta voda tam nemusí být přiváděna, ta voda tam při dešti doteče sama, jenom je to o tom mít určitý rezervoár, například z ryn nebo z okapů, jak kdo chcete, mít možnost tu bodu zdržet a potom, když potřebuju zalívat zahradu, abych čerpal z toho rezervoáru nebo napouštěl bazén přes nějakou filtrační jednotku zase z tohoto rezervoáru.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Vy jste říkal i na splachování, tak jenom se to snažím prakticky představit, jak, jak by to fungovalo.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Spoustu dneska novostaveb si dělá dvojí rozvod vody, já to mám třeba doma taktéž, že prostě mám do koupelny na některé účely, třeba na splachování převeden rozvod, kde počítám s tím, že nebudu využívat v budoucnu pitnou vodu a právě budu využívat tady tuto vodu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A máme tady dotaz od Vaška, kterým úplně měníme téma. Jestli se vám líbí, že budou vyznamenaní na státní svátek lidi spřáhnutí se Státní bezpečností, tak to je tedy zcela konkrétní věc, že podle, mimo jiné tedy serveru Aktuálně.cz Jitka Frantová Pelikánová, která bude na Hradě zítra vyznamenaná, v šedesátých letech spolupracovala se Státní bezpečností podle informací přinesených v těchto médiích, donášela na své kolegy divadelníky, například na Jana Wericha a ta spolupráce s StB podle archivu bezpečnostních složek skončila až jejím sňatkem s Jiřím Pelikánem, vysokým funkcionářem KSČ, v té době ředitelem Československé televize, protože to směrnice zapovídaly, StB vytěžovat ke spolupráci blízké těchto, těchto funkcionářů. Tak váš názor na to, jestli se vám to líbí?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nelíbí.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A na Hrad půjdete?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já na Hrad půjdu, protože tak jako v loňském roce, kde byli lidé, které třeba já bych osobně nikdy neocenil nebo mám tam velké otazníky, proč to vysoké státní vyznamenání dostali, tak na druhou stranu tam stáli lidé, kteří si to státní vyznamenání jednoznačně zaslouží, například, když tam stáli potomci pátera Josefa Toufara, tak to je zase pro mne důvod, proč tam jít. Mimo jiné není to svátek pana prezidenta, ale je to svátek založení České republiky a Československa, proto já jedu na tento svátek na Pražský hrad jako ministr Vlády České republiky.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

V těch, v tom seznamu vyznamenávaných lidí, je tam někdo další, kdo vám vadí? Kromě té ženy, o které byla řeč?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Přiznám se, já jsem ten seznam neviděl a pokud se nepletu, tak žádný z těch seznamů, které dneska jsou zmiňovány, není oficiálně to budeme vědět zítra, až tam budeme.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A je nějaká osobnost, kterou vy sám byste rád viděl vyznamenanou při této příležitosti a dosud nebyla?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak v tento okamžik takto narychlo se přiznám, že mě nikdo nenapadá, ale jedna z osobností, která třeba byla vyznamenána v loňským roce i na můj popud, byl sir Nicholas Winton.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A máme tu ještě tento dotaz, který vlastně souvisí, na Facebooku se ptá Lukáš: "Měli by být rektoři pozvaní na oslavy 28. října na Pražský hrad?" Tak oni byli pozvaní, ale dva ne, dva ne, ti, kteří prezidenta republiky kritizovali v minulosti, to jsou rektoři Masarykovy univerzity, pan Mikuláš Bek, a Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer a v solidaritě s nimi tedy i ostatní rektoři, minimálně tedy pražských vysokých škol se rozhodli, že se té večerní slavnosti spojené s udílením vyznamenání na Hradě nezúčastní a ty oslavy že, že absolvují v té podobě, že položí květiny k pomníku Tomáše Masaryka na Hradčanském náměstí, tak tato věc v dotazu od Lukáše na to, že prezident republiky dva rektory, s nimiž měl spory v minulosti, nezve na Pražský hrad, a to, jak se rozhodli ti ostatní rektoři, že je takto podpoří?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že pan prezident vzhledem ke svému úřadu, ke svému věku by měl mít schopnost umět se povznést nad to, když ho někdo kritizuje a právě v případě toho, že je to tak významný svátek, největší svátek, který máme v roce a jedná se o rektory státních univerzit, významných univerzit, by měl umět některé věci překousnout, pokud s nimi má osobní spor a měl je pozvat. Myslím, že rektoři jednoznačně do Vladislavského sálu patří.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Takž vám to vadí, tato věc?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že to je zbytečné, že o je malichernost nebo, já nechápu, proč pan prezident tyto kroky dělá, proč zbytečně rozděluje tímto společnost.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tolik tedy dnešní Hyde Park, jehož hostem byl ministr zemědělství Marian Jurečka. Pane ministře, já vám děkuji a přeji vám hezký večer.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já děkuji za pozvání a přeji krásný den.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.