přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rozhovor s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem

6.2.2019

TV Seznam, 5. února 2019

Filip HORKÝ, moderátor

Hostem Večerních zpráv Televize Seznam je ministr zemědělství, Miroslav Toman. Dobrý večer vám přeji. Ohrozilo Polsko obyvatele České republiky?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak přímo neohrozilo. Nicméně mohlo by ohrozit, proto my jsme zavedli ty opatření. A hlavně ohrozilo informovanost českých spotřebitelů a zpochybnilo kvalitu českých potravin tím, jak to nemají pod kontrolou a jak vydávali postupně zprávy, které se postupně měnily.

Filip HORKÝ, moderátor

Když, pardon že vás do toho vstoupím, když říkáte že by mohlo ohrozit...co to je to by mohlo, na co se teď ještě čeká?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

V podstatě, když zrekapituluju tu kauzu, tak ta kauza začala minulý týden v neděli. Já jsem hnedka v pondělí ráno mluvil s polským ministrem. Na radě ministrů. A vlastně jsem byl první z ministrů zemí EU, který s ním začal ty věci probírat. Slíbil mi odpověď na moje otázky a samozřejmě to první sdělení bylo, že vlastně to maso z těch jatek vůbec nešlo na export. To bylo první sdělení. Druhé sdělení bylo, že to šlo vlastně na Slovensko a do Francie. Třetí sdělení bylo, že to šlo do šesti zemí, pak to šlo do třinácti zemí. A byli jsme neustále ubezpečováni, že do České republiky to nešlo a nakonec se zjistilo, že do České republiky to šlo. Takže vlastně to byla ohrožena nejvíc ta důvěra. Samozřejmě problém byl v tom, že to byla černá porážka, kde se poráželo od deseti večer do rána. Kdy se falšovalo razítko, nebo zneužívalo razítko Veterinární správy. S oválem takzvaným. A vlastně nikdo nevěděl, co to bylo za maso. Jestli to maso obsahovalo antibiotika, jestli obsahovalo nějaké cizorodé látky a tak dále. Takže to bylo to největší ohrožení.

Filip HORKÝ, moderátor

Jak vy se vůbec postavíte k tomu, že vlastně váš partner lhal a opakovaně sděloval něco co se ukázalo, že není pravda?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já jsem dneska hovořil telefonicky po několikáté, už s panem ministrem Polské republiky, s panem Ardanowskim a už v pondělí jsem mu sděloval prostřednictvím velvyslanectví, otázky na které jsem chtěl odpověď. Musím říct, že dneska mi slíbil, že do konce března přijmou opatření. Ať legislativní povahy, nebo technického charakteru. Sledování na jatkách kamerami a tak dále. Já jsem řekl, že do konce března to budeme velmi pečlivě sledovat, protože ta moje důvěra vůči polským inspekčním orgánům bude obnovena teprve až zjistím, že ty opatření přijmuli. Že českým spotřebitelům nic nehrozí. A vlastně že splnili to co slíbili. Já si tím dneska nejsem jistý.

Filip HORKÝ, moderátor

Na to se právě ptám. Ministr vám opakovaně lhal. Dá se ještě někomu takovému vůbec věřit?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak ona je otázka jaké pan ministr měl informace.

Filip HORKÝ, moderátor

Dobře, tak řekněme polská strana.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

No a to je to, že říkám že nemám vůči nim důvěru a proto já....nebo já se svými kolegy jsme zavedli kontrolu polského masa, které se sem do České republiky vozí. Děláme ty náhlé kontroly v těch příhraničních okresech a celkově kontrolujeme zboží. Já jsem velmi rád, že máme povinnost hlásit 24 hodin dopředu dovozy veškerého masa, nejenom masa, ale i ostatních potravin do České republiky. Což nás svým způsobem chrání. Jsem velmi rád, že se potvrdilo, že to polské maso neobsahovalo žádné látky, které mohlo ohrozit českého spotřebitele. Nicméně ty pochybnosti jsou, protože čekám jak dopadne ta auditní mise. Psal jsem i evropskému komisaři, že se mi to nelíbí. Očekávám odpověď dneska. Jestli nepřišla večer, nebo zítra ráno.

Filip HORKÝ, moderátor

Právě protože jste říkal, že vlastně nakonec se ukázalo, že to maso, alespoň podle současných výsledků které máme, nebylo nebezpečné, vy sám jste už vyzýval aby Češi raději polské maso nenakupovali. Tak nemůže to všechno ale přerůst vlastně až do toho, řekněme neférového boje, kdy se budou řekněme na emoce zvýhodňovat domácí výrobky?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne, já jsem dneska mluvil i s panem ministrem a říkal jsem to veřejně, že tady nejde o obchodní válku. Tady vůbec o to nejde, protože mně jde o bezpečnost českých spotřebitelů. Já musím mít jistotu, že co sem chodí zvenku, tak že ty potraviny jsou v pořádku a že nehrozí českým spotřebitelům nebezpečí. A jakmile mám jakékoliv pochybnosti, tak to dávám najevo a vyzývám české spotřebitele, aby se tomu vyhnuli. Minimálně do objasnění tady toho případu.

Filip HORKÝ, moderátor

Nejse o první polský problém, protože v roce 2012 se řešilo, že se třeba do uzenin podávala technická sůl. V roce 2013 byla v kysaném zelí zakázaná kyselina mravenčí. Byl problém s polským kakaem. V říjnu 2016 se objevila polská vejce, která mohla obsahovat salmonelu. V roce 2017 jablka s pesticidy. V srpnu 2017 jed ve vejcích. Měli bychom tedy vlastně tamějším potravinám ještě věřit?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak já dlouhodobě upozorňuji, že ten polský kontrolní systém ve mně vyvolává důvěru. Už jsem na to upozorňoval všechny polské kolegy, se kterými jsem měl možnost jednat. Upozorňoval jsem na to i na komisi. Takže já věřím, že ta mise, která je dneska, ta inspekční, že tam nastaví konečně ten systém. Protože u těch pesticidů například nejde jenom o to, že se použilo větší množství, ale ono se použil pesticid, který je doslova zakázaný. A to jsou ty neférové praktiky nejen vůči českému spotřebiteli, ale i vůči firmám, protože pak se řekne, Polská republika je levnější. No samozřejmě.

Filip HORKÝ, moderátor

Je na místě přemýšlet třeba o zákazu obecně polských potravin do Česka?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak my jsme pořád ještě neopustili tu možnost, že zavedeme mimořádná veterinární opatření. To znamená zastavení dovozu hovězího masa. V případě, že by se cokoliv dalšího potvrdilo, opravdu jak jsem řekl, jsem velmi rád že se nepotvrdilo, protože jde o české spotřebitele, že by to maso obsahovalo antibiotika, nebo další věci. Ale ta určitá pachuť a nedůvěra tam zůstává a zůstane tam opravdu minimálně do konce března, dokud nebudu mít jistotu. Nám se teda ještě podařila jedna věc, že jsem přesvědčil polského pana ministra, že po přijetí těch opatření, budou v kontaktu s naší Státní veterinární správou, která pojede na, řeknu na návštěvu, nechci říct přímo na kontrolu, a chce si ověřit že opravdu opatření, která nám řekli, jsou funkční nebo už jsou zavedené.

Filip HORKÝ, moderátor

Když si půjčím citaci z Aktuálně, tak tam se píše; "Výnosný černý trh se zkaženým masem, se v Polsku neomezuje jen na konkrétní masokombinát, do kterého jsme pronikli. Jsou jich v zemi desítky. Byznys je natolik lukrativní, že úřady zametají problém pod koberec." To je alespoň citace jednoho z autorů té reportáže. Tak ve chvíli, kdy to má prostě ten punc oficiální, dá Polsku nějakým způsobem obecně věřit? Proto se ptám na to, jestli by měl být ten dovoz zakázán kompletně?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak já jsem oslovil pana komisaře pro zdraví a bezpečnost potravin s tím, že jsem ho požádal, aby se přijaly opatření, abychom ty věci koordinovali na úrovni Evropské unie. Na základě toho, nejen na základě toho, ale myslím že to byl jeden z důležitých momentů, že se vyslal mise, která nekontroluje ten daný masokombinát, ale bude kontrolovat i ostatní masokombináty. Jak to tam bude probíhat. A hlavně ty opatření, která budou, to znamená že na těch jatkách by měly být nainstalovány kamery, které to 24 hodin denně budou sledovat. Třeba oni mají systém, že státní výkon dozoru nad potravinami veterinářů, předávali státní veterináři soukromým veterinářům. To si neumím představit, že by tady fungovalo. To znamená, to bude zrušeno. Takže oni dělají ty kroky na to, aby se zlepšili. Ale říkám, dávám jim čas do konce března.

Filip HORKÝ, moderátor

Když se posuneme ještě k jedné kauze, kterou bych rád probral a to je střet zájmu. Ovlivňoval jste udělování dotací pro firmu svého otce a bratra?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak víte, já se omlouvám, že to řeknu takhle ostře, je to celý nesmysl. Absolutní nesmysl. Já musím říct, že jsem zaprvé neovlivňoval vůbec nic, nechal se udělat vnitřní audit a stanovisko státního zemědělskýho intervenčního fondu, což je agentura, která je akreditována Evropskou komisí, která pravidelně prochází auditem. Teď tam probíhal další audit. Pokud firma na jeho bratra, nebo respektive mého otce a bratra brala jakékoliv dotace, tak to podepisovali moji předchůdci a  já si nejsem vědom toho, že bych cokoliv takového podepsal a že bych je zvýhodnil.

Filip HORKÝ, moderátor

No a když se na to totiž podíváme, tak váš otec vlastní 80% akcií konzorcia Agrotrade, po který spadá společnost Xaverov, která dotace v tom loňském roce prokazatelně pobírala. A ředitelem mateřského Agrotradu je navíc váš bratr Zdeněk. Tak tady to podezření je prostě na stole, že tam určitý zájem by mohl být.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

No určitě to podezření tam být může. Ale v žádném případě ty dotace, které pobírali a pobírají, podepisovali všichni moji předchůdci. Ne já. Já jsem nepodepsal jednu jedinou dotaci za prvé a za druhé, já jsem nakonec rád, že to je takhle transparentní. Že všichni ví komu ta firma patří. Je to na webových stránkách, ať si všichni zkontrolují jestli ta firma to dostala oprávněně, nebo neoprávněně. Prostě to odmítám. Absolutně. Tam žádný střet není.

Filip HORKÝ, moderátor

Pokud by se tedy ale ukázalo a třeba i ze strany Evropské unie, že ve střetu zájmu skutečně jste, odešel byste z funkce?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já mám dva posudky. Jak jsem řekl ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Mám i právní posudky, co se týká dotací na ministerstvu zemědělství. Ty říkají, že střet zájmu nemám, že ho mám vyloučit.

Filip HORKÝ, moderátor

Moje otázka mířila vysloveně na Brusel. Pokud Brusel řekne, a to vyšetřování ukáže že jste ve střetu zájmu, odešel byste z funkce?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Je to o tom, že pokud by se to prokázalo, tak já nemám problém z té funkce odejít. Ale na druhou stranu já nevidím důvod, to jsou kdyby, jak by a já se ptám jestli ostatní ministři to nemají. Německá paní ministryně pochází z rodinného vinařství.To znamená odejde německá ministryně z funkce?

Filip HORKÝ, moderátor

Mám před sebou vás, proto se ptám vás, ne jí.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Jasně, já dávám příklady. Tak jako proč se bavíme o České republice?

Filip HORKÝ, moderátor

Protože jsme v Česku, to je úplně logické.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ale protože já tu firmu neovlivňuju a ten metr měl být na všechny země stejný. Ať to je Finsko, ať to je Německo, ať je to Estonsko. Spousta dalších zemí. A ptám se jestli každý ministr nepochází ze zemědělství, anebo v tom případě nevím kdo by to zemědělství měl řídit, než ten kdo z to pochází z této problematiky, kdo to trošku zná. To si troufám tvrdit, že to znám.

 

 

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem