Pro slevové akce chci zavést pravidla

24. 8. 2018

Lidové noviny, 24. srpna 2018

Čeští výrobci a čeští producenti byli u nás zahraničními řetězci postupně vytlačeni. Budu vyvíjet tlak, aby se to změnilo, říká v rozhovoru ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Nedávno jste s předsedou Svazu měst a obcí řešili venkov. Co dnešnímu venkovu nejvíce schází?

Musíme se snažit především o udržení, respektive oživení života na venkově. Venkov a zemědělství patří nezpochybnitelně k sobě. Zemědělství zaměstnává na venkově relativně velké množství lidí a zemědělec může i rozvíjet místní aktivity. Tím nemám na mysli jen podporování jednotlivých akcí, ale třeba otevírání dalších pracovních míst, ať už v přidružené výrobě, zpracování nebo produkci. Spojení mezi venkovem a zemědělstvím se musí udržet. Důležitá je výroba regionálních potravin, prodeje výrobků. A týká se to samozřejmě i údržby krajiny. Pokud nebude přívětivá, lidi tam nebudou chtít být – ani tam bydlet, ani se tam rekreovat. Venkovu chybí i dobrá dopravní obslužnost a služby obecně.

S panem předsedou jste se dohodli, že dáte dohromady konkrétní opatření. Už máte představu, jak by měla vypadat?

V prvé řadě je to budování vodních nádrží, bavíme se také o obslužnosti. Jejich zájem je samozřejmě udržení obslužnosti, co se týká obchodu, prodeje potravin. My ve spolupráci s kolegy z jiných resortů, například z Ministerstva pro místní rozvoj, bychom rádi zpracovali program, který by s tím pomohl. Bavíme se i o zaměstnanosti. Jde také o zadržování vody v krajině, o rybníky a protierozní vyhlášku, je to celý komplex věcí, které budeme řešit.

Loni, ještě jako prezident Potravinářské komory, jste říkal, že z dovozu konzumujeme 51 procent sýrů a tvarohu, 52,8 procenta másla, a označil jste to za tragický fakt. I tohle budete chtít nějakým způsobem měnit?

Určitě budu mít tu snahu. Není možné, abychom v tak velkém objemu dováželi potraviny, které se tady vyrábí. Nechci ale ani prosazovat za každou cenu stoprocentní soběstačnost. Je potřeba víc uplatnit produkci na domácím trhu, což zároveň podpoří venkov a živočišnou výrobu, která zase pomůže krajině. Český spotřebitel si zaslouží potraviny, které jsou kvalitní, odpovídají cenou, a ještě mají bonus v tom, že zajišťují zaměstnanost. V Německu, Rakousku i v Polsku bych obtížně hledal komoditu, která se aspoň ze sedmdesáti procent neprodává z domácí produkce. To je cíl, kterého bychom měli dosáhnout.

Máte zmapováno, jaký je počáteční stav?

Je to komodita od komodity. Na dovozech jsme nezávislí s hovězím a mlékem. Vepřového masa je víc než padesát procent z dovozu, zeleniny sedmdesát až osmdesát procent, podobně je to s jablky. Měli bychom se přitom držet u těch sedmdesáti procent z vlastní produkce, abychom tady měli to, co umíme dělat. V ruce to mají zahraniční řetězce, a ty mají svojí vlastní politiku. Špatné je, že čeští výrobci a čeští producenti byli postupně vytlačeni. Není to přitom ani kvalitou, ani cenou, ale upřednostňováním některých potravin ze zahraničí. Řetězce samozřejmě řeknou, že to není pravda, ale máme studii Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, ze které jasně vyplývá, že zahraniční produkce se u nás prodává za lepších podmínek. Nejde to změnit ze dne na den, musíme to podporovat a vyvinout tlak na řetězce, aby české potraviny a české výrobky měly stejnou pozici na regálech.

Takže budete chtít řešit i politiku obchodních řetězců?

Nechci zakázat dovozy, to v žádném případě. Ale chci, aby se na českém trhu uplatnily české potraviny. Už jsem říkal, že v supermarketech v okolních zemích je minimálně sedmdesát procent produktů domácí výroby, u některých, třeba u mléčných výrobků, je to až devadesát procent. Strašně mě mrzí, že české výrobky z pultů mizí a jsou nahrazovány nekvalitními potravinami. Chci zaručit zákazníkovi, že si kupuje kvalitní potraviny za dobrou cenu. Ne aby se do akcí dovážely nekvalitní produkty, ať už jsou to masné výrobky, nebo jablka s pesticidy, které už několikrát zachytily kontroly. Není divu, že se pak prodávají levněji. Proto chci, aby se zavedla pravidla pro prodej v akcích.

Jak by měla vypadat?

Je to otázka diskuse a k té chci samozřejmě přizvat i obchodní řetězce. Máme představu, že by akce měly být dopředu dlouhodobě plánovány, aby se na ně všichni mohli připravit. Dopředu by se řeklo, jaké zboží v akci bude, v jaké kvalitě, protože ta nesmí být šizená.

Váš předchůdce, pan ministr Jiří Milek, chtěl zavádět minimální zisk pro dodavatele. Navážete na to?

Ne. Byl bych velmi rád, aby platil například zákaz prodeje se ztrátou za podnákupní ceny. Jsou i názory, aby se neprodávalo za podnákladové ceny, na to je potřeba udělat analýzu, aby to bylo nastavené správně. To je otázka na ministerstvo financí, jak to změnit.

O špatných potravinách jste nedávno jednal se svým polským protějškem v Bruselu. Zmínil jste tam zákaz dovozu od firem, které se prohřeší. Jak jste s tím daleko, připravuje se to?

My nemůžeme nijak ovlivnit, jak se s potravinou zachází mimo území České republiky. I proto doporučuji spotřebu a konzumaci českých, moravských a slezských potravin. Jsou pod kontrolou Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce, které patří k těm nejlepším v Evropě. Nechci říkat, že všechny polské potraviny jsou nekvalitní, ale bohužel se z Polska k nám velmi často dováží potraviny na objednávku obchodních řetězců právě do těch akcí. Když jsem se svým polským kolegou jednal, shodli jsme se na tom, že když se to v případě jednoho výrobce bude opakovat, pak jsem připravený od tohoto výrobce zakázat dovoz. Je to také důvod, proč dlouhodobě prosazuji značení původu potravin, aby na nich nestálo pouhé Made in EU, ale aby na nich byla adresa výrobce, země původu. Aby zákazník věděl, od koho to je, a dvakrát se nespálil. Takže určitě ano, jsem připravený zakázat dovoz od firem, které budou posílat nekvalitní výrobky.

Vznikne tedy seznam hříšníků, kteří dostanou stopku?

Seznam hříšníků už existuje a je na portále Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Jsem domluvený s panem ředitelem, že když se to bude opakovat, upozorní mě na to, sejdeme se a začneme to řešit.

(Článek LN ke stejnému tématu níže jako příloha)

Přílohy

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.