přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Prezident svolal šéfy koaličních stran do Liberce

11.5.2017

ČRo Plus, 10. 5. 2017

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Prezident svolal šéfy koaličních stran na dnes večer do Liberce. Ovšem premiér už byl na cestě do Lucemburska. Dopolední koaliční schůzka nic nevyřešila. Můžete mne i zabít, ale rezignovat nebudu, měl prohlásit Andrej Babiš. No, a sněmovní schůze na téma zneužívání moci Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti stále probíhá.

Zhruba v okamžiku, kdy premiér za ČSSD Bohuslav Sobotka sedal do letadla, aby odletěl na dvoudenní návštěvu Lucemburska, ohlásila prezidentská kancelář, že na dnešní večer zve prezident Zeman předsedy všech 3 koaličních stran na společné jednání. Schůzku svolala hlava státu do Liberce, kde je právě na návštěvě. A to na půl osmou večer. Premiérův mluvčí už oznámil, že Bohuslav Sobotka schůzku nestihne. A že Úřad vlády zřejmě požádá o její přeložení. Zítra večer odlétá Miloš Zeman s početným doprovodem na týden do Číny. Zatím tedy zůstává nejasné, jestli a kdy prezident odvolá na premiérovu žádost z vlády ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který už dle prezidentova mluvčího ohlásil, že dnes do Liberce dorazí. Zdravím teď místopředsedu koaliční KDU-ČSL a ministra zemědělství Mariana Jurečku. Řekněte, váš předseda pan Bělobrádek do Liberce dneska dorazí také jako pan Babiš?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já vám teď za Pavla Bělobrádka neumím odpovědět. Protože vím, že se rozhoduje, zdali tam dorazí. Právě s ohledem na to, že schůzka byla svolána v situaci, kdy tam nemůže být pan premiér. Takže teď pan náš předseda Bělobrádek se rozhoduje, jestli tam tedy pojede on a případně, jestli tam bude jiný zástupce za ČSSD.

 

Barbora TACHECÍ, moderátorka

To budeme vědět zhruba v kolik hodin?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já myslím, že to je rozhodnutí v řádu desítek minut.

 

Barbora TACHECÍ, moderátorka

A vy sám jako místopředseda této koaliční strany byste se klonil k tomu za těchto okolností, když tam nebude a nemůže býti premiér, tam jet?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Bývá zvykem, že pokud se nemůže nějaké akce účastnit předseda dané koaliční strany, tak že jej zastoupí 1. místopředseda. A v tomto případě já nevím, jestli ta pozvánka ze strany pana prezidenta byla adresovaná tak, že tam musí být osobně ta pozvaná osoba, nebo ji například může zastoupit 1. místopředseda. V tomto  případě Milan Chovanec jako místopředseda ČSSD. Totu informaci já nevím.

 

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Mimochodem, co po těch dopoledních neúspěšných koaličních jednáních lze čekat od takové schůzky koaličních šéfů, teď bez ohledu na to, jestli tam premiér je nebo není, s panem prezidentem?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych nechtěl říkat, že to dopolední naše koaliční jednání bylo neúspěšné. Protože to základní, co jsme si chtěli vyjasnit, jestli 3 koaliční strany chtějí dále pokračovat ve spolupráci na tomto půdorysu, jestli chtějí vypovědět koaliční smlouvu. Tak tyto otázky byly zodpovězeny. Všechny 3 strany řekly, že chtějí spolupracovat i nadále, že nechtějí vypovědět koaliční smlouvu. Chtějí se naopak dohodnout, jak ty věci nastavit tak, abychom byli schopni dále pokračovat. Takže já myslím, že to jednání bylo na druhou stranu poměrně úspěšné. Nevyjasnila se jedna věc, a to ukáže budoucnost.

 

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Jenom, abychom tomu dobře rozuměli. Vy chcete tedy odchod šéfa strany z postu ministra financí a vicepremiéra, aniž byste vypověděli koaliční smlouvu?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak, ten odchod navrhuje premiér, už to navrhl. Je to jeho ústavní právo. My to jeho rozhodnutí respektujeme, myslíme si, že tady jsou věci, které jsou docela závažné, že třeba v normálních běžných kultivovaných zemích by ten člověk jako člen vlády s takovými obviněními odstoupil sám. Ministr Babiš to nehodlá udělat. A já si myslím že tady není důvod, aby ta koalice nemohla dál pokračovat se změnou ministra financí.

 

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Jinými slovy, vy optujete pro tu variantu, aby byla dál tato koaliční smlouva a prezidentem byl odvolán pan Babiš za současné situace. A ta smlouva pořád platila. Je to tak?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Je to možné, aby to takto bylo nadále, aby ta smlouva byla dál naplňována. Ona byla porušena, byla porušovaná bohužel i v minulosti. A teď je spíše to hlavní a to klíčové si říct na těch 5 až 6 měsíců fungování této vlády, jaké jsou priority z hlediska zákonů v Poslanecké sněmovně a přípravy státního rozpočtu. A tyto věci dotáhnout. Protože my jsme v situaci, kdy bychom byli, řekněme, někdy v březnu nebo v dubnu, tak v dané situaci by mělo smysl vážně diskutovat o předčasných volbách. Ale tady jediný nejbližší termín předčasných voleb je až červenec. A z našeho pohledu nemá příliš smysl o prázdninách jít volit a dělat volby předčasné v září, měsíc před řádným termínem, už taky nedává logiku.

 

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Ne, ale spíš mně řekněte tohle, jasně, prosím, pane místopředsedo, jestli pro vás je ještě představitelná současná vláda s tím, že by Andrej Babiš zůstal jejím členem. Myslíte, že je tohle ještě varianta?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ne, to varianta není. A nikdo o té variantě ani nediskutoval. I z vyjádření hnutí ANO bylo jasně patrné, že oni už se smířili s tím návrhem pana premiéra na odvolání Andreje Babiše. Protože sami uvnitř diskutují o tom jménu, které budou nominovat na pozici ministra financí.

 

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Já jsem narážela tímto dotazem na výrok Andreje Babiše, který jsem citovala v úvodu, že totiž "můžete mne i zabít, ale rezignovat nebudu", to znamená, nemusíte mě zabíjet, ale když mě odvolá pan prezident, tak půjdu.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak, já jsem to takhle pochopil, že pan ministr financí tu situaci nechce zjednodušit tím, že by odešel sám. A opravdu čeká na to, až se tento ústavní ping pong mezi premiérem a prezidentem dohraje až do konce.

 

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Říká místopředseda koaliční KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Čekal jste, že se dnes na zasedání vlády postaví proti plánované cestě prezidenta do Číny víc členů kabinetu? Proti jste hlasoval vy, váš stranický kolega, ministr kultury Daniel Herman. Ale třeba váš předseda pan Bělobrádek se hlasování zdržel.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Přiznám se, myslel jsem, že těch hlasů bude o něco málo víc, než jen naše dva. Pro mě to byla otázka principu a cti tento návrh na to zamítnutí cesty vůbec zdvihnout a podpořit. Protože v dané situaci si myslím, že by prezident opravdu měl primárně řešit záležitosti České republiky a vládní krize. A plnit ústavní povinnosti. V situaci, kdy navíc tu ústavní povinnost může naplnit za deset minut a potom klidně může odcestovat do Číny.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem