přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Preferuji variantu zchladit hlavy

11.5.2017

Lidové noviny, 11. 5. 2017

Vládní krize se vyhrocuje den ode dne víc. Přesto má podle 1. místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky koalice pokračovat. „Byl bych rád, kdyby se preferovala varianta zchladit hlavy,“ říká.

 

LN

Jak probíhalo včerejší jednání koaličních špiček?

 

Marian Jurečka

Byla poměrně silná emoční diskuse nad zveřejněnými nahrávkami. O tom, jak o nás jako o koaličních partnerech ministr financí mluví, jak nás tituluje, kam nás posílá. Ne že bych někdy neřekl peprnější slovo, ale ať už si o nich myslím cokoliv, takhle o nich nemluvím. Závěr jednání byl, aby hnutí ANO oficiálně dodalo nominaci důvěryhodné osoby na pozici ministra financí s tím, že se k tomu pan premiér vyjádří.

 

 LN

Je tou důvěryhodnou osobou náměstkyně Alena Schillerová?

 

 

Marian Jurečka

To nechci komentovat, hnutí ANO neřeklo, že je to jejich oficiální kandidátka, jen že je to jméno, o kterém uvažují. Problém vidím trošku v tom, že jsme v posledních týdnech řešili otázku, jak přistupuje finanční správa k prošetření korunových dluhopisů. Neměl jsem ze strany paní náměstkyně a ředitele finanční správy pocit, že by se v této věci udělalo maximum možného.

 

LN

Schválení rozjednaných zákonů je jeden důvod pro pokračování koalice. Jsou i jiné?

 

Marian Jurečka

Je to jeden důvod. Na druhou stranu když vidíme situaci ve sněmovně, kdyby byl březen, bylo by nejférovější jít do předčasných voleb. Teď už to nedává příliš logiku, ale dost to zužuje prostor, který máme.

 

LN

Berete v úvahu i možné zkrácení času na kampaň?

 

Marian Jurečka

To není o kampani, my už máme reklamní plochy na červen a červenec. To technicky není problém. Problém je, že do začátku prázdnin není možné organizačně stihnout volby nachystat. I kdyby se sněmovna rozpustila, termín stejně spadne do prázdnin. Není dobré mít volby o prázdninách, i s ohledem na volby za čtyři roky.

 

LN

Je shoda, že nikdo nechce vypovídat koaliční smlouvu. Zároveň ale ANO říká, ať ji vypoví ČSSD a naopak. To mate.

 

Marian Jurečka

Ano, může to tak působit. Pokud by tu byl jasný chlapský přístup, pak nám to přece buď tak vadí, že něco vypovídáme, nebo převažují pozitiva spolupráce.

 

LN

Byla podle vás koaliční smlouva porušena?

 

Marian Jurečka

Už několikrát. Různými hlasováními ve sněmovně. Ale smlouva také říká, že pokud má někdo pocit, že porušená byla, má vyvolat dohodovací řízení. Po vyjádření premiéra, že podává demisi celé vlády, mohli kolegové z ANO vyvolat dohodovací řízení. Neudělali to. Prezident není účastníkem koaliční smlouvy, poprvé ho zajímá její znění. Pro prezidenta prostě platí ústava. I koaliční smlouva o tom přímo hovoří. Je tam napsáno, že se respektuje ústavní právo premiéra.

 

LN

Senát dal prezidentovi čas do úterý, aby konal. Kde je ta časová hranice pro vás?

 

Marian Jurečka

Už teď je vlastně předbíhána. Veškeré předchozí odvolávání ministrů této vlády prezident realizoval bezodkladně. Najednou situaci staví do jiného světla. Prezident by měl ten krok udělat před odletem do Číny. Pokud by se rozhodl, že je pro něj důležitější Čína než řešení vládní a ústavní krize, pak by měl Babiše odvolat hned po návratu. Což už je něco, co překračuje všechny myslitelné lhůty.

 

LN

Co bude dál?

 

Marian Jurečka

Byl bych rád, kdyby se preferovala varianta zchladit hlavy, dodělat práci a připravit reálný rozpočet. Je důležité, aby byla vláda, která ho nachystá zodpovědně, a sněmovna, která ho bude schopná prohlasovat. Dělat to v situaci, kdy spolu nebudeme komunikovat, je velice riskantní.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem