přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Otázky Václava Moravce - Problémy střetů zájmu nejen premiéra, ale i ministra zemědělství

3.12.2018

ČT , 2. prosince 2018

Václav MORAVEC, moderátor

Problémy střetů zájmu nejen premiéra, ale i ministra zemědělství, právníci Evropské komise podezřívají premiéra Andreje Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel kvůli dotacím pro holding Agrofert. V interním materiálu právního servisu Evropské komise se píše, že Andrej Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využívání fondů přicházejících z evropského rozpočtu, Andrej Babiš v rozhovoru pro Českou televize obvinění odmítl, tvrdí, že se chová podle zákona. Podle Správy právního servisu Evropské komise hrozí, že Česká republika bude muset uhradit při nejmenším část z 82 milionů eur, což je v přepočtu více než 2 miliardy korun, které byly Agrofertu letos vyplaceny. Andrej Babiš interpretaci právníků Evropské komise odmítá.

Andrej BABIŠ, premiér

Já se svěřeneckým fondem nemám žádný kontakt, nemám na ně vliv, neovládám je a ty naše analýzy jsou jasné a každý český právník, který se na to podívá, to musí potvrdit.

Václav MORAVEC, moderátor

Slova Andreje Babiše, jak je pronesl v rozhovoru pro Českou televizi, opět míříme za eurokomisařkou Věrou Jourovou, která s námi zůstává ve spojení. Paní eurokomisařko, jak vážný je to problém pro Českou republiku, respektive pro čerpání dotací Českou republikou?

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

Já vám musím na začátku říct, že zásadně nekomentujeme interní dokumenty, které uniknou do médií, to znamená, to je tento případ, tady není žádné oficiální stanovisko komise, to teprve přijde, přijde ze strany komisařky pro regionální rozvoj paní Cretu a komisaře pro zemědělství pana Hogana, takže v tuto chvíli já vám na to nemohu odpovědět a nemohu se vyjadřovat k obsahu něčeho, co je interním dokumentem.

Václav MORAVEC, moderátor

Ale nemůže to poškodit právě čerpání dotací Českou republikou, to stanovisko právního servisu Evropské komise?

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

Já se nebudu dopouštět spekulací, co může a co nemůže, protože my nemáme to oficiální stanovisko komise.

Václav MORAVEC, moderátor

A kdy ho jako komise budete mít?

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

Nemám tušení, jak rychlý ten proces bude, vlastně to, co se teď děje je standardní způsob, že pokud má ten sektorový komisař, kterého jsem jmenovala, rozhodnout o takovéto věci a tady jde o interpretaci nového finančního nařízení a rozhodnutí v konkrétním případě, tak si požádá o právní názor takzvané právní služby, což je interní orgán Evropské komise a jak dlouhý je tam termín nebo lhůta, to se různí, já předpokládám, že to bude v dohledné době, ale nemám to na stole, já tu věc neřeším, takže to nemohu teď zodpovědně odhadovat a něco tady slibovat a nebo předvídat.

Václav MORAVEC, moderátor

Může podle vás ten únik souviset i právě s projednáváním rozpočtu Evropské unie na další léta?

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

Tady ta věc souvisí s novou legislativou, která vlastně je ze srpna tohoto roku, kterou teď komise nějakým způsobem vykládá a nevidím tam souvislost na budoucí rozpočet, protože tam běží zase další legislativa, máme v běhu předpisy, které se týkají rozpočtu 2021 a dále a to jsou dvě rozdílné věci.

Václav MORAVEC, moderátor

Na kolik může mít Evropská komise vlastně problém i kvůli Andreji Babišovi a teď víte, že narážím právě na eurokomisařku pro regionální rozvoj, která podle Der Spiegelu, který zveřejnil tu informaci už před rokem, tak měla ze svého kabinetu, to znamená z těch nejbližších lidí, kteří jsou odvolat podle mínění europoslanců právě českého zástupce, která má mít vazby na Andreje Babiše, respektive na Agrofert?

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

Jestli dobře rozumím té otázce, tak je nějaká spekulace, že by měla paní komisařka Cretu přijímat personální obsazení nebo rozhodnutí vůči panu Nejdlovi, je to plně v její kompetenci, je to na ní, aby rozhodlo, ale jestli se tady v té věci můžu dopustit osobního názoru, pan Tomáš Nejdl je velký profesionál, je to slušný člověk, myslím si, že je naprosto nehorázné o tom, že je nějakým způsobem nestranný, já ho znám mnoho let a osobně mě se to dotýká, že jsou tam takovéto spekulace.

Václav MORAVEC, moderátor

Ty spekulace souvisejí právě s konáním europoslanců, kteří to doporučili paní eurokomisařce pro regionální rozvoj, protože řekli, že i ona může být ve střetu zájmů, když Tomáše Nejdla má ve svém kabinetu, protože nemusí rozhodovat nestranně, vy tedy tu rok starou informaci považujete za nehoráznou i zmíňky poslanců Evropského parlamentu, že by Tomáš Nejdl kvůli svým vazbám na Andreje Babiše měl ve své pozice skončit, což neskončil?

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

Ať jsou to spekulace kohokoliv, dotýkají se člověka, který pracuje v evropských strukturách mnoho let a jak říkám, je to profesionál, je to velice slušný chlap a já opravdu za celé ty 4 roky jsem nezaznamenala jediný moment, který by ukazoval, že má Tomáš Nejdl jakékoliv vazby na Andreje Babiše.

Václav MORAVEC, moderátor

Děkuji vám za tento rozhovor. Tomáš Prouza, teď vás budu zpovídat jako bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti, jak vážné, jeli vůbec vážné stanovisko právního servisu Evropské komise vůči České republice?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Vážné rozhodně je, protože v právním servisu nepracují lidé, kteří by si věci cucali z prstů, prostě pokud něco napíšou s vědomím toho, co to způsobí, tak si pětkrát ověří, že to co píší, dává smysl.

Václav MORAVEC, moderátor

Jak by se tedy měl zachovat podle vás premiér?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Já myslím, že těch možností má jako dvě, přestat být premiérem nebo přestat být konečným výhod z Agrofertu.

Václav MORAVEC, moderátor

A vy myslíte, že Česká republika, tak jak jste četl to stanovisko, které je podstatná už jeho část veřejně dostupná, byť Věra Jourová říká, my jako eurokomisaři ho stále ještě nemáme, samozřejmě v tom stanovisku je, že to je věc místních orgánů, tedy orgánů České republiky, tak myslíte si, že Česká republika bude vracet ty dotace u lidí a u firem, které podle právního servisu Evropské komise jsou ve střetu zájmu?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

To nebezpečí tam hrozí a je to složitější tím, že tam jsou nějaká evropská pravidla, kterým se věnoval právní servis a pak je tady český zákon, podle kterého se řídil Andrej Babiš, který ale prostě neplní to, co vyžaduje to nové evropské nařízení.

Václav MORAVEC, moderátor

A podle vás jako člověka, který tomu rozumí, opravdu neplní?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Já si myslím, že neplní, protože ten český zákon o svěřeneckých fondech není dotažený do konce, pořád prostě umožňuje tomu člověku, pokud bude chtít, mít nějaký vliv na tu firmu, není to prostě ten blind trust amerického stylu, kdy nevíte, co se s tou firmou děje, že ta česká legislativa si bohužel a to je obrovský problém, skončila na půl cesty, to je velká domácí chyba, to co vlastně udělal Andrej Babiš podle českého zákona, tak ale nestačí z pohledu současné evropské legislativy.

Václav MORAVEC, moderátor

A podle vás to riziko vracení je výrazné z těch dotací?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Je a bezpochyby se prostě Evropské komise, pokud přijme ten názor právního servisu, to je ta podmínka, tak se velmi rychle bude ptát České republiky, jestli, když schvalovali dotace pro skupinu Agrofert, jestli zohlednili, jestli to nějak analyzovali, jak se vypořádali s těmi novými pravidly a pokud nebude mít Česká republika důvěryhodnou odpověď, tak pak to vracení hrozí.

Václav MORAVEC, moderátor

Jak by jste jako státní tajemník, pokud by jste jím teď byl, reagoval?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Minimálně prostě bych věděl, že ta legislativa už platí od srpna, věděl bych, že tedy mám problém u nejviditelnějšího muže ve státě a velmi pečlivě bych si zkontroloval, jak běží ty procesy a u těch případů se schválily dotace Agrofertu, tak bych si velmi pečlivě ošetřil to, jak ten proces probíhal, jak si tam ti, kteří schvalovali, ověřili, že ten střet zájmů nehrozí.

Václav MORAVEC, moderátor

To znamená, že správné bylo, že Agrofert neměl od té doby, co platí evropská pravidla, tak neměl Agrofertu vyplácet dotace, chápu to správně?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

A nebo musel mít tak jasnou interní analýzu, která by říkala, že ten konflikt zájmu tam není, prostě jedno nebo druhé.

Václav MORAVEC, moderátor

On v té kauze je i tady zde přítomný ministr zemědělství Miroslav Toman, když to velmi zjednoduším pane ministře, tak váš otec vlastní 80% akcií "nesrozumitelné" Agrotrade, pod který spadá společnost Xaverov, která v letošním roce, od té doby, co platí evropská pravidla, tak prokazatelně pobírala evropské dotace, ředitelem toho mateřského Agrotradeu je váš bratr Zdeněk, myslíte si, že i vy budete, tuším jde o 2 miliony, nemýlím-li se, že je budete vracet?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já se omlouvám, já se trošku vrátím zpátky, já jsem vás tady poslouchal a paní komisařku Jourovou, já si myslím, že celé se tady bavíme o spekulacích, všichni tudy šli, někdo to říká tak, nebo tak, koho se to týká, tak neviděl ten materiál, "nesrozumitelné", takže já to absolutně odmítám v tuto chvíli se vyjadřovat se ke spekulacím, to je bod jedna, musím říct, tak, jak tady říkal pan prezident, Andrej Babiš odpovídal, že plně vložil svůj majetek do svěřeneckého fondu a tak dále, takže on se z našeho pohledu ničeho nedopustil, já mám analýzu a informace od státního zemědělského integračního fondu, upozorňuji, že to je certifikovaná, akreditovaná agentura každoročně a že prostě se dotýkáme lidí, kteří tam pracují, kteří se nedají ničím ovlivnit, ty pracují podle pravidel.

Václav MORAVEC, moderátor

I když jste jejich ministr?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Samozřejmě.

Václav MORAVEC, moderátor

Vy nepřipouštíte, že by ministr mohl mít z hlediska váhy svého úřadu ten tlak vůči svým?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne, protože ministr není ten, který podepisuje jakékoliv dotace, jakékoliv rozhodnutí, to běží přesně podle pravidel, které jsou certifikovaná a auditovaná, státní zemědělský nadační fond to neaudituje, ani necertifikuje ministr zemědělství za prvé, za druhé ředitel Státního zemědělského integrační fondu je v přímé působnosti státního tajemníka na ministerstvu zemědělství, není v působnosti ministra, já nemůžu.

Václav MORAVEC, moderátor

Státní tajemníci mají být snáze odvoláváni, protože je v Poslanecké sněmovny, to nejsou spekulace, promiňte, to je vládní návrh, jak můžete označit vládní návrh zákona a státní služby za spekulace?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Protože vy nám vkládáte něco, že my budeme někoho odvolávat kvůli něčemu, že nepodepsal dotace, to tak není, tam není žádná přímá souvislost, já jsem, počkejte, znáte mojí odpověď a nebo ji chcete slyšet, nechte mě domluvit.

Václav MORAVEC, moderátor

Já jenom koriguji to, co vydáváte za fakta.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já jenom říkám, že Andrej Babiš se z našeho pohledu ničeho nedopustil, protože odevzdal firmu do svěřeneckého fondu, je analýza Státního zemědělského intervenčního fondu, které já nemám důvod nevěřit, že tam k něčemu nedošlo. Ten samý případ je můj a teď dovolte, abych se vyjádřil k případu firmy, která je takzvaně, ne takzvaně, ale patří otci a šéfuje to můj bratr, takže dotace 2 milionů korun byla schválena v říjnu 2017 a byla vlastně odsouhlasena v listopadu a teprve teď se právě až podle těch pravidel podepsala dohoda o tom, že to mohou udělat, to znamená, já jsem tam žádný střet zájmů mít nemohl, já jsem pravidla nenastavoval, já jsem nedělal výběrová řízení, pravidla byla nastavena, proto říkám, že jsou to všechno spekulace, to je stejné, jako když řeknu, ten kdo má auto, může potencionálně někoho zabít, to je úplně stejná spekulace, to znamená, vy mě vkládáte něco, že já tady něco, nezlobte se ně mě to je omezení a co máme tedy udělat.

Václav MORAVEC, moderátor

Já koriguji vaše slova o spekulaci, protože to, že se vede řízení o střetu zájmů i u vás, to potvrdil eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan v říjnu na půdě evropského výboru pro rozpočtovou kontrolu, takže to není spekulace, to, že existuje dokument právního servisu není spekulace.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já nevím, já ho neviděl.

Václav MORAVEC, moderátor

Vy jste ho neviděl? Vy jste nečetl?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

To média, česká média.

Václav MORAVEC, moderátor

To s tím nepřišla česká média.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já vím, ale převzali to.

Václav MORAVEC, moderátor

Jestli "nesrozumitelné" je české médium?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne, počkejte, tady se točíme někde jinde, nečtu Deutshezeitung, omlouvám se.

Václav MORAVEC, moderátor

Guardian také nečtete britský.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

V sobotu určitě ne.

Václav MORAVEC, moderátor

Tak když si ho přečtete, tak nemůžete tedy, když něco nečtete, tak to vydávat za spekulaci, protože pak jste tedy.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Počkejte, ne, ne.

Václav MORAVEC, moderátor

Ne já jenom koriguji vaše slovo spekulace, proto tedy říkám, protože vy jste to označil za spekulaci, že to nebudete komentovat, zároveň říkáte, že jste to nečetl, tak to není spekulace.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

No ne, já nebudu komentovat, co jsem si přečetl v českých médiích, zdá se, že by mohlo dojít ke střetu zájmů, tam byla tahle ta věta, tak proč já bych tuto větu, zdá se, že by mohlo dojít, to po mě nechtějte komunikovat tohle.

Václav MORAVEC, moderátor

Že by Evropská komise na základě sdělení právního servisu rozhodla, že šlo o nesprávné čerpání dotace, tak jste připraveni, respektive vaše rodina ji vrátit?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já nebudu mluvit za firmu, já s tím nemám nic společného, mimo to, že to vlastní otec a bratr, já vím, že to je neobvyklé, ale já si jdu svojí cestou a rodina také, ale prostě tohle, já jsem se s nimi o tom vůbec nebavil.

Václav MORAVEC, moderátor

Takže rodinná pouta v souvislosti s významnou exekutivní funkcí nejsou nic nenormálního, neuvažujete, že by jste rezignoval na post ministra?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Absolutně ne.

Václav MORAVEC, moderátor

Ta rodinná pouta přeceňují se právně, mediálně, když zůstaneme u slov ministra zemědělství?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Já myslím, že ve chvíli existuje veřejná kontrola a myslím si, že tohle je typický příklad, že ta veřejná kontrola existuje, prostě všichni vidíme, kdo ty dotace čerpá, které firmy to mají, tak pak si myslím, že je to v pořádku, prostě to co by bylo problematické je, pokud by někdo prostě ovlivňoval na pozadí věci a nemusí to být zdaleka pro svou rodinu, máte řadu skandálů, tak ty zdaleka nebyly postavené na rodinných vazbách, ale na nějakých úplně jiných, čili to, na co tlačme, je jednak jednoznačný výklad toho nařízení a jeho transformaci do české legislativy, pokud ta česká nestačí.

Václav MORAVEC, moderátor

A je jednoznačný, když tady ministr zemědělství říká, že zatím to je spekulace to, jak právní servis vykládá, byť nečetl stanovisko?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Ano, je to "nesrozumitelné" servisu, Evropská komise si s tím bude muset nějak poradit, to, co se teď děje od toho srpna, kdy ta nová pravidla platí, tak všechny státy se ptají Evropské komise, co znamená tohle, jak máme aplikovat tohle, co máme udělat s tímhle, to prostě rok, dva poběží tyhle ty výkladové stanoviska a ty pak prostě musíme začít naplňovat.

Václav MORAVEC, moderátor

Ještě stručná otázka pro Věru Jourovou, protože bezesporu ty nejasné výklady ovlivňují právě i vnitropolitické dění, viz Česka republika, tak cítí komise, že ten výklad je zásadním problémem a že by to vaše rozhodnutí a když to řeknu razítko na to stanovisko právního servisu, či odmítnutí stanoviska právního servisu mělo být co nejrychlejší?

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

Tak nepochybně komise si je vědoma plná zodpovědnosti za to, že v tom rozhodnutí, že v tom bude obsažen výklad, který bude platit všem stejně, to znamená ve všech zemích, vůči vším případným osobám, kterých by se to týkalo, takže tady to je skutečně závažné rozhodnutí, které bude komise dělat.

Václav MORAVEC, moderátor

Proto se vás ptám, zda by nebylo lepší, aby přišlo dříve, než později?

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

No, viz moje předchozí odpověď, já nemám představu, jak tohle může dlouho trvat, protože to není moje agenda a nezodpovídám právě za toto rozhodnutí naštěstí.

Václav MORAVEC, moderátor

Říkáte to s takovou úlevou, eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová byla naším hostem, přeji hezký zbytek dne do Třebíče.

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka

Děkuji, zdravím z Třebíče, hezký advent přeji.

Václav MORAVEC, moderátor

A děkuji i dvěma hostům, kteří byli tady v našem studiu a to ministr zemědělství ČR Miroslav Toman, děkuji pane ministře a děkuji i prezidentovi Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáši Prouzovi.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Díky za pozvání a hezký advent.

Václav MORAVEC, moderátor

Vám divákům děkuji, že jste se dívali, připomínám jsme na internetových stránkách České televize, známá adresa, stejně jako na sociálních sítích, hezký zbytek adventních časů, adventní neděle ve společnosti České televize.
 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem