Odvetou Rusku budou České Vánoce

19. 9. 2014

Lidové noviny, 19. září.2014

Výpadek příjmů, o které čeští zemědělci přijdou, protože nesmějí exportovat do Ruska, by se dal jednoduše kompenzovat, kdyby lidé více kupovali domácí produkty, říká ministr zemědělství Marian Jurečka.

Hodně se hovoří o dopadech ruského embarga na dovoz potravin ze Západu. Jak se nás tohle opatření dotkne?

Rusko je pro náš zemědělský vývoz hlavním trhem mimo území Evropské unie. Objem exportu do této země dosahuje 2,4 miliardy korun. Nyní to vypadá tak, že do konce roku bude výpadek asi 200 až 300 milionů. Je třeba si uvědomit jednu důležitou věc: celý potravinářský trh v České republice se pohybuje v objemu kolem 100 miliard korun. Takže jestli hovoříme o problému v hodnotě 200 až 300 milionů primárních dopadů, tak kdyby český zákazník jenom drobně upravil svoje nákupní návyky, přidal trochu více regionálního patriotismu, tak těch 200 až 300 milionů na našem trhu můžeme nahradit v krátké době.

Češi ovšem nejsou takoví patrioti jako třeba sousedé Poláci. Jak je motivovat, aby kupovali domácí produkty?

Jsme trochu jiná mentalita než Poláci, Němci nebo Švýcaři. Na druhou stranu tady vnímám pozitivní trend, kdy lidé daleko více přemýšlejí nejen nad cenou a kvalitou, ale i nad příběhem potraviny. Mnohem častěji se ptají, komu dávám vydělat tím, že u něj nakupuji. Aspoň u své generace třicátníků vnímám, že tento trend začíná sílit. Na druhou stranu přesvědčit o výhodách tohoto přístupu více lidí je stále běh na dlouhou trať.

Chystáte na ministerstvu nějaká opatření pro podporu nákupu domácích zemědělských produktů?

Na příští tři měsíce chceme připravit kampaň České Vánoce s regionální potravinou. Nechceme to dělat jako samotné ministerstvo, ale rádi bychom k tomu přizvali i výrobce a obchodní řetězce. Když kampaň podpoří, tak je šance, že lidé budou daleko více kupovat regionální potraviny z České republiky.

Jaký rozpočet bude kampaň mít a jak bude vypadat?

Využijeme k tomu už vysoutěženou kampaň na podporu regionálních potravin s tím, že ji koncentrujeme do předvánočního období, abychom tak v těžké situaci podpořili naše zemědělce a potravináře. Plánujeme investovat asi 50 až 60 milionů korun. Pro příští rok budeme muset připravit kampaň novou.

Ministerstvo ale nemělo s podobnými akcemi v minulosti vždy dobrou zkušenost. Například kampaň Ryba domácí, kterou kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad, nepřinesla i přes investované miliony větší spotřebu rybího masa z českých rybníků.

Vámi zmíněný projekt byl chybný už ve svém zadání. Pokud si někdo myslí, že nosičem celé akce může být britský autobus doubledecker, který má jezdit po České republice a podporovat vyšší spotřebu ryb, tak muselo být od počátku evidentní, že se mýlí, to nemůže dobře fungovat. Z dlouhodobého hlediska není stát ideálním organizátorem podobných kampaní. Podle mě se mají připravovat společně s výrobci a spotřebiteli. A to se nám asi v minulosti ne úplně dařilo. To chci změnit.

Když se ještě vrátím k sankcím - postižené firmy požadují finanční kompenzace ušlého zisku. Jak se k tomu stavíte?

Jsme v situaci, která je bezprecedentní, nikdy tu nebyla. Ruské protisankce jsou v rozporu se Světovou obchodní organizací a s jejími regulemi. Je třeba se hlasitě ozvat v tom, že prostě nelze omezit dovoz zboží pouze na základě politického rozhodnutí, pokud jste členem této organizace. Celý evropský export do Ruské federace je v hodnotě 11 miliard eur. Evropská komise nám zhruba před třemi týdny představila mechanismy reagující na embargo, jejich objem je 200 milionů eur. Je evidentní, že mezi uvedenými částkami je velký rozdíl. Sám si myslím, že nikdo ze zemědělců a potravinářů neočekává, že dostane stoprocentní kompenzaci, ale říkal jsem na jednání rady ministrů zemědělství, že finanční objem unijní pomoci by měl být někde v rozmezí půl až jedné miliardy eur.

A co udělat se zbožím, které kvůli zákazu vývozu do Ruska zůstane v Evropě?

Potřebujeme ho dostat na jiné trhy. Nepovažuji za šťastné, abychom vypěstované plodiny ponechali na polích. Navíc z pohledu zdravého selského rozumu je špatně, když někde něco vypěstujeme, pak to necháme na stromech nebo zaoráme, to vše v situaci, kdy dva tisíce kilometrů od nás jsou lidé, kteří umírají hladem. Proto jsem na zasedání rady ministrů navrhoval, abychom ty produkty věnovali na humanitární pomoc. Podobných opatření bylo ale navrženo hodně. Příští zasedání rady se jimi bude opět zabývat.

Kde se nacházejí alternativní trhy, na nichž můžeme udat zboží neprodané do Ruska?

Dochází k přeskupení trhu. Není to tak, že když vypadne zboží z EU, tak ho okamžitě nahradí někdo z jiných států na světě. To zboží bude někde chybět. I když máte sklizeň dvakrát do roka, zboží nevyrobíte ze dne na den. Ani kuřata nevyrostou hned. Když tedy někdo jiný za nás dodá zboží do Ruska, tak se uvolní trhy jinde. Obecně je obrovský potenciál a poptávka po potravinách v celém asijském regionu, který je dlouhodobě potravinově nesoběstačný. Nyní plánujeme cestu do Jižní Koreje, to je velmi zajímavý trh. Stále udržujeme kontakty s Čínou. A máme ambici ustavit pět obchodních zemědělských radů, kteří by měli být v Rusku, na Ukrajině, v Číně, v regionu Saúdské Arábie nebo Spojených arabských emirátů a v některé ze zemí bývalé Jugoslávie.

Jako jedno z opatření, které má ochránit český trh před dovozem z jiných unijních zemí za dumpingové ceny, chcete zavést povinnost, aby importéři tři dny dopředu hlásili cenu potravin. Jaké reakce na tento chystaný krok jste zaznamenal?

Jsou různé. Některé skupiny to kvitují. A pak jsou ty, které říkají, že s tím budeme mít problémy. Ministerstvo to opatření potřebuje, abychom měli okamžitý přehled, jaké množství zboží a za jakou cenu k nám na český trh proudí. Dnes informace nemáme nebo je získáme s velkým zpožděním. Opatření vnímám jako monitorující a zároveň dočasné. Ale budu chtít, aby ho vláda brzy schválila.

Kdy by mělo začít platit?

Kdyby bylo schváleno příští týden ve vládě, tak bych chtěl, aby účinnost byla publikací ve Sbírce zákonů, což může být do pěti až deseti dnů. Platilo by do období, dokud mají běžet sankce. Pokud se nepletu, jsou hlášeny do konce června příštího roku.

Lidovci jsou ve vládě největšími zastánci ekonomických sankcí namířených proti Rusku. Máte kvůli tomu problémy s koaličními partnery?

Je to standardní věc. Jde prostě o téma, na kterém se neshodujeme. Naši koaliční partneři to vidí jinak. Mě to mrzí a byl bych rád, aby ve vládě vždycky byli lidé, kteří mají národní hrdost a vědí, že svoboda a demokracie jsou hodnoty, které také někdy něco stojí. Tvrdím, že svobodu a demokracii nemůžeme vyměnit za nějakou desetinu procenta HDP.

Na ministerstvu zemědělství neřešíte jen dopady sankcí a odvetného ruského embarga. Čím se nyní zabýváte?

Jsme ve fázi přípravy rozpočtu a plánu investičních činností na příští rok. Velkým a trvalým cílem je optimalizace výdajů ministerstva, protože za půlrok, co vedu resort, zjišťujeme obrovské rezervy v oblasti investic do právních služeb a IT. Míra outsourcingu byla na tomto ministerstvu nebývalá. Navíc zbytečně. Bylo to plýtvání a vyhazování peněz oknem. Takže to jsme nějakým způsobem omezili. Úspory u nás na ministerstvu budou dosahovat prakticky stovek milionů korun za letošní rok, to už víme dnes.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.