Nechci, abychom byli popelnicí Evropy

3. 2. 2014

Lidové noviny, 1. února 2014

Rozhovor týdne

Marian Jurečka

s ministrem zemědělství hovořili Petr Kamberský a Petr Pešek

Nový ministr zemědělství Marian Jurečka říká, proč je potřeba podporovat české potraviny. A vysvětluje, co se stalo s lidovci Na chodbách úřadu visí portréty všech bývalých šéfů. Pro dvaatřicetiletého Mariana Jurečku (KDU-ČSL) to není radostný pohled: za posledních devět let je už desátým ministrem.

*Tvrdíte, že je potřeba pomoct českým potravinám, jak jejich prodeji, tak přímo zemědělcům. Myslíte, že vždy platí české rovná se kvalitní? Nebude taková podpora nakonec na úkor zákazníků?

Nelze říct, že se vždy české rovná kvalitní. Mám tu ale statistiku potravinářské inspekce v obchodech. Nejmenší pochybení jsou u českých potravin, o pár procent větší chybovost je u potravin dovážených ze zemí EU a potom dramaticky roste nekvalita u potravin, které jsou dovážené z třetích zemí.

*Když jste například přinesl prezidentu Zemanovi produkty malých a středních firem, tak jste se s jistým despektem vyjádřil o potravinách z velkoprodukce. Chtěl byste při podpoře zohledňovat i toto hledisko?

To nelze rozlišovat. Pro mě je klíčové uvést to, v čem je dnes zákazník klamán: když si kupuje výrobek, který je označený „Klasa“, a tedy má být vyrobený v České republice, přitom ale surovina může být i z 90 procent odjinud. Můžu třeba dovézt kuře z Polska, tady jej přebalím a prodávám to s „Klasou“. Myslím, že je opravdu potřeba tu informaci zákazníkovi dát.

*Proč je potřeba podporovat české potraviny? Proč nepodporovat česká auta, české prezervativy nebo české tanky?

Má to dva aspekty. Jeden se týká kvality a zdravotního hlediska - chceme podporovat kvalitní zdravé potraviny pro českého spotřebitele. Dneska jsme v mnoha ohledech popelnicí Evropy, kdy se kvalita stejného výrobku, pokud jej koupíte v České republice a v Německu, liší. Druhý aspekt bych nazval národohospodářský či ekonomický. Všichni, kdo jsme byli někdy ve Švýcarsku, tak obdivujeme, jak to tam funguje. Zákazník tam při svém nakupování výrazně zohledňuje regionální hledisko nebo zda ten výrobek byl vyroben ve Švýcarsku. Myslím, že to je i jedna z cest. Pokud tady dokážeme probudit zájem v zákaznících, bude se dařit úroveň našeho potravinářství. A zároveň to má i ekonomicky podpůrný efekt.

*Ale dělá to zákazník, a ne stát. To zákazník si vybírá regionální potraviny...

Samozřejmě, ale stát má několik nástrojů. Může podporovat investičními pobídkami domácí producenty potravin, aby dokázali modernizovat a rozšiřovat své technologické vybavení. Potom má stát další nástroj - řekněme určitou marketingovou podporu domácích potravin. A co je důležité, je osvěta. Za poslední zhruba tři čtyři roky v tom nastal velký boom, objevila se i spousta pořadů o vaření. A i v tom uvažování spotřebitelů se začíná něco dít. Někteří si rozmýšlejí, zda si koupí levný jogurt za 9,90, jehož kvalita je v mnoha případech velmi pochybná, nebo koupí jogurt o tři koruny dražší, jehož kvalita je už na úplně jiné úrovni. A když si nakonec porovná obsah té základní suroviny, ze které je to vyrobeno, tak při přepočítání může zjistit, že za těch 12 korun kupuje vlastně víc bílkoviny, a ta bílkovina je levnější než v tom jogurtu za těch 9,90.

*A co ten nápad s kvótami pro české potraviny v regálech supermarketů?

Já jsem nikdy nevyslovil slovo kvóty. Řekl jsem jen, že chceme hledat všechny možné cesty, které povedou k tomu, abychom dokázali zvýšit podíl potravin vyrobených v České republice v obchodní síti.

*Existuje spousta podpůrných projektů - zmiňoval jste Klasu, pak je tu Český kapr, Ryba domácí... To jsou peníze, které tečou ven z resortu. Budete s tím něco dělat?

Já jsem pozastavil veškeré smlouvy a výběrová řízení, které jsou nad půl milionu korun, a mohou proběhnout dál pouze se souhlasem ministra. Do odvolání, po nějaký čas. Ten marketing - nechci to paušalizovat, ale myslím si, že ty částky, které na něj vydáváme, neodpovídají efektu, který bychom od toho měli očekávat. Ano, stát by to měl nějakým způsobem koordinovat, podle mě si ale nejlepší marketing vždycky udělá buďto ten konkrétní výrobce, nebo nějaká úzká skupina výrobců, kteří opravdu vědí, co chtějí.

*Jste v nové vládě nejmladší ministr, prezident vás nazval „popletou“...Nestáváte se terčem posměšných narážek?

Ne. Přiznám se, že i když s veřejností hodně komunikuji, nikdo mě nijak posměšně nenazval. A s tím benjamínkem, tak to také ne. O úspěšnosti politika nebo člověka obecně v životě nerozhoduje věk, ale jaké má lidské schopnosti, jak je schopen intenzivně pracovat, jak je poctivý. To nejsou záležitosti věku. Samozřejmě je tady nějaká určitá životní zkušenost, toho jsem si vědom. Na druhou stranu například ministr Lux, když nastupoval do tohohle úřadu, tak byl jen o trochu starší.

*Když jste vyjednávali o vládě, tak to v jednu chvíli vypadalo, že byste mohli dostat tři plnohodnotná ministerstva včetně práce a sociálních věcí. Tedy úřad s největším rozpočtem. Pak jste obětovali všechno, jen abyste získali zemědělství. Proč?

Nikdy neležela na stole nabídka na tři plnohodnotná ministerstva, to nikdy nezaznělo. První, co zaznělo, ještě než pan Bělobrádek odletěl do Ameriky, bylo zdravotnictví a kultura. Což jsme prakticky okamžitě odmítli. Když se potom jednalo těsně před Vánocemi, tak zazněla nabídka na ministerstvo práce a sociálních věcí a dopravu, což byla slušná nabídka, ale doprava nebyla naše priorita. My jsme si velice vážili MPSV a já jsem očekával, že tam ještě bude nějaký prostor k jednání, že se budeme v klidu bavit. Situace se ale potom začala hodně vyhrocovat s tím, že sociální demokraté řekli: to je exkluzivní nabídka a žádná jiná nebude. Do toho přišel náš celostátní výbor, který řekl: My za to děkujeme - to bylo i v usnesení -, ale my bychom také rádi portfolio zemědělství. Pak v průběhu týdne se ta debata smrskla na to, zda lidovci mohou mít zemědělství, nebo ne. Bylo čtyři pět dnů, kdy nám pořád vysvětlovali, že to mít nemůžeme, že bychom byli v obrovském střetu zájmů. My jsme ale řekli, že na tom stále trváme. Potom přišel stav, kdy řekli: Dobře, chcete zemědělství, tak bude zemědělství, kultura a jeden ministr, který si vybere legislativu, lidská práva, nebo vědu a výzkum.

*Proč si myslíte, že se do vás partneři tak ostře pouštěli - jak šéf ANO Andrej Babiš, tak prezident Agrární komory Jan Veleba? Proč jim vadili lidovci a speciálně vy v čele zemědělství?

Tady si dovolím trochu spekulovat. Hnutí ANO samozřejmě vědělo, že na zemědělství nebudou aspirovat, protože by to byl opravdu velký střet zájmů. A můj osobní názor je, že doufali, že tento resort dostanou sociální demokraté, kteří by mohli být nějakým způsobem třeba vůči zájmům skupiny Agrofert vstřícní, když to takhle řeknu. Když jsme se do toho vlomili my, tak v ten okamžik se tato koncepce „vstřícnosti“ nabourala. Potom, a to se přiznám, mě hodně zarazilo to, s čím přišel pan prezident Agrární komory Veleba před Vánocemi, kdy začal o mé osobě hovořit jako o člověku extrémně mladém, nezkušeném, že pocházím pouze z malého soukromého zemědělství a budu chtít hájit pouze zájmy soukromých zemědělců, že nerozumím společné zemědělské politice.

*A není to pravda?

Já pocházím ze soukromého zemědělství, tím se naprosto netajím - mám bratra, který je soukromý zemědělec dodnes. Ale mám také druhého bratra, který je ředitel velkého zemědělského podniku a je členem Agrární komory i Zemědělského svazu. Moji rodiče byli donedávna členy Agrární komory, byť jako soukromí zemědělci. Takže já jsem tuto rétoriku, docela útočnou, nepochopil. A pak také jednu skutečnost si nezjistil - já jsem od roku 2005, kdy jsem skončil vysokou školu, pracoval ve dvou opravdu velkých firmách, které se zabývají i potravinářstvím.

*Mluvilo se i o tlaku lidí označovaných jako bývalí kádři z JZD, kteří nakonec museli rezignovat tím, že jste ministerstvo zemědělství dostali vy a vaše strana. Jste připraven na tyto tlaky do budoucna?

Já si myslím, nebo alespoň doufám, že ty tlaky nebudou nikterak velké, protože jsem deklaroval všem zástupcům zaregistrovaných organizací, že s nimi chci komunikovat, že hlavní organizace budou zastoupeny v týmu poradců ministra. V pondělí nastupuje náměstek pan Šnejdrla, což je současný viceprezident Agrární komory. Roztříštěnost, kterou máme v oblasti nevládních zemědělských organizací, nikomu neprospívá. Má prameny z doby po roce 1990. Kdo získal majetek ze zemědělských družstev, tak se stylizoval do role toho spíše pravicového a poukazovali na ty, kdo zůstali v družstvech, že to jsou ti levicoví. Ale to tak dnes není. Z vlastní zkušenosti vím, že v těch zemědělských družstvech pracuje spousta dětí a vnuků dřívějších kulaků. Faktické problémy jsou dnes plus minus stejné - ať je to malý, střední, nebo velký zemědělec.

*Co se vlastně s lidovci stalo? Do voleb jste šli s programem, jehož velká část bylo zrušit to, co jste měli v plánech před sedmi lety. Symbolická spoluúčast ve zdravotnictví, soukromé spoření na stáří a podobně...

Já bych to dal do delšího časového úseku, na období 2002 - 2014. Program z roku 2002 byl promě rozumný, konzervativní středový program. V roce 2006 nastalo takové extrémní vychýlení. Poté co jsme v roce 2002 společně se sociálními demokraty razili například společné zdanění manželů, tak vstupem do Topolánkovy vlády jsme tyto věci zahodili. Navíc pak jsme tam předváděli věci... Na rovinu říkám, i já jsem obtížně hledal důvody, proč KDU-ČSL v roce 2010 volit. A teď jsme se zase vrátili k základním rysům našeho programu: ano, odpovědnost, ale také solidarita.

*Budete muset řešit změny ve vedení Státního pozemkového úřadua Lesů ČR. Komise vašeho předchůdce doporučila za ředitele pana Gaubeho....

U Lesů si teď chci na víkend vzít výsledky a výstupy celého toho výběrového řízení, které probíhalo. Tedy jaké bylo přesné zadání, co ti uchazeči předložili za koncepce, je tady údajně i audiovizuální záznam, na který bych se případně chtěl také podívat, abych si ověřil, jestli některé věci, které v té dokumentaci budu mít, sedí s tím výběrovým řízením. Potom to vyhodnotit a budu se chtít se všemi šesti uchazeči setkat a pak si říct, jestli je možné z těch šesti vybrat budoucího generálního ředitele.

*Objevilo se jméno bývalého vrchního ředitele správní sekce pana Ludvíka, který dvakrát na ministerstvu zemědělství skončil a jenž se prý opět pohybuje kolem ministerstva. Uvažujete o jeho angažmá?

Toho člověka vůbec neznám. Jediný, kdo se na něho ptá, jste vy novináři. A nevím, proč bych měl člověka, kterého neznám, přivádět na ministerstvo.

*Teď trošku osobní otázka. Často píšete své příspěvky na sociální síť Twitter po půlnoci z vlaku. Máte tři děti, čekáte čtvrté. Nejste rozpolcený?

Jsem. I moje manželka, která je jinak hodně tolerantní, tak když člověk někdy o víkendu nemůže být doma, říká: Tak to je ta vaše rodinná politika v praxi. Sám sebe se ptám, jak dlouho chci tohle provozovat. Do vysoké politiky jsem přišel v hodně nevhodném věku. Kdyby mi bylo padesát, tak je spousta věcí jednodušších. Ale uvidíme. Nějak si to musí sednout. Teď to beru tak, že se chci práci v příštích čtyřech letech maximálně věnovat - když se bude dařit.

*A kdo bude řídit ten kombajn, když budete sedět tady? Vždyť vás to evidentně baví...

Baví. Musím říct, že člověk si tak trochu plní klukovské sny. Ale vážně: teď to do třiceti dnů musím řešit. Musím přerušit svoji živnost, takže řeším převod toho mého podnikání. Když o prázdninách nebude čtrnáct dnů zasedat vláda, tak si za to znovu sednu. Řidičské oprávnění a odborné zkoušky k tomu samozřejmě mám, takže mi to nepřijde jako něco nenormálního.

*Takže budete jezdit sousedům s kombajnem jako nádeník?

Zadarmo samozřejmě, zadarmo.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.