Ministr zemědělství Miroslav Toman o problémech potravinářů v době pandemie a o pomoci výrobcům

16. 10. 2020

Česká televize, Byznys 24, 15. října 2020

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Jedním ze symbolů té jarní krize a vlastně i té současné jsou restaurace. Hodně se o nich mluvilo, hodně se o nich mluvilo v médiích. Tentokrát se ale už i více hovoří o těch, kteří do restaurací dodávají, tedy potravináři. Pro toto téma vítáme v našem venkovním studiu ministra zemědělství Miroslava Tomana. Vítejte.

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Dobrý večer.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Čím to je, že potravináři dostávají tu pozornost až teď, a ne na jaře? Co se vlastně změnilo?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak já si nemyslím, že by potravináři a zemědělci neměli tu pozornost na jaře. Já si myslím, že možná se tomu veřejnost méně věnovala díky vlastně diskuzi o té soběstačnosti, protože vláda uvolnila miliardu korun přes PGRLF, přes ten Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, pro malé a střední zemědělce uvolnila 3,3 miliardy korun, prostřednictvím Programu rozvoje venkova na investice zvedla soběstačnost. To znamená, zemědělci a potravináři to nesli na svých bedrech vlastně a víceméně to ustáli. A já jim musím ještě jednou poděkovat, protože vlastně celé to jaro odtáhli, zabezpečili dostatek potravin. A vlastně stalo se to, že teďka, když se to zavřelo, tak zemědělci a potravináři jsou de facto vyčerpaní, už použili veškeré svoje vlastní zdroje. A já si myslím, že jim musíme pomoct. Předtím jsme jim pomohli jinou cestou, teď chystáme program na podporu tak, aby to přežili a aby se mohli rozjet do budoucna.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

O jak velkém segmentu se vlastně v tuto chvíli bavíme? O kom konkrétně?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

No tak bavíme se o celém segmentu, to znamená od dodavatelů masa, uzenin, pekařů, pivovarníků, vinohradníků, dodavatelů ovoce a zeleniny. Prostě je to celý segment dodavatelů a výrobců potravin a producentů ovoce a zeleniny v tom zemědělství. Tam jenom pro upřesnění, vlastně my chceme pomoct úplně všem. Ty škody jsou odhadovány týdně okolo 1,5 miliardy korun. To znamená, ten pokles příjmů, když to vezmu celkově, pivovary mají přes 300 milionů korun týdně, řezníci 150 milionů korun týdně, pekaři, velké číslo, protože vlastně ti už byli postiženi tou turistikou, že nemůžou dodávat do hotelů, takže celé segmenty. Ty škody jsou poměrně veliké.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Co by vlastně měli ti dotčení v tuto chvíli udělat, jakým způsobem budou o tu pomoc žádat?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak my právě ještě v souvislosti s tou první vlnou jsme komunikovali s Evropskou komisí. A my jsme připravili právě teďka do těch tří dnů, kdy jsme věděli nebo byly zavřené restaurace a ty škody začaly nabíhat, tak jsme komunikovali jak s Potravinářskou komorou, komunikovali jsme s jednotlivými svazy pivovarníků, zelinářů, a všemi dalšími, vinařů. A vlastně jsme připravili projekt, který vlastně pomůže úplně všem, to znamená, bude rozdělen na dvě části. To znamená, 200 000 dostanou všichni, kteří dodávali do gastra a kde prokáží propad tržeb 25 procent v rámci tady té pandemie, plus pak budou ještě dostávat podle velikosti, ať podle zaměstnanců, nebo podle obratu další peníze. To znamená, prvé řadě to ale bude pomáhat těm malým a středním.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Když říkáte podle velikosti, podle počtu zaměstnanců, koho se to vlastně konkrétně týká? Týká se to skutečně těch malých dodavatelů, anebo si můžeme představit, že se to týká třeba i velkých koncernů?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Bude se to týkat úplně všech. To znamená, my chceme... Já vám řeknu příklad. Jestliže dáme paušální částku těm, kterým poklesly tržby o 25 procent ve srovnatelném období letošního a loňského roku, bude návrh, a řekneme, to jsou všichni 200 000. To znamená, pomůže to daleko víc těm malým, kteří mají daleko nižší tržby než těm velkým, kteří mají miliardové. A pak bude to dorovnávání podle počtu zaměstnanců a podle způsobených škod.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Takže nebude zohledněno třeba to, jestli ten, řekněme, koncern může dodávat do nějakých obchodních řetězců místo toho, aby dodával třeba zavřeným restauratérům? Vůbec ty mechanismy, principy, můžete je trošku přiblížit?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

My to chceme, jak jsem řekl, udělat co nejjednodušší. Teďka kolegové na tom pracují. A vlastně ten princip bude, že dodají pouze tři čísla: meziroční pokles tržeb, to znamená, mají menší pokles; jakmile to prokáží, tak dodají počet zaměstnanců; a že jsou to výrobci potravin, ať zemědělci nebo potravináři. V podstatě velmi jednoduché to bude. Chceme to přijímat formou jak elektronicky, tak papírově, úplně zjednodušeně tak, abychom ty peníze mohli rozesílat co nejdříve. Máme to notifikováno už u Evropské komise. Dneska, zítra jednají kolegové ještě s Evropskou komisí, aby si to úplně doladili. Já bych rád představil zítra vládě ty principy. A myslím si, že jakmile nám vláda uvolní peníze, jsme schopni do 14 dnů začít proplácet.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Odkud se vlastně ty peníze vezmou? Protože pokud tam je potřeba evropská notifikace, budou to i evropské peníze?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Primárně toto budou národní peníze.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Národní peníze. Přelijou se z nějakého jiného programu, anebo jsou to programy ze státního rozpočtu? Nevíte?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Zítra to bude předmětem debaty s paní ministryní financí a celou vládou, protože to musíme zohlednit vlastně i z hlediska schopnosti státního rozpočtu.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Vy jste říkal, že si na to za 14 dní už budou moct sáhnout. Čtrnáct dní je v potravinářských řetězcích docela dlouhá doba. Co se bude dít s těmi potravinami, s těmi surovinami, které se vlastně nedokážou dodat? Bude možné třeba je dát potravinovým bankám nebo někomu, aniž by vlastně ten dotyčný ztratil nárok na tu dotaci?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já ještě upřesním - za 14 dní budou moct podávat dotace, protože my potřebujeme, aby bylo srovnatelné období uzavřené účetní, to znamená, bude to do konce října například. Bude to od března do října, s tím se srovnají 25 %. A k té vaší otázce. My jsme jednali, jak jsem řekl, se všemi svazy a jednali jsme i s potravinovými bankami. To znamená, my jsme vyzvali všechny firmy, které budou mít potraviny navíc, respektive nebudou na ně mít uplatnění, aby to poskytli potravinovým bankám, se kterými jsme v kontaktu. A my už jsme dneska vlastně přesměrovali ten program ovoce, zelenina, mlékárenské výrobky, které chodily do škol, právě pro potravinové banky, aby to nepropadlo. A je to vlastně bez nároku na zvýšení jakýchkoliv finančních limitů, protože to podpoříme z těch zdrojů, které máme.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

Ještě, prosím, jednou, jestli můžete zopakovat tu finální částku, která by mohla být, nebo byste byl rád, aby byla přichystaná na tu podporu?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

No tak já předpokládám, že když to je týdně okolo 1,5 miliardy teďka od toho zavření, tak bych se rád bavil okolo 6 miliard.

 

Petr KOZLÍČEK, moderátor

V našem vysílání Miroslav TOMAN, ministr zemědělství.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.