Ministr zemědělství Marian Jurečka hostem Hyde Parku

27. 6. 2014

ČT 24, 26. června 2014

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Dobrý večer. Místo ve vládě, o které byl mezi koaličními stranami největší spor, o které byl nakonec největší zájem, obsadil on a stal se ministrem zemědělství. Jak si vede? Jak si představuje svou podporu českým potravinám? Nezaplatí ji nakonec zákazníci? Jak chce napomoci místním menším firmám, zakázkám státních lesů a myslí při správě resortu taky na ochranu a obnovu krajiny a půdního fondu, nebo jde i v zemědělství jen o trh? Hostem dnešního Hyde Parku je lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Pane ministře, dobrý večer, vítám vás ve vysílání.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dobrý večer, děkuji za pozvání.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Do vysílání, jak už víte, můžete, vážení diváci, zasáhnout i vy vlastním dotazem na už známé internetové adrese pořadu http://www.hydeparkct24.cz, vedle různých informací najdete i celou řadu kontaktů, jak se s námi spojit, stačí si jen vybrat. Pane ministře, nelze jinak, musíme začít horkou aktualitou dnešního dne. O co jde, bratislavský soud dnes vynesl verdikt, že ministr financí, předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš byl jako agent StB evidovaný neoprávněně, čímž soud vyhověl žádosti Andreje Babiše, jeho žalobě, kterou se domáhal očištění svého jména. Jakkoliv jde zatím o nepravomocný rozsudek, slovenský Ústav paměti národa se proti němu odvolá, což už oznámil, je to pro vás dobrá zpráva, přijali jste ji i vy v KDU-ČSL s ulehčením?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak už s ohledem na to, co jste vy řekl, že to není rozsudek pravomocný, že to je prvoinstanční soud, který takto rozhodl, Ústav paměti národa se odvolá, tak já to neberu ani jako pozitivní ani jako negativní zprávu, je to prostě informace, kterou beru na vědomí a myslím si, že tady ještě bude ten běh na trošku delší trať a myslím si, že teď to nemá žádný dopad na fungování vládní koalice, myslím si, že to téma bylo žhavé opravdu před jmenováním této vlády a nyní všichni ministři vlády se snažíme soustředit především na to, abychom řešili problémy, které máme na resortech a tady u této věci si počkáme opravdu, až to dospěje, řekněme, k té nejvyšší instanci na Slovensku a to rozhodnutí bude konečné.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Čili zatím to pro vás není zpráva zásadního významu.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ne.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Když místopředseda TOP 09 Miroslav Kalouse na verdikt bratislavského soudu reagoval slovy: „Každý ať si položí otázku, jestli víc věří slovenskému Ústavu paměti národa nebo Andreji Babišovi a dvěma estébákům, kteří svědčili v jeho prospěch.“ Taky si tuto otázku pokládáte, a pokud ano, jak si na ní odpovídáte?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si tu otázku, tak jak si ji pokládá Miroslav Kalousek, nepokládám. Já si myslím, že opravdu bychom měli respektovat usnesení soudu a myslím si, že jako politik bych neměl komentovat rozhodnutí soudů, obecně v jakýchkoliv jiných i kauzách nejenom této v případě Andreje Babiše.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Dobře, ale jistě jste o tom přemýšlel, máte z toho nějaký dojem a ten je jaký?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak ten můj dojem je zatím, řekněme, rozpačitý, protože opravdu v tento okamžik i Ústav paměti národa tvrdí, že předložil pádné argumenty, že ten soud na ně nebral ohled, uvidíme, co se stane v případě odvolání a v případě vyšší instance toho soudu, takže já si teď opravdu počkám, já nechci hodnotit tento okamžik, kdo má pravdu a jestli dneska víc, řekněme, může, můžou mít větší váhu slova Miroslava Kalouska nebo soudu nebo Andreje Babiše. Prostě já tu informaci beru tak, jak je, počkám si, jak ten příběh celý dopadne a pak především je to otázka svědomí Andreje Babiše.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Je vám jedno, vám v KDU-ČSL, jak ten soud dopadne?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Není nám to jedno.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Takže?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Takže si počkáme, až ten proces celý dospěje, řekněme, do svého konce, kdy potom to bude ten rozsudek jasný, definitivní a nezpochybnitelný.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

I Františka na Facebooku toto téma zajímá a ptá se: „Je podle vás systém lustračního zákona absurdní a nespravedlivý, jak o tom mluvil ministerský předseda v dnešní reakci?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že současný text lustračního zákona není úplně šťastný, protože postihuje i lidi, kteří vědomě a aktivně s StB nespolupracovali, ale byli dost nebo v mnoha případech evidováni bez jejich vědomí. Znám osobně příběhy některých lidí, které, kterým opravdu tady toto zasáhlo do života, neumožnilo jim, řekněme, rozvoj jejich kariéry a byli v těch seznamech neoprávněně nebo z jejich pohledu, ale třeba neměli tu sílu a chuť jít do toho soudního sporu, aby dokázali svoji nevinu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Čili považujete ten lustrační zákon za absurdní a nespravedlivý, jak o něm dnes mluvil Bohuslav Sobotka?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych ho nepovažoval za absurdní, ale myslím si, že dnes s odstupem 23 let už opravdu bych si troufl říct, že je nespravedlivý. Tehdy to, řekněme, bylo opravdu to nejjednodušší řešení, které v té době politici mohli rychle a efektivně přijmout. Dneska si myslím, že opravdu už to není korektní vůči těm, které jsem jmenoval.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Na druhou stranu, když se vláda sestavovala a Andrej Babiš nebyl schopen se prokázat negativním lustračním osvědčením, byla to vaše strana, která říkala, že pokud by měl být lustrační zákon zpochybňován nebo dokonce rušen, pak by v takové vládě mohla být. Je to tak?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano, a já jsem zatím nezaznamenal to, že by zde došlo ke změně, respektive k návrhu na zrušení lustračního zákona, byť, pokud se nepletu, tehdy tady byl nějaký návrh KSČM, kteří chtěli přinést do Poslanecké sněmovny návrh na zrušení lustračního zákona. K tomu nedošlo. Já osobně bych preferoval tu variantu změnit ten princip toho zákona na to, aby opravdu ti, kteří nespolupracovali, tak, aby nebyli tímto způsobem handicapováni v tom, řekněme, v té možnosti vykonávat některé veřejné funkce.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, ale jestliže premiér mluví o tom, že lustrační zákon je absurdní a nespravedlivý, není to jeho zpochybňování?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, tak, samozřejmě je to názor pana premiéra, já s ním nesouhlasím, jak jsem řekl, já bych slovo absurdní rozhodně nepoužil. Použil ho pan premiér, musíte se ptát jeho, proč takto použil tuto formulaci.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Mě zajímá, jak vaše strana se k tomu staví a ke slovům premiéra, ale to jste odpověděl. Pojďme k dalšímu dotazu, je od Emila a je z webu: „Řekl jste, že budete válčit s obchodníky, pokud nezlepší kvalitu prodávaných potravin. Co vlastně můžete dělat, aniž byste nenarušil princip svobodného podnikání?“ Klade otázku Emil.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My můžeme dělat několik věcí. Zaprvé já jsem zahájil dialog se zástupci i obchodních řetězců, abych s nimi na úvod toho, co jsem jako ministr, začal diskutovat tu situaci, že mně záleží na tom, abychom zvýšili podíl českých potravin na pultech. Řekl jsem jim, že jsem připraven k tomu hledat, řekněme, ty cesty, kdy budeme spolu kooperovat a také mi záleželo na tom, aby nejenom šlo o ten podíl potravin, ale i o to postavení našich potravinářů, našich zemědělců, našich výrobců, protože v tom obchodním vztahu ne vždy ty podmínky jsou férové a rovné, a také mě zajímá to, jakou kvalitu a za jakou cenu nabízí našim spotřebitelům. Řekl jsem, že napřed chci hledat tu variantu, že se budeme snažit spolu najít ty cesty, jakým způsobem vyjít vstříc našim výrobcům i zákazníkům, ale samozřejmě budeme velice tvrdě trestat, pokud zjistíme, že jejich podmínky nejsou férové, že jsou za hranu zákona, kdy budeme uplatňovat opravdu i ty nejvyšší sazby pokut, které se v minulosti neuplatňovaly a dneska můžeme jít v některých případech až na 10 milionů a v některých případech dokonce i na 50 milionů korun.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak a to už je ta novela zákona o potravinách, která bude platit od nového roku.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak si jí pojďme probrat. Jedno z ustanovení této novely. Velcí prodejci, ti s tržbami nad 5 miliard korun ročně, budou muset hned u vchodu uvádět seznam v sestupném pořadí, seznam zemí, odkud pochází nejvíc jimi nabízených potravin, co si do toho slibujete?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My si od toho slibujeme, aby zákazník opravdu viděl a bude to tam procenticky vyjádřeno, jak který obchodní řetězec mu nabízí potraviny od domácího producentů z České republiky a které země jsou v závěsu, protože potom dost často v médiích slyšíme, můžeme se dozvídat některé kauzy o tom, z které země jsme měli do České republiky přivezené některé problematické potraviny a zákazník takto získá opravdu velice jednoduchou rámcovou informaci, ale poměrně důležitou v tom, co mu ten obchodní řetězec nabízí a jak, řekněme, jak nabízí české výrobky od českých výrobců pro našeho zákazníka.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ale co se změní proti současné praxi, když už dnes ty velké obchodní řetězce tuzemské potraviny nabízejí ze 40 až 75 procent podle údajů statistických.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak minimálně zákazník uvidí...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Takže stejně ta česká vlaječka by byla na vrcholu i dnes pravděpodobně.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, to by, to by třeba dost možná, máte pravdu, že by byla, ale okamžitě bychom viděli, které obchodní řetězce jich mají nejméně, to dneska jenom, řekněme, spekulujeme nebo čteme zprávy ČTK, které potom některé obchodní řetězce zpochybňují, a taky bychom okamžitě viděli, kdo je na tom druhém, třetím, čtvrtém, pátém místě, což je také důležitá informace ve vztahu k tomu, aby zákazník věděl, jestli ta země je více, řekněme, riziková nebo není.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Michal: „Je přece jedno, odkud potraviny pocházejí, hodnotit by se měla pouze jejich kvalita. Opravdu se zlepší kvalita potravin v Česku jen proto, že budou spotřebitelé znát zemi původu?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že to úplně jedno není, alespoň pro mne. Samozřejmě toto je názor Michala, ale já na rovinu říkám, já se spíše snažím jít tou cestou, jestliže dnes se vzhlíží k ekonomice typu Švýcarska, Německa, tak je potřeba se ptát, proč je tam ta ekonomika na takové úrovni? No, protože tam lidé ve většině případů uplatňují, řekněme, zdravý regionální patriocismus při nakupování nejenom potravin, ale i jiných výrobků a podporují a, řekněme, své výrobce a dodavatele z regionu, ve kterém žijí, ve kterém bydlí a tím logicky posilují domácí ekonomiku. Já osobně, když jdu nakupovat, tak se také dívám na to, odkud mám nakoupený oblek, že to je český výrobce tohoto obleku, jezdím v autě Škoda, jak v práci, tak doma, to jsou pro mě důležité věci, ale chápu, že třeba Michal to takto nemá.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, ale co se tím bude ještě zákazníkovi sdělovat třeba? Polská vlaječka, že bude symbolem nekvality? Není to jakýsi státně obchodní princip, když to tak řeknu, kolektivní viny?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To samozřejmě je už na polských výrobcích, já musím tady objektivně říct, že oni za poslední dva, tři roky udělali poměrně velký krok ke zlepšení své kvality svých potravin, které do České republiky dovážejí, ale pořád ze vzorku Státní zemědělské a potravinářské inspekce z jejich kontrolních zjištění nám vyplývá, že nejméně pochybení a pochybení je u českých potravin, na druhém místě jsou potraviny z původu Evropské unie a na třetím místě, kde už opravdu ta, ta zjištěná chybovost je výrazně vyšší, jsou země mimo Evropskou unii.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, vy říkáte, když jdete do obchodu, díváte se, odkud výrobek je, preferujete české, takže když je potravina polská, tak si jí ministr zemědělství český nekoupí?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si troufnu říct, že to musí být opravdu velká výjimka. Já, když to vezmu, mléčné výrobky, masné výrobky, tak ty nakupujeme prakticky pouze z našeho regionu, troufl bych si říct, skoro jenom z našeho okresu Přerov, odkud pocházím. Musí to být opravdu potom potraviny té ne úplně běžné denní spotřeby, abychom koupili nějaký jiný výrobek. A tady bych chtěl podotknout, protože občas mi lidé vytýkají, že mně se to mluví, s mým platem, že mohu kupovat potraviny, které jsou případně dražší. Já jsem i s platem 12 tisíc hrubého s manželkou na mateřské, s jedním dítětem doma kupoval na základě úplně stejných hodnot, na základě kterých se rozhoduju dnes, když nakupuji.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Občanské sdružení Hroší kůže: „Usilujete o větší podíl prodeje kvalitních českých výrobků, což je chvályhodné, nelze ale spíš místo trestů a sankcí nastavit parametry, normy pro potraviny tak, aby se ty špatné do obchodu vůbec nedostaly?“ Není to ta lepší cesta?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak my máme systém, který, řekněme, jasně eliminuje to, aby se do obchodů nedostaly nebo neměly by se dostat potraviny, které jsou závadné, které obsahují látky, které jsou nedovolené. Pokud ale někdo, řekněme, tu potravinu vystaví na základě toho, že je to třeba masný produkt, kde je opravdu více tuku než bílkoviny, než toho masa a uvede to na té etiketě, tak jak to opravdu to složení výrobku obsahuje, pak je to z hlediska a je to potravina, která je nezávadná, pak je to z hlediska legislativního v pořádku. Samozřejmě je to otázka, zdali to ti zákazníci kupují, pokud ano, tak je to také potřeba se podívat na to, jestli ten zákazník je informován, jestli nad tím přemýšlí, jaký výrobek kupuje, ale prostě, jestliže někdo něco vyrobí, je to z pohledu legislativy a zdravotní nezávadnosti v pořádku a najde to svého kupce, pak samozřejmě my těžko můžeme do toho nějakým způsobem výrazně vstoupit.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Taková věc a vlastně možná i toho se týkal ten dotaz předchozí. Byla přece i západními výrobci potravin přiznaná praxe, že tytéž výrobky téže značky dodávají na západní trh s jiným, v jiném složení, kvalitativně jiném složení než na trh východoevropský, na trh, do kterého někdy spadá i Česká republika a třeba prostě proto, že lidi v těchto postkomunistických zemích víc přihlížejí k ceně zboží. Co s tím, co s tím budete dělat? Budete třeba vyžadovat, aby to složení stejných potravin bylo opravdu stejné, jako to na západním trhu?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si budu chtít tady tuto problematiku, kterou za poslední dva měsíce registruji, že je to problém, na který jsem upozorňován, detailně zanalyzovat, protože tady je zase ten problém. Pokud na té etiketě toho výrobku je uvedeno to složení, které ten výrobek opravdu obsahuje, tak je to v pořádku, problém ale je, který si myslím, že bude možná potom jako téma, který, které otevřu někdy v budoucnu i na radě ministrů, že tady máme situaci, kdy ten výrobek používá, řekněme, nějaký logotyp, nějakou grafiku a ten zákazník už si potom nečte to složení a řekne si: Když jsem si to koupil, řekněme, někde v Německu, tak ten výrobek jsem zaregistroval jako kvalitní se stejným logem se stejnou grafikou, koupí si to v České republice, tak tady si myslím, že už je to věc, kterou bychom se měli zabývat, aby to třeba bylo nějakým způsobem graficky rozlišeno, ale je to věc, o které musíme hovořit.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, ale neměla už toto obsahovat ona novela zákona o potravinách? Není to něco, co nám uniká?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já se musím přiznat, že ten problém je asi trošku složitější, než abychom ho vyřešili v implementaci tady této novely, která teď proběhla. Já na rovinu říkám, to budeme muset detailně zanalyzovat, podívat se na evropské právo a pak to téma případně otevřít na půdě Evropské unie, protože my v rámci České republiky ten problém nevyřešíme, to musíme vyřešit ve shodě s ostatními státy, jinak se prostě mineme účinkem.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Jdeme na Facebook: „Uděláte něco s maržemi obchodních řetězců? Není přece normální, aby taková základní potravina, jako je chleba, dvanáctisetgramový, stál 35 korun.“ Ptá se tento divák. Čili marže obchodních řetězců, přiměřené, nepřiměřené, jestli s nimi něco uděláte?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady na rovinu říkám, opravdu my ty možnosti prakticky nemáme žádné, abychom mohli říkat nebo vstupovat do toho obchodního vztahu a říkat, kdo jaké má mít marže. Bude tady připravována nebo je připravována novela o významné tržní síle, kde, řekněme, bude prostor pro to zamezit nekalým praktikám, které někdy mohou umožnit obchodním řetězcům mít vyšší marže, to znamená, řekněme, ty různé dobropisy, podílení se na některých /nesrozumitelné/ akcích, zadní marže a podobně, to bychom tady tímto teoreticky mohli být schopni odstranit, ale nemůžeme nadiktovat někomu, jakou může mít marži na tom výrobku, který prodává, to prostě ve svobodné ekonomice nelze praktikovat.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Dotaz od Karla Kičmera: „Sociální demokracie chtěla vytvořit státní obchodní řetězec, jako mají v Rakousku nebo v Německu. Proč nevznikl? Kdo byl proti? Která strana koalice? Má s tím KDU problém?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já musím říct, že nikdy ČSSD nepřišla od dob koaličních jednání s myšlenkou národního obchodního řetězce. Já vím, že s tou myšlenkou koketuje nebo o ní hovoří prezident Miloš Zeman. Já jsem s ním o tom hovořil i teď v úterý, kdy jsme se potkali na Hradě. Já si myslím, že tady je, tady se, řekněme, zaspala doba. Tady ta debata byla podle mě aktuální někdy v roce 93, 94 v době privatizace jednoty. Tam byl prostor, aby stát řekl: Chci si tady tuto síť podržet. A mohla, mohla teoreticky fungovat, ale dneska si nedokážu představit, například Miloš Zeman říká: „Udělejme z Coopu národní řetězec“. Ale ten Coop má soukromé vlastníky a jak my je přinutíme k tomu, aby se rozhodli ty své podíly prodat zrovna státu. Já si to nedokážu v praxi dost dobře představit.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Čili tuto cestu nevidíte jako reálnou?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já spíše vidím cestu do budoucna v tom, že bude docházet třeba ke sdružování výrobců potravin a zemědělců do nějakého jednoho silného odbytového družstva, které by někdy v budoucnu mohlo mít tu ambici vlastnit i obchodní řetězec, ale to musí být prostě na základě nějakého přirozeného obchodního rozvoje té společnosti a ne, aby stát nebo ministerstvo zemědělství tady někde na silu vytvořilo nějaké znárodnění nebo nevím, jakým jiným způsobem, národní obchodní řetězec.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

„Proč tato vláda zlevňuje půdu nadnárodním firmám a developerům a nebrání ničení kvalitní orné půdy?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já musím říct a musím tady to odmítnout, protože za ty, za těch 4,5 měsíce nebyl žádný krok této vlády, kterým bychom zlevňovali půdu a pomáhali tím národním firmám a developerům, naopak my se jako ministerstvo dneska intenzivně snažíme vymyslet, jak legislativně, tak i nelegislativní nástroj, abychom pomohli našim občanům a hlavně zemědělcům, aby měli silnější postavení a mohli více nakupovat půdu do svého vlastnictví, aby ta půda zůstala v držení českých, moravských a slezských zemědělců.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, ale jak jde tedy s ochranou krajiny, přírody s ochranou půdního fondu dohromady to, o čem na pražské konferenci o podpoře investic v Česku mluvil váš premiér, premiér vaší vlády Bohuslav Sobotka, že stát sníží poplatek za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu a chce taj jít vstříc investorům.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady bude o tom debata, bude se připravovat s vysokou pravděpodobností novela, která by měla zde řešit, a teď musím říct, co by měla řešit. My jsme v situaci, kdy za námi chodí starostové obcí, kteří třeba chtějí stavět cyklostezku a poplatek za vynětí zemědělské půdy na stavbu této cyklostezky někdy tvoří významnou, skoro i polovinu části té investice na vybudování té cyklostezky, tady jsem si...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Počkejte, ale, pane ministře, řeč byla o velkých developerských projektech, ne o cyklostezkách.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dobře, ale já se přiznám, já nejsem, protože to chystá ministerstvo životního prostředí, takže já v tento okamžik neznám jejich konkrétní návrhy, ale já si myslím, že je tady potřeba odlišit, zdali ta stavba má vzniknout na úplně zelené louce, samostatný průmyslový areál a nebo bavíme se o tom, že někdo má dneska fungující, prosperující podnik, chce umožnit vznik nových pracovních míst rozšířením toho stávajícího areálu, tam se si dokážu představit, že by stát byl schopen nějakým způsobem vytvořit o něco lepší podmínky, než jsou dnes, ale zase bych tady chtěl výrazně, a to říkám, můj postoj za Ministerstvo zemědělství, odlišit, o jaké kvalitě a bonitě té půdy se bavíme. Jsou půdy, které opravdu dneska jsou v oblasti Hané, v oblasti Polabí, kde si myslím, že ta ochrana by měla být opravdu státním zájmem a pak také vnímám to, že je potřeba umožnit nějakým způsobem rozvoj podnikání a tvorbu nových pracovních míst a odlišit tu sazbu podle, podle té bonity nějakým způsobem výrazněji, než je dnes.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, ale je v zájmu vašeho resortu, je v zájmu české krajiny, přírody, půdního fondu to, že stát chce snižovat poplatek za vynětí půdy zemědělské ze zemědělského půdního fondu a jít tak vstříc investorům?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já říkám teď za resort zemědělství, budeme v té debatě chtít výrazně aktivně hájit kvalitní bonitní zemědělskou půdu. Samozřejmě jsem si vědom toho, že nějakým způsobem musíme tady také umožnit rozvoj podnikání a tvorby pracovních míst, ale já budu chtít mít velkou diferenciaci v tom, aby opravdu ta nejvyšší bonita byla chráněna, pokud možno, stejně jako je dnes.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Otázka z webu, pana Kulicha, pokud tedy jde o jméno: „Budou dotace pro české zemědělce, které navrhujete, vyšší, než ty, co dostávají za pěstování plodin pro biopaliva a jak by musely být dotace vysoké, aby naši zemědělci mohli konkurovat těm zahraničním?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já musím říct, že to je trošku chiméra. Zemědělci v České republice nedostávají žádné vyšší dotace na to, že pěstují řepku pro metylester řepkového oleje nebo obiloviny na bioetanol. Tam je ta sazba, jestli pěstujete na ten, na tom poli pšenici, ječmen na slad, kukuřici, řepku nebo cukrovou řepu, tak dostáváte dneska pořád stejnou tu základní platbu, takzvaný SAPS, to je prostě stejné bez ohledu, jakou plodinu tam pěstujete. A ta, to zvýhodnění v oblasti biopaliv, to zvýhodnění je až ve stavu, kdy se bavíme o spotřební dani, protože biopaliva, která přimícháváme do pohonných hmot, nejsou zatížena spotřební daní, která jsou zatížena pouze DPH. My jako Ministerstvo zemědělství budeme navrhovat pro příští roky, abychom i biopaliva začali postupně zatěžovat zvyšující se spotřební daní, dneska se bavíme u metylesteru řepkového oleje něco nad korunu, to je náš návrh, u bioetanolu okolo 50 halířů a myslím, že my jsme překonali totiž tu hranici, kdy už se ta biopaliva, řekněme, jsou tady technologie nainvestované pro jejich výrobu, pro jejich přimíchávání a dneska stát by měl zase tu podporu začít postupně snižovat právě tím zvyšováním té spotřební daně, aby se prokázala, řekněme, ta funkčnost, to, že opravdu ten zákazník je ochoten si za tyto, za toto palivo, řekněme, zaplatit.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, zkrátka a dobře, je pro zemědělce výhodnější pěstovat tyto, tyto plodiny pro energetiku, když to tak řeknu, pro paliva než na potraviny.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Není to závislé jenom na dotacích. Ten zemědělec nedostane za tu řepku ani o korunu vyšší dotaci oproti cukrové řepě, třeba řeknu příklad, nebo bramborám. Je to dáno tím, že je tam ta podpora u té spotřební daně a celkově ty ceny, například řepky v Evropě díky tomu za poslední roky vystoupaly.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Čili, abychom odpověděli na tuto otázku. „Budou dotace pro české zemědělce, které navrhujete, vyšší než ty, co dostávají zemědělci za pěstování plodin pro biopaliva?“ Nebo zkrátka budou ty dotace takové, že se jim vyplatí víc pěstovat plodiny coby potraviny a ne plodiny na výrobu biopaliv a...

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My v rámci našeho agrárního sektoru, v rámci zemědělských dotací nerozlišujeme, jestli ten zemědělec pěstuje tu plodinu na biopaliva, anebo na potravinu. To prostě my nerozlišujeme a ani to neumíme rozlišit.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ale chcete přece podporovat české potraviny.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To samozřejmě ano, ale...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A plodiny coby potraviny z českých polí mizí.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, to tak, to doposud uznávám, že ta, že ty výměry například ovoce a zeleniny klesaly, nicméně pro rok 2015 až 2020 právě teď dokončujeme materiál, kdy navrhujeme vyšší podporu pro pěstitele konzumních brambor, ovoce, zeleniny, chovatele skotu a sektor živočišné výroby, takže naopak my se snažíme ty věci dneska napravit a pokusit se ten trend zvrátit.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Vadí vám, že ta žlutá pole řepky olejné vytlačují tradiční zemědělské plodiny? Že teď už se řepka pěstuje na 16 procentech zemědělských ploch v Česku?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To, že se ta řepka pěstuje v takové míře, pro, pro metylester řepkové oleje, tak z toho nadšen nejsem. Zase je potřeba si uvědomit, že řepka pro nás jako zemědělce je docela velice pozitivní plodina, protože je dobrou předplodinou pro pšenici, není to plodina, která by, řekněme, nám pole nějakým způsobem negativně ovlivňovala, takže my tu plodinu máme docela rádi a není se čemu divit, že zemědělci ji pěstují, protože ty ceny jsou vysoké a jsou také vysoké díky tomu, že se zvyšuje globálně cena oleje, to je potřeba si také uvědomit, to má taky na to vliv, proč ta řepka má takovou cenu, jakou má v posledních dvou třech letech.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A to, na co upozorňují experti z přírodovědecké fakulty, tak stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, že z českých polí mizí tradiční plodiny, pícniny, žito, oves, cukrovka a nahrazují je právě takovéto řepky olejné, pšenice, kukuřice, někdy plodiny náročné na syntetická hnojiva a že to vlastně poškozuje půdu, krajinu. Co s tím?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Co s tím, to jsem už částečně zmiňoval v té předcházející odpovědi, že dneska se právě snažíme podpořit ty sektory, ať už jde o pěstování ovoce, zeleniny, konzumních brambor, brambor na škrob, chmele, cukrové řepy, což jsou...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ale jak podpořit, čili dotacemi nějakým, které budou zajímavější než pěstovat tu řepku?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Zvyšujeme dotaci, zvyšujeme dotaci na hektar u těchto plodin, takže dneska prostě to pro zemědělce bude mnohem zajímavější komodita a samozřejmě my ty zemědělce nemůžeme donutit, aby se rozhodli pěstovat něco jiného, než pěstují doposud, ale nastavujeme jim, řekněme, motivační faktory a ještě navíc jim dneska zpřísňujeme pravidla v rámci Společné zemědělské politiky, na parametry osobního postupu, takže tam musí být zajištěno nějaké minimální střídání tří plodin, nemůžou totiž třeba jenom dvě plodiny na tom honu, minimální výši té dané plodiny v tom, u toho zemědělského podniku, aby třeba neměl někdo, řeknu, 80 procent kukuřice v daném roce naseto, takže tady tyto věci se snažíme, řekněme, dát tomu nějaký řád.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Kdo to kontroluje toto střídání?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond. To je platební agentura, která vyplácí dotace a zároveň je kontroluje.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A teď ta otázka, tato: „Jak by musely být dotace vysoké, aby čeští zemědělci mohli konkurovat těm zahraničním?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak pokud jde o rostlinnou výrobu v České republice, tak ta, si myslím, že dneska je plně konkurenceschopná, ve srovnání se zahraničním my máme někdy i konkurenční výhodu, protože máme velké pozemky, tím pádem zemědělci mají třeba nižší náklady, než zemědělci v Rakousku, kde nejsme konkurenceschopní, respektive kde pokulháváme, tak to je oblast živočišné výroby, kde nás čekají, řekněme, velké investice do stájových technologií a do zařízení s tím související, jako jsou polní hnojiště, uskladnění krmiv, silážní žlaby a tak dál, tam budeme muset ještě hodně investovat.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A mohou se tam tedy zemědělci také dočkat nějakých zajímavějších dotací?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My tam, my tam alokujeme nebo budeme tam mít zhruba 23 procent takzvaného druhého pilíře, to budou, to bude částka, která bude určena právě na, na investici do zemědělství a potravinářství také.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Jirka: „Nepřipadá vám celý koncept biopaliv jako hloupost? Ekologický přínos je velmi diskutabilní, ohrožuje potravinovou produkci, podle některých studií má tento druh paliv vyšší emise než fosilní paliva.“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že do jisté míry to diskutabilní je. Já obecně mám trošku problém s celým principem nastavení celé unijní Společné zemědělské politiky, protože když se podívám na stav ve světě, kdy nám bude, do konce mého života, bude růst potřeba potravin na této planetě a my v rámci té unijní politiky zemědělské, děláme spíše to, že se snažíme nepodporovat tu produkci, respektive jdeme v některých parametrech proti tomu produktivnímu zemědělství, dáváme důraz na zatravňování, na to, že chceme nechat i část půdy ladem, byť se teďka podařilo tady tyto ataky odrazit, tak si myslím, že místo, abychom využili ten plný potenciál pro výrobu potravin, které budou na světě poptávány, tak vymýšlíme některé věci, které jsou opravdu diskutabilní, s tím já souhlasím, ale já bych se nebránil tomu dát tu možnost zemědělcům pěstovat plodiny pro biopaliva, ale snažíme se těm biopalivům nastavovat, řekněme, srovnatelné podmínky jako pro ta konvenční paliva. Samozřejmě potřebujeme tam dát ten prostor pro ty investice, pro to, aby tam byly technologie, ale po nějakém čase už jdeme, na tom trhu tu možnost, ať se ta biopaliva prokáží, že jsou konkurenceschopná s těmi fosilními palivy.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

„Nechal jste zrušit takzvané rodné listy alkoholu a nahradit je QR kódy. Bude toto opatření stačit, aby se už neopakovala metanolová kauza, připravujete ještě další změny v této oblasti?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady bych chtěl upozornit, že je to hodně zjednodušené, my jsme jediné opatření, které nahrazuje rodné listy, nejsou jenom QR kódy, ale je obecně systém vydávání kolků, kolkování, ty kolky jsou dneska, mají vyšší kvalitu hologramů, snížilo s to balení z 6 litrů na maximálně 1 litr, v trámci zákona o lihu je tam spoustu zpřísnění v tom distribučním řetězci, tak abychom dostali ten tok pod kontrolu, abychom měli informace o tom, odkud alkohol putuje, odkud to ten, ten prodejce nakoupil, takže ty rodné listy byly tedy zavedeny jako konkrétní řešení v době metanolové kauzy, aby to bylo rychlé řešení, ale teď jsme už nastavili ty, ty parametry, řekněme, systémově, a proto ty rodní listy byly nadbytečné, působilo to velkou administrativní zátěž pro výrobce alkoholu, a proto jsme to teď zrušili.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Teď by nám všichni rozuměli, QR kódy, o co jde?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

QR kód, je to takový ten černý čtvercový kód, kde jsou černé malé čtverečky a bílé čtverečky, vezmete mobil, na kterém máte aplikaci, vyfotíte si to a ten mobil, který má na to aplikaci, vám převede a dá tu informaci, která je v tom QR kódu skryta.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak a můžete s jistotou říci, že to vše, o čem jste mluvil, co se provedlo, bude stačit, aby se už neopakovala metanolová kauza?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já věřím tomu, že aby se neopakovala metanolová kauza v takovém rozsahu, že ten systém je dneska nastaven dobře. A tomu, že nedojde k nějakým individuálním otravám, pokud je tady nějaký opravdu ilegální alkohol, ilegální řetězec a ten člověk si to kupuje a ví, že to je ilegální prodejce, ten, kdo mu to prodává, tak potom té otravě nejsme schopni zabránit, ale to, co je dneska dostupno, řekněme v rámci obchodní sítě té legální, tak by dneska už se tato kauza opakovat neměla.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A teď ještě jedna věc, ví se, že mnoho tisíc litrů metanolu z té velké aféry se vůbec nevypátralo, neví se, kde je, co s ním je, kdo ho má třeba doma. Co s tím? Věnujete se ještě tomu nějak? Jako vláda, státní orgány.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já se přiznám, já to slyším jenom ve formě spekulací. Ví se, že mnoho tisíc litrů. Já jsem nezaznamenal informaci, která by byla opravdu jako podložená, aby někdo řekl: „Tolik tisíc litrů je tady někde v oběhu, které s ...,“ Jak my víme, že se nevylily, že je někdo nezlikvidoval jiným způsobem? Přiznám se, to já nejsem schopen...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, právě, to neví nikdo, ale jde o to, jestli je to nějaká časovaná bomba, která mezi lidmi je.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My jsme, my jsme zavedli všechna opatření pro to, aby se tento alkohol nemohl do té obchodní sítě dostat a já si myslím, že dneska opravdu i prodejci a distributoři alkoholu, poté, co se stalo před dvěma lety, si myslím, že dávají velký pozor na to, aby něco podobného nezopakovali, protože ty následky, nejenom to, že někdo byl obviněn a bude potom možná i odsouzen a nastoupí výkon trestu, ale i ty dopady, které znamenaly nižší prodej alkoholu a bude se ten celý sektor z toho dostávat poměrně dlouho, si myslím, že jsou velkým varováním pro všechny, kteří v tom byznyse fungují.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Dotaz od Matěje: „Můžete vyloučit, že vládní podpora zelené nafty nebude znamenat zejména podporu vašemu podnikání a podnikání Andreje Babiše? Proč je tento druh podpory nutný?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak pokud jde o mé podnikání, já už nepodnikám, ale vratka v mém případě spotřební daně u zelené nafty se pohybovala od 15, řekněme, do 20 tisíc korun v minulých letech. Já jsem řekl veřejně, že rozhodně ani ...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Už nepodnikáte, ale rodinnou farmu...

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ne, ale ani, ani manželka rozhodně nebude žádat, proto, aby někdo neměl pochyby, že Jurečka si tady pomohl nebo Jurečková víc jak k 15 tisícům. Já nicméně říkám, když mě někdo obviňuje, že jaký jsem v tomhle ve střetu zájmu, to jsem úplně ve stejném střetu zájmů, kdy lobbuju za to, aby kojenecká spotřeba dětské plínky byly zatíženy nižší spotřební daní nebo nižším DPH, protože mám doma 4 děti. To mně přijdou ty argumenty absurdní. Pokud jde o podnikání Andreje Babiše, tak pokud by ta podmínka umožňovala nějaké výhodnější nastavení pro podniky skupiny Agrofert, tak samozřejmě to by byl problém a tady je to rovné, jasně definované podmínky pro všechny zemědělce v České republice a tento druh podpory je, řekněme, nutný z toho důvodu, že drtivá většina všech ostatních členských států tady tento institut má pro své zemědělce zaveden. Jsou asi jenom tři státy, které to v celé Evropské unii ne mají a je to zase, řekněme, podpora, protože ty finanční prostředky zůstanou u zemědělců, zůstanou na venkově, je to podpora u konkurenceschopnosti.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ano, to je pravda, většina států zelenou naftu má, tak jak jste to říkal, ještě, abychom to vyčerpali, podnikání Andreje Babiše. Jak se Andrej Babiš na vládě věnoval projednávání této věci? Znovuzavedení zelené nafty?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak on vždycky říkal, že se bude zdržovat hlasování u tohoto tématu, což vždy dodržel. Musím říct, že ministerstvo financí se spíše k tomu stavělo velice zdrženlivě, moc se jim do této novely zákona o spotřební dani nechtělo.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A to proč? Jak to zdůvodňovali?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak obecně byly argumenty samozřejmě na to, abychom neprohlubovali deficit státního rozpočtu, protože to je zhruba 1,2 miliardy korun ročně a pak samozřejmě byl tady, byly tady jejich výhrady vůči tomu, že je tam možný prostor pro daňové úniky, což já tvrdím, že si myslím, že to je naprosto minimální, nicméně ty argumenty tady od nich zaznívaly.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A kdyby se prokázalo, že skupina Agrofert má nějaké výhody ze zelené nafty?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nemá, nemá, opravdu nemá z toho žádné výhody skupina Agrofert. Prostě ty podmínky jsou nastaveny pro všechny paušálně spravedlivě stejně.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

„Jak zaručíte, že tendr Lesů České republiky nebude probíhat jako obvykle, to jest, malé podniky se k zakázkám nedostanou. Zaručíte transparentnost tendrů? Budou zveřejněny na internetu? A jak bude probíhat prodej dřeva soukromníkům?“ Tak otázek několik, co se týká hned toho úvodu, tak vy jste oznámili, respektive nový generální ředitel Lesů České republiky, oznámil, právě že k těm nově vypsaným tendrům se mají dostat menší, místní regionální podniky. Jak zaručíte transparentnost trendů?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My od začátku přípravy těch tendrů postupujeme, myslím si, že maximálně transparentně, my jsme měli před třemi týdny setkání v Hradci Králové v sídle lesů, já jsem tam byl osobně přítomen, kdy vedení podniku představilo návrh podmínek toho tendru, vyzvalo všechny přítomné zástupce jednotlivých firem, které se v tom pohybují v této oblasti, aby vznesli své náměty, připomínky tady k těmto podmínkám, aby je Lesy mohly zapracovat, zohlednit, inspirovat se z nich, ty tendry teď budou vypsány okolo 10. července, my jsme udělali to, já předpokládám, že celý ten proces bude transparentně zveřejňován na internetu, ta kritéria tam jsou zcela jednoznačná, jsou tam kritéria ceny, budeme chtít nějaké podmínky, co se týče nároků na zaměstnance těchto firem, kteří tam budou fungovat. Budeme ctít eliminovat ilegální zaměstnávání a musím říct, že bychom udělali to, že bychom zhruba o 60 procent zvýšily počet těch jednotek územních, které se budou soutěžit. My jsme šli z 16 na 33 územních jednotek, tím jsme zmenšili jejich velikost, snížili nároky na bankovní záruky a myslíme si, že dneska opravdu i ty střední firmy, malé a střední firmy mají šanci uspět a některou z těch územních jednotek vysoutěžit.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tu transparentnost vidíte v tom, že budou tedy zveřejněné na internetu nebo...

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My zveřejňujeme podmínky, zveřejňují se potom i to pořadí a ty výsledky toho tendru, to všechno předpokládám, že zveřejněno bude.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tendry na rok 2015, v tom oznámení bylo řečeno, že v nich má být zohledněn sociální aspekt. Ten spočívá v tom, že, že dostanou příležitost i ony menší regionální firmy nebo co to znamená sociální aspekt tendrů na pěstební a těžební práci?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Co znamená, tak jednak to, že tam budou mít šanci dostat i ti malí a střední, a také třeba to, co v minulosti se nikdy neřešilo, v minulosti se neřešilo, zdali ta firma, která tu danou, tu územní jednotku vysoutěžili, zdali má odborné zaměstnance, jaký má počet těch zaměstnanců, vlastně teoreticky to mohl vysoutěžit jeden jediný člověk, který podal nejlepší cenovou nabídku a to, jestli tam dělali lidé z České republiky nebo lidé někde z jiných zemí, někde z oblasti výhodu Asie, to Lesy vůbec neřešily. My dneska klademe nějaké minimální nároky na to, aby pro to územní jednotku ta daná firma dala soupis pracovníků různých kvalifikací, odborností, které požadujeme, čímž logicky je tady tlak, že tito lidé budou s vysokou pravděpodobností především občané České republiky, klademe tady nároky na to, aby dali kompletní seznam potom lidí, kteří na té zakázce budou dělat, pokud cizinci, doložení povolení o trvalém pobytu a my to budeme potom propojovat s databází cizinecké policie a ministerstva práce a sociálních věcí. To jsou podmínky, které tam klademe nově.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, ale neměla by být rozhodujícím kritériem cenová výhodnost a kvalita? Nebudou nakonec na tyto sociální aspekty a podporu místního podnikání doplácet Lesy České republiky coby státní podnik?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady je velký problém, vy jste to řekl, to jedno velice důležité kritérium - kvalita. My při současném znění zákona o zadávání veřejných zakázek, nejsme vlastně schopni toto kritérium nějakým způsobem více a lépe do zakázek nadefinovat. Já pevně věřím, že s novelou tohoto zákona, kterou má připravovat ministerstvo pro místní rozvoj, budeme připravovat tendry v příštím roce daleko lépe a precizněji, abychom i tady tyto věci, i třeba to, jaké máme zkušenosti s tou firmou, reference, jaké na ni jsou, abychom to do těch tendrů mohli zakomponovat, což dnes nemůžeme.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A ještě tato část. „Jak bude probíhat prodej dřeva soukromníkům?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak dnes je možnost nebo zhruba 25 procent dřeva je prodáváno systémem aukcí, takže zde má možnost i návazný ten, kdo zpracovává dřevo, kdo ho nechce těžit, si to dřevo nakoupit, navíc dneska budeme ještě z těch tendrů, z těchto zakázek, které jsou teď vypisovány, budeme chtít, aby 5 procent dřeva ten, kdo tu zakázku vysoutěží, nabídl přes portál, přes aukční portál Lesů České republiky k prodeji přes tento portál a tímto chceme zase o něco zvýšit tuto nabídku pro ty domácí zpracovatele, aby si mohli to dřevo nakoupit. To, jestli toho využijí, anebo to nakoupí ta, nakonec ta firma, která tam dělá tu zakázku nebo to nakoupí někdo ze zahraničí, to my už neovlivníme, ale snažíme se tady zvětšit ten prostor pro toho domácího zpracovatele, aby tu šanci měl větší.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Vojta: „Nový šéf Lesů České republiky působil ve firmě CE WOOD. Soudil se s Lesy České republiky. Může stát dlužník v čele podniku, který je v tomto případě v roli věřitele?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady děkuji za ten dotaz Vojtovi, protože tady na tomto dotazu se ukazuje, kdy tuto nepřesnost někteří novináři začali psát. A já bych chtěl říct, že Daniel Szórád sice působil ve firmě CE WOOD, ale on se nikdy nesoudil s Lesy České republiky ani v tom sporu mezi CE WOODem a lesy České republiky nevystupoval. Byl řadový zaměstnanec CE WOODu, on vystupoval v mezinárodní arbitráži jako svědek, to ano, ale v tomto soudním sporu jako svědek nevystupoval.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, a přesto, je tím vhodným člověkem pro post generálního ředitele tohoto státního podniku, jestliže před tím působil v této firmě?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jsem přesvědčený, že ano. Zaprvé z mého úhlu pohledu splňuje ta kritéria, že je to lesník, člověk, který v tom oboru odmalička vyrostl, má manažerské vzdělávání, působil posledních 5 let mimo Českou republiku, dělal pro firmu IKEA, myslím si, že ten člověk i z mých referencí, které jsem si na něj zjišťoval i z lesnických kruhů, je to člověk, který je opravdu odborně i manažersky zdatný a já bych tady řekl jednu věc. Já jsem měl za svých posledních 9 let třikrát nabídku jít dělat do Agrofertu, já jsem ji třikrát odmítl, ale dělal jsem, řekněme, v dalších dvou firmách, které jsou dneska, řekněme, třetí nebo čtvrté největší v České republice. Úplně stejně by mohl někdo podezřívat někdo mě ze střetu zájmu, že já jednou chci teď firmám nějakým způsobem pomoct, anebo, nedej Bože, kdybych tehdy do toho Agrofertu šel, tak bych byl zvědav, co by se dneska psalo a jakou bych já měl pozici, kdybych usiloval o pozici ministra zemědělství.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Lesy České republiky, státní podnik, který obhospodařuje asi polovinu lesů v zemi, ale je to podnik, který nemá úplně dobrou pověst. Co jste dal tomuto generálnímu řediteli Danielu Szórádovi za úkol? Co od něj čekáte?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já od něj očekávám to, že jednak změníme, a o to už se teď snažíme a byla o tom řeč, způsob hospodaření Lesů a vypisování těch tendrů, abychom dokázali ve větší míře se otevřít i těm malým a středním firmám i živnostníkům například v oblasti pěstební činnosti. Potom mám na něj požadavek, aby to prostředí, to pracovní prostředí v Lesích se zlepšilo, protože lidé tam byli v posledních letech šikanováni, opravdu pracovat v Lesích České republiky bylo velice obtížné, byli...

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Jak byli šikanováni?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Byl tam velice podobný monitoring například e-mailové korespondence. Toho, jakým způsobem pracují přesto, že dostávali, řekněme, omezené například kilometry pro využití služebního vozidla, aniž by někdo zkoumal, jak velký je ten jejich revír, který mají svěřený, a tam těch parametrů takových bylo vícero, takže já chci, aby opravdu ti lidé se tam začali cítit opravdu jako důstojní zaměstnanci a aby v těch podmínkách potom vykonával co možná nejlepší pracovní výkony. A pak také chci, aby dokázal, řekněme, celý to fungování Lesů České republiky ztransparentnit, protože ty věci, které se tady, nejenom, že se o nich psalo, ale opravdu je i policie zkoumá v oblasti nákupu IT služeb, v oblasti nákupu právních služeb, tak aby tyto věci opravdu uvedl do pořádku, abychom tam vystříhali ty pavučiny těch lidí, kteří tam byli přisátí jako pijavice. Myslím, že se nám to daří. Dneska třeba například po 2 měsících se daňovou /nesrozumitelné/ podařilo snížit sazby těch externích právních kanceláří o 40 procent, jo, takže tady je evidentní, že opravdu on se snaží naplňovat tady toto zadání, o kterém jsem teď hovořil.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak a máme telefonát. Dobrý večer, vítám vás v Hyde Parku, kdo se nám dovolal?

Divák

No, dobrý večer.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Dobrý večer, kdo se nám dovolal?

Divák

Tady je František z Liberce, divák.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ano, Františku, váš dotaz?

Divák

Já bych rád položil panu ministru otázku nebo prostě otázku, názor, že třeba se mi nelíbí, že lidé dostali v restituci pozemky, louky a podobně, a když se dneska podívám, všude je všechno zarostlý, metr a půl tráva, proč se to třeba nějakej zákon neudělá, aby se snažili ty lidi udržovat. Pak se tam držej, pak se přemnožujou klíšťata a všechno možný, že jo, a druhá otázka, proč třeba se nepráškuje, jako to bývávalo dřív. Já si myslím, že by tady to dost zahubilo, že se práškovaly lesy, louky pole. Nevím, takovej mám na to názor, no.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Děkujeme, tak, pan ministr vám odpoví. Františkovi se nelíbí, že lidé dostali pozemky v restituci a teď se o ně z různých důvodů nestarají. Co s tím?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dnes máme zákon, že majitel pozemku se má o ten pozemek starat s péčí řádného hospodáře. Pokud tak nečiní a já jsem jako soused, například soused nějakého pozemku a on tam nechává růst pcháče, kopřivy, pýr a další plevele, které mne zaplevelují můj pozemek, tak já je mohu upozornit a mohu také případně dojít až na tuto záležitost, na ten rozpočet, že se o to nestará, dojít až k soudu, kdybych to vzal ad absurdum, což samozřejmě se málokdy stane, ale i to je možnost ,ten majitel tu povinnost má. Na rovinu já ale řeknu, já mám zkušenost, že opravdu většina, většinu zemědělské krajiny, kterou v České republice pozoruji, tak si troufnu říct, že i s ohledem na to, jak je hlad zemědělců po půdě, tak většina těch pozemků je obhospodařována a myslím si, že kdo po krajině a sleduje s otevřenýma, tak si všiml, že za těch posledních 20 let máme dneska, bych řekl, nejlépe udržovanou krajinu, jako jsme tady kdy měli. Pokud jde o ten druhý dotaz.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Proč se nepráškuje, ptal se František.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady se přiznám, že jsem to trošku úplně nepochopil, protože byť jsem mladý ročník 81, tak si pamatuji doby, kdy se práškovalo, práškovalo se tak, až někdy byly bílé střechy. Aplikovali jsme tady věci jako DDT naprosto plošně a já naopak si myslím, že dnešní způsoby aplikace, kdy dneska zemědělci aplikují podle GPS systému, dávají, dáváme gramové dávky, dáváme třeba nějaký pesticid, který má dávkování 10 gramů na hektar, kdy naopak jsme tu, tu chemickou ochranu výrazně zkvalitnili, tak já jsem, na rovinu říkám, rád za tu dnešní dobu než za tu dobu, když se tady plošně práškovalo a měli jsme tím posypané i dvory a střechy.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Jdeme na web a máme tam tento dotaz od diváka Karla Kičmera, je to už jeho druhý dnešní dotaz: „Jeden a tři čtvrtě miliardy ročně dostávají církve od státu z našich daní, přesto se církev neštítila stát pěkně ohnout. Proč mám jako zapřisáhlý odpůrce církve, i když věřící,“ píše Karel Kičmer. „Platit něco, takovým lidem? Podpořil byste referendum, které by omezilo tuto finanční podporu státu?“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych chtěl upozornit, že to není finanční státu ve vztahu k církvím. To je to, že stát se tady sám dobrovolně zavázal někdy v roce, nevím, 50 nebo 52, že bude přispívat na provoz církví, protože jim v roce 48 odebral veškerý majetek, ze kterého do té doby si církve hradily samy svůj provoz. Dneska jsme došli do nějakého stavu, kdy říkáme, bude tady odluka církví od státu, církve si budete za 16 let financovat naprosto sami. My vám vracíme tu část majetku, kterou vrátit můžeme a zároveň vám finančně kompenzujeme a vyplácíme tu část majetku, kterou už vám vrátit nejsme schopni. Já si myslím, že to je přístup, který tady byl dlouhé roky opomíjen a já jsem docela rád, že se konečně ten stát dokázal s tímto vypořádat a já věřím tomu, že tak jak znám některé konkrétní objekty, které byly v minulosti už některým řádům a církvím vráceny, tak se dneska církve starají o ty objekty daleko lépe, než například v minulosti Pozemkový fond. Naše společnost z nich má příjem, tvoří se tam třeba zaměstnanost. Já si naopak myslím, že z dlouhodobého hlediska mohou být církevní restituce pro tuto společnost přínosem. Já bych to referendum nikdy nepodpořil.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak, tak zněl druhý dotaz v tom dotazu pana Kičmera, jestli byste referendum podpořil, nebo ne. Je problémem pro váš resort, třeba i pro onen státní podnik Lesy České republiky, rozloha pozemků, lesů třeba, která je blokovaná pro případné restituce?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Pro nás je to problém v tom slova smyslu, že jsou to dneska pozemky lesní porosty, na kterých my nemůžeme plně vykonávat, řekněme, naši hospodářskou činnost. Tudíž my už z toho nemáme přímý výnosy, my z toho máme už jenom nějaké náklady a pro nás jako, teď budu mluvit za Lesy, je opravdu teďka nejlepší co nejdříve ten proces mít za sebou, aby už se o ten majetek staral ten, kdo je má dostat.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A na webu máme tento dotaz: „Zruší vaše vláda darovací daň? Přece jen je to nesmysl, aby někdo platil daň za to, že něco daruje, například potraviny.“

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

No, to je možná více otázka na ministra financí. Přiznám se, asi některé darovací daně nejsou úplně šťastně nastaveny, ale po pravdě říkám, já nejsem expert na darovací daně a nechtěl bych se tady do té oblasti nějak vícero pouštět a dělat tady nějaké teď fabulace jenom pro to, abych odpověděl.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Další dotaz: „Podle vašeho předsedy jste stranou pravicovou se sociálním akcentem, není to protimluv? Pravicové ideje nebo pravicovou ideí přece je, že každý se má o sebe postarat sám. Sociální systém je přece jen a pouze idea levicová. Nejste spíš populisté?“ Ptá se vás tento divák nebo divačka.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak já si myslím, že populisté nejsme.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Takto, odpovězte, sociální akcent v pravicové politice v podání KDU-ČSL, jak tomu rozumět?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já obecně nemám rád dělení na pravici a levici, protože já tvrdím, co byla vláda Petra Nečase, která zvyšovala daně, která si na jedné straně říkala, že jsou pravicové a zvyšovali daně, což je, řekněme, doména levicových stran. Levice tehdejší ji za to kritizovala a dneska třeba možná budeme uvažovat, že některé daně snížíme. Takže já to dělení opravdu nemám rád, podle mě tady by mělo opravdu fungovat to, že jsme strana, která má a klade důraz na osobní vlastnictví, na práva dostat se ke svým pozemkům, na práva občanů dostat se ke svým pozemkům. Máme tady ten sociální silný akcent v tom, že nám není jedno, není nám, je pro nás důležitá solidarita, péče o nemocné, postižené, takže to jsou věci, které si myslím, že, já bych řekl, že my jsme moderní konzervativní strana, která má i nějaké své tradice a hodnoty.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A ještě tento dotaz stihneme: „Máme před prázdninami, jaké byste dal vládě vysvědčení? Jste spokojený s dosavadním výkonem koaliční politiky?“ Tak jaké byste si dal vysvědčení vy a vaší vládě?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych dal asi 2- po 4 měsících, já si myslím, že za tím na to, jak ta koalice vypadala na začátku nesourodě, tak zatím si myslím, že se nám jako daří minimálně spolu vycházet, nacházet věcná řešení a já doufám, že ta vláda, po 4 měsících nemůžete ještě hodnotit, jestli ministr něco extra předvedl, ten čas přijde tak za rok, za dva, tam můžu potom možné vidět výsledky a hodnotit její dopady.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

No, tak, 2-, to není úplně nejlepší známka.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jsem člověk, který vždycky říká: „Může to fungovat vždycky lépe.“

Bohumil KLEPETKO, moderátor

To je pravda, a jak jste spokojený s dosavadním výkonem koaliční politiky?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že zatím to není špatné. Pokud to jde, tak se snažíme ty spory vyřešit vevnitř.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Je to náročné to koaliční soužití?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Je, je náročné, to jako samozřejmě, kdybychom byli jedinou vládní stranou, tak by to bylo úplně o něčem jiném, ale, nebo si asi budeme muset počkat.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

A s kterým z koaličních partnerů je to složitější? Se sociální demokracií nebo s hnutím ANO. Já bych taky našel, tady je to složité s oběma, protože řešíme třeba tu debatu okolo eurokomisaře a oni nechtějí pochopit, že Zuzana Roithová je nejlepší kandidát a pořád vymýšlejí nějaké jiné varianty.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Čili vy pořád trváte, KDU-ČSL, na Zuzaně Roithové a ona už se vyjádřila, jestli by o tuto funkci českého eurokomisaře měla zájem? Protože zatím dost váhala.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Ona slíbila, že dá vyjádření do konce června, nicméně já ale vycházím z těch a parametrů, kteří dokážou koaliční partneři, Andrej Babiš říká, že by to měl být člověk, který je znalý prostředí v Bruselu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak oni mají jasno, hnutí ANO říká: „Pavel Telička je náš kandidát a říkají: Je to nejlepší kandidát.“ Pro vás je nepřijatelný?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Myslím si, že v případě Pavla Teličky riskujeme to, že pokud ho vyšleme, tak jej s 99procentní pravděpodobností Evropský parlament neschválí, protože to je prostě lobbista, pak dostanou tady ten parametr, který říká, ČSSD nebo někdo z ČSSD ho řekl, že by bylo dobré, aby to byl třeba bývalý ministr, což Zuzana Roithová také splňuje, takže já si myslím, že už vlastně jí dali parametry, ze kterých vyplývá, že Zuzana Roithová by byla dobrá volba.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Tak takový byl tedy dnešní Hyde Park, jehož hostem byl ministr zemědělství Marian Jurečka. Pane ministře, já vám děkuji a přeji vám hezký večer.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Děkuji za pozvání, pěkné prázdniny.

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Za pozornost, vážení diváci, děkuji i vám, i vám přeji hezký večer a mějte se dobře.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.