Ministr Marian Jurečka hostem OVM

11. 4. 2016

ČT, 10. dubna 2016

Václav MORAVEC, moderátor

Mít v Panamě domek nebo alespoň loďku je v módě. Co dalšího se dozvíme z panamských dokumentů? Jde jen o plácnutí do vod Karibiku nebo se ukáže, že boj proti anonymním akciím a daňovým rájům je pouze předstíratelný? Nejen o tom v duelu prvního místopředsedy lidovců, ministra Mariana Jurečky, a úřadujícího předsedy Starostů a Nezávislých, místopředsedy sněmovny Petra Gazdíka. Dýchat čistý vzduch a zároveň žít v bohaté průmyslové zemi. Ekologové tvrdí, že to jde a odkazují na britský antifosilní zákon, který snížil emise a spotřebu energie a zároveň vzrostla výroba. Podobný zákon se připravuje i v Česku. Platit by mohl už příští rok. Téma pro ministra životního prostředí Richarda Brabce a člena představenstva Svazu průmyslu a odpravy Luboše Pavlase. Aut přibývá, ale dálnice spíš stojí, než aby se stavěly. Co vyřešil například pražských obchvat a jak se ulevilo D1? A na co všechno se mají řidiči připravit pro letošek? Akta OVM s generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Janem Kroupou. I to jsou témata, o kterých se po dnešních Otázkách začne mluvit. S nadhledem a v souvislostech. Vítejte a hezkou neděli vám všem. Offshore Leaks, Swiss Leaks, /nesrozumitelné/. To jsou názvy akcií, respektive skandálů, které v uplynulých 3 letech upozornily na daňové ráje. Na to, kdo se v nich skrývá a komu vyhovují. Nejnovější skandál se jmenuje Panama Papers. Právě před týdnem světová média zveřejnila informace o firmách v daňových rájích, které pomáhala zakládat panamská poradenská firma Mossack Fonseca. Na povrch se tak dostaly podrobnosti o osobách, které v offshorových firmách figurovaly. I občané České republiky byli u toho. Založeno bylo přibližně 800 firem.

Andrej BABIŠ, ministr financí, předseda hnutí, 4.4.2016 /ANO/

My se cíleně nezabýváme. My jsme tu informaci dostali z médií. Samozřejmě by měla asi finanční správa prověřit, je tam 300 našich spoluobčanů, jakým způsobem získali ty peníze.

Václav MORAVEC, moderátor

Argumentoval v týdnu ministr financí Andrej Babiš. Budou to následující týdny a měsíce, které ukáží, jaký vliv bude mít skandál Panama Papers na snahu omezit počet a rozsah výhod podnikání v takzvaných daňových rájích. Prvními hosty dnešních Otázek jsou ministr zemědělství, místopředseda lidovců Marian Jurečka. Vítejte, pane ministře, po čase v Otázkách. Hezký dobrý den přeji.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Dobré poledne. Děkuji za pozvání.

Václav MORAVEC, moderátor

A vítám i místopředsedu Poslanecké sněmovny a úřadujícího šéfa Starostů a Nezávislých Petra Gazdíka. Dobrý den.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Dobrý den vám i divákům.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře, začněme u vás. Myslíte si, že se podaří prokázat, popřípadě dokázat těm obyvatelům České republiky, kteří byli v daňových rájích, že se mohli dopouštět nějakých finančních podvodů nebo jste skeptický?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já musím říct, že to je tak složitý problém, že na to, že bych si dneska vsadil, že dokážeme prokázat opravdu nějaké porušení legislativy, tak že úplně takových výsledků se asi nedočkáme, nicméně jsem přesvědčen o tom, že dneska je to tak velký fenomén, daňové ráje, že nejenom Česká republiky, česká daňová správa, ale i Evropská unie by se tím měla vážně zabývat, protože jenom odhady za Českou republiku, tak ročně asi přicházíme o 57 miliard korun, které jsou vyváděny do zahraničí a Evropská unie přichází zhruba o 190 miliard euro. To už jsou velké peníze, které prostě v Evropě i v České republice chybějí.

Václav MORAVEC, moderátor

Není to tak, že těch akčních plánů v těch uplynulých letech bylo mnoho, ale jsou to právě politici, kteří nejsou sto najít dohodu na celoevropské úrovni, nemluvě o globální úrovni? Protože je tady akční plán pro potírání daňových rájů, je tady plán Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD na potlačení daňových rájů a velmi málo z těch akčních plánů se naplňuje?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Je to otázka i té vůle některých politiků a nakolik případně ti politici mají vlastní zájem, aby tento systém fungoval. To samozřejmě já neumím dneska řekněme vyhodnotit. Nicméně já si myslím, že tady jsou 2 roviny. Tou první rovinou je například se bavit o tom, jestli firmy napojené na firmy v daňových rájích například mají možnost ucházet se o státní zakázky. Já jsem přesvědčen o tom, že bysme se měli bavit o tom, že bychom tuto možnost měli řekněme omezit, protože jestliže firma tady využívá při svém podnikání například infrastrukturu, sociální systém, zdravotnictví a tak dále, tak by také měla mít určitou zodpovědnost vůči tomuto státu. A minimálně v rovině toho, že stát zadává tu zakázku, tak stát by měl hledat tu cestu, komu tedy tu zakázku zadává a jestli ta struktura té firmy je čitelná a ta druhá rovina je o tom, aby stát měl tak jednoduchý systém, řekněme finanční, daňový i právní, aby firmy neměly motivaci odcházet do zahraničí.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře, proč tomu, to jsou bohulibé plány a úkoly, ale proč tomu už tak dávno není, že jsme se k tomu nepřiblížili? Protože když nastupovala vláda, jejímž členem a lidovci jsou členem vládní koalice, tak i problematiku daňových rájů, neprůhledné vlastnické struktury jste kritizovali a vyčítali vládám předchozím.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já myslím, že musíme říct, že něco se podařilo, podařilo této vládě. Například právě omezení, další omezení firem, které by mohly mít anonymní akcie nebo akcie na doručitele, tak de facto tyto firmy jsou dneska postaveny úplně mimo možnost žádat o státní zakázky. Takže nějaké kroky tady řekněme byly podniknuty. Nicméně já si myslím, že například v oblasti právě daňové správy je tady obrovský potenciál pro to, aby daňová správa byla daleko efektivnější, protože například v České republice na jednu vybranou stokorunu máme náklady 1,3 koruny. Ta daňová správa je opravdu složitá pro to podnikatelské prostředí. Proč v Polsku na 100 zlotých je ta částka 0,15 zlotého. Na toto si podnikatelé stěžují. Ani ne tak na výši daní, ale na ten systém.

Václav MORAVEC, moderátor

Co tedy budete chtít jako lidovci ještě do konce volebního období nebo funkčního období této vlády prosadit v souvislosti s daňovými ráji, méně efektivním výběrem daní, celou tou agresivní daňovou optimalizací, proti které slovně bojuje Evropské unie a OECD už několik let?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já si myslím, že to, co bylo důležité a u čeho byla i KDU-ČSL při vzniku této koalice, bylo, že jsme řekli, nepřipustíme žádné zvyšování daní, protože o tom se vedla velká diskuse. A já když slyším výstupy včerejšího jednání sociální demokracie, kde každý jejich výstup je o tom, že rozdáme peníze, ale nikde neříkají, kde je vezmeme, tak my jsme řekli opravdu tady strop, tady na toto se nesáhne. Nicméně já vidím prostor například v optimalizaci informačních systémů. Dneska nám ve státní správě nefungují propojené systémy v oblasti celní správy, finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení, případně zdravotních pojišťoven. A už jenom tady máme obrovské řekněme úniky toho, že na jedné straně stát vyplácí vratky těm subjektům a na druhé straně ty subjekty tomu státu někde jinde v nějakém jiném systému dluží. Už to je nepochopitelný stav.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane předsedo, povedou podle vás ona akta Panama Papers možná k dohledání nějakých daňových úniků nebo tomu nepřikládáte váhu, protože Panama Papers ve své nebo při vší úctě k Panama Papers může jít o spíš preventivní opatření, aby byly vlády, včetně České republiky, tlačeny k prosazování těch akčních plánů boje proti daňovým rájům?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Já bych si to velmi přál. Myslím, že to se o to snaží vlády napříč Evropou už několik let, nicméně samozřejmě si musíme uvědomit, že tak jak se snaží Evropská unie a další orgány tlačit na to, aby byly odhalovány ty daňové úniky, respektive aby jim bylo zabráněno, ještě než se stanou, tak se samozřejmě ty daňové ráje a určitá skupina lidí snaží přesně opačným směrem, aby jaksi, a má vždycky krok náskok. Já jsem proto velmi skeptický, že se, že se něco takového podaří. Ono samotné založení offshorové firmy v daňovém ráji ještě neznamená daňový únik. Známe příklad nebo tento týden jsme zaznamenali Daniela Křetínského, který vysvětlil, že si offshorovou firmu založil kvůli tomu, že tam chtěl vlastnit katamarán. To samozřejmě není, není nic nezákonného. Co se ale na tom, na tom problému ukazuje, je, že my máme pravdu jako opozice právě s daňovými a s majetkovými přiznáními, které mocně koalice tlačí a tlačí je i pan prezident, že je to celkem nesmyslné. My máme ve sněmovně zákon, který na udání do 30 dnů bude, kdy bude muset kdokoliv prokázat, kdy jak nabyl majetek a tady vidíme, že máme daňové ráje, kdy ta horní skupina těch, co skutečně, skutečně jaksi mají co skrývat, tak má jeden ze způsobů, jak, jak se prostě tomu, tomu dá zabránit. My jsme proto podali...

Václav MORAVEC, moderátor

Vy chcete říct, že Panama Papers jasně ukazují, že ti, kteří jsou majetní, movití, tak se stejně majetkovým přiznám vyhnout.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Stoprocentně. A my už to říkáme dlouhodobě. Já už jsem takřka před rokem podal návrh zákona, který je podle mě mnohem důležitější. Je to návrh zákona o střetu zájmů, což když to zjednoduším, jsou majetková přiznání politiků, soudců, státních zástupců, vysokých státních úředníků a dalších. O těch kategoriích se můžeme bavit.

Václav MORAVEC, moderátor

A nemělo by to, že vstoupím do vaší řeči, nemělo by to jít ruku v ruce boj proti těm takzvaně daňovým rájům, když se podíváme na mapu světa, už o tom tady mluvil ministr zemědělství Marian Jurečka, že podle těch posledních odhadů přichází jen Česká republika o nějakých zhruba 57 miliard korun. Je to odhad nevládního analytického centra Glopolis, o kterém jsme v Otázkách už několikrát mluvili. Do půl roku by podle komisaře pro hospodářské otázky, daně a cla měl vzniknout celoevropský seznam daňových rájů. Tady, když jsme na mapě České republiky, tak vlastníka, a nejen na mapě České republiky, ale na mapě světa, tak vlastníka v daňovém ráji podle statistik poradenské firmy Bisnode má v současnosti zhruba 13 tisíc českých firem. Ke konci roku 2015 jich bylo 13 419, nejvíce v Nizozemsku 4 200, Spojené státy americké necelé 3 tisícovky. Na Kypru víc než 2 tisícovky. Nejčastěji občané České republiky schovávají své firmy na Seychelách. Tam jich koncem roku bylo 886, na Britský Panenských ostrovech víc než 400, Panama 250. To znamená, bojovat proti oběma těm věcem. Proti daňovým rájům ale i proti majetku, který může být nelegální a kde jeho vlastníci nemají šanci ho prokázat daňovým úřadům, respektive státu.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

To samozřejmě. Ale to má 2 roviny. První rovina, a já to, pokud tady bude jasně politik na začátku nebo ty další kategorie na začátku nebo při vstupu do funkce, podá své majetkové přiznání, kde samozřejmě musí uvést i offshorové firmy, pokud by neuvedl, tak to bude samozřejmě pro toho politika znamenat nejen konec kariéry ale také trestní stíhání a další sankce, kdy pak po výstupu z funkce udělá to samé a finanční úřad má data. A pokud všichni politici napříč Evropou něco, něco takového budou dělat, tak jejich zájem, jakože jsou v tom namočeni i politici napříč Evropou, bude pak minimální ukrývat, ukrývat do daňových rájích. Já jsem ten zákon podal už v minulém roce v červnu. Věřím, že vládní koalice jej v brzké době, době schválí. Druhá věc je, a to považuju za obrovskou chybu, zákon o zadávání veřejných zakázek, který je teď vrácený Senátem. Tam se nepodařila, a byla to jedna z věcí, kterou opozice, konkrétně kolega Stanjura i kolega Kalousek kritizovali, je, že naše firmy nemají stejné podmínky jako cizí firmy. Cizí firmy se u nás mohou ucházet o veřejné zakázky i s netransparentní majetkovou strukturou. Ano, je pravda, že ten zadavatel veřejné zakázky si může požádat o to, aby čestným prohlášením doložila ta firma, že čí vlastně je ta majetková struktura. Ale to mně přijde velmi málo a velmi neetické vůči českým firmám, které, které se vůbec nemůžou ucházet o veřejné zakázky, pokud mají netransparentní majetkovou strukturu.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře, tady jste slyšel několik věcí. Jedna z nich se týká i vráceného zákona o zadávání veřejných zakázek, který teď je znovu v Poslanecké sněmovně. Jste ochoten připustit tuto kritiku toho vládního návrhu, že nedošlo k úplnému zpřehlednění?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Tam já musím říct, že já jsem na té koaliční radě tehdy byl, když jsme tady tento problém řešili a musím říct, že MMR, ministerstvo pro místní rozvoj, vlastně nechtělo ani tu variantu toho zákazu pro české podnikatelské subjekty. Teď ta určitá disproporce je dána, řekněme, i právě evropskou legislativou, kde prostě ta možnost úplně není tak to nastavit a říct, bude to i pro zahraniční firmy. A to právě ukazuje na ten problém, který dneska v Evropě máme. To znamená, Evropa by si měla mezi sebou sladit právě podmínky, pokud jde o daňové a případně právní prostředí pro podnikatelský sektor, protože není možné, aby v Evropské unii jsme měli vytvořené země typu právě Holandsko, Kypr, případně některé další, které jsou extrémně zajímavé a které už jsou řekněme v té kategorii daňových rájů. To potom pokud chceme mluvit o jednotném trhu, jednotném prostředí, o silné, jednotné Evropské unii, tak právě tyto disproporce nahrávají všem tady těmhle možnostem, jakým způsobem optimalizovat a vyvádět finanční prostředky.

Václav MORAVEC, moderátor

V tom se tedy shodujete. A myslíte, že kauza, skandál Panama Papers k tomu povede? Že dojde po té aféře k sjednocení těch pravidel k přijímání evropských směrnic, pane předsedo Gazdíku,

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Naši poslanci jak KDU-ČSL, tak z TOP 09 a Starostů, kteří sedí v Evropském parlamentu, tak jsou součástí nejsilnější frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu a myslím, že toto je přesně úkol pro naše poslance, aby takovouto věc na půdě Evropské unie začali řešit, protože Evropská unie řeší mnoho, když to řeknu velmi nekulantně, ptákovin, ale toto je velmi zásadní věc, kterou by měla Evropská unie začít řešit.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já bych chtěl říct, kdy, kdy, kdy jindy, když ne teď, když se nám ukazuje obrovská řekněme kauza, která se možná ještě bude rozplétat. Vidíme, že to dopadá i na nejvyšší politické špičky. Budou možná padat i vlády někde ve světě. A to není malý objem peněz. Jestli ten odhad hovoří o 5,13 bilionech korun jenom za Evropskou unii, tak si myslím, že by se tím členské státy měly zabývat a opravdu my ten tlak v rámci Evropské lidové strany budeme, budeme mít na tu změnu.

Václav MORAVEC, moderátor

On zástupce ředitele Glopolisu Ondřej Kopečný, který byl před časem i hostem Otázek, tak prohlásil tato slova. Chceme, aby vláda i poslanci podpořili v případě velkých mezinárodních firem povinné zveřejňování základních hospodářských údajů, jako jsou obrat, zisk, počet zaměstnanců či zaplacená daň za každou zemi, v níž působí, protože přes ty složité struktury nebo ne asi v takové míře v rámci Panama Papers, což zatím Panama Papers na to neukázaly, ale ukazuje se, že nadnárodní firmy přes své různé dceřiné společnosti nedaní tam, kde vytvářejí zisk. Jak na tu výzvu nevládní organizace odpovíte jako lidovci, pane ministře?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já myslím, že to souvisí s tím, jak jsem hovořil o lepší práci finančních úřadů. I u nás podle mě dnes finanční úřady by mohly daleko více se podívat i do firem v rámci těch velkých holdingů světových, které sídlí v České republice. Na to, jakým způsobem je případně vyváděná část zisků mimo Českou republiku.

Václav MORAVEC, moderátor

Zákony k tomu podle vás i pravomoci mají, ale nevyužívá je dostatečně.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Přesně tak. A já si myslím, že to je možná i o tom, že tam nejsou dneska dostateční experti na tuto problematiku, protože to není jednoduchá věc. To opravdu musí podle mě dělat člověk, který v té sféře i pracoval řekněme skutečně, nejenom, nejenom úředník.

Václav MORAVEC, moderátor

I když jste obměnili jako vláda, respektive váš ministr financí, vedení finančního ředitelství, takže nejste s prací zatím zcela spokojen po těch dvou letech proměny?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já musím říct, já jsem to kritizoval i v loňském roce, nejsem. Není to náš ministr, je to ministr hnutí ANO, nejsem spokojen s tím, jak funguje u nás výběr daní v České republice. Ono ostatně za chviličku budeme mít výsledky za rok 2015 a víme, že za rok 2014 jsme byli, řekněme, na tom chvostu Evropské unie, pokud jde o výběr daní jako takových, především hlavně o výběr DPH. Tady si myslím, že opravdu ty velké ryby stále ministerstvu financí utíkají.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane předsedo Gazdíku?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Já také nejsem spokojen s prací finančních úřadů. Ministr, pan ministr Babiš skutečně nevybírá daně, tak jak by je mohl vybírat, protože ekonomika roste o nějaké tempo zhruba 4 %, ten výběr daní je o něco menší v těch procentech. Pan ministr vždycky uvádí jenom tu absolutní částku, o kterou vybral víc. To je chvályhodné. Ale pořád to není stejným tempem, jak roste ekonomika. Má to mnoho důvodů. Jeden z důvodů jsou špatně placení zaměstnanci finančních úřadů, kteří jsou v poslední době navíc zásobováni od koalice novými a novými projekty, jako je elektronická evidence tržeb, jako je kontrolní hlášení. Já mluvím se zaměstnanci finančního úřadu a mnozí z nich jsou skutečně zoufalí a čekat od těchto dnes těžce zkoušených zaměstnanců, že se budou umět vyrovnat s takovými věcmi, jako sou offshorové firmy v daňových rájích, je ryze naivní. Tady skutečně ministerstvo financí musí výrazně přitlačit, musí zaměstnat, zaměstnat odborníky, musí je umět dobře, dobře zaplatit, protože se pohybujeme v těch částkách, v kterých se pohybujeme.

Václav MORAVEC, moderátor

Vy oba jste se shodli na tom, že klíčové také je, aby Česká republika měla dobrý zákon o zadávání veřejných zakázek, aby tady firmy, které sahají po státních nebo evropských penězích jasně prokazovaly svou vlastnickou strukturu. David Ondráčka z hnutí Transparency International, respektive z nevládní organizace Transparency International, upozorňuje, že právě to jsou evropské fondy, jejich čerpání nebo veřejné zakázky, kde se tyto nešvary objevují. Cituji. Anonymní akcie sice skončily, ale možnost firem se skrytými vlastníky ucházet se o peníze z evropských fondů a zakázky je stejná. Uchazeč o evropské dotace musí vyplnit vlastnickou strukturu, ale jde o pouhé čestné prohlášení. Nastrčený advokát na Kypru či Bermudách za sebe šikovně skryje tajné české vlastníky. Úředníci na operačních programech pak mají, pak nemají páky, jak to ověřit a případně zpochybnit. Jediné řešení je veřejně přístupný registr konečných vlastníků, který musí připravit ministerstvo financí a ministerstvo spravedlnosti, je to směrnice Evropské komise a pak jej důsledně aplikovat na evropské fondy a veřejné zakázky. Pane ministře, nakolik vám David Ondráčka mluví z duše. I vy jako ministerstvo financí spravujete poměrně významný balík peněz v rámci evropských fondů.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Zemědělství, ano, zatím.

Václav MORAVEC, moderátor

Já jsem řekl, pardon, co?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Financí.

Václav MORAVEC, moderátor

Vidíte. Freudovský přeřek. Tak možná, co není, přijde. Ale tedy ukazuje se i u vašeho ministerstva, že někdy je obtížné ty konečné vlastníky dohledat a že stále mohou evropské peníze téci i do neprůhledných firem?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

U nás už více než 2 roky platí při našich operačních programech, to znamená Program rozvoje venkova a operační program Rybářství, jasná podmínka, že nám nestačí nějaké čestné prohlášení, ale opravdu u nás jsou ty firmy prověřovány na základě obchodního rejstříku, zdali opravdu tam není provázanost, zdali to, co nám deklaruje v tom čestném prohlášení, je pravdou a musím říci, že jsme i vraceli některé třeba žádosti, které, řekněme, z pohledu obchodního rejstříku byly, řekněme, v pořádku, ale v okamžiku, kdy to poslali z jedné mailové adresy jedné firmy a rozdělili projekt otec, syn, dcera, když to takto zjednoduším, tak jsme řekli, tak takovýto projekt my financovat nebudem, protože je účelově rozdělen, takže prostě splňte si tu definici u jednoho žadatele a tyto triky na nás nezkoušejte.

Václav MORAVEC, moderátor

Je to významný jev, který se objevuje při žádání například u zemědělských evropských fondů, respektive peněz určených pro zemědělství?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já musím říct, za to mé působení za těch dvou let se jedná spíše o jednotky takovýchto případů. Nemůžeme říct desítky, protože opravdu ty kroky už se tady nastavily v tomto duchu a zemědělci by řekli, jsou poučeni a ví, že to nemá smysl zkoušet, protože pak často se stávalo, že ty peníze vraceli i třeba se 100% penále.

Václav MORAVEC, moderátor

A námitka, nekomplikuje vašim úředníkům to, že nemáme stále veřejně přístupný registr konečných vlastníků a že by celé té situaci to prospělo, pokud by takové instituty byly?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Komplikuje, samozřejmě. Bylo by to pro nás daleko jednodušší, jakým způsobem vyhodnocovat toho žadatele, jestli ta kritéria splňuje či nikoliv.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane předsedo Gazdíku?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Já vítám to, že to ministerstvo zemědělství dělá, nicméně samozřejmě nechápu, proč to nemůže jít úplně jednodušeji, proč jednou nemůže koalice poslechnout opozici a dát to přímo do zákona o zadávání veřejných zakázek a navíc tím neznevýhodňovat české firmy. Prostě proč nemůže firma, která nemá jasnou majetkovou strukturu, vůbec nežádat o dotace?

Václav MORAVEC, moderátor

Vy můžete, vy můžete, teď je v Poslanecké sněmovně samozřejmě ten senátem vrácený nový zákon o veřejných zakázkách. Pro něj buď můžete hlasovat ve vládním, nebo Poslaneckou sněmovnou schváleném znění anebo přijmout návrh Senátu. Vy víte, jak budete hlasovat, jestli vezmete ten návrh vrácený Senátem, který jenom oddaluje vstoupení, platnost toho zákona?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Pane redaktore, ten, ať ten senátní návrh nebo ten původní sněmovní je, jako jestli se mám rozhodnout, jestli se zastřelím nebo oběsím. Ani jedno prostě není dobře. Ten zákon není dobře napsán. U toho zákona bylo 361 pozměňovacích návrhů, z nichž nakonec 11 bylo staženo, 350 z nich, pak z těch 350 pouze 16 podala opozice. Ty zbývající sama podala koalice. To znamená, ten zákon byl šitý horkou jehlou a nesmysly typu, že v položce můžete mít až 50% vícepráce je znovu vychýlení na tu stranu spíše korupce a zároveň v kombinaci s tím, že u zahraničních firem jsou, tam mohou být anonymní, anonymní vlastníci, prostě ten zákon je špatně. Možná rozhodnutí nebo prodlélení o půl roku poškodí hospodářství v tomto roce, protože všichni čekají, zadavatelé nezadávají veřejné zakázky a mnozí z nich čekají na to, až ten zákon skutečně bude platit.

Václav MORAVEC, moderátor

Takže ta, takže ta senátní verze, která oddaluje vstup, platnost toho zákona, je spíš horší než...

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Z mého pohledu nic dobrého, dobrého senátní verze nepřináší.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře, lidovci budou hlasovat pro tu původní sněmovní, respektive vládní verzi nebo pro senátní?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

My pro tu původní, protože já jsem nepochopil ten, to odsunutí o těch 6 měsíců. Musím říct, že tady opravdu nejenom společnosti různé ale i třeba náš resort čeká na tento nový zákon v uvozovkách jako na smilování, protože už nás opravdu nebaví soutěžit hlavně na to kritérium ceny, ale tady se nám umožňuje a otvírá možnost například na sociální aspekty, zohlednění tady těchto věcí v zakázkách, což si myslím, že je krok správným směrem. Já bych neříkal, že v tom zákoně je všechno špatně. Ten zákon přináší spoustu dobrý věcí. Nicméně to, že tam bude muset být asi v budoucnu některé věci opravovány, no tak to asi pravdou bude.

Václav MORAVEC, moderátor

Bude to ještě tato vláda, která některé ty věci opraví, aby právě byl, bylo daleko jasněji stanoveno, byly daleko jasnější pravidla, která se týkají právě konečné, konečných vlastníků firem či lidí, kteří žádají o evropské fondy, pane ministře? Bude to ještě tato vláda?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já se obávám jako realista, a pan místopředseda sněmovny mi to potvrdí, že prostě dneska je ten hraniční termín, kdy pokud nemám nachystaný zákon nebo jeho novelu, už prakticky nejsem schopen ho do konce volebního období stihnout protáhnout legislativním procesem. Takže obávám se, že tato koalice už to nestihne a bude to úkol pro novou vládu, pokud vzejde ze řádných voleb.

Václav MORAVEC, moderátor

Takže 2 roky si musíme počkat na to, že tady bude ta disproporce, pane předsedo, o níž mluvíte.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Bohužel ano a my jsme na to jako opozice upozorňovali, pakliže skutečně nedojde, nedojde třeba, a teď se vracím na začátek, vlivem aféry Panama Papers k tomu, že se napříč politickým spektrem shodnem, že je to takový problém, že vláda vyslyší hlas opozice a ty podmínky prostě srovná.

Václav MORAVEC, moderátor

Vy budete, pokud se nemýlím, pane ministře, na vládě v příštím týdnu probírat i problematiku zavádění elektronické evidence tržeb, toho praktického zpracovávání těch dat, které přicházejí v rámci elektronické evidence tržeb. A ani na tuto zakázku a obhospodaření není transparentní veřejná zakázka, protože ministerstvo financí se po dohodě s ministerstvem pro místní rozvoj rozhodlo tu věc dát z ruky už těm, kteří dnes spravují počítačové systémy pro finanční správu, když to velmi zjednoduším. Očekáváte k tomu na vládě bouřlivou diskusi nebo ten návrh ministru financí projde bez mrknutí oka?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Určitě to neprojde bez mrknutí oka. My jsme to panu ministrovi financí připomínkovali, že si nemyslíme, že to je standardní a vhodný postup, navíc ještě u tak citlivého tématu, jako je elektronická evidence tržeb. Já musím říct, že tady samozřejmě bude vůbec otázkou poté, co opozice podala tento týden ústavní stížnost, jakým způsobem vůbec bude dál ministerstvo financí pokračovat v přípravě celého toho systému pro EET. Takže.

Václav MORAVEC, moderátor

Vy si myslíte, že ministerstvo financí by mělo zase zastavit přípravu elektronické evidence tržeb, když se počítá s tím, že bude spuštěna k 1. prosinci letošního roku?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

To je zodpovědnost ministerstva financí. Ministerstvo financí a jejich právníci se musí vypořádat s tím, co by se stalo v situaci, kdyby případně Ústavní soud rozhodl tak, že vlastně tento zákon a potom ten systém vlastně nebude spuštěn a co s těmi finančními prostředky, které budou vynaloženy. Ale říkám, to je zodpovědnost ministra financí.

Václav MORAVEC, moderátor

A co vy budete tedy v pondělí jako lidovci chtít po ministru financí, jestliže bude chtít schválit právě ten procedurální nebo máte probírat ne schválit, ale máte probírat tu proceduru samotnou zpracovávání elektronické evidence tržeb.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Vláda, vláda neschvaluje zakázky jednotlivým resortům. Je to vždycky jenom pro informaci členů vlády. Takže my nemůžeme ani hlasováním rozhodnout, že ten způsob, kterým se ministr financí rozhodl jít, je špatný a že jako vláda řekneme, ne, tudy cesta nemůže vést. To je jeho zodpovědnost. To je stejné jak v případě mýta a Kapsche. Tady v obou dvou těchto případech my říkáme, máme tady pochybnosti. Nemyslíme si, že to je šťastný postup, jsou tady i možnosti alespoň minimálně udělat přibližnou tržní konzultaci ještě předtím, než tuto zakázku zadáme v rámci JŘBU.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane předsedo Gazdíku, měla by tedy z vašeho opozičního pohledu teď zase být zastavena příprava rozjezdu elektronické evidence tržeb, když podnikatelé se na to připravují, stejně jako finanční úředníci od 1. prosince letošního roku? Jen kvůli nějaké ústavní stížnosti?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Víte, pane redaktore, není možné a považuju za velmi pokrytecké tvrdit, že elektronická evidence tržeb zabrání, zabrání falšování, rozkrádání a já nevím co všechno a sama ta elektronická evidence tržeb bude na základě systému, který nebyl vybrán transparentním výběrovým řízením. To je z mého pohledu něco neuvěřitelného a ještě v tom minulém volebním období by něco takového prostě nebylo možné, a když se o to někteří ministři i naší strany pokusili, tak nedopadli úplně, úplně slavně. Tady je evidentní, že vláda se trošku posunuje v tom boji proti korupci špatným směrem a já s tím rozhodně nemůžu souhlasit. U té ústavní stížnosti my se nedomáháme ani zrušení toho zákona, to je samozřejmě na Ústavním soudu jenom, ale my se domáháme zrušení toho precedentu, který vládní koalice ve sněmovně udělala, že se navrhne pevný termín hlasování a tím se omezí diskuse v sněmovně. Kdyby třeba se jaksi vyslyšely hlasy opozice, tak, bavili jsme se tady o zákonu o zadávání veřejných zakázek, tak jsme nemuseli mít dnes ten problém s dvojím, zahraniční firmy, naše firmy, offshorové firmy, prostě sněmovní diskuse má smysl a není možné, aby vláda takto pokračovala. My chceme zrušit ten precedent do budoucna, protože...

Václav MORAVEC, moderátor

Což by ale vedlo k tomu, že by byl zrušen i ten zákon, protože by jakoby nikdy nebyl přijat.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Je to, je to, to je na rozhodnutí Ústavního soudu. Já nejsem ústavní soudce. Je to jeho rozhodnutí a jeho odpovědnost. Jinak se blížíme k únoru 48 mílovými kroky.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Kdyby opozice mluvila jako pan místopředseda Gazdík teď tady, tak samozřejmě by ta diskuse byla možná. Ale jestliže máme opozičního představitele Mirka Kalouska, který řekne na plénu sněmovny, vy tento zákon, a je jedno jaký, neschválíte nikdy a my uděláme maximum proto, abyste nikdy neschválili, tak potom si řekněme, jaké demokratické procesy vlastně potom vláda, která má většinu v Poslanecké sněmovně, může mít, aby dokázala nějakým způsobem nějaký zákon v Poslanecké sněmovně projednat? To si myslím, že tu diskusi už strašně zužuje. Kdybychom si sedli k tomu stolu a řekli, máme výhrady, ale pojďme se bavit o tom, jak je to nastaveno parametricky, no to je jiná diskuse. Ale bohužel s některými lídry opozice ta debata prakticky není možná.

Václav MORAVEC, moderátor

Když se teď přeneseme na venkov a do zemědělství, Agrární komora, její vedení požaduje zrušení a tlačí na vás jako na politiky, abyste přispěli ke zrušení sankcí vůči Rusku, protože Rusové zase v rámci té reakce zavedli sankce, které citelně dopadly na producenty a výrobce zemědělských komodit, respektive potravinářských výrobců. Omezení dovozu do Ruska postihlo nejen tuzemské zemědělce, Rusko ale není země, kam putuje česká zemědělská produkce výhradně. Podívejme se na data.

redaktorka

Nejvíc zemědělských produktů vyváží Česká republika na Slovensko. Loni jich bylo za 43 miliard korun. Na druhém místě je Německo, kam putovaly výrobky za 38 miliard. V Polsku pak zemědělci inkasovali 21 miliard korun. Pro podporu exportu využívá Česko nově i zemědělské diplomaty. První 4 působí od ledna v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku. V plánu jsou posty například také v Japonsku, kde zemědělci loni utržili něco přes miliardu korun, a ve Spojených státech s 800milionovým obratem. Na čínském trhu prodali farmáři svoje zboží v hodnotě půl miliardy korun. Ruské sankce na dovoz potravin způsobily pokles exportu zemědělských výrobků. Zatímco v roce 2014 tam farmáři utržili bezmála 3 miliardy korun, za loňský rok získali skoro o miliardu méně. Je to první propad od roku 2012. Tehdy Česká republika vyvezla do Ruska svou zemědělskou produkci za 2,2 miliardy korun.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře, když tedy Agrární komora chce apelovat na představitele Evropské unie i na vás, abyste začali s Ruskem jednat o perspektivním ukončení sankcí, vyjdete vstříc Agrární komoře České republiky?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já tady Agrární komoru zklamu. Pro mě je situace na Ukrajině a otázka ruské zahraniční politiky a v tomto případě řeknu agrese vůči Ukrajině, vůči ukrajinskému území, vůči ukrajinským lidem tou nejvyšší prioritou. A chápu těžkou situaci našich zemědělců a potravinářů. Hledám cesty, jak jim pomoci, hledám cesty, jak zodbytovat to zboží někde jinde a tady nemůžeme vyměnit lidská práva, nota bene v situaci, kdy Česká republika má historickou zkušenost s roky, jako je 38, 68, za to, že budem vyvážet zboží do Ruska.

Václav MORAVEC, moderátor

Nevyslyšíte tedy, když Agrární komora chce jednat s agrárními komorami zemí Visegrádské skupiny, a ten tlak bude soustředěný na vás jako ministry zemědělství V4, že byste se podvolil tomuto tlaku,

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já je chápu jako nevládní organizace, nechť tuto aktivitu se rozhodnou, jestli ji budou dělat nebo nebudou. Ale jestliže tady máme státy, jako je, státy pobaltí, které jsou na tom daleko hůř než Česká republika, kde jsou ty státy postiženy, že až 60 % produkce nemohou exportovat do Ruska a jejich ministři, řekněme, drží tu linii a nechodí a neříkají na jednání Rady ministrů zemědělství, že by chtěli zrušit sankce. Tak Česká republika podle mě k tomu opravdu teď nemá důvod a my bychom měli opravdu se chovat opravdu jako hrdí zemědělci, kteří dokáží vnímat tu situaci v jiném státě, který potřebuje naši, řekněme, v tomto případě politickou oporu.

Václav MORAVEC, moderátor

Myslíte, že tak to nevnímá Miroslav Toman jako prezident Agrární komory, když budu citovat jeho slova, protože on se minulý týden v Brně nechal slyšet, že zemědělství by nemělo být rukojmím v politických přestřelkách mezi Ruskem, Ukrajinou a tady jsou jeho slova. Zemědělci neprodávají zbraně, ale potraviny. Když jde o zemědělství, nemělo by se řešit, kdo a kde jakou vlajku vyvěšuje. Konec citátu.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Je to jeho názor. Já v mnoha názorech právě řekněme politických s panem prezidentem Tomanem se prostě neshoduji a já jsem ten svůj názor vyjádřil naprosto jasně. Prostě tady nemůžeme změnit náš postoj a musíme opravdu držet tu basu s těmi, kterých dneska se to nejvíce týká, kteří jsou nejvíce postiženi a to je ukrajinský lid.

Václav MORAVEC, moderátor

Zastanete se vy Agrární komory, pane předsedo?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Určitě, určitě ne.

Václav MORAVEC, moderátor

Proč ne?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Já si myslím, že já to vidím přesně naopak než pan předseda Toman. Pan předseda Toman může chtít zhruba miliardu dolarů našeho vývozu do Ruska vyměnit za bezprecedentní agresi a porušení mezinárodního práva jak na Krymu, tak na, na Ukrajině. Pro mě je ale mnohem důležitější dodržování mezinárodního práva a ty státy, které je nedodrží, zvlášť my, kteří máme zkušenosti s 68. rokem, s 48. rokem, tak se...

Václav MORAVEC, moderátor

I když to výrazně poškozuje zemědělce a zemědělci zbraně neprodávají, řečeno slovy...

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Mě to, mě to velmi mrzí, ale jsem rád, že pan ministr řekl, že se snaží najít odbytiště jinde. Ta miliarda dolarů za to bezprecedentní porušení mezinárodního práva prostě nestojí. Jednou můžem být anektováni i my.

Václav MORAVEC, moderátor

Vy jste, pane ministře, když tady ale používáte tak tvrdá slova, tak vy, vy jste naznačoval, že Evropská unie by měla dokázat najít další peníze na kompenzace zemědělcům, ale ty peníze stále nenašla. Na straně jedné je to hezké, že tedy tady hájíte politiku Evropské unie, sankční politiku Evropské unie, ale Evropská unie sama ty dostatečné kompenzace nedává těm zemědělcům.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já jsem to říkal i na jednání Rady ministrů zemědělství, jako jeden z mála ministrů jsem tam jasně řekl, jestliže dopad na to, že nemůžeme vyvážet naše produkty do Ruské federace, je zhruba 10 miliard euro, tak prostě nemůže stačit to, že Evropská komise vyčlení jako kompenzaci, a to ještě s rokem, kdy bylo sucho, částku půl miliardy euro. Takže já jsem říkal, ano, je to pomoc, člověk je rád aspoň za něco, ale v letošním roce prostě musí přijít ještě další balíček, protože dokázat přeorientovat své produkty na jiné trhy, není otázka 12 měsíců.

Václav MORAVEC, moderátor

Kolik ministrů zemědělství, vašich kolegů, už máte pro ten mimořádný balíček a jaká by mohla být jeho výše, se kterou vy počítáte, že by ji mohli dostat tuzemští zemědělci?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já jsem říkal před měsícem na Radě v Bruselu, že by ta částka měla být alespoň stejná jako v loňském roce, to znamená půl miliardy euro. Musím říct, že většina ministrů to vidí docela hodně podobně. Ještě se bavíme o případných jiných opatřeních, protože my víme, že potřebujeme posílit ten export. Je pěkné, že dokážeme nějakým způsobem aspoň pomoci zemědělcům, ale pokud nedokážeme ty produkty zodbytovat ven mimo Evropskou unii, tak ten trh a ty ceny jednotlivých komodit nebudou mít rostoucí tendenci.

Václav MORAVEC, moderátor

Tedy myslíte, že v dohledné době projde další mimořádný balíček ve výši půl miliardy euro na všechny členské státy, které jsou postiženy těmi i sankcemi vůči Rusku?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Eurokomisaře, eurokomisař Phil Hogan říkal, že teď si zanalyzují situaci za řekněme první 4, 5 měsíců tohoto roku a že by na červnové radě, řekněme, mělo být rozhodnuto o tom, jestli případně další takovýto balíček bude uvolněn či nikoliv.

Václav MORAVEC, moderátor

Pan ministr zemědělství, pane předsedo Gazdíku, také sliboval v uplynulém roce, a letos i ten plán naplňuje, rozšíření zemědělských ambasadorů, když to nazvu v nadsázce, tedy těch lidí, kteří jsou na ambasádách, kteří mohou pomoci v zemích v rámci odbytiště právě potravin a zemědělských výrobců. Myslíte si, že ten systém pomáhá, když také jste proti zrušení sankcí, ano.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

My to samozřejmě vítáme. Je to už rok. Těch ambasadorů, pokud vím, je 5 v současné, v současné době. Pan ministr musí lépe říct, protože předpokládám, že už po roce by nějaké drobné vyhodnocení toho, jak ti ambasadoři fungují, mohlo, mohlo existovat. Nicméně je to možná příliš krátká doba na to, abychom to posoudili věcně. Já to vítám. Ti ambasadoři mají smysl, podle mě poměr cena - výkon, to, kolik ten ambasador a jeho činnost tam stojí versus právě možnosti, které skutečně může přinést, jsou, jsou, jsou dobré a je to pozitivní krok ministerstva zemědělství.

Václav MORAVEC, moderátor

I když máme ty ambasadory například v Rusku, kde je vlastně obchod s potravinami teď zasažen těmi ruskými sankcemi vůči státům Evropské unie, máme je v Číně, koukal jsem do toho seznamu, Saúdská Arábie, Nigérie?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

To je, to je, to je v pořádku. V Rusku právě ten obchod je snížený, jak ukazovaly vaše čísla. Nicméně my musíme zabránit a být připraveni na to, že jednou třeba ty sankce, sankce skončí a musíme být připraveni to obnovit do těch, do těch původních čísel.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře. 4 ambasadoři už fungující.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Ano. 4 fungují vlastně od ledna, takže ten čas opravdu na vyhodnocování je velice krátký. Nicméně například proč je ten ambasador v Rusku, protože ten, ten zákaz se týká jenom některých výrobků, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny. My do Ruska exportujeme mnoho jiných komodit nebo technologií, takže ten ambasador není vyčleněn jenom pro potraviny, ale pro pomoc českým firmám třeba v oblasti technologií, do potravinářství, do výstavby, do výstavby farem. Takže opravdu on je univerzální a jeho výhoda oproti třeba lidem v síti CzechTrade je ta, že tento člověk plný servis poskytuje naprosto zdarma. Takže to je, řekněme, opravdu novum. To jiné resorty nedělají, takže my slibujeme si od toho opravdu, že české firmy tady tuto podanou ruku uchopí řekněme úplně naplno a že se ukáže, že v těchto zemích dokážeme jít během letošního roku s exportem nahoru.

Václav MORAVEC, moderátor

A poslat ty ambasadory tedy do Saúdské Arábie, Nigérie si myslíte, že toto jsou trhy, které by mohly vykompenzovat ten výpadek odbytu?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já musím říct, že tady se dneska zvažuje o zemích, jako je Japonsko, Nigérie, Spojené státy americké, případně Turecko, Ukrajina. Já jsem to pozastavil v tento okamžik a ještě čekám na externí analýzu, kterou budu mít 20. dubna, do kterých zemí nakonec řekněme finálně vyšleme ty 3 zbývající, které máme ještě k dispozici na to obsazení.

Václav MORAVEC, moderátor

Takže Saúdská Arábie, Nigérie, ještě není rozhodnuto.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

My teď máme obsazenou Čínu, Rusko, Srbsko a okolní země bývalé Jugoslávie a Saúdskou Arábii. A teď jednáme právě o tom, jestli Japonsko, jestli Nigérie, jestli Turecko, jestli USA a tak dále. Je tam zhruba výčet dalších zhruba 6 států.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane předsedo, vy jste chtěl něčím doplnit.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Já myslím, že je to určitě rozumné. I my jako sněmovna se věnujeme velmi parlamentní diplomacii a zejména tady ty nové trhy, asi zemědělského ambasadora posílat do Francie či do Německa je prostě nesmysl. Tam jsou ty firmy si schopný najít zázemí samy. Ale nové trhy typu Saúdská Arábie, Nigérie a mnohé další země, třeba, třeba východní Asie, prostě jsou smysluplné, smysluplná investice do toho, aby naše, naše zemědělské komodity byly exportovány sem.

Václav MORAVEC, moderátor

Ono v současné době mají zásadní problémy nejen producenti mléka, ale například i producenti vepřového masa, kde nadvýroba výrazně stlačuje cenu vepřového. Čeští zástupci budou po Evropské unii na dubnovém jednání požadovat, aby zemědělcům, cituji, v členských zemích výrazněji kompenzovali ztráty z prodejů mléka a vepřového masa. Tady jsou další data.

redaktorka

Kvůli levným dovozům klesá produkce mléka a zejména vepřového masa. Oba sektory ovlivnilo ruské embargo na dovoz potravin. Čeští výrobci tak často prodávají i pod svými výrobními náklady. Například u vepřového se dovoz oproti roku 2003 zvýšil o 754 %, u mléka pak necelých 50 %. Produkce vepřového loni klesla o 3,5 %. Snížila se i cena. Na konci roku 2015 dostali výrobci za kilogram 38,50. O rok dříve to bylo 39,80. Přitom ještě ve třetím čtvrtletí roku 2014 prodávali zemědělci kilo vepřového skoro za 45 korun a na konci roku 2013 byla cena ještě o padesátník vyšší. Ceny mléka se loni propadly o 17 % na průměrných 7,90 za litr. Zatímco v lednu 2015 prodávali výrobci litr ještě za 8 korun a 68 haléřů, na konci roku dostali už jen 7,30. Nejvíce zemědělci utržili ve druhém čtvrtletí roku 2014 a to 9 korun a 76 haléřů za litr mléka. Od té doby ceny už jen padají.

Václav MORAVEC, moderátor

Začnu u vás, pane místopředsedo Gazdíku, nezaspal stát v krocích proti levným dovozům, když například němečtí zemědělci teď vepřové v Česku prodávají výrazně pod těmi nákladovými cenami?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Tak určitě zaspal. To je jedna věc. Druhá věc je, že bohužel, tak jak jsou různé dotace a jak je české zemědělství nastaveno, tak se orientuje především na ty velkoproducenty a na ty velké a ona změna u těch velkých je mnohem, mnohem složitější než u těch, u těch malých zemědělců. Z mého pohledu je řešení právě soustředění se spíše na ty menší, menší zemědělce než na ty, na ty obrovské firmy. Jednu bych uvedl, ale...

Václav MORAVEC, moderátor

Jak byste tedy věc... To záhy budete moct říci, ale řekněme mi, kdyby vy jste byl ministrem zemědělství, tak jak byste ten výrazný propad cen vepřového a dovážení ve velkém dumpingovaného vepřového masa, když jsme součástí jednotného evropského trhu, což každému ministrovi zemědělství komplikuje život a práci.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

To určitě ten problém je, problém je starý, jak je stará Evropská unie. Je to skutečně o jednání v Bruselu, o našich, našich aktivních krocích, protože nemůžeme uvalit dovozní cla, protože jsme součástí Evropské unie, tak to, tak to vypadá, vypadá, tak jak to vypadá. Otázkou je, proč ty, proč, jak je možné, že, že dovážíme například vepřové z Polska velmi značně, proč ty ceny jsou natolik, natolik odlišné, proč jej nejsme schopni vyrobit o něco, o něco levněji než polští zemědělci, když ta úroveň je zhruba stejná. Z mého pohledu polští zemědělci jsou více. Polské zemědělství je více soustředěno na ty menší, menší farmy.

Václav MORAVEC, moderátor

To znamená, že ty velké agrokomplexy podle vás nejsou schopny vyrábět vepřové levněji a proto naše vepřové není tak konkurenceschopné.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Přesně tak.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře, tady jste slyšel ty argumenty, že jste i zaspali.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Tak já se necítím, že bych zaspal. Já musím říct, že tady opravdu, když se podíváme na špičku v Evropě například ve výrobě vepřového masa, což je třeba Belgie, tak její chovy jednak jsou daleko větší, než jsou chovy v České republice a mají špičkovou úroveň a opravdu v celé Evropě dochází ke koncentraci živočišné výroby do větších, větších celků. Ať se nám to líbí či nelíbí. Ale já bych chtěl tady zareagovat na to, co říkal pan místopředseda Gazdík, že my podporujeme ty velké. Já jsem si vytáhl analýzu, kolik za programovací období 2007 až 2013 ministerstvo zemědělství platilo malým zemědělcům v projektech do jednoho milionu korun. A byla to částka za celé to období 239 milionů. My jenom za loňský rok, za tu první výzvu nového programovacího období jsme nebo máme v administraci a předpokládám, že vyplatíme 159 milionů korun na tyto projekty a dokonce malí zemědělci vlastně ani nevyčerpali tu alokaci, kterou měli. A velké zemědělské podniky byly 50 % kráceny. A chci říct ještě jednu věc. Teď od 4.4. tohoto týdne jsme spustili ještě příjem žádostí pro malé a střední podniky na takzvaném PGRLF, to znamená podpůrný garanční a rolnický, lesnický fond, kde může zemědělec, opravdu jenom ten malej a střední, si požádat o investiční a provozní úvěr. A co je, řekněme, určitou výhodou, je tam odklad splátek až o jeden rok. A také může požádat o odpuštění až 15 tisíc euro za 3 po sobě jdoucí roky. To znamená příklad, zemědělec s půjčí milion korun a za 3 roky vrátí pouze 550 tisíc, ten zbytek mu v rámci takzvané podpory /nesrozumitelné/ bude, řekněme, odpuštěn. To znamená, jestli já tady slyším kritiku, že podporujeme jenom ty velké, tak to opravdu v řeči čísel není pravda a je to spíše přání některých, kteří o tom takto píší.

Václav MORAVEC, moderátor

No, já nevím, jestli o tom píše tady pan místopředseda, mluví o tom, tak pane místopředsedo.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Já tu mluvím. To je skutečně velmi bohulibá aktivita, ale pojďme do té reality. Jenom jeden program z programu rozvoje nebo jeden materiál z programu rozvoje venkova má 728 stránek a to je pouze jeden dotační program. Dále je zde dalších 14 programů. Já rozumím tomu, že zejména ti menší podniky a menší zemědělci prostě nemají takové administrativní možnosti, aby podávali žádosti do takových programů. A pokud s nimi mluvím, tak jsou zahlceni, pokud se už na ten program dají, tak jsou zahlceni natolik a mnozí z nich i skrz čerpání a další věci, natolik znechuceni, že pak se stává to, že ti menší nedočerpají. Je to složitostí toho systému, pane ministře.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Pokud jde o evropské operační programy, tak ještě u těch malých zemědělců v těch projektech do jednoho milionu korun jsme řekli, že pokud na toto nestačí, na tu administrativu a vezmou si externího, externí firmu nebo člověka, který za ně celou tu žádost udělá, tak jenom těmto zemědělcům, těm velkým už ne, těmto proplatíme celkové náklady na tu administraci toho projektu tím vnějším subjektem.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane ministře, jenom že tady vstoupím do vaší řeči, ale je to podle vás správné, aby, aby, chápu to, o čem jsme se bavili v souvislosti s Panama Papers, aby bylo možné dohledat ty věci, aby ty žádosti nebyly tak jednoduché, že, že se budou falšovat, ale na straně druhé viceprezident Agrární komory Bohumil Belada, který je zároveň šéfem firmy Farmtec, která patří do Babišova Agrofertu, v úterý na brněnském zemědělském veletrhu Techagro měl přednášku o tom, jak získat dotace a proč by zemědělci měli právě žádat o dotace právě přes jednu z firem Andreje Babiše? Je správné, aby ten systém byl tak administrativně náročný, že tady firma ministra financí dává zemědělským podnikatelům možnost, dostaňte se k evropským fondům přes nás, my vám to zadministrujeme?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Musím říct, že to je praxe mnoha dalších firem i mimo skupinu Agrofert, že oni sami, jejich lidi, například obchodní zástupci znají dobře podmínky jednotlivých výzev v rámci operačního programu a když jsou u zemědělců na jednání, tak právě jim říkají, takto a takto je možné postupovat. Nedělá jenom jedna firma skupiny Agrofert, ale dělá to mnoho jiných českých firem.

Václav MORAVEC, moderátor

Přijde vám to ale správné, ta logika?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já musím říct, že mně samozřejmě vadí ten rozsah té administrativy a to, jak dneska jsou složité ty dotační tituly, ale musím říct, že kdyby tady byli všichni poctiví a slušní, tak nemusíme psát stostránkové elaboráty, kde musíme pamatovat na každou příležitost, aby náhodou tady někdo nedělal nějakou kličku, jakým způsobem to obejít. Kdyby tady byli poctiví a slušní lidé, já nemusím dělat novelu vinařského zákona, protože by tady žádné pančované sudové víno se neprodávalo. Bohužel mnohdy kvůli řekněme 10 % lidí, kteří stále mají ambice něco obcházet a porušovat, potom někdy tvoříme normy, které zatěžují těch 90 % slušných a poctivých.

Václav MORAVEC, moderátor

Slyšel jste záruku tady ministra zemědělství, který říká, že těm malým bude kompenzovat náklady na žádání o evropské peníze, pane místopředsedo.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Kdyby tady byli všichni poctiví a slušní, tak žijeme v ráji, pane ministře. Nicméně, nicméně v ráji rozhodně, rozhodně nežijeme. Víte, to je velmi bohulibá aktivita pro ty malé, ale v realitě to funguje tak, že prostě za zemědělcem přijde zástupce takové velké firmy, jak je, jak je ta firma, o které mluvil tady pan redaktor Moravec, s místopředsedy Agrární komory a řekne, dotace budete, když, když prostě to budete dělat přes nás. To je na, z mého pohledu je to na hraně, je to obrovský střet ministra financí, který je vlastně hlavním supervizorem evropských, evropských dotací v České republice, ještě je zároveň vyšetřován pro možný podvod v kauze Čapí hnízdo, to je něco, co je neuvěřitelné.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Tady musím jednoznačně s vámi nesouhlasit, protože vy jste řekl, když půjdete přes nás, tak tu dotaci dostanete. Dneska nově za dobu, kdy já jsem nastoupil na ministerstvo zemědělství, je jedna z podmínek, a tu zemědělci rozhodně nevítají, je mimo jiné, že musí mít transparentní výběrové řízení v rámci toho projektu, o který žádá. Takže to, co jste řekl, jako neplatí, to už neplatí. Možná v minulosti přede mnou to platilo, ale za Jurečky to neplatí.

Václav MORAVEC, moderátor

Poslední otázka, pane ministře, na vás. Vy jste patřil k těm, kterým vadilo to, že dobrá orná půda v České republice výrazně mizí. Byly zvýšeny poplatky za vynětí orné půdy z půdního fondu, až 15násobné to bylo zdražení. A v těch posledních měsících se vlastně ukazuje, že stále těm velkým developerským projektům ani tyto poměrně vysoké poplatky za vynětí z půdního fondu nebrání tomu, aby mizela dobrá orná půda a měnila se krajina v České republice. Uvažujete o tom, že byste přišel s absolutním zákazem vyjímání nejkvalitnější půdy?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já jsem to už i někde veřejně řekl, že ukazuje se opravdu, že ta finanční motivace je pořád ještě malá nebo to odrazení je pořád malé a já budu chtít navrhovat při příští novelizaci, aby ty nejbonitnější zemědělské půdy prostě bylo zakázáno vyjímat pro průmyslovou výstavbu, jedině se souhlasem například vlády. Aby tady byl opravdu nějaký garant, který řekne, ano, je to tak důležitý veřejný zájem, že prostě rozhodneme o tom, že případně tady se může něco realizovat.

Václav MORAVEC, moderátor

Kdy k té novelizaci dojde?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Musím říct sám tady sebekriticky, že mě mrzí, že mě tato možnost nenapadla při té novelizaci teď poslední, která teď asi před 3, 4 měsíci proběhla Poslaneckou sněmovnou, ale budu chtít jednat, protože to není moje gesce, je to gesce ministra životního prostředí, o to, abychom se případně dohodli i na koaliční úrovni, případně i s opozicí a řekli, ano, takovýto institut prostě v České republice nastavíme.

Václav MORAVEC, moderátor

Absolutní zákaz tedy, respektive...

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Pro průmyslovou. Pro průmyslovou.

Václav MORAVEC, moderátor

Pro průmyslovou s tím, že by tam byla výjimka souhlas vlády jako celku.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Případně. Já jsem, to je jeden z institutů, který navrhuju. Můžeme se bavit, jestli je možný nějaký lepší, ale přijde mně vhodné, aby opravdu může se stát, že to je tak důležitá věc, není možná jiná lokalita, tak potom ať se řekne, ano, tady...

Václav MORAVEC, moderátor

Kdy budete chtít mít jasno, že by, s tou novelizací by přišla ještě Sobotkova vláda vy jako ministr financí?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Já si myslím, že to by bylo ještě stihnutelné.

Václav MORAVEC, moderátor

Tedy ministr životního, teda ministr zemědělství, protože už je přede dveřmi Richard Brabec jako ministr životního prostředí, tak se ho záhy na to zeptám. Vy byste takovou novelizaci podpořili, pane místopředsedo?

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Já jsem jeden ze spoluautorů návrhu paní kolegyně Kovářové, která, kde prostě vláda skutečně při té své novelizaci vylila s vaničkou i dítě. Teď díky dohodě koalice a opozice se podařilo protlačit, že z tama se vrátil zpět do nějakých rozumných čísel vynětí ze zemědělské půdy z rodinných domků, zejména v intravilánech, intravilánech obcí a v zastavitelném území obce. Asi bysme se připojili k tomu, že ty skutečně velké celky, průmyslové celky by skutečně měly být třeba na rozhodnutí vlády na té jedničkové půdě. Ale nemělo by se to dotknout občanů a drobných, drobných stavebníků, protože v dlouhodobém horizontu by to znamenalo výrazně, výrazné vylidňování venkova.

Václav MORAVEC, moderátor

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, ministr zemědělství Marian Jurečka. Pánové, děkuji za tuto diskusi a těším se na další. Děkuju.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství, 1. místopředseda strany /KDU-ČSL/

Děkuji za pozvání.

Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny, zastupující předseda hnutí /STAN/

Děkujeme za pozvání.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.