Ministr Jurečka pro PL: Před Čínou varují už i Němci. A pane prezidente, kdy jste navštívil Německo, našeho nejdůležitějšího partnera?

9. 11. 2016

parlamentnilisty.cz, 8. listopadu 2016

„Zahraniční politika pana prezidenta Zemana není vyvážená. Kdy byl na návštěvě Německa, našeho nejdůležitějšího ekonomického partnera? Kdy ve Francii nebo v Nizozemsku?“ konstatuje ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten dále kritizuje zejména skutečnost, že naše obchodní bilance s Čínou je silně negativní, dovoz je prý až desetkrát vyšší než náš vývoz. „To bychom měli změnit, nikoliv nějak programově usilovat o čínské investice. Spíše pomáhat a posilovat naše firmy. To je dle mého názoru mnohem efektivnější a rozumnější,“ dodává.

*Čína vám zrušila vaši návštěvu do Pekingu, kde jste měl jednat se svým protějškem i o záležitostech ve vodohospodářské oblasti. Čínská strana to odůvodnila faktem, že obě strany vědí, proč se tak stalo, a že delegaci by měl vést raději váš náměstek. Uskutečnila se nakonec tato služební cesta? A nelitujete nyní vaší podpory ministra Hermana, který se oficiálně setkal s dalajlámou, a to i po současných výhradách některých politiků včetně prezidenta?

Určitě toho nelituji. Jsem totiž přesvědčen, že jsme udělali správnou věc a upozornili na skutečnost, že Čína - a říkám bohužel - do obchodních vztahů zatahuje i politiku. Když tady investuje firma ze zemí EU nebo například z Jižní Koreje, tak víte, že jim jde pouze o byznys, u investic Číny tomu tak není. A na to jsme vlastně upozornili. Koneckonců si toho v poslední době všímají i v Německu, kde Čína nejvíce investuje v celé EU a začínají se ozývat první kritické a varující hlasy. Například přísnější kontrolu přílivu čínských investic chce prosadit německý vicekancléř Sigmar Gabriel, který chce dokonce hledat celoevropské řešení.

*Pokud jde o věcnou podstatu toho, co se vlastně stalo: Měl se ministr Herman tedy setkávat s dalajlámou? Podrazil vládu, když se s ním setkal oficiálně, což nečiní ani politici žádné ze západních zemí? Nyní už budou napřed podobné kroky konzultovat členové vlády s ministrem zahraničí. Jak se s odstupem času vůbec díváte na celou záležitost?

Podstatné je, že pan ministr Herman nikdy na žádné vládě neslíbil, že se nebude setkávat s dalajlámou. Pana ministra Zaorálka dokonce informoval o setkání předem sms zprávou. Takže o žádném podrazu nemůže být řeč. To, že jsme se dohodli, že se budeme více informovat, je správné.

*Dalajláma se před pěti lety vzdal jakýchkoliv politických nároků na Tibet, usiluje jen o zachování lidských práv a kulturních tradic ve své zemi. Vrcholná česká politická reprezentace také ujistila Čínu, že uznává její současnou celistvost. V nedávné dohodě o spolupráci mezi Čínou a ČR se také uvádí, že se obě strany nebudou vměšovat do svých vnitřních záležitostí. Nepřehnal to nyní Peking se zrušením vaší návštěvy? A jak si vyložit informace o tom, že se Čína uchází o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, ale bez řádného výběrového řízení. Nepohlíží na nás tedy jako na naprosto nerovného, vazalského partnera?

Jestli nás tady někdo vystavil nerovnému postavení, tak to bylo prohlášení našich čtyř ústavních činitelů. To bylo, nejen dle mého názoru, ale například také podle Pavla Rychetského, předsedy Ústavního soudu, zcela zbytečné a nezvyklé.

*V médiích, ale i mezi politiky se nyní vedou diskuse, co nám bližší kontakty s Čínou vlastně přinesly. Názory se liší, zatímco jedna strana uvádí, že Číňané investovali jen do nadějných a už zaběhnutých firem (Slavia, Žďas atd.), druhá strana argumentuje, že třetina produkce škodovek jde do Číny a její investice se mají v naší republice teprve rozbíhat. Kdo tedy může mít pravdu, co si o tom myslíte?

Osobně bych se přikláněl spíše k tomu, abychom se v obchodních vztazích s Čínou soustředili na investice našich firem v Číně a na otevírání se čínského trhu našim výrobkům a produktům. Naše obchodní bilance s Čínou je silně negativní, dovoz je asi desetkrát větší než náš vývoz. To bychom měli změnit, nikoliv nějak programově usilovat o čínské investice. Spíše pomáhat našim firmám a posilovat je. To je dle mého názoru mnohem efektivnější a rozumnější.

*Oslava 28. října a kauza Brady rozjitřily nálady zejména v hlavním městě, a to především mezi umělci. Opravdu máme demonstrovat za to, že se naše politika pomalu ubírá na Východ, což by zřejmě znamenalo ohrožení demokracie, anebo někteří naši politikové včetně premiéra a prezidenta chtějí mít jen vyváženou politiku na obě strany, jako většina západních zemí? Jak na tento problém pohlížíte?

Jenže problém je přeci v tom, že zahraniční politika pana prezidenta Zemana není vyvážená. Kdy byl na návštěvě Německa, našeho nejdůležitějšího ekonomického partnera? Kdy ve Francii, v Nizozemsku?

*Podle předsedy SPO Jana Veleby jste svým přístupem (podporou ministra Hermana) mohl poškodit české zemědělce, jelikož se prý pomalu připravovala dohoda o daleko vyšším exportu našich potravinových výrobků do Číny. Ta prý se teď může zbrzdit či dokonce se vůbec neuzavře. Může tomu být opravdu tak?

Nepředpokládám, že by se vzájemná obchodní spolupráce měla ukončit. Jde to proti smyslu uzavřených dohod o strategickém partnerství i proti výsledkům poslední cesty, která se uskutečnila bez mé účasti. Na té byly dohodnuty další kroky, které povedou k otevření obchodu s hovězím a vepřovým masem, což jsou komodity, které se v současné době z ČR do Číny dovážet nemohou. Obchodní úspěch ale závisí i na tom, aby naši potravináři nabízeli Číně takové podmínky, které budou konkurenceschopné s ostatními evropskými zeměmi. Tam už já ani ministerstvo pomoci nemůžeme. A jestliže se jednání uzavřou bez výsledku, tak to bude důkaz toho, že Čína dělá více politiku než obchod. A to bude varující prst pro všechny. Nejen pro ČR.

*Oslavy 17. listopadu s sebou vždy přinášejí i bilanci demokracie, naší cesty k prosperitě a také názory, zda patříme na Západ, či na Východ. Úvahy, co v naší zemi děláme špatně či dobře. Povzneseme-li se nad "pěnu dní", kterou jsme nyní čeřili, lze říci něco, co by u té příležitosti lidé určitě měli slyšet?

Že demokracie, svobodná společnost a právní stát zde nejsou samy od sebe. Je to věc, o kterou je neustále nutné usilovat a opatrovat a zlepšovat. A debaty, zda naše země patří na Západ nebo na Východ jsou zcela liché. Po tisíc let bylo toto území a lidé, kteří na něm žili, vždy součástí Západu. Čtyřicet let komunismu na tom nemůže nic změnit.

*Ať různé doprovodné akce u zmíněného "svátku svobody" dopadnou jakkoliv, mohou být poslední týdny začátkem konce Miloše Zemana? Může se stát, že ho křik umělců a některých politiků i médií znechutí natolik, že v březnu oznámí, že nebude kandidovat? Či ho naopak zmíněné události, které se už víceméně uklidnily, spíše povzbudí, jak to bylo zřejmé z jeho poslední návštěvy Ostravska?

O tom, zda prezident Miloš Zeman bude kandidovat, nebo ne, rozhodne pouze on sám. Nic a nikdo jiný jeho rozhodnutí neovlivní.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.