Měli by se tuzemští zemědělci a potravináři obávat uzavření ruského trhu

14. 8. 2014

Český rozhlas Radiožurnál, Ozvěny dne, 13. srpna 2014

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

K nákupu českých potravin do jídelen, úřadů a státních institucí vyzval ministr zemědělství Marian Jurečka. Pomohlo by to podle něj producentům, které zasáhne ruský zákaz dovozu některých potravin, jako třeba masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny pocházející z Evropské unie, Spojených států amerických a dalších zemí. Podle Potravinářské komory hrozí na domácím trhu přetlak zemědělských produktů ze západní Evropy. Pane ministře, vy jste na sociální síť Twitter napsal,  že lidé jsou z ruských sankcí zbytečně připodělaní. Jak jste to myslel?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jsem to myslel tak, když jsem pročítal diskuse na sociálních sítích, že si myslím, že ta obava se až příliš zveličuje a já to nezlehčuji, když si uvědomím, co všechno naši předci, především v první polovině minulého století, dokázali snést, vytrpět, co byli ochotni přinést pro vznik tohoto státu a pro obhajobu demokracie a svobody, tak mám někdy pocit, že my už jsme trošičku nebo v mnoha ohledech až příliš zhýčkaná generace.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Neobáváte i ve světle toho, co jste řekl, že by tedy to tuzemské producenty, zemědělce, potravináře zasáhlo nějak výrazně, ty zákazy, které Rusko uvaluje jako reakci na sankce Evropské unie?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Samozřejmě, já jako ministr zemědělství bedlivě sleduju vývoj, monitorujeme tyto věci. To samozřejmě všechno dělám, ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit jeden, řeknu jenom jeden konkrétní argument, naše agrární saldo je minus 23 miliard korun. My se tady bavíme o přímých i nepřímých dopadech, které mohou být něco přes jednu miliardu korun, takže už z toho salda je vidět, že ten náš trh je schopen, když my jako zákazníci budeme opravdu inteligentně nakupovat, si tady s tímto problémem docela dobře poradit, ale záleží to také hodně na nás.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Naším hostem je taky prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Pane Tomane, to, co tady říká pan ministr Jurečka, řekl byste, že je pravda, že si můžou zemědělci, potravináři poradit s tím, že udají své zboží na domácím trhu anebo taky třeba na jiných odbytištích, než je ten ruský trh?

Miroslav TOMAN, prezident Potravinářské komory ČR

Tak já bych ty problémy rozdělil do dvou oblastí. První oblast je ta krátkodobá, to znamená, to jsou ty okamžité dopady a to je řádově ve výši 300 milionů korun a týká se to hlavně mlékárenského průmyslu, týká se to částečně sušené zeleniny a některých dalších drobných věcí, to znamená, bavíme se o okamžitých dopadech řádově 300 milionů korun, co je teď hned. Pak jsou ty dlouhodobé věci. A tam samozřejmě můžeme pracovat na domácím trhu ve spolupráci s ministerstvem zemědělství a hledat třetí trhy, ale ono, když se vám teďka vrací kamiony z ruských hranic a jsou to zásoby, spotřeby České republiky na další 3 měsíce, tak ono se to velmi dobře radí a já bych chtěl, kdyby pan Jurečka mi mohl dát adresu, kam ty 3 kamiony nebo 10 kamionů můžeme poslat tak, aby to spotřebitelé mohli sníst. Víte, mně to přijde jako je plácnutí do vody, ono to zní velmi krásně, ale prosím pěkně vezměte si to, že dvě mlékárny, dva konkrétní provozy v jižních Čechách, to znamená, to bude mít dopady na zemědělce okamžité, bude to mít okamžité dopady na zaměstnance a tak dále, a tak dále, to znamená, my čekáme, že politici přijali nějaké rozhodnutí, které respektujeme, ale byli bychom velmi rádi, kdyby za ta politická rozhodnutí také si uvědomili ty ekonomické dopady, to znamená, za tím jsou lidé, za tím jsou zemědělci, za tím jsou spotřebitelé a další. A v další fázi, musíme samozřejmě hledat nové trhy a tam ve spolupráci s ministerstvem zemědělství samozřejmě toto děláme, ta proexportní politika, na které jsme se shodli ...

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Ale je to běh na delší trať, jestli tomu dobře rozumím.

Miroslav TOMAN, prezident Potravinářské komory ČR

Je to běh na delší trať, samozřejmě.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Pane ministře, pokud se týká těch krátkodobých opatření, pan Toman tady zmínil, že je potřeba řešit opravdu urychleně některé věci, aby se nedotkly provozů, pracovních míst a tak dále, máte nějaký návrh?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Podívejte, zítra je takové první z větších jednání pracovního výboru pro společnou organizaci trhu. Jak jsem již zmiňoval, ve středu prezident Putin podepsal sankce, já jsem ve čtvrtek večer apeloval na Evropskou komisi a na všechny své kolegy, aby byla co nejdříve svolána mimořádná Rada ministrů. Já se ty věci opravdu snažím hledat, ta okamžitá řešení, aby byla co nejdříve aplikovaná, ale je nutno si uvědomit, že my, a pan prezident Toman to velice dobře ví, že na národní úrovni máme opravdu velice málo možností, jak v tento okamžik okamžitě udělat nějakou pomoc pro postižené podniky, ale věřím tomu, že i na té evropské půdě to během, řekněme, týdnů, možná dvou měsíců dokážeme to řešení nalézt, já se v této věci snažím, řekněme, minimálně alespoň mediálně apelovat na spoluobčany, na kompetentní lidi, kteří jsou zodpovědní za nákup třeba potravin pro, řekněme, ten státní a veřejný sektor.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Pane Tomane, co vy byste si představoval, že by se mohlo udělat právě na té evropské úrovni, o které se teď zmínil pan ministr Jurečka?

 

Miroslav TOMAN, prezident Potravinářské komory ČR

Tak na evropské úrovni samozřejmě je to ta záchranná síť, ať to je u hovězího masa, u drůbežího masa, to znamená intervence, soukromé skladování, vývozní náhrady, což je velmi citlivá otázka, ale také tam jsou finanční kompenzace producentům při závažných výkyvech trhu, teďka momentálně cituji ze společné organizace trhu, naopak předně musí být samozřejmě všechno přijato na úrovni Evropské unie, nicméně si myslím, že stát by minimálně mohl deklarovat, že v některých případech požádá Evropskou komisi, aby pomohla těm přímo postiženým podnikům tak, aby se s tou ztrátou vyrovnaly, aby momentálně mohly zastabilizovat výrobu, aby nemusely snižovat ceny pro zemědělce a mohly zachovat zaměstnanost. Co se týká těch domácích potravin, tak si myslím, že to je pravda, co říkal pan ministr Jurečka, nicméně my jsme dneska ještě navíc jednali s Asociací krajů, kde jsme požádali Asociaci krajů prostřednictvím předsedy Michala Haška o podporu právě při těch stravovacích zařízeních, sociálních službách, ve školách a tak dále. Kraje mají v kompetenci vlastně ty školy, sociální ústavy a bylo nám přislíbeno, že Asociace krajů vyzve i starosty, kteří mají další kompetence a tak dále. Takže určitě v tomto směru ano, ale to se rozběhne nejdříve v září, protože se musí najít právní cesta tak, aby se to mohlo realizovat.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.