přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Majetek hřebčince jsem nerozkázal prodat, stát o nic nepřišel, brání se Jurečka

9.6.2017

iRozhlas.cz, 9. června 2017

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítá pochybnosti kolem převodu Zemského hřebčince Tlumačov na státní příspěvkovou organizaci. Jeho odvolaný ředitel a odborníci Jurečkův úřad kritizují. Auditoři totiž majetek státního podniku ocenili na sumu nad 100 milionů korun, podle kritiků ho pak ministerstvo místo bezúplatného převodu prodalo nově vzniklé příspěvkové organizaci za pouhou korunu a způsobilo tak daňový únik. Ministr ale namítá, že šlo o převod, majetek se nikam neztratil a postup doporučilo ministerstvo financí.

Proč hovoříte o převodu majetku, když podle bývalého ředitele hřebčince Jaroslava Dražana a dalších jde ve skutečnosti o prodej?
Já to musím jednoznačně odmítnout. Celou dobu je to transformace převodu majetku ze státního podniku na příspěvkovou organizaci. Museli jsme to udělat kvůli ukončení notifikace a abychom mohli dál hřebčince v Tlumačově a Písku (proběhla tam stejná akce) finančně podporovat. Převod jsme konzultovali s ministerstvem financí a proběhl podle zákona. Peníze za posudky rozhodně nebyly vyhozené. Podle nich se zaúčtoval majetek v nově zřízené příspěvkové organizaci.

Pokud jde o převod, z jakého důvodu se majetek bezúplatně nevložil do nové příspěvkové organizace, ale platila se za něj koruna?
Takový postup byl zvolen na základě konzultací s rezortem financí. Stát nepřišel o žádný majetek, ani nebyl zkrácen na daních. Byl to převod v rámci státu. Mě velice mrzí, že to někdo interpretuje, že ministr rozkázal něco prodat. Stát žádný majetek nepozbyl.

Řešili jste problém s panem Dražanem, ještě když byl v čele hřebčince? Podle jeho tvrzení měl k převodu za korunu výhrady, i když ho nakonec podepsal.
Konzultovali jsme to s řediteli obou hřebčinců, od pana Dražana jsem takový názor nezaznamenal. Tuto námitku vznesl pan ředitel z Písku, proto jsme postup konzultovali s ministerstvem financí a zvolili jsme tuto variantu. Já tu kritiku odmítám a přijde mi, že pan exředitel Dražan vystupuje v situaci, kdy on sám byl odvolán kvůli pochybením při vedení podniku. Policie dokonce šetří prodej jednoho koně do zahraničí. Přijde mi to jako účelová kritika.

Pan Dražan zase vidí jako účelové svoje odvolání. Neskončil ve skutečnosti kvůli nesouhlasu se způsobem transformace?
Vůči tomuto postupu pan Dražan nikdy oficiální výhradu nevznesl. Kdo naopak výhradu měl a pokračuje, je pan ředitel hřebčince v Písku. Takže tento argument je naprosto mylný. Pan Dražan byl odvolán na základě poměrně výrazných pochybení při správě a vedení hřebčince. Na to je oficiální audit.

Pochybnosti nicméně jsou i kolem angažmá nového ředitele Davida Olejníčka. Údajně nebyl vybrán na základě odbornosti, ale spíš stranické příslušnosti. Je členem KDU-ČSL a má blízko k vašemu náměstkovi Zdeňku Adamcovi...
Já tu kritiku odmítám. Bylo tam výběrové řízení, které bylo zveřejněno na personálních serverech. Komise z několika uchazečů na základě objektivního výsledku výběrového řízení doporučila pana Olejníčka a já opravdu nezkoumám, kdo má jakou stranickou legitimaci. Pro mě důležitá odbornost a schopnost zvládnout funkci ředitele.

Víte o angažmá pana Olejníčka ve společnosti Energie pod kontrolou, za kterou zůstaly dluhy v hodnotě desítek milionů korun a běží proti ní insolvenční řízení s 300 přihlášenými věřiteli?
Tyto informace nemám.

Budete se ho na to ptát? Není tohle podstatným šrámem na odbornosti pana Olejníčka?
Já ten případ neznám, samozřejmě se na něj přeptám.

Kvůli hřebčinci vás interpeloval poslanec Petr Bendl (ODS). Už jste mu odpověděl?
Standardně odpovídám na všechny interpelace. Ústně, když jsem ve sněmovně, pokud ne, tak poslanec dostane v řádném termínu odpověď. Takže ji dostane i pan poslanec Bendl.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem