Loňský rok by neměl být špatný

1. 2. 2016

TV Zemědělec, leden 2016

Přes všechny problémy, které zemědělce provázely minulý rok, by nakonec neměl být špatný. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka v lednovém rozhovoru pro připravované vysílání TV Zemědělec. V něm se mimo jiné věnoval rekapitulaci minulého roku i výhledu agrárního sektoru České republiky na rok 2016.

 

Jak byste hodnotil rok 2015. Mohou být zemědělci s uplynulým rokem spokojeni?

Myslím, že to byl klasický rok, který ukazuje obrovskou rozmanitost zemědělského sektoru. Byl to rok, do něhož jsme vstupovali po rekordním roce 2014. V prvním pololetí dobíhaly ještě prodeje komodit za zajímavé ceny, ale mezitím už přicházely problémy, které jsme měli signalizovány v oblasti mléčného sektoru. Bohužel, přetrvávaly nízké výkupní ceny v případě vepřového masa a do toho se nám objevilo v období června, července a v dalších měsících historicky největší sucho, v některých regionech můžeme hovořit o suchu největším za posledních sto let. Takže těch problémů se během loňska nastřádalo poměrně dost. Na druhou stranu si troufnu tvrdit, že rok 2015 by i při všech těchto problémech z hlediska zemědělců neměl být špatný. Uvidíme, co nám řeknou údaje, které nám ohlásí Český statistický úřad v průběhu března. Když se ale ohlédneme za obdobím posledních deseti let, domnívám se, že najdeme roky, které budou horší než minulý rok, ale rok 2015 si troufnu tvrdit, že byl lehce nadprůměrný. Problémů bylo sice dost, snažíme se je řešit, ale věřím tomu, že minulý rok nás posunul někam dál, nejen nás na ministerstvu zemědělství, ale všechny, kdo v zemědělství pracujeme.

 

Jakou událost nebo projekt byste označil za nejzdařilejší a u čeho máte pocit, že se úplně nedotáhlo do konce?

Domnívám se, že říct jednu věc není úplně jednoduché. Minulý rok byl první ve znamení nového programovacího období a společné zemědělské politiky, kdy my na ministerstvu zemědělství, na Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) i zemědělci jsme si prošli opravdu poměrně náročným obdobím. Ale ten rok jsme zvládli, už máme nějakou sebereflexi, kterou se budeme snažit letos uplatnit.

Dokončili jsme sedmileté období, pokud jde o čerpání Programu rozvoje venkova. Když dnes čteme zprávy o tom, kolik se nevyčerpalo peněz z jiných operačních programů, mluví se o 30 až 35 miliardách korun, my jsme se dostali na čerpání lehce převyšující sto procent. Vyčerpali jsme úplně všechno, co nám Evropská unie za sedm let nabídla. Já to považuji za úspěch nejen lidí na ministerstvu a SZIF, ale i právě zemědělců, kteří dokázali tyto peníze smysluplně vyčerpat. Pak byla spousta dalších věcí, které se podařily během tohoto roku realizovat. Byly to třeba záležitosti legislativního charakteru, týkající se přípravy řešení problematiky vody a sucha, ale podařilo se realizovat i pro mě pozitivní věc, jakou je třeba Národní zemědělské muzeum, které má novou kvalitní expozici a posunulo se zase o příčku výš. Věcí, z kterých má člověk radost, je tak vícero.

Jsou ale i záležitosti, které jsme ještě nedotáhli do konce. Čeká nás dokončení odškodnění za sucho, musíme dál posunout problematiku ochrany půdy, protierozních opatření i opatření ve vztahu zadržení vody v krajině. Něco jsme zpracovali, něco schválila vláda. Teď přichází období, kdy musíme začít tyto věci realizovat v praxi. To jsou vize, které nás čekají.

 

Jaké podle vás má české zemědělství výhledy na rok 2016?

To je skutečně těžká otázka a já na ni začnu odpovídat z roviny teoretické. Navážu na to, že zemědělci mají vytvořeny poměrně slušné podmínky, pokud jde o investiční podporu. To znamená, když se podíváme na Program rozvoje venkova, zvýšili jsme kofinancování na 35 procent, přišlo nám nových 13 miliard korun. Ty se nám projeví v roce 2016. Jsme totiž schopní zvýšit alokace proti původnímu plánu, který jsme tady měli ještě v roce 2014. Naběhne nám zelená nafta pro živočišnou výrobu, máme připravenou rekordní částku pro národní dotační tituly. Mluvíme o tom, že jsme ji posílili proti roku 2015 o nějakých 700 milionů korun, fakticky to však bude 1,7 miliardy korun, protože jsme v prosinci převedli z ministerstva financí jednu miliardu korun, kterou jsme nemohli uvést do tabulek. Takže se to týká nejen sektoru mléka, ale i opatření, jež chystáme ve vztahu k drůbeži. Finanční prostředky měly být připraveny tak, aby zemědělci, zaměřující se na tyto komodity, měli poměrně stabilní prostředí, byť výkupní ceny se nám zatím nejeví pozitivní. Na druhou stranu ten rok sleduji i s určitými obavami. Pokud si totiž zopakujeme takovou zimu bez sněhu a průběh srážek v roce 2016 bude stejný, jako byl v roce 2015, tak nechci být špatným prorokem. Jestliže jsme totiž vloni mluvili o rekordním suchu, tak i rok 2016 může být z tohoto pohledu velice krušný. To jsou věci, které dělají určité vrásky na čele. Samozřejmě to, jaká bude úroda nebo ceny komodit, tady nikdo není schopen přesně predikovat.

 

Jaké novinky chystá ministerstvo zemědělství na rok 2016?

Chystáme několik novinek, a to ve vztahu k národním dotačním titulům, které budou zaměřeny na vyšší kvalitu mléka nejen u producentů, ale i u zpracovatelů. Pracovně tomu říkáme „qčkové“ dotační tituly. Je to nový dotační titul číslo 19 a bude nový titul číslo 20, který bude zaměřen na oblast welfare. Bude to národní dotační titul. Tyto dva dotační tituly měly být naplněny částkou ve výši zhruba jedné miliardy korun. Pak je tu ještě další dotační titul, který není primární pro zemědělce, ale týká se venkovského prostoru. Je to obnova drobného kulturního dědictví na venkově, kdy tady máme spoustu starých mlýnů a dalších staveb, které souvisí se zemědělstvím. Na to mám letos připraveno 400 milionů korun. Smyslem programu je, abychom to určité bílé místo na mapě dokázali vyplnit dotačním titulem, kdy žadatelé mohou být zemědělci. Očekávám ale, že to budou obce jako takové. V rámci tohoto dotačního titulu podporujeme i takové věci, jako je třeba vytvoření určité lavičky s přístřeškem, kdy dáváme prostor lidem, aby se mohli zastavit a podívat na pěknou zemědělskou krajinu, kterou tady u nás máme. Zemědělci mohou zase zatraktivnit oblast, kde hospodaří.

 

Co považujete za slabší a silnější stránku českého zemědělství?

Naší nejslabší stránkou je, že pořád neumíme dostatečně využívat potenciál, který naše zemědělství a potravinářství poskytuje. To znamená, abychom nevyváželi tolik základních komodit. Když se podíváme na bilanci, kolik vyvážíme obilovin, olejnin jako základní komodity, které u nás nezpracováváme, a mezitím dovážíme hotové pekařské výrobky a celou řadu potravinových položek, které bychom uměli v České republice vyrobit a máme na ně kupní sílu. To je jeden z úkolů, o němž mluvím od začátku nástupu do funkce a nyní díky rozeběhnutému Programu rozvoje venkova a ostatním dotačním titulům bych byl rád, kdybychom toto dokázali posunout a využít tento potenciál, zároveň vytvořit nová pracovní místa a celý agrární sektor s potravinářskou vertikálou více propojit a stabilizovat. To je takový úkol národohospodářský, a pak je před námi druhý úkol, který se týká problematiky zadržení vody v krajině, boje se suchem. Je třeba nastavit opatření, týkající se hospodaření na půdě, přes pozemkové úpravy až třeba po vodohospodářskou infrastrukturu, která je k tomu nutná.

 

Kdybychom se vrátili k těm silným stránkám. V čem je naše zemědělství silné?

Ten, kdo zná statistiky a vidí srovnání v rámci Evropské unie, ví, že dnes máme v České republice průměrnou velikost farmy 159 hektarů, největší z celé EU. To dává základní předpoklad k tomu, abychom mohli být více efektivní, než jsou zemědělci v Polsku nebo v Rakousku, abychom mohli mít nižší výrobní náklady, což znamená, že bychom měli být více konkurenceschopní. A to bychom měli být schopní zužitkovat.

Pak tady vidím ještě jednu věc, která dává zemědělcům a potravinářům do budoucna šanci být perspektivní. Jestliže se podíváme na klimatické změny, jak se zhruba predikují změny průměrných teplot a srážek na příštích 20 až 30 let, tak Česká republika a celý středoevropský region vychází jako jeden z nejlepších regionů v rámci Evropy. Výrobní podmínky pro zemědělství by pořád měly být dobré. To jsou faktory, s kterými, pokud bychom s nimi dokázali dobře pracovat, by měla být zajištěna budoucnost a perspektiva našeho resortu, jenž není jednoduchý.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.