přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Kůrovcová kalamita

16.5.2018

ČT, Události, komentáře, 15. května 2018

David BOREK, moderátor

Byla to silně obsazená tisková konference a padala tam silná slova. Ministr životního prostředí označil kůrovcovou kalamitu za nejhorší od doby Marie Terezie. Andrej Babiš klade tuto kalamitu za vinu bývalému ministrovi zemědělství. Kromě boje s kůrovcem tak budou patrně politici bojovat nějakou dobu i mezi s sebou o to, kdo za to může. Řekl bych skoro logický duel teď v Událostech komentářích. Jednak tedy první místopředseda KDU a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. A současný ministr zemědělství nestraník za hnutí ANO Jiří Milek. Pane ministře, ujasněme si to na tiskové konferenci tam několikrát opravdu od pana Brabce, tedy ministra životního prostředí od pana Babiše, od premiéra zazněla kritika. To nebyly náhodné střípky z natáčení. Prostě v globálu váš názor je, že výraznou část viny nese bývalé vedení ministerstva a bývalé vedení Lesů České republiky. Je to tak?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství /nestr. za ANO/

Tak určitě, podívejte se na graf nárůstu kůrovcového dříví, jak se to vyvíjelo za poslední 3 roky. Takže prostě jednoznačně je vidět ten, ta gradace toho nárůstu, toho kůrovcového dříví. Takže bylo potřeba změnit prostě spoustu věcí. Za prvé přístup k jeho likvidaci.

 

David BOREK, moderátor

Čili, jenom to vysvětleme. Diváci tam viděli, možná neviděli úplně ty cifry, ale prostě viděli tam razantní nárůst výskytu za poslední 3 roky. To už je věc, která je podle vás jednoznačným selháním bývalého vedení ministerstva Lesů České republiky?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tak selháním určitě si myslím, že minimálně 2 věci se měly řešit podstatně dříve. První je legislativní záležitost, kdy bylo potřeba změnit několik vyhlášek, zákon o lese, zákon o přenosu genetického materiálu. A druhá věc je přístup k tomu lesu, který vychází z vyhlášek, ale já si myslím, že v tak kritické situaci se mohlo nějakým způsobem postupovat daleko razantněji. To znamená odstraňovat z lesa napadené stromy daleko dříve. A nejít pořád tou starou cestou kladení velkého množství lapáků a ještě k tomu přispěly 2 kalamity. Jedna byla na podzim a jedna byla teď v březnu, když se nepodařilo do konce března odstranit veškeré dřevo, které nám popadalo a dneska bohužel to bude zdroj rojení kůrovce.

 

David BOREK, moderátor

Tak ještě nechám reagovat pana exministra Jurečku. Tady je možná pro připomenutí pár vět od ministra Brabce a od premiéra Babiše právě k tomuto tématu.

 

Richard BRABEC, ministr životního prostředí v demisi /ANO/

Ta reakce měla přijít už daleko dřív. Reakce především Lesů České republiky a i reakce bývalého vedení ministerstva zemědělství, protože prostě bylo jasné, že už někdy v roce 2016, ale nejpozději v roce 2017 bylo prostě zřejmé, že to evoluční nebo konvenční cestou tu kůrovcovou kalamitu prostě nejde zvládnout.

 

Andrej BABIŠ, premiér v demisi /ANO/

Pro mě je to evidentně selhání tý firmy a selhání samozřejmě našich předchůdců, kdy tady 25. září byly navrhované nějaké kroky a nestalo se nic.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Tak pan ministr tady argumentoval některými grafy. Ty grafy samozřejmě odrážejí to, že se to dříví těží. To znamená, odváží se z lesa, dějí se konkrétní kroky proto, aby se ta kalamita dokázala zvládnout. Pokud tady zaznívají slova o nezvládnutí situace, tak pokud bychom byli korektní, tak se bavme o tom, že ty příčiny vznikly někdy před 50, 70, 80, 100 lety, že tady vznikly smrkové monokultury. A pokud bychom byli korektní, tak se musíme taky podívat na to, že poslední 3 roky byly extrémní roky v tom, že to byly teplé roky, suché roky s velkým nedostatkem srážek, které umožnily to, že ty porosty smrkové chřadly a byly totiž více náchylné na napadení kůrovcem.

 

David BOREK, moderátor

Až sem to zní jako, že nemáte žádnou vinu a já s dovolením tady cituji z té reportáže, vy jste byl dnes citován, v rámci.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Ano.

 

David BOREK, moderátor

V rámci legislativních a personálních možností jsme dělali maximum. Čili, kdyby byly zákony jiné, a kdybyste měli lepší lidi na ministerstvu, tak by to bylo lepší?

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Ne, já vysvětlím, tady bylo, já jsem byl dneska panem premiérem obviněn, že jsem nebyl dostatečně aktivní v součinnosti s jinými rezorty. Já jsem jednal osobně s panem ministrem dopravy Ťokem, žehral jsem ho, že potřebujeme více základních vagónů pro odvoz kalamitního dříví, že potřebujeme mít dostatečnou kapacitu železniční dopravní cesty. Bohužel nebyli nám schopni na ministerstvu dopravy dostatečně vyjít vstříc. Je to i do dnešní doby problém, který trápí všechny ne jenom Česky republiky jako podnik. Ale trápí to všechny, kteří bojují s kůrovcovou kalamitou. Další klíčová věc byl na jednání vlády materiál z ministerstva zemědělství, který žádá 15 tisíc lidí do celého agrárního sektoru. Já jsem byl na vládě přehlasován a těch lidí pro celej agrární sektor bylo vyčleněno jako pracovníků navíc především z Ukrajiny 1500. Takže to byla záležitost ministerstva vnitra. My jsme loni v srpnu poté větrné kalamitě žádali, že chceme vyhlásit stav nouze v rámci krizového řízení. Ministerstvo vnitra dalo negativní stanovisko, takže já jsem v rámci legislativy, která má nějaké možnost, dělám maximum proto, abysme tu kalamitu zvládli ještě lépe, než jsme se jí snažili zvládnout.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Takže co se týče toho sucha, můžu potvrdit, že opravdu v těch posledních se opakovalo. Dnešní rok je toho, toho znovu, znovu dokládají.

 

David BOREK, moderátor

A ono je to docela zásadní otázka, protože v tom, v té, možná je to v tuto chvíli hodně tedy zploštělá debata mezi zastánci výkladu toho, co se stalo v posledních dvou letech onoho či toho druhého. Hodně se mluví o tom, jaký teda vliv toho sucha. Prostě byla to klimatická, byla to vyšší moc, nebylo, bylo to počasí? Nebyla to politické manažerské setkání, jak to tedy bylo.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Podívejte, určitě změna klimatu tady je, to bysme prostě strkali hlavu do písku, když jsme říkali, že není. Na druhé straně je potřeba se k tomu přizpůsobit organizačně a je potřeba v těch lesích razantněji likvidovat tu kůrovcovou kalamitu a to se nedělo prostě.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Já to musím odmítnout, my jsme jako ministerstvo zemědělství a Lesy České republiky navýšili výrazný počet lidí, kteří pracují na jednotlivých lesních revírech, tak aby se ty revíry zmenšily, aby ti revírníci byli schopní obejít. Navýšili jsme také investice do lapáků, do feromonových lapáků. Byly to řádově částky za 100 milionů korun. Udělali jsme informační systém proto, jak se pohybuje kůrovec v lesích, aby i soukromí i obecní vlastníci věděli, kde se kůrovec šíří. Dělali jsme mnoho opatření a já bych teď poprosil pana ministra Milka i pana premiéra Babiše jestli tvrdí, že já jsem selhal, ať podají na mě okamžitě zítra trestní oznámení, protože pokud to bylo mé manažerské a politické selhání, tak jsem určitě způsobil velkou škodu tomuto státu, podejte na mě to trestní oznámení, jestli za těmi slovy takto stojíte, prosím pěkně. Ale chci říci, já tady mám materiály, které jsou.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Můžu reagovat? Poslouchejte, pane.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

To není glosa, pokud to myslí vážně, ať to dotáhnou do konce.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Pane poslanče, podívejte, já nejsem od toho, abych na vás dával trestní oznámení.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

To je vážná věc, vy jste mě dneska obvinili.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Od toho nejsem, ale jednoznačně tvrdím, že prostě se mělo daleko razantněji postupovat. Podívejte se, za feudalismu i za socialismu se, byla takzvaná čistota lesa. Do konce března muselo být z lesa odstraněno všechno, co z lesa mělo být odstraněno, polomy, zlomy, nemocné stromy, napadené stromy. Já jsem i pana generálního ředitele na to upozorňoval při naší první schůzce, že si přeji, aby takhle postupovali, nepostupovali takhle.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství /KDU-ČSL/

Já musím na to reakci, protože, když se za poslední 3 roky na vládu opakovaně, já tady mám ty materiály s sebou nesl materiály, které popisovaly kůrovcovou kalamitu v České republice způsoby jeho řešení. Tak pan ministr financí Andrej Babiš a pan ministr životního prostředí, kterej byl u některých materiálů spolu /nesrozumitelné/ neřekli jediné slovo, jak to máme dělat lépe, co děláme špatně. Dnes vaše vládě je více než 5 měsíců ve funkci. Vy jste dneska na Radiožurnálu řekl, že jste měl toto pondělí první schůzku k řešení kůrovcové kalamity. Co vy jste pane ministře a pane premiére a vaše vláda těch 5 měsíců dělala, když teď mě takto kritizujete mé kolegy a pana generálního ředitele Lesů České republiky.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tak na to vám odpovím přesně. Já, když jsem nastoupil 13. jsem byl jmenovaný do funkce, někdy 16. jsem nastoupil. V lednu jsem si objel ty lesy, abych viděl, jak to vypadá. Nemusím to moc objíždět, protože já tam žiju přímo v tom epicentru. I spravoval jsem tam 250 hektarů lesa.

 

David BOREK, moderátor

Vy jste ale od ledna do května cestoval po českých lesích, abyste v květnu uspořádal tiskovku?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Ne ne ne. Já jsem si to zmapoval, přišel jsem na to, že je potřeba změnit legislativu. Víte dobře, že jsem prostě změnil vyhlášku 101. Připraveno máme dneska mezi rezorty 93. Chystáme se na 149, přednesu sadebního materiálu. Je potřeba změnit 289.

 

David BOREK, moderátor

Už teď neházejte těmi čísly, to divák asi nepochopí.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Na druhou stranu jsem, ano na druhou stranu jsem třikrát jednal s panem ředitelem, když jsem ho upozorňoval na věci, které se mi nelíbí, a které je potřeba razantně řešit.

 

David BOREK, moderátor

Ještě pane exministře Jurečko, tady je vyjádření pana děkana z České zemědělské univerzity pana Turčániho, který tématu tedy otázka viny. Pojďme si ho poslechnout.

 

Marek TURČÁNI, děkan, Fakulta lesní a dřevařská, Česká zemědělská univerzita

To, že se nekonalo, tak to můžu potvrdit, protože na jaře 2016 jsem osobně mluvil s panem ministrem Jurečkou, kterému jsem zdůrazňoval, že hrozí obrovský, obrovský problém s kůrovcem a vyzýval jsem ho, aby tu sitaucu, situaci začal řešit.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

To samozřejmě já mohu potvrdit, my jsme tu situaci řešili už od roku 2015, tedy rok předtím, než pan děkan Tručáni, kterého znám velice dobře se mnou o to mluvil a spoustu dalších lidí. Ale já musím říci, že kromě těch opatření, která tady bylo zmiňovaná.

 

David BOREK, moderátor

Ne, je přeci k němu, protože to neříká Andrej Babiš, to neříká pan Milek.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Ano.

 

David BOREK, moderátor

To říká akademik.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

My jsme ty věci řešili, v tu dobu už byla, bylo jasně dané metodické doporučení vlastníkům lesa. Komunikovali jsme s krajem, komunikovali jsme s úředníky, obcí s rozšířenou působností, který měli na starosti právě dohled nad vykonávání vlastního zákona. Takže ty věci v tom daném čase se dělaly. Jenom pro diváka musím říci, že za posledních 10 let dochází k výrazné změně v pěstební činnosti našich lesů obecně v republice, kdy před 10 lety bylo zhruba 30 procent listnáčů. Dneska máme zhruba 40 procent, to je obrovská změna, která se děje. To není, že by ten sektor na to nereagoval, že by ministerstvo neměnilo.

 

David BOREK, moderátor

Dobře, to jsou dlouhodobé věci. Tady pan Turčáni mluvil o něčem krátkodobějším. Prostě jakási urgence, kterou vy jste možná nevyslyšel.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Ano, na tu jsme reagovali změnou metodického pokynu, který šel vůči krajům, vůči obcím s rozšířenou působností. Před skoro rokem jsme zakázali Lesům České republiky těžit plánované těžby. Měly za úkol těžit jenom kalamitní dříví. Je potřeba si uvědomit, že ne jenom kůrovec, ale také několik orkánů tady situaci výrazně zhoršilo a podívejme se taky na tu situaci do okolních států. A klíčový problém, který nás tady nejvíce brzdí, je nedostatek personálu, který by tu práci zvládl. To je klíčový problém ne jenom pro Lesy ČR, ale pro všechny vlastníky v České republice.

 

David BOREK, moderátor

Tak ještě k panu Milkovi a potom jenom slibuji divákům, že do naší debaty ještě zapojíme třetího hosta, ale ještě k panu ministrovi. No, já tedy jsem pořád od vás se nedozvěděl, jak je možné nebo proč, mě to zajímá z hlediska novinářského, řekněme politická komunikace. Vaše vláda je tady od prosince, je to tak?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Ano.

 

David BOREK, moderátor

V květnu se koná tato pro mě velice silně obsazená tisková konference. Mimochodem je zvláštní, že na té tiskové konferenci je premiér, ministr životního prostředí vy, prostě silně obsazená tisková konference. Co se tedy dělo mezi prosincem a květnem, že až v květnu 2018 slyšíme od ministra životního prostředí bombastická slova o tom, že to je největší kůrová kalamity, kůrovcová kalamita od Marie Terezie? Co se dělo těch posledních 5, 6 měsíců?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Takže dneska máme totálně kalamitní stav, to ukazuje tahle ta mapka.

 

David BOREK, moderátor

Nejsilnější od dob Marie Terezie?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Ano od Marie Terezie, je to tak.

 

David BOREK, moderátor

Co se dělo těch posledních 6 měsíců, proč bylo nutné tu tiskovou konferenci takto silně obsazenou uspořádat teď v polovině května?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tak ono to vyplynulo z toho, že já jsem před týdnem informoval vládu materiálem, který jsem zpracoval o této kalamitě. Předložil jsem to panu premiérovi, požádal jsem ho, že je potřeba to nějakým způsobem vyřešit. Pan premiér mě požádal, aby svolal dotčené organizace. To se stalo dneska.

 

David BOREK, moderátor

Dobře, ale vy z toho prvního /souzvuk zvuků/ jasně, ale vy jste ukazoval, první graf jste mi tady ukazoval nebo našim divákům, už z něho bylo jasné, že ten trend tam byl předloni a loni. Takže předpokládám, že v prosinci, když jste nastoupil do úřadu, tak jste první týdny si neříkal, teď se musím podívat do lesů, jestli náhodou tam není kůrovec. To se vědělo, že tam ten kůrovec už začíná předloni a loni, tak se jenom ptám, proč takto silná možná pro někoho až emotivně pojatá tisková konference v polovině května, když vládnete půl roku?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tak já si myslím, že ten problém je velký a zasluhoval si analýzu a dneska jsme jednali, hned po skončení této konference ještě byla valná hromada ALDP, to jsou zpracovatelé, dodavatelé prací v lese. S nima jsme se hned setkali. Bohužel oni mě informovali o jedné věci, před 14 dny jsem dostal od nich informaci, že na trhu neumístíme asi 900 tisíc kubíků dřeva, budeme muset pro ně najít jiné využití.

 

David BOREK, moderátor

Dobře, to už zase mluvíte o budoucnosti.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Ne, to není budoucnost, to je skutečnost.

 

David BOREK, moderátor

Ne, ale já se ptám na posledních 5 měsíců.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Že toho dřeva bude 2 a půl milionu, takže to jsou prostě.

 

David BOREK, moderátor

Pánové, to probereme v té poslední části. Teď ještě ten slibovaný třetí host, kterým je Radek Holomčík, místopředseda zemědělského výboru a místopředseda pirátské strany. Zdravím vás do Brna. Jsou moje informace správné, že Piráti se zaobírají myšlenkou svolání mimořádné schůze sněmovny nebo prostě řeč je to ve sněmovně myslím kůrovcovou kalamitu?

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda strany, místopředseda zemědělského výboru, PS /Piráti/

No, já jsem na základě těch pátečních události s odvoláním pana generálního ředitele Szóráda v průběhu víkendu řešil s kolegy z poslaneckého klubu tady ten návrh a zatím, je jako řešíme to uvnitř klubu, ale já prostě budu chtít, aby se touhle otázkou jako zabývala sněmovna. Vzhledem řekněme k rozsahu a závažnosti situace, ať už se budeme bavit v ekonomické rovině nebo v dopadech na životní prostředí.

 

David BOREK, moderátor

Když vás vezmu na krátký historický exkurz do prehistorie, myslím pro vás prehistorie, protože jste ještě nebyli ve sněmovně, tedy podzim 2017. Konala se taková novinářsky zajímavá věc, mimořádná schůze k lithiu. Pamatujete si na to možná jako divák tehdy. Vyřešilo se na té schůzi něco? Nebo jenom otevření vrátek pro orgie orátorské rétoriky různých stran a protistran?

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda strany, místopředseda zemědělského výboru, PS

Ano ano jako samozřejmě to tak může být, ale ten důvod proč vlastně bych chtěl, aby, aby ta schůze proběhla, je minimálně v tom, abychom se jak my poslanci tak i zejména veřejnost prostě dozvěděli pravdu. Jo pokud tady ministerstvo zemědělství a Lesy České republiky delší dobu říkají, že nikdo nic nepodcenil a vlastně za kůrovcovou kalamitu může klimatická změna. A poté přijde jiný ministr zemědělství a de facto z hodiny na hodinu odvolá generálního ředitele Lesů České republiky s odůvodněním, že podcenil kůrovcovou kalamitu. Tak já mám a člověk nemusí být profesor lesnické univerzity, aby jako pochopil, že vlastně tady někdo neříká pravdu.

 

David BOREK, moderátor

Jasně a teď mi řekněte, to je takový ještě postoj analytický, ale předpokládám, že každý člověk u někoho se to samozřejmě liší podle nastavení jeho osobnosti má tendenci si dělat nějaký předběžný závěr. Pro někoho to může být rychlý soud, pro někoho ten soud uvnitř jeho hlavy může trvat trochu déle, ale vy už máte předběžný závěr, jak to na vás působí? Ať už ta argumentace bývalého veden ministerstva a bývalého vedení lesů, tak to co říkají teď Andrej Babiš, pan Milek a spol?

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda strany, místopředseda zemědělského výboru, PS

No, my jsme vlastně podávali řadu interpelací na teď už vlastně současného ministra zemědělství, kde jsme se ptali na konkrétní věci, které nám v souvislosti jak s kůrovcovou tak s dalšími, s dalšími kroky jak ministerstva tak Lesů České republiky, které nám nedávaly smysl a jako vidíme tam určitý, určité podezření jo. Na druhou stranu já se přiznám, že tady to odůvodnění nebo odůvodnění, to načasování podle mě je dost podivné jo, protože pokud se bavíme o tom, že vláda vládne 5 měsíců, a ono to tak vlastně zaznělo v té debatě přede mnou. A ten krok přijde teď, kdy de facto jako je pár týdnů předtím, než dojde ke schválení koaliční dohody, tak je pár týdnů předtím, než dojde k výměně na, na postu ministra zemědělství. To by mělo připadnout, že jo sociální demokracii. Tak jako vzbuzuje to, vzbuzuje to vlastně jak kroky minulého ministerstva, tak kroky současného ministra prostě vzbuzují podivnosti. A já bych jako opravdu.

 

David BOREK, moderátor

Jasně, ale abych to shrnul, ta ambice Pirátů je k tomu mít mimořádnou schůzi. Je to tak mimořádná schůze sněmovny nebo to mít jako nějaký bod zařazený na řádnou schůzi?

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda strany, místopředseda zemědělského výboru, PS

Já myslím, že mimořádná schůze, protože jako, jak jsem to říkal před chviličkou, význam lesů a Lesů České republiky a dopady té kůrovcové kalamity jsou natolik fatální, jak v ekonomické rovině, tak i v té ekologické, že tohle to si myslím, že jako je naprosto odůvodněný požadavek si myslím z naší strany nebo z mojí strany.

 

David BOREK, moderátor

Jasně, teď mám otázku na vás směřovanou do budoucnosti s tím, ale samozřejmě to by byla taková poznámka k 15 minutové přednášce. Tak to zkuste spíš říct, které body nebo které parametry, které věci v tom teď po krizovém managementu si budete chtít hodně ohlídat? Které vás zajímají, kde je potenciál, protože to může dopadnout špatně, že prostě je to nutné na to dávat pozor? Tak co je pro vás takovou věcí, takovým ďáblem schovaným v detailu?

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda strany, místopředseda zemědělského výboru, PS

Já úplně nesouhlasím s tím, že se bavíme o krizovém managementu. Já si myslím, že ta krize trvá dál akorát tím, že byla zima, tak některé věci nebyly tolik vidět. Ale pro nás a zase zaznívalo to i v té debatě. Pro nás je důležité nějakým způsobem se začít bavit o rozvoji a budování infrastruktury a logistiky na to, aby se vytěžené dřevo dostalo z lesa takovým způsobem, aby se jakoby zpětně, zpětně zase nešířil, nešířil kůrovec nebo nevracel se zpět do lesa. A pak je, pak je celá řada otázek počínaje obchodním modelem Lesů České republiky. Nějaké řešení jako spolupráce třeba s dřevařským průmyslem nebo dřevozpracujícím průmyslem a samozřejmě a také to zaznělo jako novelizace celé řady zákonů, lesního zákona, zákona o myslivosti a tak dále.

 

David BOREK, moderátor

Jasně. Radek Holomčík, místopředseda Pirátů, děkujeme za váš čas, na shledanou. Možná Marian Jurečka jako teď už také opoziční politik mi řekne, jaké jsou vaše věci, na které si teď v tom krizovém nebo po krizovém managementu dáte vy jako KDU-ČSL pozor? Vás bude zajímat od pana ministra, popřípadě od jeho nástupce?

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Já myslím, že klíčové pro to řešení, my se budeme bavit jako konstruktivně, je teďka mít ty lidi. Protože my se tady můžeme bavit abstraktně, můžeme tady měnit legislativu.

 

David BOREK, moderátor

Čili otevřít hráze migrace a lesních dělníků?

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Ne migrace, to není otázka migrace.

 

David BOREK, moderátor

Ne myslím dočasná migrace lesnických dělníků.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

To je pracovní síla, která dostane třeba pracovní povolení na 1 rok. Protože tady se může do vyhlášky napsat cokoliv, ale jestliže nejsou lidi, kteří přijdou a vytěží to a nejsou lidi, kteří přijdou a zasadí to, tak je to úplně jako bohapustá teorie. To je první věc, druhá věc je samozřejmě novelizace těch zákonů jako lesní zákon, myslivecký zákon samozřejmě taky a zákon o krizovém řízení, protože já jsem se potýkal s tím, že ministerstvo zemědělství nemá efektivní nástroje, jak tyhle věci dokázat v praxi řešit, ale musím taky říct, že když jsem předával ministerstvo panu ministru Milkovi, tak jsem mu říkal, že je opravdu kalamitní problematika klíčová, a že tam připravujeme ty legislativní návrhy. Takže to není tak, že by po mně tam byla úplně jako nula a pan ministr a úředníci na ministerstvu dělali všechno od začátku. Ty věci byly předchystané, ano že potom dobíhá v lednu v únoru připomínkový řízení, tak to je logika, že ta věc běžela někdy od září, od října.

 

David BOREK, moderátor

Ale prostě, abych to shrnul, pracovní síly dočasné a tedy také nějaké nové vymezení kompetencí toho krizového managementu ministra a ministerstva v oblasti toho urychleného likvidování.

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Ano, to nám obrovský způsobem chybělo, protože jestliže děláte opatření obecné povahy, kterým něco ukládáte, a je tam jenom 50 denní lhůta. To je v těchto okamžicích tak dlouhá doba.

 

David BOREK, moderátor

Tak to odpovězte, pane ministře, i když můžete mít tedy už jednou nohou na odchodu, nemyslím ještě ze studia ale možná už z ministerstva. Jednak tedy pracovní síly, to byla asi mimořádná potřeba a jednak, co tedy jinak z hlediska manažerského, když tedy tak kritizujete to předchozí manegování budete dělat vy?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tak určitě ty lidi jsou klíčový.

 

David BOREK, moderátor

Jak to bude řešeno?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tak budeme diskutovat na vládě a musíme se k tomu postavit a prostě uvolnit vstup zahraničních dělníků.

 

David BOREK, moderátor

Čili pojďme se opravdu o masivnějších, já nechci strašit, protože se bavíme o dočasné pracovní migraci, ale prostě bavíme se o tom, že to nebude pár stovek, bude to pár tisíc, hodně tisíc.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tam je to otázka vyhlášení buď nějakého toho mimořádného stavu prostě, kdy, kdy mu pak můžeme použít určité, určité rychlejší řešení na likvidaci toho kůrovce, ale já bych panu Holomčíkovi, já bych rád možná, abychom se spolu i podívali na to místo, protože já si myslím, že nějaké mluvení ve sněmovně je od věci. Věřím tomu, že někteří poslanci ani neviděli místa, která jsou zasažena kůrovcem, ty oblasti, jak to tam vypadá, jak se to zpracovává, co je potřeba udělat. Protože, že z jednoho stromu vyletí 100 tisíc brouků a opatření, které do teď tam byly, prostě nejsou účinná. Je potřeba řešit to úplně jinak. Diskuze v Poslanecké sněmovně s lidmi, kteří nikdy neviděli, neviděli kůrovce, jak vypadá, jak se dělá, takže to je zbytečné. To nedopadne dobře.

 

David BOREK, moderátor

Většina lidí také nikdy neoperovala slepé střevo sama sobě, a přesto ne jako voliči s všeobecným volebním právem v parlamentním demokratickém režimu prostě mají právo rozhodovat o tom, jak bude třeba financováno zdravotnictví. Tak jenom to je paralela. Ještě zpátky o tomu, tedy opravdu se bavíme o mnoha tisících lidech, kteří by měli urychleně dostat dočasné pracovní povolení v České republice. Ano, nebo ne? Je to tak?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Ano.

 

David BOREK, moderátor

A bavíme se o tom, že tedy v nějakém jiném režimu bude ministerstvo popřípadě lesy zadávat zakázky na tu urychlenou těžbu, je to tak?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Ano to je potřeba.

 

David BOREK, moderátor

Bude ta transparentnost v tom smyslu, že to bude prostě s nějakým výběrovým řízením, byť v zrychlenějším režimu, nebo to nebude výběrové řízení?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Musí to být zrychlenější režim a musí se to velice rychle řešit, protože jinak to kvadratickou řadou poroste.

 

David BOREK, moderátor

Jedna věta ještě, pane Jurečko, jestli chcete něco?

 

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany, bývalý ministr zemědělství

Já myslím, že je tady dlouhodobě diskutované téma, které by tomu hodně pomohlo a to je speciální zákon o státním podniku Lesy České republiky, kde by tyto mimořádné situace byly jasně definovány včetně toho, aby tam byla i v takové situaci zjištěná určitá transparentnost. To si myslím, že by také pomohlo.

 

David BOREK, moderátor

Ale to už je možná téma na nějaké příští debaty, třeba s vámi. Marian Jurečka a Jiří Milek, děkujeme, že jste přišli.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem