Kůrovcová kalamita v ČR

16. 5. 2018

ČRo Radiožurnál, 15. května 2018

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Největší postrach našich lesů - kůrovec - přiměl ke krizové schůzce premiéra v demisi a jeho ministry zemědělství a životního prostředí v jednobarevné vládě hnutí ANO. Podle šéfa resortu životního prostředí Richarda Brabce stát čelí největší kůrovcové kalamitě od dob Marie Terezie. A stejně jako předseda vlády Andrej Babiš připisuje tento stav minulému vedení ministerstva zemědělství. Státní Lesy se potýkají s nedostatkem pracovníků, kteří by kalamitu odstraňovali. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek doporučil, aby stát zjednodušil příjem zahraničních dělníků, kteří by se práce v lesích ujali. My máme na lince dva ministry zemědělství, toho současného z hnutí ANO, Jiřího Milka. Dobrý den. Tak, pane Milku, jak závažná je ta situace s kůrovce v českých lesích?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství v demisi /nestr. za ANO/ 

Tak určitě je to závažná situace, protože za minulý rok bylo vytěženo přes 5,5 milionu kubíků kůrovcového dříví a v letošním roce ten odhad je podstatně vyšší, už teď za první čtvrtletí bylo vytěženo kolem 2 milionů kubíků, takže rozhodně ten stav je alarmující.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Premiér Babiš dnes tvrdil, že ministerstvo pod vedením vás, pane Jurečko, nedostatečně komunikovalo s ostatními resorty a nechal tu situaci dojít až do současného stavu. Připouštíte si svůj díl odpovědnosti za nynější situaci?

 

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství /KDU-ČSL/

Já tuto kritiku pana premiéra Babiše musím naprosto věcnými argumenty odmítnout, protože od roku 2015, kdy kůrovcová kalamita tady začala, to už jsme dělali mnoho kroků, ať už v rámci státního podniku Lesy České republiky, čili v rámci resortu bychom tu situaci dokázali zvládnout, a pokud jde o meziresortní spolupráci, tak já jsem roky 2016, jak byl zdokumentován, opakovaně žádal některé další resorty v součinnost, například ministerstvo dopravy jsme žádali, aby ČD Cargo nám uvolnilo daleko větší kapacitu vagonů, včetně zvýšení kapacity železniční dopravní cesty v postižených regionech, bohužel nám nebylo vyhověno požadavku, který jsme potřebovali, žádali jsme také ministerstvo vnitra v loňském roce, když přišla ta větrná kalamita začátkem srpna, aby byl podpořen návrh, který by mohla schválit vláda na vyhlášení nouzového stavu, ani to nebylo doporučeno, podpořeno, žádali jsme tak i ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj, bohužel ani tady nám nebylo vyhověno, jsme také vázáni zákonem o veřejných zakázkách, takže v rámci těch legislativně personálních možností, které resort měl, si myslím, že jsme udělali maximum pro to, aby /nesrozumitelné/ situace se dokázala zvládnout a když se podíváme do ostatních států, jako je Rakousko, Bavorsko, Polsko, Slovensko, tak se tam potýkají s podobnými problémy jako my a musím říct, že ten rozsah zvládaný té situace v České republice srovnatelný možná o trochu lepší, než s Bavorskem, takže říkat, že tady se 3 roky nic nedělalo a že za všechno může Jurečka a vedení resortu a státního podniku Lesy České republiky, to je podobně jako argument, jako kdybych já mohl za to, že /nesrozumitelné/ 3 roky poslední tady dostatečně nepršelo.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Tak, pane Milku, vy sdílíte tu kritiku Andreje Babiše na adresu pana Jurečky, co podle vás udělal špatně, nesouhlasíte s tím, že vlastně se snažil udělat maximum možného, ale do jisté míry i hnutí ANO ho v některých těch krocích blokovalo.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tak podívejte, já jsem nebyl členem minulé vlády, takže to nechci hodnotit úplně, ale prostě jednoznačně si myslím, že mohlo se udělat víc, to znamená...

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

A co přesně?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Především v té legislativní otázce, já jsem přišel na ministerstvo a v lednu jsem se zorientoval, jel jsem se podívat, protože bydlím a žiji v tom epicentru toho kůrovcového dění na střední Moravě, takže viděl jsem tu hrůzu, která se tam už několik valí, takže jsem komunikoval s lesníky, jak s dodavatelskýma službama, tak s Lesy České republiky a ti si stěžovali, že je potřeba novelizovat zastaralé vyhlášky, vyhláška 101, kterou jsme stihli novelizovat, minulý týden už je platná, je to vyhláška 83, kterou teďka máme v meziresortu, je to zákon 149 o přenosu materiálu sadebního a zákon o lesích, tuším, 289 taktéž bude potřeba novelizovat. Takže je potřeba, za prvé, ty legislativy a ta opatření udělat. Za druhé, jsou tady ty opatření v lese, protože myslím si, že vždycky platilo, že les do konce března je potřeba vyčistit, nenechávat tam žádné, žádné polomy jako evidovanou hmotu a podobně, takže toto byl ten můj rozpor, i s ředitelem, generálním ředitelem Lesů.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Co říkáte, pane Jurečko, na ty výtky, že jste mohli prosadit legislativu, že jste mohli lesy vyčistit a neudělali jste to?

 

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Tak já se ještě vrátím k jedné věci, když jsem slyšel tu kritiku ze strany pana premiéra, tak já musím říct, že se za ty 3 roky poslední předkládá několik materiálů na vládu, kde byl dokonce ministr životního prostředí spolupředkladatel těch materiálů, které se týkaly kůrovcové kalamity, její situace a řešení. A nikdy jsem z úst tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, ani z úst pana ministra Brabce neslyšel, že by chtěl něco udělat jinak, lépe, že by měli nějaké návrhy, lepší postupy.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Dobře, ale prosím, pan Milek, jak říkal, tak v té vládě nebyl, tak můžete říct něco k těm, k těm námitkám, co se týče legislativních záležitostí, třeba upravit lesnickou vyhlášku, jak to udělal ministr Milek?

 

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Ano, tak abychom byli korektní, tak je potřeba říct, že tyto věci se začaly připravovat ještě za mého působení, protože to byl opravdu jako reflex na ten stav, který především se změnil tou velkou vichřicí v srpnu, kdy opravdu ta kalamita celá dostala daleko větší rozměr, než do té doby, jako včetně Rakouska i Bavorska. My jsme, nebo já, když jsem předával resort panu ministru Milkovi, tak jsem předával takovou silnou brožuru, kde jsem mu říkal o lesnické sekci, tak jsem říkal, že tam jsou dvě priority, kalamitní situace v lesích a africký mor. Africký mor si myslím, že pan ministr řeší velice aktivně a dobře, pokračuje v těch krocích. A u té situace kalamitní jsem říkal, že je potřeba dotáhnout ty věci, které se týkají novelizace legislativy a není to jenom to, co on zmiňoval, já jsem hovořil také o lesním zákonu, ale také o zákonu o krizovém řízení, bude potřeba prostě zlepšit kompetence pro takové situace, i pro resort ministerstva zemědělství, my jsme v loňském roce na podzim zakázali i vlastníkům obecných a soukromých lesů těžby, kromě těžeb kalamitních, tehdy o tom byla velká diskuse, jestli jsme to nepřehnali a podobně, takže není pravda, že bychom nekonali, my jsme se snažili udělat maximum.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Tak dobře, dobře, děkuji. Já se teď zeptám pana ministra Milka, co tedy konkrétně teď v téhle situaci bude ministerstvo, ale zřejmě i celá vláda ve spolupráci, dejme tomu, s těžaři, dělat, aby tu kalamitu zastavili?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Tak my jsme měli dneska první jednání, kde jsme si řekli, které důležité věci potřebujeme řešit, na příští týden svoláme širší okruh jednání, kde budou i dodavatelé, zpracovatelé dřeva a tak dál, dneska po skončení tiskové konference jsem jel ještě na ALDP, to jsou zpracovatelé a dodavatelé prací, měli tady valnou hromadu v Praze, my jsme s nima teď asi 2 hodiny diskutovali o situaci, bohužel jsme se nedozvěděli nejrůžovější informace, podle jejich informací už bude přebývat víc jak 2 miliony kubíků v třetím kvartálu, takže musíme společně hledat možnost odbytu tohoto dříví, jak ho zpracovat nebo zaskladnit a tak dále.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

A proč třeba, promiňte, pane ministře, proč třeba nevyhlásíte v lesích krizový stav?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

I toto dneska tady padlo. Já si myslím, že za ministerstvo můžu říct, že budeme se snažit vyhlásit nouzový stav, protože krizový stav v jednom kraji nám to neřeší, my máme dneska zasažený minimálně už 4 kraje, když nepočítáme jižní Čechy.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Tak, pane Mariane Jurečko, chybí vám něco v těch návrzích, které teď představil pan Milek na omezení šíření té kůrovcové kalamity?

 

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Tak jednak mě mrzí, že pan ministr řekl, že dneska měli první velký jednání, bohužel po 5 měsících fungování, u této vlády si myslím, že to je ukázka, že se tomu dostatečně nevěnovali, ale abych byl konkrétní, mně tam chybí jedna zásadní věc, a s tím se potýkají všichni, kdo dneska mají nějaký pozemek, nedostatek lidí, pokud ministerstvo vnitra zásadním způsobem neumožní větší příliv pracovních sil, například z Ukrajiny, tak s tou situací ani ty firmy, ani ty Lesy ČR, ani Vojenské lesy, ani nikdo jiný, nebude schopen dobře vypořádat.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Tak o tom se ale uvažuje, viďte, pane Milku.

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

Ano, ano, to jedno z opatření je, aby se v urychleném režimu do resortu lesnictví pustilo alespoň 4 tisíce lidí ze zahraničí.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

A kdy to, kdy podle vás reálně můžou do Česka přijít?

 

Jiří MILEK, ministr zemědělství

No, tak budeme to řešit určitě zítra na vládě.

 

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Já jsem před rokem zhruba v tuto dobu na vládě předkládal materiál, který navrhoval plus 15 tisíc ukrajinských dělníků do celého sektoru agrárního, včetně lesnictví, bohužel vláda to tehdy omezila pouze na 1500, byl jsem tehdy přehlasován.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Pánové, oběma vám děkuji za rozhovor, tolik Marian Jurečka z KDU-ČSL. A Jiří Milek za hnutí ANO.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.