přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Kůrovcová kalamita

10.7.2018

Události, komentáře, 9. července 2018

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Bezprecedentní ekologická katastrofa anebo největší kalamita od dob Marie Terezie. Ani takovými silnými výrazy nešetřili lesníci a politici při popisu stavu českých lesů, který devastuje kůrovec. Na vině jsou zejména extrémní výkyvy počasí. Zítra se touhle situací bude mimořádně zabývat i sněmovna. Právě to je tedy téma, o kterém budeme mluvit nejenom s ministrem Miroslavem Tomanem, kterého tady ještě jednou vítám, ještě jednou formálně dobrý večer.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ještě jednou dobrý den.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

A v Brně se k nám připojí poslanec za Piráty Radek Holomčík. Pokud se vidíme a slyšíme, tak i vás zdravím. Dobrý večer.

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda sněmovního zemědělského výboru /Piráti/

Dobrý večer vám i divákům.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Kůrovcová kalamita, pane ministře, jakoby začala květnovou tiskovou konferencí pana premiéra Babiše a pana ministra Brabce. Tehdy zazněla ostrá kritika na předchozí vedení Lesů i ministerstva. Jaký je váš postoj k této kritice, která byla i adresně cílená na vašeho předchůdce, předpředchůdce pana Jurečku?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak víte, já si myslím, že tam určitě došlo k některému pochybení té praktické lesnické práce, ale vracet se do minulosti, kdo za co může, tak to bychom se museli vracet do minulého století, museli bychom se vracet v době, kdy začaly být vysazovány tyto kultury, vrátit se do 20. let minulého století, kdy tady byla bekyně mniška a tak dále.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

K tomu se dostaneme. Mě zajímá teď ta osobní odpovědnost, která byla směřována i k Marianu Jurečkovi.

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

A tak já si myslím, že pan ministr Jurečka dělal to, co v daném okamžiku mohl dělat. Já nechci hodnotit práci pana ministra. Po bitvě je každý generál, takže si myslím, že je potřeba se dívat dopředu a ne hodnotit a kritizovat to, co je v minulosti.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

On se ale na ta slova představitelů vlády bývalý ministr Marian Jurečka právě v květnu se svou obhajobou takříkajíc ozval.

 

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství /KDU-ČSL/ /květen 2018/

Tak pokud bychom byli korektní, tak se bavme o tom, že ty příčiny vznikly někdy před 50, 70, 80, 100 lety, že tady vznikly smrkové monokultury. A pokud bychom byli korektní, tak se musíme taky podívat na to, že poslední tři roky byly extrémní roky v tom, že to byly teplé roky, suché roky s velkým nedostatkem srážek, které umožnily to, že ty porosty smrkové chřadly a byly tudíž více náchylné na napadení kůrovcem.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Tolik tedy citát z letošního května. Pane poslanče Holomčíku, pan ministr byl k panu exministru Jurečkovi relativně vstřícný. Jaký je váš názor? Mělo ministerstvo za jeho vedení jednat, řekněme, razantněji a kdo tedy nese podle vás vinu na té situaci?

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda sněmovního zemědělského výboru /Piráti/

Já bych rozhodně nechtěl být arbitrem toho, kdo nese vinu. I z toho důvodu jsem strašně rád za to, že budeme kůrovce projednávat zítra na Poslanecké sněmovně. Nicméně co se týče těch kroků, které mohly být udělány a nebyly, tak si myslím, že jsme po čas toho, co řešíme tady tu kalamitu, jako celou řadu jich identifikovali. Koneckonců máme doklady o tom, že v té kalamitní oblasti byly udělovány pokuty za nedodržování smluvních podmínek ve vztahu ke kůrovci už v roce 2013 a je samozřejmě na místě se ptát jako, co se tam vlastně dělo. A opakuju, i z toho důvodu vlastně by měla nebo odpovědi na tyto otázky by měly zaznít, jak doufám, zítra na půdě Poslanecké sněmovny.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pane ministře Tomane, na podzim byla kalamita, v březnu znovu, padala spousta stromů, to se všechno nestihlo zlikvidovat. Tam ale přece asi nějaké pochybení něčí muselo být nebo, přiznám se, že tomu nerozumím, nejsem odborník, ale člověk si řekne to přece musejí odborníci dopředu umět nějak odhadovat.

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já nechci dělat arbitra, jak už tady bylo řečeno, ale nicméně si myslím, že opravdu došlo k nějakému pochybení té pravidelné lesnické práce, k tomu špatnému odhadu. Ale víte, teďka někoho soudit za to, co by bylo, kdyby bylo, pojďme se opravdu dívat dopředu, protože je potřeba spousta věcí změnit, ať někam popojdeme dopředu, protože já vždycky bojuju za něco, ne proti něčemu a dělat někomu soudce, bych velmi nerad.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Já to ani po vás nechci.

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Jak říkal pan kolega, pan kolega Holomčík, já s tím mohu souhlasit, ale prostě stanovovat, kdy začala kůrovcová kalamita podle pokut, to je trošku takové zavádějící, ale pojďme se bavit, co s tím budeme dělat.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Vy to chcete zjevně řešit věcně, jak říkáte, ale je to politické téma. Pane poslanče Holomčíku, proč se podle vás z toho čas od času stává politikum? Proč to tedy často řeší politici a opravdu ne experti, jakkoliv se nechci dotknout, pánové, vaší odbornosti vzájemně. Prosím.

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda sněmovního zemědělského výboru /Piráti/

Tak to samotné řešení kůrovcové kalamity je samozřejmě primárně odborná záležitost. Ale to, jakým způsobem funguje například společnost Lesy České republiky nebo obecně ty instituce, které spravují státní lesy, je prostě politikum a politici by měli dávat nějaké zadání, zda chceme po lesích to, aby plnily jenom hospodářskou funkci, nebo i to, zda chceme, aby plnily nějakou další, třeba ve vztahu k životnímu prostředí nebo adaptaci na klimatickou změnu. A přeci jenom my jako volení zástupci lidu bychom měli dohlížet na to, že se státním majetkem je hospodařeno dle nejlepšího vědomí a svědomí. Takže já si myslím, že v téhle rovině to samozřejmě je politické téma.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

O tom, že to téma je atraktivní pro politiky, svědčí i devět let staré záběry. Tehdy se poprvé opravdu hodně výrazně do tématu kůrovec takříkajíc pustili i vysoce postavení politici, dokonce ti dva nejvýše postavení. Současný prezident, který byl tehdy mimo aktivní politiku, neváhal prohlédnout si Šumavu z vrtulníku tehdy a velmi kriticky se pak vyjadřoval o tom, co viděl. No a tehdejší prezident, tedy Václav Klaus, ten zase ač častokrát mluvil velmi kriticky o peticích a o různých podepisovačích peticí, tak podepsal tehdy právě petici za ostrý boj proti kůrovci.

 

Václav KLAUS, tehdejší prezident ČR /27. 8. 2009/

Já bych řekl, že nejsem jenom na straně Jihočeského kraje nebo Plzeňského nebo jakého, opravdu na straně rozumu, protože to, co se děje a to, co nám předvádějí naši Zelení a jejich spřátelená ministerstva, je pro mě prostě nepřijatelné, hloupé, nerozumné a myslím, že úkolem jakéhokoliv rozumného člověka, nejenom Jihočecha, je prostě se proti tomu postavit.

 

Miloš ZEMAN, bývalý premiér /2. 4. 2009/

To, co jsem viděl, je zločin. Ta Šumava, a to zejména v oblasti národního parku, vypadá jako po jakémsi chemickém bombardování.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Tak to byla vzpomínka a teď pojďme k současnosti a hlavně k budoucnosti. Pojďme se zkusit dostat k možným řešením. Klíčové je složení českých a moravských lesů. Marcela nám ho podrobně představí. Předpokládám, že budeš mluvit hlavně o tom, že většina těch lesů je jehličnatých.

 

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Přesně tak. Takhle vypadají české lesy v číslech a je tedy potřeba říct, že jehličnaté jsou bezmála tři čtvrtiny všech porostů. Nejčastěji smrkové. Ty pokrývají polovinu plochy. Jak vidíme, pak následují borovice, ale až s velkým odstupem, něco přes 16 % a až potom následují dřeviny listnaté, tedy buky a duby. Za posledních 15 let se sice podíl výsadby listnáčů zvýšil asi o třetinu, to vidíme tady, ale přesto lesníci stále vysazují více jehličnanů a i v novém zalesňování vedou smrky, sedm z deseti stromů, za nimi pak borovice a jedle. U listnatých stromů vede buk, to je víc než polovina sazenic, a třetina jsou duby. Ostatní druhy jsou zastoupené jenom velice málo. Pane ministře, i od vás, politiků, velmi často slýcháme, že ty smrky jsou nejnáchylnější na dopady klimatických změn, na výkyvy počasí, tak proč se jich sází tolik?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak to je jedna z věcí, kterou chceme teďka začít měnit, protože teďka je ta vyhláška číslo 83 ...

 

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka

Ale to už se ví přece strašně dlouho.

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne, to je pravda, ale já jsem tam 14 dní, takže se snažím teďka ty věci udělat co nejrychlejc.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

No, jednou už jste ministrem byl, promiňte.

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ale jenom půl roku. Takže, takže si myslím, že je potřeba změnit vyhlášku 83, kde se musí změnit podíl, podíl listnatých a jehličnatých stromů. Já vnímám tu kritiku Hnutí Duha, Pirátů a všech dalších. My jsme o tom dneska jednali. Myslíme si, že dojde ke zpřísnění této vyhlášky, a že budeme podporovat pouze ty, kteří budou dbát na to doporučení.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Já shodou okolností ...

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Jenom pro zajímavost, v Lesích České republiky je dneska řádově 46 - 48  % dneska už listnatých stromů a chceme to zpřísnit, že v některých oblastech budou jehličnany zastoupeny třeba jenom 30 %.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Já vím, že děti v první třídě se učí, že ideální je, když jsou lesy smíšené, když, když to je možná i pro člověka zajímavější, hezčí, tak se nabízí otázka, proč to pořád tak není? Ale vy jste to v podstatě vysvětlil.

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Musí se změnit ta vyhláška. Budeme podporovat pouze ty, kteří budou dbát na naše doporučení, to znamená jak sazenicemi, tak semeny a dalšími dotacemi.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

A, pane poslanče Holomčíku, také jde v této souvislosti myslím o to tempo, protože před 10 lety bylo zhruba 30 % listnáčů, dnes máme 40 %. Stačí tohle tempo podle vás?

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda sněmovního zemědělského výboru /Piráti/

Tady co se týče tempa změny druhové skladby, tak se přiznám, že jako nedokážu úplně posoudit, jestli tohle současné tempo stačí. Nicméně já si myslím, že jedna věc je složení lesů a druhá věc je to, že pokud chceme nějakým způsobem řešit kůrovcovou kalamitu, tak bychom se měli ptát i na to, co dělal stát jako, jako, řekněme, garant systému státní správy lesů? A z těch informací, které máme teď k dispozici, tak jednoznačně vyplývá, že prostě ten systém státní správy lesů nefunguje. Já určitě vítám debatu, odbornou debatu o tom, jak by měly lesy druhově vypadat do budoucna, ale pokud my jako, jako instituce, stát jako instituce, která nějakým způsobem má spravovat lesy nebo se o ně starat a provádět v nich dozor, prostě nezmění ten přístup, tak se obávám, že to bude taková jako polovičatá změna.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

A jak se dá podle vás, pane poslanče, celá situace řešit, řekněme, legislativně? Člověk má pořád pocit, že boj proti kůrovci by měl být spíše na těch místech, kde se to toho kůrovce týká, tedy v těch lesích, ale pokud jde o nějaké legislativní úpravy?

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda sněmovního zemědělského výboru /Piráti/

A tak ono nejde jenom o třeba lesní zákon jako takový, ale jde celkově o to, jakým způsobem my, jako když se bavím teď zase v roli státu, jakým způsobem my přistupujeme k tomu, co od lesů chceme, a to, co vlastně umožňujeme, aby se dělo. Já zase uvedu příklad a netýká se to nutně legislativy, jo. Jedním, jednou z těch věcí, na kterou odborná veřejnost už delší dobu poukazuje, že jeden z těch, řekněme, kanálů nebo zdrojů šíření kůrovcové kalamity je vlastně systém aukcí dřeva nastojato, které, které vlastně strašlivým způsobem zpomaluje možnosti, jak účinně vytěžit dřevo napadené kůrovcem dřív, než se v něm ...

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Ano.

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda sněmovního zemědělského výboru /Piráti/

Jo ... To je jenom příklad a netýká se to, netýká se to nutně legislativy. Já si myslím, že tady je opravdu potřeba přehodnotit náš pohled na státní lesy.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Dobře. Poslední otázka na vás, pane ministře. Co by mohl vyřešit případně nouzový stav? Ptám se proto, že váš předchůdce, pan Milek tvrdil, že by se měl vyhlásit. Měla by ho vyhlásit vláda? Vyhlásí ho  vláda?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak my jsme ve spojení s jednotlivými kraji, kde se, kde se vyhlašuje kalamitní stav, kde, kde fungují štáby, takže si myslím, že to funguje na úrovni krajů. Je potřeba teďka přijmout ty opatření hlavně k asanaci dřeva, to dřevo dostat z lesů. My jsme teďka zavedli skládky nebo zveřejnili skládky, možnosti na milion kubíků dřeva, abysme to dřevo vyvezli z lesa. Je potřeba podniknout další opatření hlavně v té asanaci, prodej dřeva ven a hlavně zajišťovat zalesňování těch mýtných prostor, těch momentálně vykácený prostor, protože lesy mají celospolečenskou funkci, jak bylo řečeno, zadržování vody v krajině a také ekologickou funkci.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Zabíráte celou paletu věcí, ale ten nouzový stav tedy ano nebo ne?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Po dohodě s jednotlivými kraji jsme na to připraveni.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Připraveni, to znamená, že je to blízko, řekněme?

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne, tak je to, je to o tom, že teďka se to vyhodnocuje podle jednotlivých krajů, kraje přijímají opatření na základě, na úrovni samospráv, na úrovni Lesů České republiky a těm sdružením, které tam jsou v tom daném okamžiku, jsme připraveni to udělat.

 

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pane poslanče Holomčíku, vám do Brna, pane ministře Tomane, vám tady ve studiu děkuju za účast. Na shledanou.

 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Děkuju a pěkný večer.

 

Radek HOLOMČÍK, místopředseda sněmovního zemědělského výboru /Piráti/

Děkuji. Na shledanou.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem