Jurečka: Nejsme parta kluků z kostela

27. 10. 2014

Právo, 25. října 2014

* Volby pro lidovce dopadly velmi dobře, cítíte se coby první místopředseda strany a ministr zemědělství jako vítěz?

Určitě se necítíme jako vítězové, ale jako strana, která se po čtyřech letech dokázala vrátit a stabilizovat.

 * Čemu vděčíte za to, že vám voliči zase začali věřit?

To, že KDU-ČSL přežila, je dáno hodně tím, že má širokou členskou základnu. I když se v roce 2010 psalo, že KDU je mrtvá, tak jsme i tehdy měli okolo 28 500 členů, přes tři tisíce zastupitelů a přes pět set starostů. Strana pořád dýchala, i když jen na jednu plíci. Pomohlo také, že tradiční strana úplně obměnila vedení, přišli jsme mladí lidé, sice bez zkušeností, ale s úplně jiným způsobem komunikace. Voliči si vyhodnotili, že se něco stalo, že to půjde k lepšímu a že má zase smysl nás volit.

 * Lidovci jsou spojováni hlavně s bioetickými tématy, jako je odpor k potratům či adopcím homosexuálů. Tyto motivy už nezdůrazňujete, pomohlo to podle vás k dobrému výsledku?

V tom to není. Pořád hovoříme o tradičních tématech, jako je rodina a bioetika, ale politická strana by měla umět reagovat na palčivé problémy doby. Dlouho nám bylo vyčítáno, že jsme neměli kvalitní hospodářský program, v tom jsme proto přidali a dokázali to konzultovat i s odborníky. To přesvědčilo i jiné voliče než ty z Moravy. Dříve nás volily hlavně ženy nad 50 let, dnes znám lidi vysokoškolsky vzdělané, kteří v minulosti volili např. ODS a kteří dnes volí KDU-ČSL. Podívejte se např. do Prahy 7, kde tradiční lidovec jako Jenda Čižinský udělal skvělý výsledek, získal 43 procent a většinu v zastupitelstvu. To nejlépe svědčí o vývoji KDU-ČSL.

 * Sdílíte názor pana Čižinského, že je nešťastné, když stranu milióny podporuje pražský developer Luděk Sekyra?

To je vždycky dilema. Strana potřebuje finanční prostředky na volební kampaně a ty se shánějí vždy těžko, protože v Česku není příliš šancí sehnat tisíce lidí, kteří dají po stokoruně nebo pětistovce. KDU ale přijímá dary přes transparentní účet, a proto myslím, že je to přijatelné.

* Nevadí vám, že jste spojováni s panem Sekyrou, který má pošramocenou pověst?

Samozřejmě různé články, které to zmiňují, mi radost nedělají. To se nečte dobře v situaci, kdy člověk budoval návrat KDU-ČSL. Tři nebo čtyři roky jsem strávil tím, že jsem jezdil do Prahy za své peníze, a potom se dočtete, že nás tady někdo bude ovládat. Na druhou stranu, budeme už deset měsíců ve vládě a ukažte mi, kdo z lidoveckých ministrů jakkoli vyšel vstříc developerským záměrům pana Sekyry.

 * Co chcete udělat, aby výborný volební výsledek nebyl výjimkou?

Musíme v době, kdy vládne skepse vůči tradičním stranám a kdy není mezi mladými lidmi vůbec in jít do politiky, probouzet mladé lidovce. A to se nám daří. Pracujeme na jejich odborném, manažerském a mediálním vzdělávání, protože ani Bělobrádek, ani Jurečka tu nebudou ani věčně, ani možná dlouho.

 * KDU čeká na jaře sjezd. Budete kandidovat na předsedu proti Pavlu Bělobrádkovi, nebo na místopředsedu?

Já si budu muset nejdřív s manželkou a s rodinou říci, jestli v tomto životě budeme pokračovat. Proto jsem říkal, že ani Bělobrádek, ani Jurečka tady nemusí být moc dlouho, protože mít doma čtyři malé děti, být nejméně pět dní v týdnu v Praze nebo někde ve světě a vidět rodinu jen o víkendu pár hodin, to není úplně ideální život. I my doma si budeme muset sednout a prodiskutovat, a pak si sedneme i s Pavlem Bělobrádkem a vše probereme.

 * Takže jste ho chápal, když přemýšlel, zda se stáhne kvůli rodině z vysoké politiky?

Já mu rozumím velice dobře. Musím říct, že dost často doma vedeme debaty, že asi největší radost bych manželce a svým dětem udělal, kdybych šel podat rezignaci.

 * Zvažujete to?

Nezvažuji, ale zvažuji, co bude za rok a za dva, jestli v tu dobu budu chtít být ještě ve vysoké politice, jestli to bude dobré pro moji rodinu.

* A jak to bude v květnu na vašem sjezdu?

Nejdříve se musíme rozhodnout u nás doma.

* Pan Bělobrádek Právu řekl, že post nakonec obhajovat nejspíš bude, ale kdyby do toho nešel, vy byste na předsedu kandidoval?

Nad tím jsem nepřemýšlel.

* Když jste slyšel pana Bělobrádka, že zvažuje odchod, co vás napadlo?

Znám se s Pavlem od roku 2004. Za poslední čtyři roky, kdy se potkáváme několikrát týdně a jsme dobří kamarádi, mě občas pobaví články v novinách, jak si vzájemně jdeme po krku. Docela mu rozumím. Rozhoduje se mezi vedením strany a rodinou. A také nesmíte zapomenout, že to má těžší o svou nemoc. My si stresem v práci zkracujeme život o dny a týdny, v případě Pavla je to o řád horší. Na druhou stranu máme po dlouhé době jednotné a vyvážené vedení. Nehrajeme si na žádná křídla, a kdyby taková chemie fungovala dál, tak by to nebylo špatné.

* Věříte, že dokážou lidovci získat i přes deset procent voličů?

Dobrý mix kvalitního programu a kvalitních lidí neohraničuje výsledky, kterých může KDUČSL dosáhnout. Znám i větší obce, kde lidovci dosahují i 70procentních zisků, protože lidé tam znají kvalitní lidovecké politiky. Nechci velkohubě říkat, že v příštích sněmovních volbách získáme 20 procent, ale ukazuje se, že máme velký potenciál držet se nad deseti procenty.

* To ale nepůjde, aniž byste oslovili voliče v Čechách.

V senátních volbách se ukázalo, že otevřít stranu je dobrá strategie. Už od roku 2010 se snažíme stranu otevřít, abychom nebyli uzavřenou partičkou kluků z kostela. Nemusíme se ve všem shodovat, stačí jen v těch základních principech. Příkladem je pan profesor Hampl (bývalý rektor UK), který kandidoval za nás a za zelené. Jeho výsledek je ukázkou toho, že dokážeme uspět i v Čechách.

 * Není trochu schizofrenní spojení se zelenými? To jsou liberálové, kteří např. podporují adopce homosexuálů.

Určitě to není schizofrenní. Z průzkumů víme, že kdyby volič KDU neměl možnost volit lidovce, volil by Stranu zelených. Funguje to i paradoxně obráceně, pro voliče zelených je druhou možností volba KDU.

* Chystáte se do příštích voleb oslovit i jiné partnery? Např. Starosty a nezávislé, kteří teď spolupracují s TOP 09, ale mají odstředivé tendence?

Já si myslím, že to se logicky nabízí. Je velká škoda, že jsme se Starosty nezačali spolupracovat už mnohem dřív, protože pro starosty je KDUČSL nejpřirozenější partner na politické scéně. TOP 09 má dneska poměrně výrazné problémy, v krajských volbách v roce 2012 se ukázalo, že když Starostové kandidují sami, tak dokážou udělat podstatně lepší výsledek než ve společné koalici s TOP 09. V některých regionech je pro Starosty TOP 09 koulí na noze.

* Už jste začali jednat o tom, že byste je přitáhli?

To není otázka jednání a přemlouvání, ale otázka komunikace, kterou spolu vedeme už dva a půl roku. Řekl bych, že teď tento normální vývoj už asi nastal.

* Máte radost, že TOP 09, strana Miroslava Kalouska, který vás ve Sněmovně nazval pasáčkem vepřů, neuspěla?

Nemám radost z neúspěchu TOP 09 ani ODS, protože bych nikomu z politických partnerů, možná kromě komunistů, nepřál vypadnout ze Sněmovny a zažít si výsledek pod pět procent. Být mimo Sněmovnu a snažit se o návrat je strašně náročné. Naopak bych byl velice rád, aby se v TOP 09 i v ODS nastartoval obnovený proces. Aby tam přišli lidé, kteří chtějí dělat autentickou politiku, a ne velkohubou, populistickou a urážlivou.

* Nezačali se k vám vracet lidi z TOP 09? A kdyby přišli, neodmítnete je?

Myslím, že nedochází k návratu členů, ale k návratu sympatizantů a voličů. Pokud by se chtěli vrátit, tak podle stanov záleží na rozhodnutí místní organizace.

* Jak jste vnímal výrok Andreje Babiše, že nová hnutí bojují proti zavedeným stranám? Vnímáte to, že jde po krku i KDU?

Politika je svým způsobem boj. Otázkou je, jak kultivovaný ten boj bude. I politická kampaň by měla být především soubojem argumentů a neměla by být o tom, kdo má kolik finančních prostředků, kdo nás umlátí, zahltí billboardy a hesly, která vůbec nic neříkají. Mělo by se debatovat o programu a věcných řešeních, a ne zaplnit ulice neurčitými frázemi v duchu my to prostě vyřešíme, my to postavíme - počkejte po volbách.

* Cítíte se jako křesťanský demokrat ohrožen hnutím pana Babiše, jak o tom třeba mluví politici v ODS a v TOP 09?

Nevnímám to jako naše bezprostřední ohrožení, ale může to být ohrožení celého demokratického systému v ČR. Na druhou stranu je to pro všechny politické strany obrovskou výzvou, aby si se vší pokorou uvědomily, jak politiku dělaly dosud, a voličům dokázaly, že tradiční politické strany mají větší smysl a jsou daleko důležitější než ad hoc politická hnutí.

 * Myslíte si, že české demokracii pomůže léčba Babišem?

Mohla by, protože v mnoha politických stranách nastala po posledních volbách docela panika. Všichni si musí nastavit zrcadlo sebereflexe a říci si, co jsme doteď dělali špatně. Seznam, co dělaly politické strany - a to i lidovci - špatně, je poměrně dlouhý a máme hodně co zlepšovat.

* Posílily vás volební výsledky v koalici?

Určitě ne, máme pořád svých čtrnáct poslanců. Není vůbec na místě, aby nám kvůli úspěšným volbám narostla křídla nebo sebevědomí.

 * Babišův Agrofert podniká mj. v zemědělství. Nepokouší se za svou firmu ve vládě lobbovat?

Co jsem ministrem zemědělství, tak jsem zemědělské téma s Andrejem Babišem neřešil. Když je ve vládě jakýkoli bod, který se týká tohoto oboru, zdržuje se hlasování. Jen pro zajímavost ale musím říci, že já jsem s nástupem do pozice ministra musel ukončit svoji živnost soukromého zemědělce na malé zemědělské farmě, kterou jsem nesměl ani vlastnit, ani provozovat. A Andrej Babiš dál může vlastnit Agrofert.

* Nekontaktují vás třeba lidé z Agrofertu a nedožadují se zvláštního zacházení?

Takové schůzky já tady nikomu nedávám. Zemědělství samozřejmě řešíme na koaličních schůzkách se zástupci vládních stran. A ačkoli to explicitně nikdy nezaznělo, jednou jsem cítil, že jsme se dostali na hranu toho, co už zavánělo určitým protežováním, to jsem ale jednoznačně odmítl.

* Máte na mysli pana Faltýnka, předsedu klubu ANO a stále člena představenstva Agrofertu? Zkoušel na vás někdy tlačit?

Ano. Debaty spolu vedeme každý měsíc. Jednou jsme takovou debatu vedli - to bylo ještě během prvních tří čtyř měsíců -kdy to opravdu zavánělo tím, že měl tendence, abychom nastavili společnou zemědělskou politiku s ohledem na aktivity Agrofertu. Ale narazili, protože jsem pánům z ANO řekl, že jednoznačně tuto debatu odmítám, že tady bude buď politika pro všechny, nebo já tady nebudu ministr.

* Hlavním tématem minulých týdnů byla ukrajinská krize. Jak sankce proti Rusku a ruské embargo ovlivnily chod českého zemědělství?

Zemědělství je odvětví, na které ruské embargo dopadá nejvíc. Řešíme to prakticky dnes a denně. V Česku jsou dopady ještě poměrně malé. Situace v Pobaltí a v Polsku je dramaticky horší. Situaci u nás nepodceňuji a nezlehčuji, na druhou stranu jsem týden na Žofínském fóru, kde bylo 400 zástupců potravinářů, otevřeně řekl, že sankce Evropské unie proti Rusku byly nutné. Protože Putin anexí Krymu a tím, co se dneska děje na jihovýchodní Ukrajině, opravdu překračuje rámec ruské politiky. A český národ se zkušenostmi z roku 1938 a 1968 by k tomu rozhodně neměl mlčet. Neměli bychom být bojácní a vyměnit hodnoty, jako je celistvost území, svoboda a demokracie, za desetinu HDP. Když se podívám na naše dědy a pradědy, kteří byli ochotni jít do války a položit život za to, aby náš stát vznikl. Když o dvacet let později byli ochotni položit svůj život za to, aby uhájili existenci našeho státu a národa. Tak si říkám, co jsme to za generaci, když vidíme, co se dramatického děje o tisíc kilometrů na východ, a přesto se tváříme, že je nám to jedno.

 * Nevyčítají vám čeští producenti tento postoj, že poškozujete jejich zájmy?

Samozřejmě jsem to od nich slyšel, ale shodujeme se na tom, že musíme najít nějaké řešení. A tím je najít nové trhy. Teď jsem strávil dva dny ve Francii, kde jsem jednal s potenciálními zákazníky pro české potraviny, příští týden kvůli tomu jedu do Jižní Koreje. V Paříži jsem mluvil se zástupcem velkého amerického obchodního řetězce H. E. B, který má o české zboží zájem, během měsíce by měl navštívit české firmy. Rozjíždíme také kampaň na podporu regionálních potravin -České Vánoce s regionální potravinou. Chceme znovu a znovu našim spotřebitelům vysvětlovat, že je důležité si při nákupu uvědomit, že koupí českého výrobku podporují někoho, kdo tu podniká, platí daně a pojištění, a že ty peníze zůstanou v Česku a budou sloužit rozvoji společnosti.

* Vaši předchůdci propagovali také českého kapra a moc úspěšní nebyli.

Máte pravdu, ta kampaň se příliš nepovedla, nám se to snad podaří.

* Jak se vám daří tlačit potravinové řetězce, aby se chovaly k českým zemědělcům lépe, jak jste si dal za úkol?

Ještě je brzo hodnotit, ale po dvou schůzkách s obchodními řetězci jsem pochopil, že tudy cesta nepovede. Zemědělci a potravináři mi říkají, jak jsou vydíráni obchodními praktikami řetězců. Ty to ale odmítají. Rozhodl jsem se proto, že posadíme obě strany proti sobě a zástupce ministerstva jim tu hru bude pískat.

* Máte na řetězce páky?

Teď se projednává novela zákona o významné kupní síle, která může být nastavená vůči řetězcům velmi restriktivně. Dnes je vztah mezi prodejcem a obchodním řetězcem komplikován tím, že vlastně neexistuje jasná cena, za kterou řetězce od producentů nakupují, protože mají různé nároky na slevy za umístění v regále, za podíl na akcích a výročí. To by měla chystaná novela vyřešit.

* Vaše ministerstvo má na starosti církevní restituce. Nevleče se moc vydávání majetků?

To nejde uspěchat. Hlavní je, že nikdo z úředníků neudělal chybu. V momentě, kdy nějakou chybu uděláme, bude celý proces zpochybněn, jestli to nebylo tím, že v čele ministerstva stál lidovec, který chtěl někoho zvýhodnit.

* Zajímavý je případ vesnice Hradišťko u Prahy, kde řád premonstrátů vysoudil zpět majetek, na kterém leží např. i školka. Prý chcete obci nějak pomoci?

Přislíbil jsem, že se pokusím najít řešení a vyjednat i na vládní úrovni podporu. V případě vzájemné dohody bychom byli schopni nabídnout premonstrátům výměnou za pozemky v Hradišťku adekvátní pozemky, které spravuje Státní pozemkový úřad.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.