Jak čelit suchu

24. 1. 2017

ČT 24, 23. 1. 2017

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

Tento týden to budou tři roky, co kabinet Bohuslava Sobotky vládne. Někteří z ministrů to proto hodnotí. Třeba podle Mariana Jurečky je úspěchem vyšší podpora zemědělců a investic do venkova.

 

Markéta ČERNÁ, redaktorka

Ministr zemědělství dnes bilancoval i plánoval. Dál chce bránit úvahám o privatizaci některých státních podniků. Jako třeba Budvaru nebo Lesů České republiky.

 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor

Podle předsedy Senátu to totiž může chtít po podzimních volbách Andrej Babiš, který už v minulosti mluvil o tom, že by některé podniky měly na burzu vstoupit.

 

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/ /Týden v politice, 22. 1. 2017/

Jestli lidé chtějí, aby po příštích volbách se privatizovaly České lesy, aby se privatizoval ČEZ, aby se privatizovaly nemocnice, tak samozřejmě zvolí asi nějakou středopravicovou koalici.

 

Andrej BABIŠ, ministr financí, předseda hnutí /ANO/

Nemám v úmyslu privatizovat Budvar. Budvar je naše zlato, nějak se to vyvinulo, já to jako akceptuji. Lesy České republiky samozřejmě je velice bonentní aktivum.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/

Nikdy nepřipustím, nepřipustíme to, aby se Budějovický Budvar jakkoliv privatizoval, aby se privatizovaly lesy.

 

Markéta ČERNÁ, redaktorka

Podle ministerstva se v posledních letech podařilo zvýšit podporu zemědělců. Úřad spočítal, že třeba do živočišné výroby šlo navíc přes 3,5 miliardy korun. Přesto se zatím nedaří zastavit pokles produkce masa.

 

Marian JUREČKA

Nedaří se nám to v případě především prasat, tam nám ten stav bohužel klesá.

 

Petr BENDL, poslanec, člen zemědělského výboru /ODS/

Za ty léta už do toho šly miliardy korun. Tak je třeba se ptát, jestli nezlepšit efektivitu.

 

Markéta ČERNÁ

Další problémy, se kterými se resorty zemědělství ale i životního prostředí musí potýkat, jsou hrozící sucha a mizející ornice. Eroze ohrožuje až 60 % polí. Sucho v Česku ohrožuje hlavně jižní Moravu. Na přizpůsobení se klimatickým změnám schválila Sobotkova vláda 17 miliard korun. Z toho 10 pokryjí dotace.

 

Marian JUREČKA

A rozeběhly se i některé nové dotační programy, které mají za cíl vytvářet nové malé vodní nádrže. Znovuúdržbu například majetku pod zemědělsko-vodohospodářské správy, to znamená ty malé drobné vodoteče, aby v okamžiku, kdy je potřeba, aby ta voda už dále neodtékala, aby v krajině zůstala.

 

Markéta ČERNÁ

Na závlahy krajiny vydalo ministerstvo zemědělství za poslední dva roky 80 milionů korun. Vladimír Keblúšek, Markéta Černá a redakce, Česká televize.

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor

A se mnou ve studiu teď zmiňovaný ministr zemědělství Marian Jurečka. Já bych možná zůstal u toho sucha. Je podle vás sucho, já nechci použít výraz katastrofa, ale řekněme tím fenoménem, který bude Českou republiku vůbec jaksi náš region sužovat v budoucnu?

 

Marian JUREČKA

Já myslím, že to je jeden z největších problémů, které nás budou čekat k vyřešení do konce tohoto století. Za posledních 130 let se průměrná teplota v České republice zvedla o 1,5 stupně Celsia. Z toho za posledních 20 let je to o 0,8 stupně Celsia. Takže ten trend v poslední době nárůstu teploty opravdu výrazně roste a tím, jak poroste vyšší průměrná teplota, tak logicky ten vzduch bude používat daleko více vody, která se bude vypařovat z půdy, z rostlin, ze zvířat, z nás lidí a tím pádem je to velká výzva, je to velký problém. Na druhou stranu pořád Česká republika a region střední Evropy bude jedním z nejlepších regionů pro dobrou zemědělskou výrobu.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Ono se totiž o vodě mluví jako o bezpečnostním riziku. Vnímáte to stejně?

 

Marian JUREČKA

Já to vnímám jako jednu z nejvážnějších hrozeb vůbec pro civilizaci v příštích několika dekádách, protože jestli v mnoha především těch rozvíjejících se státech nevyřešíme problematiku sucha, hospodaření s vodou, tak jestli dneska mluvíme o migrační vlně jako o problému této doby, tak z těchto států za řekněme 15, 20, 30 let bude velký problém udržet to, aby lidé z těchto států neodcházeli především právě do Evropy.Za vodou a vůbec za potravinami a vůbec za obživou pro svůj život.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Existují plány, co s tím? Tam třeba v reportáži jste mluvil o zádržných systémech. Znamená to větší zásahy do krajiny, znamená to například větší přehrady, nebo další přehrady?

 

Marian JUREČKA

Já musím říct, že i my jako ministerstvo zemědělství a i já sám jako zemědělec, si uvědomuji a stavím prioritu na tom, abychom podporovali především zemědělce a lesníky, aby lepším způsobem hospodařili na zemědělské a lesní půdě. Abychom se věnovali opatřením, která opravdu mají souvislost s tím, jakým způsobem na té půdě hospodaříme, jakým způsobem je uspořádán daný katastr té obce, kde tu vodu můžeme pozdržet nebo zadržet a opakovaně ji využít. Ty přehrady, o kterých se někdy tak často rádo mediálně hovoří, to je jenom zlomek řešení a až někde úplně na konci toho řetězce.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Proč?

 

Marian JUREČKA

Protože víme, že logicky tu největší absorpční kapacitu zadržet vodu má právě zemědělská a lesní půda. Vlastně tu vodní nádrž realizuju až tehdy, až vím, že v tom daném území už nemám jinou možnost tak jako do budoucna naakumulovat vodu pro průmyslové, pro využití například jako zdroj pitné vody, pro nadlepšování průtoků na té, na té dané řece. Ale z hlediska té krajiny jako takové, je to klíčové to, co zadržím na té zemědělské a lesní půdě.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Nakolik to souvisí se změnami, které nejenom v České republice, ale v Československu, nebo tady obecně, jaksi byly provedeny po roce 1945? Nakolik to souvisí například s tím, že Česká republika je obecně známá tím, že má velké lány, že tam nejsou různé zádržné systémy, které by dokázaly tu vodu zadržet, aby neodtékala?

 

Marian JUREČKA

Souvisí to poměrně zásadně. Že opravdu po roce 48 a poté, co jsme tady rozorali meze, zrušily se remízky a podobně, tak najednou z krajiny zmizelo obrovské množství prvků, které vodu výrazným způsobem zpomalovaly a zbržďovaly při odtoku z území České republiky. A to jsou opatření, která nám dneska chybí. Takže to jsou věci, které se dneska snažíme do krajiny na rovinu za i poměrně drahé peníze vracet zpátky.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Tak já jsem se na to ptal schválně, jestli tohle je tak vážný problém, že je to moment, kdy by stát měl regulovat soukromý majetek? To znamená říct zemědělci: tvoje pole je potřeba zmenšit, předělit, nějakým způsobem redukovat, tady je potřeba vysázet les například?

 

Marian JUREČKA

Já musím říct, že my už dneska jsme ve fázi, kdy stát vůči zemědělcům a lesníkům působí a přistupuje represivně, kdy jasně říkáme: zemědělče, vlastníku lesa, toto smíš a toto nesmíš. Pak tady máme sérii opatření, která jsou jakoby edukační, motivační, to znamená říkáme: tady ti dáme, zemědělče, nějaké peníze, pokud tady vznikne bio pás, pokud tady na tom velkém poli uděláš pás, který ten pozemek předělí, který zpomalí například odtok vody a zamezí i erozi. To jsou věci, které dneska v rámci společné zemědělské politiky nastavujeme tak, aby ten zemědělec byl motivován tím, že vlastně my mu platbou kompenzujeme to, že tam nemá třeba pšenici a že vlastně ten ušlý zisk my mu de facto vykompenzujeme tou platbou.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Počítáte s většími represemi? Například, pokud někdo nebude s vámi spolupracovat, že bude dostávat drakonické pokuty?

 

Marian JUREČKA

My jsme po dlouhé době se rozhodli zavést od 1. ledna 2018 výrazné rozšíření ochrany zemědělského půdního fondu. Po dlouhých diskusích musím říct, že se nám to podařilo prosadit, je to už dneska nařízení vlády a zemědělcům říkám a komunikuji jím, že od podzimu tohoto roku musí tu změnu, která přijde legislativně od 1. 1. 2018, už promítnout do svých osobních postupů, kde vlastně dneska je takzvané procento, 11 % půdy, která je silně a středně erozně ohrožená, je chráněná výrazně vyššími nároky pro zemědělce na tom, jakým způsobem mají na té půdě hospodařit. A my toto procento těch 11 % rozšiřujeme na 21 % zemědělské půdy. Takže je to poměrně výrazná změna pro zemědělce.

 

Lukáš DOLANSKÝ

My jsme se také bavili nejenom o tom suchu, ale také, a vy jste to koneckonců zmínil, že s tím souvisí i odplavování té orné půdy, znehodnocování půdy. Mě zaujal článek v dnešní Mladé frontě DNES a zaujal mě následující odstavec, že "škoda se co každých 12 měsíců vyšplhá na 9 miliard korun". Mimochodem zhruba takové výše dosahují veškeré eurodotace vyčleněné pro tuzemskou přírodu a krajinu mezi lety 2014 a 2020. 9 miliard nebo půda za 9 miliard, která se odplaví a znehodnotí. To opatření, o kterém mluvíte, bude stačit pro to, aby se udržela jaksi půdní genofond České republiky?

 

Marian JUREČKA

Já si myslím, že my to máme nakalkulováno tak, aby na ty půdy právě, které jsou, a na pozemky, které jsou středně a výrazně ohrožené, aby vlastně už ten přísný management platil, aby už k těmto drakonickým odnosům orné půdy přestalo docházet. Takže je to po 25 letech první výrazný krok k ochraně zemědělské, kvalitní zemědělské půdy, protože máme regiony, kde například z 1 hektaru za rok se odplaví až 400 tun ornice. Takže to je něco, s čím už jsme se dál jako rozhodli tento stav netolerovat, ale výrazně ho změnit.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Taková odbočka k té vodě ještě zpátky. Samozřejmě se tady bavíme o vodě v krajině. Na druhou stranu mě třeba zaujal komentář ministra životního prostředí, který se někde posteskl, že je hrozné, že třeba splachujeme toaletu pitnou vodou. Je tohle to věc, kdy budete chtít třeba i tlačit na drobné uživatele, nebo nevím, dotace, pomáhat něco jako jsou kotlíkové dotace, pro to, aby se třeba využívala dešťová voda, využívala jaksi voda, odpadová voda pro odpadové, aby se nezneužívala pitná voda?

 

Marian JUREČKA

Já musím říct, že tady jdou určité kompetence, které máme rozděleny mezi našimi ministerstvy, ministerstvem zemědělství a ministerstvem životního prostředí. Nicméně, pokud jde o zemědělce a podnikatele v zemědělství, tak my právě teďka pro letošní rok chceme upravit naše dotační podmínky, kdy budeme umožňovat podnikatelům v agrárním sektoru, aby mohli v rámci svých investic právě zahrnout do těch uznatelných nákladů i to, že využijí například vodu ze střech, vodu ze zpevněných ploch na to, aby tu vodu mohli zadržovat, aby si mohli vybudovat nějaký podzemní systém ...

 

Lukáš DOLANSKÝ

A běžní lidé, běžní obyvatelé, majitelé domů?

 

Marian JUREČKA

To je právě parketa už pro ministerstvo životního prostředí.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Věřím, že na to máte názor nějaký.

 

Marian JUREČKA

Já si myslím, že tady logiku má to, abychom tu vodu dokázali opakovaně v rámci domácnosti nejenom firem, jak teď já hovořím o zemědělských podnikatelích ...Ale i o domácnostech, abychom tu vodu dokázali opakovaně využívat v rámci domácnosti.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Takže chystáte nějaké takové opatření, nějaké "kotlíkové dotace"?

 

Marian JUREČKA

Já vím, že ministerstvo životního prostředí nějaké takové úvahy má, ale nemohu hovořit za svého kolegu Brabce. Já, pokud jde o podnikatele v zemědělství, tak už v letošním roce to máme připraveno a chceme to v září vlastně spustit už tady tuto možnost.

 

Lukáš DOLANSKÝ

A mimo téma úplně na závěr. Já vím, že jste o tom mluvil před 2 týdny v Radiožurnálu. Zajímalo by mě, jestli tam se něco změnilo od té doby, a to je vaše návštěva, možná návštěva v Číně. Už máte nový termín?

 

Marian JUREČKA

Zatím nový termín nemám a znovu říkám, jak jsem říkal i v Radiožurnálu, ta cesta do Číny bude, pokud to bude mít nějaký smysl.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Takže zatím nemá smysl?

 

Marian JUREČKA

Pokud to moje jednání posune některé problémy v rámci například certifikátu někam dál. Já tam nepojedu jenom tak na výlet. Takže zatím ten termín není.

 

Lukáš DOLANSKÝ

A hledáte ho? Nebo už jste to vzdal?

 

Marian JUREČKA

Já jsem to nevzdal.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Takže stále ještě chcete do té Číny jet?

 

Marian JUREČKA

Teď v tento okamžik všechna jednání běží bez problémů dál. Takže teď ta moje účast není nutná. Pokud by se něco zadrhlo a bylo by nezbytně nutné, aby ministr jednal s ministrem, tak samozřejmě já jsem na takovéto jednání a na takovouto cestu připraven.

 

Lukáš DOLANSKÝ

A to je ta otázka, jestli tam máte stále ještě otevřené dveře, jestli s vámi tam někdo počítá?

 

Marian JUREČKA

Tak já mám informace, že z čínské strany je vůle, je ochota případně to jednání uskutečnit, ale zatím není zásadní důvod pro to, aby se konalo. Není problém, který bychom museli řešit na úrovni ministrů.

 

Lukáš DOLANSKÝ

Říká Marian Jurečka. Děkuju vám za vaši návštěvu v dnešních Událostech, komentářích. Mějte se hezky, na shledanou.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.