Interview ČT24 s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou

18. 9. 2017

ČT24, 15. září 2017

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Na testování dvojí kvality potravin uvolní Evropská unie miliony euro. Další milion podle podle komisařky Věry Jourové stát vytvoření metodiky, podle které by měly jednotlivé země při testování postupovat. Kdy budeme i v Česku mít stejně kvalitní potraviny? Jako na západ od nás? Kam až se může vyšplhat cena másla, které dnes stojí kolem 60 korun? Zeptám se ministra zemědělství Mariana Jurečky. Který je hostem interview ČT 24. Dobrý den.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dobrý večer.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Pane ministře, bude mít Česko o testování potravin zájem?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My určitě budeme, jako ministerstvo zemědělství dále v tom testování pokračovat. I kdyby podpora od paní eurokomisařky přislíbena nebyla. Už dnes vidíme potom, co jsme zveřejnili ten velký test pěti států v červenci, že tento výsledek, ten potom mediálně tyto společnosti má pozitivní efekt. Už dneska jsou společnosti, které říkají, že upraví receptury. Budou dělat stejné výrobky pro český i německý trh. Věřím, že toto je jedna z cest, jakým způsobem ty společnosti dovést k tomu, aby nepraktikovaly dvojí kvalitu potravin na druhou stranu pro mě osobně by bylo opravdu nejlepší aby zde tu drobnou legislativní by měl udělat stejný výrobce. Musíte mít stejné složení.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Nemůže se v takovém případě stát, když to půjde dobře, legislativa se změní, že výrobci jen změní obal? A bude ten vnitřek trochu jiný, protože oba bude trochu jiný? Protože obal bude trošku jiný.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Pokud bude opravdu na první pohled jasné, že to není stejný marketingový produkt, že to je výrobek s jiným názvem, má, řekněme, jinou grafiku a potom má i jiné složení, tak je to v pořádku. Ale pokud se bude na první pohled stejně, jako jsem ukazoval tehdy jí prsty, které byly úplně stejné, pro českého spotřebitele měly o 30 gramů hmotnost, měly o 12 % nižší obsah masa. A ještě byly dražší. Tak vlastně tady tímto, kdyby se toto změnilo, bychom zabránili tomu, aby takto spotřebitel České republice byl klamán.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Pojďme si teď poslechnout Věru Jourovou, jak si Evropská unie představuje testování dvojí kvality potravin.

Věra JOUROVÁ, eurokomisařka pro spravedlnost

To rychlé řešení, které mám já, je vzít legislativu, která říká, že prodávat různý, různou kvalitu produktu pod stejnou značkou je nekalá obchodní praktika. A jako taková musí být prostě z trhu pryč i na základě tlaků obchodních inspekcí a potravinářských inspekcí v členských státech.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Kolik peněz, které chce Evropská unie uvolnit na to, by podle vás mohla získat Česká republika, protože těch států bude asi víc. Jaká dotace by mohla přijít k nám?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Přiznám se, já vůbec nejsem schopen toto dnes říci. Nevím, na jakém základě to paní eurokomisařka chce přerozdělovat. Na to si počkáme. Pro nás důležité, z toho, co zaznělo v Jihlavě, aby nám paní eurokomisařka dala vodítka. My jsme připraveni jednat, pokud budeme mít partnery v Německu, Rakousku, dozorových organizacích, když uděláme společný zásah. Společné šetření u potravin. Společně postupu v rámci správního řízení vůči tomu výrobci potravin. My se bez toho, že by nám paní eurokomisařka pomohla, neobejdeme. Takže já budu rád, když to, co říká naplní velice rychle. Ale přesto si myslím, že tou nejlepší cestou bylo to, co se jsem říkal, ta drobná úprava přímo použitelného právního předpisu na úrovni Evropské unie.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Dobře a když víte, jak Evropská unie rychle rozhoduje, tak rozhodne v řádu tedy asi měsíců. Nebo roku. Kdy si myslíte, že by to mohlo fungovat skutečně v praxi? Tato změna legislativy? O které mluvíte?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To, o čem já mluvím, tak pokud bude velká vůle a bude se chtít, tak je to otázka asi dvou let. Na úrovni Evropské unie. To by bylo velice rychle. Pak je to otázka

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

To se vám zdá rychle?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Na rovinu, když se podíváme na otázku roamingu, tak se o tom začalo mluvit před 10 lety, po 10 letech máme výsledek. Ale já věřím tomu, že tady můžeme být rychlejší. Ale znovu říkám, paní eurokomisařka myslím, že jde správným směrem v tom, že chce zpřesnit výklad. To by nám mohl pomoci. Zkusit to už teď na konci letošního roku začít takové kontroly takto orientované dělat.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Kdo bude rozhodovat o tom, které výrobky budete testovat? Bude to nahodilý výběr, nebo se zaměříte na konkrétní výrobky, konkrétního výrobce?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já myslím, že tady bychom dodržovali ten postup, který máme už teď. Když děláme ty testy, které jsme zveřejňovali v červenci letošního roku. Kdy tým odborníků, v tomto případě by to musel být tým odborníků dozorových orgánů, tak vyhodnotí, že to je od jednoho výrobce. Na první pohled to působí stejně. Může být řečeno, že to je marketingově stejný produkt. Na základě toho pak děláme testy. Srovnáváme, jestli je tam klamání, či nikoliv, v rámci dvojí kvality.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Dobře a když zjistíte nějaké výsledky, tak uděláte co? Jen to zveřejníte, nebo je praktická možnost, jak přimět výrobce, aby to změnili? Už teď momentálně?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

V tento okamžik zatím máme jen možnost zveřejnit a dělat ten tlak, kdy já jsem napsal dopis všem ředitelům těch společností pro Českou republiku. Zároveň všem nejvyšším ředitelům pro celý svět těch společností. Už mám určité reakce, že některý říkají, budeme s tou praxí chtít něco dělat. Ale my teď, pokud paní eurokomisařka dá výrazně lepší výklad legislativy, tak pokud se nám podaří mít třeba na straně Německa partnera v rámci jejich dozorového orgánu, který je na základě toho, že zjistíme, že je tady opravdu dvojkvalita, tak bude moci potom zasáhnout proti tomu výrobci, protože co je klíčové, my musíme vždycky potom to uplatňovat vůči tomu výrobci, který ten výrobek vyrábí a uvádí ho na trh Evropské unie.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Budou mít výrobci zájem na tom, nějakým způsobem spolupracovat? Protože zřejmě k tomu měli nějaký důvod, aby to dělali. Ten důvod zřejmě budou peníze. Protože asi méně kvalitní potraviny budou levnější.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Sama jste část odpovědi řekla. Důvodem byly peníze. Ale já si myslím, že budou asi podle mě dva typy společností. Jedny, které opravdu si uvědomí, že nechtějí ztratit dobrý kredit před zákazníkem. Budou sami ambici tuto praxi změnit, aby se nestalo, že díky poškozenému renomé poklesne prodej těch výrobků. Pak asi budou společnosti, kterým toto bude jedno. Budou chtít do poslední chvíle díky této dvojí praxi využívat maximální zisk z toho, že uvádí potravinu, která v očích veřejnosti může vypadat stejně jako v Německu, ale má horší složení, tudíž byly třeba i nižší náklady na výrobek. Pro ně je to vyšší zisk. Předpokládám, že obě kategorie tady budou.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

O té dvojí kvalitě potravin se tady mluví, ale už delší dobu to není otázka posledních měsíců. Vy jste členem vlády čtyři roky. Proč vaše vláda neudělala něco dříve? Ty informace o tom, že se tady dá koupit kvalitní potravina v horším složení, než v Německu, to není přece věc, kterou jste se dozvěděl letos.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano. Já jsem to vysvětloval na mnoha tiskových konferencích, jaký byl ten můj postup té mé práce. Nastoupil jsem na ministerstvo v roce 2014.V roce 2015, rok poté, jsem k tomuto tématu svolal jednání Visegrádské čtyřky plus dalších čtyřech státu. Dohodli jsme se, že to téma budeme podporovat. V roce 2016 mezitím jsme samozřejmě upozornili Evropskou komisi. Komunikovali jsme s ostatními státy. V rámci toho tématu. Začátku roku 2016. Toto téma bylo zařazeno na jednání rady ministrů zemědělství Evropské unie. Předložili jsme průzkum, který tedy roce 2013 dala paní europoslankyně Sehnalová. Tam jsme to téma otevřeli. tehdy nám bylo sděleno, co se týká jednoho nebo dvou států, vyřešte si to na národní úrovni. To nebudeme řešit na celounijní úrovni. Proto jsem následně zadal ten průzkum pro všech těch pět států. Německo, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rakousko. Abych dokázal mým kolegům, člen komise, že to není problém jen jednoho nebo dvou států. Znovu v roce 2017 jsme toto téma vrátili na jednání ministrů zemědělství. Jsem měl i v další schůzky. A teprve v červenci 2017 se podařilo přesvědčit naše partnery, německý, britský, řekli, je to problém, který má podstatná část Evropské unie a máme vůli ho řešit. A konečně na to reagoval i předevčírem předseda Evropské komise Juncker, takže já jsem 2,5 roku na tomto tématu pracoval. To nemá souvislost s volbami. Ostatně příští deseti letech bude, budou každý rok nějaké volby.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Pojďme si poslechnout, co říká bývalý tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Tomáš PROUZA, bývalý tajemník pro evropské záležitosti, /Interview ČT24, 13.9.2017/

Velmi dlouho to nikdo nebral jako jednu z těch důležitých politických témat. Vždy je to o tom, když jste premiér, jednáte s Jeanem-Claudem Junckerem, tak říkáte, pro Českou republiku je tady toto priorita. Prostě poslední rok, nejen my, ale zbytek střední Evropy, tak říkali, mimochodem je to ta dvojí kvalita potravin. Také dlouho už na to nebyla použitelná data.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Tak poslední rok, tady to vypadá, že ten tlak jste vyvinuli ten poslední rok, protože pan Prouza byl v té Evropě, byl to pan Evropa v uvozovkách. Takže asi věděl, co se v té Evropské unii řeší, z té české strany jako priorita. Neměli jste ten tlak zvýšit nebo prostě udělat dřív? Ten větší tlak, který se teď jak jste říkal, že jste, co jste dělal za kroky, ale nemělo to být jakoby silnější?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jsem od toho roku 2015 dělal maximum proto, abych ty partnery přesvědčil, že to je důležité téma.Mě třeba mrzelo, že když jsem s některými přišel na tu Radu ministrů zemědělství, tak na druhý den třeba po mně reagoval předseda slovenské vlády. Který řekl, je to závažné. Chci svolat summit předsedů viségrádské 4 do Varšavy, kde jsem potom jako ministr jel, kde jsem to téma prezentoval. Ale tady pan Prouza byl na vládě. Je to spíše otázka řeka že v té věci tam byl premiér aktivnější. Znovu říkám, kolikrát jsem to tým a vyzdvihl. Mediálně i na jednání rady. Kdo po mně reagoval byl, předseda slovenské vlády.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

No dobře, tak počkejte, vy jste byl členem vlády. Tak přece s panem Sobotkou jste se vídal pravidelně a mohl jste mu říkat, ale já to považuju za závažný problém potřebuju, abyste mě podpořil. Tak to teď neházejte na pana premiéra.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ale já vám říkám, že jsem to říkal a dělal celou dobu. Říkal jsem to mnohokrát i na jednání vlády České republiky. Když byla tady evropská agenda.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Možná jste to říkal málo nahlas.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Myslím, že kdo to sleduje podrobně čekat půl roku jsme pracovali stejně jako letos. A to, že se nám to podařilo až letos, opravdu důrazně prokopnout, tak to je opravdu na základě těch dat, které jsme poskytli z těch pěti států. Vytáhli jsme i data mimo potraviny. Ukázali jsme, že problém s pracími prášky, s avivážemi, takže my jsme reagovali na to, jak reagovali ti naši partneři, kteří to marginalizovali, proto jsme ty data doplňovali a udělali jsme až takovouto zásobárnu, která už nikdo nemohl zpochybňovat.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Teď mi řekněte, když chodíte nakupovat, podle čeho se orientujete? Co vás zajímá nejvíce? Cena, kvalita, výrobce?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Mě zajímá kvalita. Původ toho výrobku. Až potom mě zajímá cena. A tak to bylo dávno před tím, než jsem vůbec šel do politiky.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ale jsou lidé, které ta cena musí zajímat v první řadě, protože mají málo peněz.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Samozřejmě, ale já musím říct, že je mi třeba mnoho potravin nakupujeme opravdu z regionů i od místních zemědělců, kteří dělají zpracování, mají mini mlékárnu nebo masnou výrobu. Takže my se spíše orientujeme na to, že ty potraviny nakupujeme od výrobců z našeho okolí.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

To také nemůže dělat každý.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dnes skoro může.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Babička v paneláku v Praze?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Díky aplikaci Farma na dlani. Tak si můžete najít výrobce. A zároveň mnoho výrobců, třeba farmy z pod Krkonoších, ty zaváží výrobky až do konce domu, do Prahy, na Plzeňsko své výrobky, jak mléčné, tak masné. Takže se dneska se vymlouvat...

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Cena je snesitelná?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Cena je v zásadě srovnatelná s tím, co si jdete koupit do toho obchodu. Ti farmáři ...

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Podle čeho se dají odmontovat lidi, kteří mají průměrnou mzdu, nebo možná minimální mzdu. Chtějí nakupovat tak, aby nakupovaly normální potraviny, na předražené, ale chtějí alespoň střední kvalitu.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Jednoduchá orientace. Hledat na výrobku označení Regionální potravina. KLASA. Česká potravina. Nebo potravina vyrobena podle Potravinářské komory. Česká vlajka. Nebo KLASA. Tyto tři obrázky si zapamatovat. A s touhle prioritou chodit nakupovat. Nebude to dražší.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Když už jsme u potravin a jídal, víte, kolik stojí dnes kostka másla?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Samozřejmě všichni dneska mediálně víme, že se pohybujeme v částkách nad 50 korun za 250 gramů másla.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Už je to 59,90 takže skoro 60.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Viděl jsem je 70.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Jak je možné, že se máslo zdražilo tak najednou, skokově to bylo během dvou týdnů. Ze 45 korun na 60?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tady mnoho faktorů. Zhruba před dvěma lety skončila mléčná kvót, které 35 let regulovaly na úrovní Evropské unie všech členských států nabídku a poptávku. Takže tady byla opravdu řízená rovnováha. To skončilo. Přišly ruské sankce. Potýkali jsme se s krizí v mléčném sektoru. Nicméně od začátku letošního roku se výrazným se to neprojevilo, že Čína začala více poptávat především mléčné produkty. Mléčný tuk, máslo. Ta poptávka zvýšená o 16%, to na tom globálním trhu už je poměrně výrazně vidět. Do toho se promítá také to, že tady období letních měsíců. Především červen, červenec, srpen. V tomto období krávy mají nižší užitkovost. Jejich mléko má méně tuku a bílkovin. To znamená ze stejného litru mléka ta mlékárna vyrobí méně finálních produktů.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

To bylo asi i loni.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ano, ale zmiňuji aspekty, třeba ta Čína. Všechny tyto věci do sebe pouze zapadají s těmi důsledky. Že je tady velká poptávka světově. Světově je vysoká poptávka po mléčném tuku. Jednu věc, kterou musím připomenout za poslední tři roky vzrostla také spotřeba u nás u spotřebitelů. Respektive poptávka po živočišného tuku. Lidé odcházejí od rostlinných tuků. A mají poptávku po živočišných tucích. To se do toho promítá. Když se to všechno sejde, tak to máte důsledky na trh, které vidíme. Nicméně chtěl bych říci, že mléko, výkupní cena mléka, tak se v zásadě příliš nemění. Ta za poslední léta, 2004, tak to bylo skoro stejné. Ale čtvrt kilo másla stálo 27 korun. Takže dnes když se podíváme na data, tak cena je 8,50 průměrná v České republice. Mlékárny za měsíc srpen prodávaly čtvrt kilo másla za zhruba 35 korun. A ten zbytek se musíme ptát, co a proč dělají obchodníci. To dělá maloobchod, který potom ten výrobek nabízí na pultě.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Tak co a proč dělají obchodníci.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nejvyšší marže zůstává na tom distribuci a obchodu. To samozřejmě už jako ministr zemědělství nemohu ovlivnit.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

A kdo? My jako zákazníci, že přestane kupovat máslo?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To je otázka toho trhu, který za pár měsíců se s tím vyrovná. Protože i v tom zemědělství my vidíme dnes, že přichází zima. Kde více tuku i bílkoviny v mléku.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Takže kdy bude máslo levnější?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já nebudu odpovídat za obchodní řetězce. To si tady s dovolením posaďte toho, kdo je zodpovědný ...

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Tak když říkáte, že teď mají krávy méně tučné mléko kdy začnou krávy dojit více tučné mléko? Ze kterého bude moci člověk vyrobit více másla?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My můžeme předpokládat, že kolem Vánoc to poklesne.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

To znamená, že na Vánoce to bude 70 a klesne to na 60? Takže budeme zpátky tam, kde jsme teď?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Nechci říkat. Neovlivním maloobchod.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Tomu rozumím.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ale spekulují obchodníci, kteří se snaží uměle tu cenu másla dostat do vysokých hladin. Udržet tu hladinu do Vánoc. To si myslím. Lidé z branže mě to potvrzují.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Vy farmaříte. Za kolik se podle vás reálně vyrobí ta kostka 250 gramů másla? Kolik stojí reálně?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Když se podíváme na to, co jsem zmiňoval. Ta data, která uveřejnil státní zemědělství intervenční fond tak za měsíc srpen byla zhruba prodejní cena čtvrtky másla od mlékáren a potravinářů a výrobců zhruba na úrovni 35 korun.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

To je výrobní cena?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Víceméně ano. Oni mají samozřejmě svou marži. To může být třeba pět nebo 10 %. Ale my v domácnosti to nebudeme schopni vyrobit rozhodně levněji.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Říkal jste, že kvóty, které se týkaly mléka už dva roky, tak nejsou. Čeští farmáři nemají zájem na tom, aby byl ten trh soběstační? Co se týče mléka? Másla? Zvýšit produkci mléka?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Jsme soběstační. Česká republika je soběstačná ze 130 % v produkci mléka. Část toho mléka vyvážíme do Německa nebo Itálie.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Jsme soběstační v másle?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To už samozřejmě potom je trochu jiný příběh. Z hlediska másla, zhruba 45 % másla je o zahraničních mlékáren. To je zase obchodní politika řetězců. Já za ministr zemědělství zodpovědný za prvovýrobu a potravinářství říkám, že u nás roste produkce mléka. To znamená, roste nám dostatek surovin, proto aby kdyby obchodníci dlouhodobě chtěli nakupovat ty výrobky od českých výrobců, měli dost suroviny, tak prostor mají. Jaká je jejich politika? Proč nakupují od dnešních lékáren zahraničí, to už já nejsem schopen ovlivnit.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Máme tady v Česku dost krav? Za poslední dva roky tak tam to graf, že počet toho skotu výrazně se snížil.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Počet kusů krav, ten opravdu poklesla. Ale přesto celková produkce mléka na roste. Zemědělci jsou více efektivní. Zvířata jsou kvalitnější. Když se podíváme na data z roku 1990. Tam zhruba dala 4 tisíce litrů mléka na jednu laktaci. To znamená od otelení do otelení. Dneska ta kráva dojí zhruba 8350 litrů. To znamená za těch 27 let se to zdvojnásobilo. Je vidět, že ten je tady velký progres. V tom, co na co nám umožňuje ta genetika zvířat a zároveň daleko lepší prostředí, které jsou schopni chovatelé těm zvířatům vytvořit.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Pojďme teď tedy ze stáje na pole. Vyplatí se dnes zemědělcům dělat něco jiného než kukuřici a řepku olejku? My se můžeme podívat na letecký snímek Chrudimska. Kde je vidět, že vlastně po celé té oblasti, na většině toho území, tak se pěstuje řepka. Vyplatí se dnes zemědělcům pěstovat třeba vojtěšku?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Začíná se znovu zpátky vyplácet pěstování krmných plodin. A to souvisí právě s tím, že ta mléčná krize odezněla. Že dneska konečně zemědělci v letošním roce se dostali na ceny mléka, které nejsou ztrátové. Konečně prodávají buďto s nulou nebo s mírným ziskem. Na druhou stranu, vy byste mohli vybrat samozřejmě třeba katastrální území, které by bylo někde v Podkrkonoší a ten katastr vypadá zase úplně jinak z hlediska třeba zatravnění., máme nejvyšší zatravnění za posledních 25 let.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Ale té řepky a kukuřice je nejvíc.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Jsou tady další plodiny, nejvíc je obilí. Obiloviny. Ty tvoří zhruba 57 % všech osevních ploch. To znamená pšenice, ječmen, jak ozimé tak jarní. Ale jsou tady plodiny, které jsou taky velice zajímavé. Je to například cukrová řepa, potravinářský mák. My jsme největší producenti potravinářského maku na světě. Takže je tady mnoho dalších plodin, které jsou pro zemědělce zajímavé, na druhou stranu ty, které jsou řekněme, velice dobré z hlediska kvality půdy, zlepšování kvality půdy, zvyšování absorbční kapacity půdy, aby voda tak rychle neodtékala, to jsou především dost často ty krmné plodiny, jak jste zmínila vojtěška, trvalé travní porosty, prostě louky a pastviny. A to souvisí s tím, že ten zemědělec tyhle plodiny pěstuje v okamžiku, kdy je má komu zkrmit. To znamená musí mít živočišnou produkci mléka nebo .,..

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Takže všechno souvisí se vším.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Logicky, přesně.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Pojďme si teď poslechnout, co o českém zemědělství říká šéf Agrární komory a expert na zemědělství.

František HAVLÁT, zemědělský expert /Události, komentáře, 3.7.2017/

Dnes se dělá z kukuřice a pšenice. Něco málo ostatního. My to musíme vrátit zpátky. Protože v minulosti platilo pravidlo, že jeteloviny, vojtěška, na orné půdě, tak byly 30 - 35 % rozlohy nebo výměry. Což bylo takzvaně pro živočišnou výrobu. Toto zmizelo.

Zdeněk JANDEJSEK, prezident, Agrární komora ČR /Události, komentáře, 3.7.2017/

Je potřeba se podívat do Německa. Do Holandska. Do Belgie. Pak budete mluvit úplně jinak. Naopak. Zdvojnásobili výrobu oproti nám, proti roku 90. My jsme šli na 30 % toho, co jsme vyráběli v roce 90. O nich na 300 %.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Proč to neděláme jako v Německu, Belgii, Holandsku?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

To jsem říkal předtím. Zemědělec aby to pěstoval, tak to musí zúročit.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Vy to nemůžete podpořit? Jako ministerstvo zemědělství?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Samozřejmě. Snažíme se to ovlivnit. A musím říct, že se to změnilo za poslední tři roky, s mým nástupem. Těch sedm předchozích let před mým obdobím, tam byli ministři za ODS, tam tomu my se tu bylo jedno, co zemědělec dělá. Prostě dostal plochu, dělej si co chceš. Když tam nechal zelenou hmotu ležet, tak to bylo jedno.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Ale vypadá to, že se zatím nic neměnil. Měli bychom se podívat na to, jak se to dělají ...

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Změnilo se poměrně dost. V tom, že dneska máme jasně řečeno, že například brambory, cukrová řepa, chmel a teď ovoce, zelenina a živočišná výroba jsou nově výrazně více finančně podporovány. My jsme ty platby, které byly původně na hektar těch šest tisíc korun, tak my jsme z těch ty peníze vzali, výrazně jsme ty platby snížili a dali jsme je právě na tyto citlivé komodity, které jsem teď jmenoval. A už vidíme, že dneska zemědělci jsou znovu k té produkci těch citlivých komodit, ať už jsou to rostlinné produkty, které jsem teď zmiňoval, ovoce, zelenina a tak dále, případně i ta živočišná výroba, která zase na sebe váže ty krmné plodiny, takže to se mění a znovu se k tomu zemědělci postupně vracejí.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

A kdy uvidíme ten výsledek? Kdy se to tedy dostane do té rovnováhy ...

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak,my ho vidíme, já ho třeba vidím za první pololetí tohoto roku máme 28 tisíc kusů skotu v České republice navíc. Máme tady 1800 prasnic za tento půlrok nově zastájených, takže začíná se něco měnit, ale na druhou stranu ti zemědělci to dělají v okamžiku, kdy jsou schopni to zodbytovat, kdy ten český spotřebitel taky přijde do toho obchodu, zamyslí se o dvě sekundy navíc u toho pultu a řekne si, mám podpořit zemědělce, který někde v zahraničí dost často tisíce kilometrů třeba i na jiném kontinentu nebo mám podpořit někoho, kdo tady se stará o krajinu, kdo tady tvoří pracovní místa, platí tady daně a sociální... My jako spotřebitelé mnohdy můžeme ovlivnit víc, než je dotační politika, kteréhokoliv ministerstva.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Pojďme teď z pole do lesa. Vy jste včera zakázali těžbu borovic a smrků. Předseda sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera ale říká, že to opatření mělo přijít mnohem dřív a doslova řekl, je to chytání kočky za ocas. Podle něj jste měli těžbu zakázat na začátku léta, protože na podzim už kůrovec nemá tendenci ke množení a už je zavrtaný v tom stromu. Tak, neměli jste přijít dřív s tímhle opatřením?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já teda musím říct, že mě mrzí, že toto slyším od pana předsedy Kučery, s kterým jsem se několikrát v letošním roce potkal a za sdružení vlastníků obecných a soukromých lesů takovýdle požadavek niky neřekli. Ale nicméně, já vysvětlím, proč to přišlo až nyní. Kůrovcová kalamita už je tady přes dva roky a byla tady i v minulosti a nikdy se takové opatření nedělalo, které děláme teď, to je poprvé takové opatření, kdy ministerstvo se k tomu rozhodlo. A za ty dva roky si myslím, že jsme se snažili tu kůrovcovou kalamitu zvládat a směřovali jsme k tomu, že jí zvládneme. Změna přišla na začátku srpna, kde nám tady přišla obrovská vichřice a ty dopady té vichřice jsou velice zásadní u nás, ale především také v Rakousku a v Německu. A najednou se ta situace od srpna na tom trhu s dřívím výrazně zhoršila a my jsme se rozhodli, tady tímto opatřením, které já chápu, že je nepříjemné i pro mnoho drobných vlastníků soukromých lesů, říci, teď do konce roku netěžte žádné jiné dříví, pokud jde o smrk a borovici, pozor... Znovu říkám, že jsme se rozhodli především na základě dat potom začátku srpna, takže zhruba za měsíc od té vichřice jsme řekli a my jsme zvažovali, jestli opravdu si můžem dovolit takto zásadní opatření, kdy my zasahujeme soukromým lidem do toho, že jim najednou říkáme, že těžit nebudete. Mě už píšou lidé, kteří říkají a z čeho budeme žít?

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Dostanou nějakou kompenzaci?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My to zatím na kompenzaci nevidíme. Budem o tom jednat a proto říkám, že my se opravdu dobře zvažovat, jestli je takového opatření si můžeme dovolit a nakonec jsme se rozhodli, že ano, protože ta situace je z hlediska té kalamity, řekněme, tak vážná, že prostě jinou cestu nemáme.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Další problém, který musíte řešit jsou nakažení divočáci. Myslíte si, že se vám podaří tu situaci vyřešit do konce zimy?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já věřím, že se nám to podaří vyřešit do začátku zimy. Věřím, že ano.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Říká ministr zemědělství Marián Jurečka. Děkuju za to, že jste přišel do Interview ČT 24.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Děkuji za pozvání.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka

Vám, vážení diváci, děkujeme za pozornost. Podívejte se na Události. Hezký večer.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.