Evropské dotace pro české zemědělce - Politici ve střetu zájmů? - Boj se suchem a pravidla pro farmáře - Hospodaření se zemědělskou půdou

6. 12. 2018

ČT24 – Události, komentáře, 5. prosince 2018

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Vláda podle ministryně Kláry Dostálové ještě nedostala dopis z Bruselu, který se má týkat možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Eurokomisař Günther Oettinger řekl, že ho odeslal v pátek a že odpověď očekává v řádu dnů až týdnů. Evropské předpisy pro čerpání dotací jsou od léta přísnější a podle bruselských právníků můžou dopadnout i na firmy, které předseda vlády převedl do svěřenských fondů.

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj

Bude hrozně záležet na tom, co v tom dopise bude, takže to se opravdu nedá odhadovat, jestli k tomu budeme potřebovat nějaký větší rozbory právní nebo ty odpovědi budou relativně snadné, protože my už jsme vlastně nějaké analýzy na vládu připravili.

Günther OETTINGER, evropský komisař pro rozpočet

Od srpna letošního roku platí u konfliktů zájmů přísnější postup. Finanční nařízení se týká každé členské země, každého příjemce, každého občana, ať je malý, nebo velký.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Piráti se obrátili na instituce, které jsou v Česku odpovědné za rozdělování evropských dotací v zemědělství. Podle Ivana Bartoše totiž nové evropské nařízení zakazující střet zájmů nenaplňují.

Ivan BARTOŠ, předseda strany

Premiér České republiky v rámci vyjednávání v Evropské radě a i pan Toman, ten se už účastnil jednání o rozpočtu. Tak tyto osoby mají vliv na to, jakým způsobem budou dotace v České republice v následujících období uvolňovány a tyto lidé prostě nemohou vyjednávat tyto podmínky, když jsou ve zjevném střetu zájmů.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Hostem Událostí, komentářů je ministr zemědělství Miroslav Toman. Dobrý večer.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Dobrý večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pan předseda Bartoš, který vede Piráty, na začátku týdne vyzval váš resort, aby naplnil evropské nařízení zakazující střet zájmů u politiků. Jak je naplňujete?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak já si myslím, že úředníci, kteří to mají na starosti, ať to je Státní zemědělský intervenční fond, nebo ať to je příslušný, příslušný odbor na Ministerstvu, to naplní beze zbytku a nemám o tom sebemenší pochybnosti.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Ale celé to téma se odvíjí od toho, že od letošního srpna platí přísnější pravidla pro posuzování střetu zájmů. O kolik jste tedy museli ta kritéria za ty zhruba čtyři měsíce změnit, zpřísnit? Předpokládám, že museli.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak ty kritéria samozřejmě je na to stanovisko, mají na to právní rozbor a myslím si, že fungují podle těch kritérií, která nastavila Evropská unie, protože jak Státní zemědělský intervenční fond je akreditovaný a certifikovaný, takže musí dodržovat veškerá pravidla.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Já se, ale ptám na to, jak se musela měnit ta pravidla, protože.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

V podstatě ta pravidla se nemusela v tuto chvíli měnit.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Čili už ta stávající česká pravidla odpovídala té zpřísněné normě?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Podle těch informací, které mám, tak ano.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Hlavní směr kritiky a diskusí, zda jde či nejde o střet zájmů, mířil k panu premiéru Babišovi a firmě Agrofert. Mluvilo se ale také o vás osobně, o vaší rodině. Eurokomisař pro zemědělství pan Hogan už v říjnu na půdě Evropského výboru pro rozpočtovou kontrolu řekl, že řízení o střetu zájmů probíhá. Jak v případě pana premiéra Babiše, tak i v případě vašem, respektive vaší rodiny. Jak tohle vnímáte?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já žádnou oficiální informaci nemám, já to vždycky mám buď, buď od novinářů, nebo z médií a tak dál, takže oficiálně informaci nemám. Nevnímám to nijak, protože já jsem přesvědčen o tom, že střet zájmů nemám, že stanoviska jsou taková, která vylučují, že bych měl střet zájmů.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Dobře, tak neoficiálně tedy pojďme zkusit to říci konkrétně. Do střetu zájmů jste se měl dostat teoreticky tím, že váš otec Miroslav Toman starší vlastní osmdesát procent akcií Agrotradu, pod něj spadá společnost Xaverov. Ta dostala letos dvoumilionovou dotaci. Ředitelem mateřského Agrotradu je váš bratr Zdeněk Toman. Minimálně ta rodinná blízkost přece logické otázky vyvolává.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak ty otázky vyvolat může, ale když se bavíme o této konkrétní kauze nebo dotaci dva miliony korun, tak to bylo schváleno v září nebo v říjnu roku 2017, byla přijata žádost, administrovaná byla v listopadu 2017 a automaticky podle těch pravidel byla, byla proplacena na podzim, jak jste říkal, takže tam s tím já nemám nic společného.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

To znamená, že tedy kdybyste teoreticky mohl mít, tak teď už žádnou dotaci tahle firma nemůže dostat. Sám jste naznačil, že vy s tím nemáte nic společného. Jako byste tím říkal, že kdyby to bylo teď, tak byste s tím sám měl něco společného.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne já jenom říkám, že i kdyby to bylo jakkoliv, tak tam žádný střet zájmů nebyl a není a nebude.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Dobře. K tématu jsme pozvali i vašeho předpředchůdce a konec konců i nástupce ve funkci, protože vy resort vedete podruhé. Takže ve studiu je i Marian Jurečka z KDU-ČSL. I vás vítám, dobrý večer.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Děkuji. Dobrý večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Jak tohle, pane poslanče, vidíte vy? Může být současný ministr zemědělství pan Toman podezříván ze střetu zájmů kvůli dotacím pro firmu, v níž významnou roli hrají jeho blízcí příbuzní, jeho pan otec? Jeho pan bratr?

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Tak to zpřísněné nařízení Evropské komise, které bylo vydáno na základě předchozího usnesení Evropského parlamentu, vlastně říká, že se ten potenciální střet zájmů má vyloučit a ten dotyčný člověk má být schopen zdokladovat, že v tom střetu zájmů není. V tom příkladu, který jste tady vy před chvílí uvedl, pro korektnost já musíme uvést, že to úplně nejde vztáhnout na současného ministra, protože podmínky toho programového období, ve kterém byla tato výzva a nastavení té výzvy, tak to současný ministr nemohl ovlivňovat. Nicméně, co bude klíčové, bude ta otázka do budoucnosti a to, aby především pan premiér dokázal obhájit, že když například vyjednává o rozpočtu po roce 2020, že tam v tom střetu zájmů on ani jeho blízcí rodinní příslušníci nejsou. A to musí být schopen zdokladovat on.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Zůstaňme ale u resortu zemědělství, protože vy osobně máte s podobným tématem také zkušenost. Když jste vy byl ministrem, váš bratr Lukáš Jurečka byl poradce na Ministerstvu, zároveň řídil zemědělskou firmu POOSLAVÍ Nová Ves, ta z eurodotací získala před tím víc než osm milionů. To přece opět stejně jako u současného ministra může vyvolávat otazníky.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Tak v tom případě musíte vyloučit velké množství lidí vůbec ze státní správy, protože každý v rodině máme většinou ňákého blízkého příbuzného, který, pokuď je ta dlouhodobá rodinná tradice ať už v zemědělství, průmyslu a podobně, tak tam pracuje.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Já tomu rozumím. Ale to nové nařízení zjevně mělo zabránit. Právě tomu, co se týkalo třeba, bratr podniká v zemědělství, radí bratrovi ministrovi. Mimochodem ten, teď mluvím o vás, převedl svou zemědělskou firmu na manželku. Ani takto řízená firma by podle těch přísnějších pravidel neměla na ty dotace jednoduše dosáhnout?

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Znovu se k tomu musím vrátit, vy tady směšujete některé věci. V okamžiku, kdy tady je jasně transparentní, já jsem nechal udělat smlouvu, která byla za nul, nula korunové plnění bratra jako poradce, tím já jsem udělal i ten transparentní krok, aby to bylo legální. Kdybych to nechtěl udělat, tak to nedělám. A pokud má jakékoliv kdokoliv pochyby, že tady v transparentních podmínkách, které jsou objektivní, které nelze v žádostech z Programu rozvoje venkova jakkoliv ohýbat, bylo ňáké pochybení, ať to podá. Jenom ve vztahu k mé osobě, protože jste ji pane Železný zmiňoval, tak když jsem tehdy vstupoval do politiky, já jsem řekl, že naše rodinná farma nebude nikdy v době, dokud já budu aktivně v politice, čerpat jedinou korunu, co se týče dotací.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Také jsem neřekl, že to bylo v té době, jestli se (nesrozumitelné)

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

A ani zelenou naftu a nic z toho do dnešního dne nečerpáme, a to slovo platí.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Také jsem, také jsem nic takového neřekl. Dobře. Jak je tedy, pánové, ošetřeno, aby opravdu ministr zemědělství jakýkoliv neměl vůbec žádný vliv na to, jak se rozdělují dotace, protože to je asi ideální stav, pane ministře Tomane.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak v prvé řadě je potřeba říci, že, jak jsem řekl, Státní zemědělský intervenční fond je certifikovaná, akreditovaná agentura, která podléhá pravidlům Bruselu naprosto napřímo, to znamená ministr zemědělství zodpovídá pouze za to, že dodržují pravidla tak, jak to má být, ale nezasahuje do nich. To je potřeba říci, absolutně. Je to státní úřad a spadá v podstatě kompetenčně pod státního tajemníka.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Já tomu, já tomu rozumím. To nařízení vstoupilo, promiňte.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já. No jasně.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Vstoupilo v platnost druhého srpna letošního roku. Z července pochází ta právní analýza právě tohoto fondu, o kterou vy svou argumentaci opíráte. Činnost fondu není ve vaší působnosti, ale promiňte, dám paralelu. Pan premiér za ANO požádá prostřednictvím ministryně za ANO o analýzu Ministerstvo řízené kandidátem za ANO, přikyvuje tomu další ministryně za ANO. To není možné si nevšimnout a zcela analogicky Státní zemědělský fond vypracovává analýzu pro šéfa resortu zemědělství. Já nezpochybňuju ani jednu z těch analýz, jenom se ptám, proč pro opravdu maximální transparentnost třeba tyhle analýzy nedělají instituce zcela mimo jen nepřímou působnost osob, kterých se týkají?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Takže to, co udělal Státní zemědělský intervenční fond, udělal z vlastní iniciativy, protože se připravovalo to nařízení, o kterém vy tady mluvíte. Já jsem si.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Čili né z vaší iniciativy?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne, absolutně ne. Já jsem si nechal z mojí iniciativy udělat od právníků vypracování mojí vlastní analýzu, jestli nejsem ve střetu zájmů v jiných oblastech na Ministerstvu zemědělství. Bylo mi doporučeno, abych se vyhýbal dotacím doslova pokud možno, že to střet zájmů není pro drůbežářský průmysl a pro tyhle ty věci, takže to jsem udělal opatření na Ministerstvu a není v tom žádný problém.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Není ten problém pánové spíš v tom, že kdykoli bude ministr v tak, pokud se dotací týká, specifickém resortu, jako je zemědělství, buďto sám nebo prostřednictvím blízkých příbuzných nějak navázán na podnikání v zemědělství. Vy jste, pane Jurečko, říkal, že je to obvyklé. Tak ale budou pak podobné pochybnosti na stole často. Napadá mě, že poslední tři ministři v tomto resortu byli s podnikáním v resortu nějak spojeni třeba i pan Milek. Pane Jurečko, váš názor prosím.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Já bych jenom ještě drobně podotkl jednu věc. Tady je potřeba rozlišit období před srpnem 2018 a tady Ministerstvo zemědělství i Státní zemědělský intervenční fond byly vyzváni komisí, aby doložily, jestli například někteří členové dozorčí rady nebyli ve střetu zájmů a tady ta obhajoba zhruba po ročním řízení proběhla v pořádku. A teď.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pojďme, prosím, k té mé otázce. Jestli přece jenom to, to navázání rodin na zemědělství, pak u ministra zemědělství nemůže vždycky vyvolávat nějakou pochybnost?

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Tu pochybnost to vyvolat může, ale ten ministr musí být schopen ty své kroky vždycky transparentně obhájit a doložit. To je to klíčové. Protože vás nemusí odměňovat jenom rodinný příslušník. Vy můžete mít dobrého přítele, který prostě bude mít na vás takový vliv a budete dělat politiku, kterou budete ohýbat v parametrech pro něj. A to je také samozřejmě střet zájmů.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Ale pokud by to tak nebylo, pak by bylo úplně jedno, jak se mění a zpřísňují pravidla, letošní červen nebo srpen, pak by se to prostě daného ministra nemohlo týkat pane Tomane.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já chci říct jednu věc. Ten střet zájmů, já si myslím, že je lepší, když všichni ví, že osmdesát procent firmy patří mému otci, že tam pracuje bratr. Ať si každý zkontroluje, jaké dotace dostali. V případě, že má kdokoliv jakýkoliv pocit, že tyto dotace dostali neoprávněně, ať to přijde nebo že jsem jim cokoliv pomohl. Je daleko lepší, když to je transparentní, než kdybych to schovával za jakékoliv právníky.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pánové díky. K tomuto tématu je to všechno, ale ještě se dostaneme k dalším, možná, možná méně politickým. Danielo.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Ano, k suchu. Letos už sucho zasáhlo devadesát pět procent území Česka. Je tak stále naléhavější najít způsoby, jak vodu v krajině zadržet. Tohle jsou některé z bodů, o kterých mluví třeba Ministerstvo zemědělství. Je to vznik nových vodních děl, dále úprava stávajících tak, aby pojala víc vody a například chystaná změna stavebního zákona by měla usnadnit vznik malých rybníků. Pomoc má taky přísnější nastavení pravidel pro zemědělce. Pole by měla být pestřejší. Vláda začátkem týdne schválila nařízení, které umožní v létě pěstovat jednotlivé plodiny nanejvýš na třiceti hektarech. Tam, kde je půda ohrožena erozí. Jinak zemědělci přijdou o část dotací. Hospodaření by se tak mělo změnit na čtvrtině orné půdy v Česku a dotkne se více než dvou tisíc podniků a podnikatelů.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Začnu teď u bývalého ministra. Pane Jurečko, jaké jsou vaše názory na tato opatření? Pomůžou?

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Já si myslím, že je správné, aby se tady změnily pravidla především pro erozně postižené pozemky tak, jak to schválila tento týden vláda. Já musím s politováním říci, že my jsme to rok a půl chystali, to nařízení bylo v mašličkách hotové na podzim minulého roku tak, aby to vláda schválila už loni. Bohužel můj nástupce pan ministr Milek tyto kroky neudělal a teď to vlastně navazuje na to až pan ministr Toman. To musím pro korektnost tady, tady říci.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Já, já jsem se chtěl, to mi trošku berete z úst moji další otázku, proč už to nebylo dávno. Argument, že až letos bylo opravdu velké sucho.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Ne, ne, ne, ne.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Neobstojí. A druhá věc, že to asi není až tak velké politikum. Až tak dramatická záležitost pro nějaké zásadní politické střety.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Pozor. Není to o politice, ale je to hodně o těch technických parametrech tak, aby se to dobře propočítalo, aby to bylo i realizovatelné v praxi a aby to i ti zemědělci byli schopni dělat a zároveň, aby to to Ministerstvo bylo schopno kontrolovat. Proto se to chystalo rok a půl, chystalo se k tomu i datové, datové podklady do systému LPIS a k tomu se navázalo ještě jako protierozní kalkulačka. Proto to trvalo ten rok a půl, když jsme to chystali.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Proč to nebylo už dřív pane bývalý, bývalý ministře Tomane? Ne, vážně já to nemyslím nijak zle, ale.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Ne, ne.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

To téma je přece na stole už dlouhá léta. A odborníci před tím suchem varovali ještě třeba před tím letošním létem.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak já jsem velmi rád, že pan ministr Jurečka ty tři roky, co tam byl, zřídil komise, zřídil ňáký určitý systém. Já jsem neměl čas za tu krátkou, co jsem tam byl předtím to udělat, takže jsem velmi rád a my jsme na to navázali teďka a vlastně jsme udělali to rozhodnutí těch třiceti hektarů. Ono se to zdá, že to není velké politikum, ale ono je vlastně spousta technických opatření, která se musí udělat. Zemědělci musí změnit systém hospodaření a tak dále a tak dále. Takže ono to vypadá jako jednoduchá věc, ale vlastně vemte si, že maximální výměra jedné plodiny bude třicet hektarů, pak bude předělaná. To znamená, sníží to, sníží to možnost eroze, pomůže to i hmyzu, zvířatům a všemu. Ta krajina se změní naprosto. Takže on to je poměrně velký výkon a my mimo tyto věci děláme, ty už byli zmíněny, rybí, stavba rybníků do dvou hektarů se snadnějším stavebním povolením, terénní úpravy pro zadržování vody v krajině. Teď je nový dotační.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Remízky půvabné slovo, o kterém se mluví strašně dlouho.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Já se k tomu dostanu ještě.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Ano. Ano. Ano. Ano.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Podporuje ty krajinné prvky, mezi které patří ty remízky a zrovna teďka v pátek mám jednání s paní ministryní financí, protože remízky a krajinné prvky jsou zařazeny do takzvané ostatní plochy, tam se platí vyšší daň. A my nechceme, aby zemědělci platili vyšší daň. Ale zrovna tak chceme dělat větrolamy, chceme dělat další věci, a aby to měli jako nákladovou položku.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pane Jurečko, pan Toman mluví o tom, že se musí změnit způsob práce farmářů. Vy jste se loni v létě tady v Událostech, komentářích shodl s politiky z jiných stran, že se musí změnit myšlení farmářů, stalo se podle vás? Nebo povede to k tomu? Protože to je asi možná základ.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Zemědělci bych řekl, že jsou asi nejvíc jako konzervativní skupina.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

No proto se na to ptám.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Podnikatelů. A já si myslím, že se to mění bohužel pořád ještě pomalu. Byť ty dva suché roky, ty za sebou mnoho zemědělců probudilo z letargie a i ti, kteří ještě v roce 2014, 2015 říkali, že nemají problém, tak si najednou uvědomili v tom roce 2018, že fakt musí změnit hospodaření a přístup ke krajině.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Říkáte, že jsou konzervativní a to zůstanou oni sami?

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Pořád to není dostatečné.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Promiňte, ale oni sami přece, člověk si říká, nejlépe vědí, jak mají s tou svojí půdou nakládat a teď jako by jim to politici měli diktovat nebo nařizovat nebo radit. Proč?

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Ta vládní nebo resortní politika může udělat pozitivní stimuly pro tu změnu chování, můžu udělat ňáké restrikce, vymezit mantinely, ale je tady hrozně důležitej jeden aspekt. A to jsme my občané. Sedmdesát pět procent vlastní privátní osoby, které to pronajímají těm zemědělcům a bohužel, pokud tito lidé se zajímají o jednu jedinou věc, a to je nejvyšší cenu za hektar pronajmuté půdy a na druhé straně máte na konci toho řetězce spotřebitele, kteří pořád přijdou z padesáti procent a chtějí nejlevnější potravinu, tak ten zemědělec má v tomto, řekněme, řetězci poměrně obtížnou situaci.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pokuty za špatné hospodaření, to je přece jednoduché, né?

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Ale ono by bylo taky dobré a proto tady zmiňuju v rámci ňákého potenciálu edukačního, kdyby lidé, když pronajímají půdu a mluví o tom, že chtějí lepší krajinu, zdravější prostředí, aby se také těch zemědělců ptali, jak hospodaříte, jaké pěstujete plodiny, jaké máte zatížení dobytčí jednotku, jakou máte bilanci organické hmoty. To jsou také důležité věci, proto to tady zmiňuju a apeluju na občany.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pane ministře Tomane, když se nebudou zemědělci chovat podle těchto doporučení, tak by neměli dostat dotace. Zase jsme u dotací. Jakou mají, ale pozitivní motivaci? Nebo sázíte jenom na tu, řekněme, negativní, ty, ty, ty, když se budeš chovat špatně, tak my ti nedáme tolik peněz? Když to řeknu takhle lidově, zjednodušeně.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

My veškerá tato pravidla projednávali se zemědělci a zemědělci samozřejmě, až na některé výjimky, tady ty nová pravidla chápou a celkem to vítají, ať jsou z jakékoliv skupiny, jestli jsou to malí, střední nebo velcí. Samozřejmě udělali si omezení, omezení používání glyfosátů, používá se daleko míň chemie. I když se říkalo opak, ale musím říct, že zemědělci to chápou a ty kroky dělají, takže myslím si, že ta pozitivní motivace je taková, že my za ně něco chceme, dostanou peníze a budou dál pokračovat.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Já jenom zmíním jednu věc, která mě mrzí, a jde to především za mým nástupcem panem ministrem Milkem a to, když jsme budovali tyto věci koncepčně a dlouhodobě, protože to není otázka jednoho roku, tak jsme zřídili i malý minitým lidí, kteří se z hlediska strategické ochrany půdy těmito věcmi měli zabývat. A prostě díky systemizacím tito lidé de facto na Ministerstvu skončili nebo končí, a to si myslím, že je také chyba. Protože Ministerstvo zemědělství by mělo mít odborníky v této agendě a nenechávat to pouze na resortu Ministerstva životního prostředí.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Danielo, prosím, zmiň ještě jedno téma, které se také týká, byť možná na první pohled okrajově Ministerstva zemědělství.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Hodně lidí, často senioři, si zvyklo nakupovat podle slevových letáků. Ministerstvo zemědělství a Svaz obchodu a cestovního ruchu je teď chtějí omezit. Má to odlehčit životnímu prostředí a ušetřit zhruba jednu a půl miliardy korun jen za tisk. Ročně se v Česku roznesou až čtyři miliardy letáků.

Naděžda PŘIBILOVÁ (zdroj: 4.12.2018)

To by mě ztížilo život tím, že já by musela chodit po obchodech a vyhledávat a tak mám leták a vidím, kde jsou ty ceny nejnižší.

Ondřej PROKOP, ředitel, Fresh Revolution

Nejcitlivější pochopitelně leták je starší generace, která nemá dneska úplně přístup třeba k internetu a k dalším formám jako reklamy a ty letáky vyloženě vyžadují.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pane ministře Tomane, stručně a jasně prosím, proč přemýšlíte nad zákazem papírových letáků, říkáte, že nejsou pro řetězce ekonomické, že zatěžují životní prostředí, z čeho vycházíte?

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak tohle je výstup pracovní skupiny, kterou má Ministerstvo zemědělství se zástupci obchodních řetězců. Já jsem to pouze prezentoval jako jeden z nápadů, není to o tom, že bych já chtěl tady ty věci dělat, ale my do konce ledna se máme sejít ještě s tou pracovní skupinou. Máme si říci některé konečné záměry, ale my se nebavíme jenom o těch letácích, my se bavíme o lepší propagaci českých potravin, o lepším umísťování a tak dále. To znamená, my v tom chceme pouze společně s řetězci nastavit ňáká pevná pravidla.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Jaký je váš názor pane exministře?

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Já bych řekl hlavně jedno slovo, regulace. Já v tom vidím prostě bohužel další zásah státu do svobodného trhu. Myslím si, že těch zásahů už tady bylo v poslední době hodně.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Promiňte, ale třeba takový zákaz prodeje o některých státních svátcích, ten začal během existence vaší vlády, kdy vy jste byl ministrem zemědělství.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

A tady já jsem schopen tyto věci obhajovat z hlediska lidí, kteří pracují v těchto státních svátcích.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Je to také regulace nějaká.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Především maminky samoživitelky. A tady vstupujeme do věcí, které zas takové, řekněme, dopady na konkrétní lidi pozitivní nemá. Ale zmiňuju to tady proto, protože si myslím, že ta cesta, jak hledat cestu k tomu, aby více čeští spotřebitelé kupovali kvalitní české potraviny vede prostě přes jiné nástroje. Já si nemyslím, že tento nástroj by tomu mohl prospět.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Ten leták je takovou klasickou formou nabízení ňákých produktů třeba i těch českých kvalitních. Klasickou i v tom, že bývá distribuován do klasických domovních schránek. Je to konzervativní kanál, pane ministře. Ale jsou lidé, kteří opravdu nechtějí měnit tyhle své zvyky. Nejsou zvyklí hledat si ty informace na internetu. To je názor řady marketingových expertů, kteří se zabývají nákupním chováním hlavně tedy seniorů. Proč jim to tedy brát. A konec konců i těm řetězcům to potom může přinést vyšší zisky.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Tak to se ptáte dobře, ale ptejme se pak těch řetězců, to je dohoda s řetězci a toto byla myšlenka, která přišla od obchodních řetězců, od jejich zástupců. To není myšlenka Ministerstva zemědělství. Já s ní nemám problém, ale samozřejmě bude se diskutovat na pracovní skupině. Co se týká regulace. To není regulace. Já tady panu ministrovi bývalému musím trošku oponovat. Chceme v tom udělat pořádek v těch akcích, přece tady se okrádají spotřebitelé, matou se tím, že akce, když ze sto dnů je osmdesát, to už není akce, to už je prostě prodej za ňákou standardní cenu. A teprve z těch osmdesáti v ní by se měla udělat sleva. Takže já si myslím, je to pracovní skupina a pojďme se o tom bavit, pan ministr se toho může zúčastnit, já s tím nemám problém. Chceme v tom udělat pouze pořádek, ale, ale v žádném případě to není omezení. Akce jsou normální marketingovou součástí řetězců.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Já bych šel třeba spíše tou cestou těch pozitivních incentiv. My jsme za svého působení, když jsem byl na Ministerstvu, zavedli to, že třeba dneska spotřebitel na výrobku jasně ví původ třeba masa, kde to zvíře bylo narozeno, vychováno, vykrmeno, poraženo. Dneska přes českou potravinu má ten informaci o původu. Ale já bych tady třeba vypíchl věci, které by nově mohli spotřebitelé se dozvědět a mohla by to být motivace proč kupovat české kvalitní potraviny. A to je, že například ta plodina byla vypěstovaná podle zásad správné zemědělské praxe s nižším podílem pesticidů, že ta zvířata byla vykrmena v rámci takzvaných lepších welfarových parametrů, s nižším množstvím léčiv, antibiotik a tak dále. Ty informace dneska máme a můžeme je tomu zákazníkovi říci a on se na základě toho může třeba více rozhodovat pro české kvalitní potraviny.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor

Pánové, děkuju vám oběma, že jste přišli do dnešních Událostí, komentářů. Díky a nashledanou.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství

Nashledanou.

Marian JUREČKA, bývalý ministr zemědělství

Také děkujeme, pěkný večer.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.