přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Dostala se do ČR kontaminovaná vejce z Belgie a Nizozemska v pekařských výrobcích?

6.9.2017

Český rozhlas, Radiožurnál - Ozvěny dne, 5. září 2017

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Celoevropský problém s vejci s příměsí látky na hubení hmyzu se nám dlouho vyhýbal. Dnes ovšem přišlo varování z Německa, že do Česka mohlo dorazit několik tun vaječných výrobků, ve kterých by látka zvaná fipronil mohla být. Veterináři nyní zkoumají, kde zásilky jsou, kolik zboží už bylo zpracováno a případně prodáno. My máme ve sněmovním studiu ministra zemědělství z KDU-ČSL Mariana Jurečku. Dobrý den.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dobrý podvečer.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Pane ministře, kdy budeme vědět konkrétně, jestli se fipronil dostal na české pulty a v jakých může být výrobcích?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My na tom v tento okamžik intenzivně pracujeme, protože tu informaci máme od včerejšího večera. Do dvou provozoven v Plzeňském a Jihočeském kraji se opravdu zásilka podle informací, která by měla být kontaminovaná fipronilem, dostala. Měly by to být pasterizované žloutky a tekutá pasterizovaná vejce. A my v tento okamžik zjišťujeme, kam dále společnost tyto nebo tuto zásilku distribuovala, kterým dalším zpracovatelům a pracujeme na tom, abychom co nejrychleji tyto produkty dále zastavily v šíření na trhu, abychom je stáhli z prodeje.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

A kdybyste se dozvěděli, že skutečně tedy toho bylo víc, těch zásilek a zmapovali nějakým způsobem, jak se k nám dostaly, kde všude jsou, tak co všechno by stát musel udělat, protože v některých případech už prostě to vypadá, že některé z nich už mohly být i prodané.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak my v tento okamžik prověřujeme to, kam se všude takto kontaminované výrobky mohly dostat, pracujeme na tom a i všechny zúčastněné firmy, aby se ten prodej zastavil, myslím si, že víc informací budeme mít zítra ráno. A já jsem se rozhodl teď po konzultaci se Státní veterinární správou a s jejím ústředním ředitelem, že od zítřka rozšíříme ta mimořádná veterinární opatření, která jsme už udělala, udělali okamžitě, když se fipronil objevil, ta kauza na výrobky z Holandska a z Belgie, tak od zítřka to takto rozšíříme na veškeré ostatní země, to znamená veškeré vejce a produkty z nich, to znamená, ty různé malange a tak dále budou muset dovozci povinně testovat na fipronil ze všech států, nejenom z Evropské unie, ale i ze všech ostatních, pokud to bude dováženo na území České republiky, protože v tento okamžik už prostě ta kauza přerůstá do rozměrů, které nemůžeme, nemůžeme nereflektovat a musíme zavést i toto opatření.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Tak to máte pravdu. Ta kauza se řeší už několik týdnů napříč celou Evropou. Jak to, že neudělala Česká republika něco víc, aby mohla zabránit tomu, aby vůbec si lidé ty výrobky koupili.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak my jsme udělali, to jsem tady zmiňoval, my jsme okamžitě tehdy, když se to zveřejnilo, tak jsme právě nařídili povinné testování na vejce a výrobky a polotovary vaječné z Belgie a z Holandska, protože v ten okamžik se..., a do dnešního dne se mluvilo, že ta kontaminace pochází právě tady z těchto dvou zemí. Teď tady máme zásilku, která vypadá, že je původem z Německa, já netuším v tento okamžik, informace zjišťujeme, jestli to je produkce z německých chovů nebo je to překoupeno z Belgie a z Holandska, to v tento okamžik nemohu tady říci, ale právě proto, že v tento okamžik vidíme, že tady nejsou úplně jasné informace o tom, jak se ty produkty na tom trhu šíří, tak proto to opatření okamžitě rozšiřujeme už na úplně všechny země, nejenom Evropskou unii, ale prostě na jakýkoliv dovoz do České republiky.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

No, když jste řekl, že nejsou dostatečné informace, jak se ty výrobky pohybovaly, tak to znamená, že ten evropský systém varování a hlídání bezpečnosti potravin selhal?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Ten systém je nastaven tak, že sám o sobě selhat by neměl, ale může selhat lidský faktor, který nějakou informaci nemusí někde dát buďto úmyslně nebo pochybením. To je to, čím se i teď zabývají kolegové na Evropské komisi, eurokomisař Andrew Cates, který tuto záležitost řeší, protože je evidentní, že na počátku selhal lidský faktor, tedy tu informaci několik týdnů věděl, ale do toho systému RASFF, toho včasného varování nevložil. To je něco, co třeba my si nemůžeme dovolit. My, když jsme tady měli před 14 dny kontaminované chovy salmonelou, okamžitě bez jakýchkoliv odkladů tu informaci dáváme do RASFF, okamžitě děláme další kroky.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

A bude dohledatelné, kdo konkrétně tu chybu udělal a jestli se tomu dá příště zabránit, aby tam tu informaci prostě někdo nevložil?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že tady je obrovský mezinárodní tlak na Belgii a na Holandsko, v tom tlaku, aby jednak se dohledal ten, kdo zapříčinil tuto chybu a také, aby tam padly jasné přísné sankce, navíc i ty mezinárodní firmy nebo obecně ty firmy, které byly touto kauzou postiženy, budou logicky chtít i odškodnění, takže tady ta kauza bude mít jasné dopady a myslím si, že všichni se z ní budou chtít poučit, ti, kteří ji zapříčinili.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

A co se dá ještě více dělat, protože na konci září se kvůli případu v Bruselu sejde speciálně svolaná ministerská schůzka, tak jsou nějaké nástroje, aby se do budoucna takovým případům zabránilo?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já bych řekl jako úplně opravdu nejjednodušší radu pro české spotřebitele i potravináře, nakupujte vejce z českých chovů, protože tady fipronil je už dlouho, dlouho je zakázán, je vyškrtnut z účinných látek, které se mohou požívat a především ty chovy jsou pod přísnou kontrolou Státní veterinární správy, takže my opravdu od vlastně od vidlí po vidličku jsme schopni kontrolovat celý ten příběh té potraviny.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

No, ale můžou být samozřejmě i jiné látky nebezpečné, nechci teď strašit, ale tak, aby byl nějaký systém nějakého jednotného evropského dohledu, pomohly by nějaké přísné evropské normy?

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Tak ty normy jsou už dneska poměrně přísné, ale znovu říkám, pokud tam pochybí lidský faktor, tak je to prostě věc, kterou v žádným systému nikdy dokonale nevyřešíte, myslím si, že tady otázka taky je na kolegy z jiných států, jak často intenzivně vzorkují, jestli třeba by nebylo možné zvýšit ten, to procento odebíraných a kontrolovaných vzorků, to samozřejmě všechno se teď bude řešit, analyzovat a myslím si, že z té kauzy bude zase další poučení.

 

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor

Tolik ministr zemědělství z KDU-ČSL Marián Jurečka. Děkuji vám, na shledanou.

 

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Děkuji za pozvání. Pěkný večer.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem